Pondělí 17. května 2021, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. května 2021 Aneta

Majestátní perla středověku. Kutnou Horu obdivují turisté z celého světa

Už od středověku byla Kutná Hora jedním z nejvýznamnějších českých měst. Mohlo za to stříbro, které se zde těžilo. Právě díky němu bylo toto místo velmi bohaté.

Na domech v centru je dávné bohatství města vidět. Ať už zavítáte do jakékoli uličky, vždy narazíte na domeček, který vám vezme dech. Kochejte se opatrně – i těmi nejužšími klikaticemi totiž projíždějí auta.

Střed Kutné Hory charakterizuje změť jednosměrek, kde se mezi davy turistů s fotoaparáty proplétají vozy až s neuvěřitelnou přesností. Místní prostě vědí, na co tady musí být připraveni.

Pokud se do Kutné Hory vypravíte, nemůžete vynechat chrám svaté Barbory. Je to skutečný klenot gotiky, který dodnes svědčí o zmíněných časech slávy a prosperity.

Fotogalerie

Barbora je navíc patronkou horníků, což se v místních dolech také hodilo.

Na stavbě tohoto impozantního díla se začalo pracovat ve 14. století, současná podoba je ovšem až z přelomu 19. a 20. století.

Na pohled je to stavba velice netypická, za což mohou nejen její černé, k nebi se tyčící špičaté věže, ale také sloupy, které se jim snaží vyrovnat. Když vstoupíte dovnitř, jako první vás zaujme oltář před vámi, teprve později zjistíte, že po stranách jich je mnohem více.

Naprostou nádheru představují barevná vitrážová okna, s nimiž si za slunečních dnů paprsky doslova pohrávají. Nezapomeňte pátrat po malých dvířkách vedoucích ke schodišti, které vás vyvede do prvního patra. Odtud uvidíte interiér zcela jinak. Budete také na dosah obrovským varhanům, které jsou zdobeny hrajícími anděly.

Až se budete vracet do města, všimněte si mostu, po kterém kráčíte. Připomíná Karlův most, a to i díky sochám, jež ho zdobí. Všechno to jsou originály, ze zdejšího kvalitního kamene. Z mostu, který lemuje bílá budova jezuitské koleje, máte krásný výhled do okolí.

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře

České muzeum stříbra v kutnohorském Hrádku

České muzeum stříbra v kutnohorském Hrádku

Pokud za ním nezahnete doleva, ale budete pokračovat rovně, dojdete po pár minutách k Hrádku. V původně gotické tvrzi dnes sídlí České muzeum stříbra, což je, jak už jsme naznačili, důležitá část kutnohorské historie.

Může se hodit

Do Kutné Hory se dostanete nejsnáze vlakem, ale pozor – bývají hodně přeplněné.

Městem vede naučná stezka Kutná Hora, kde se dozvíte vše podstatné a ještě se hezky projdete.

Ubytování seženete přímo v centru. Ceny se liší, ale počítejte nejméně s 1 200 korunami za dvoulůžkový pokoj na noc.

Pokud si nechcete projít všechny památky, vyplatí se tzv. trojvstupenka. Ta umožní vstup do chrámu sv. Barbory, kostela Nanebevzetí panny Marie a sv. Jana Křtitele a do kostnice. Stojí 220 korun a nemusíte ji využít hned ten den, kdy ji zakoupíte.

Pokračujte Barborskou ulicí k pomníku padlých, kde zahněte do ulice Ruthardské. Je jednou z nejzajímavějších. Táhne se podél městských hradeb až ke kostelu sv. Jakuba staršího a také k Vlašskému dvoru, který býval královským palácem a jeho součástí byla i mincovna.

Dnes v něm sídlí městský úřad. Jakubskou ulicí pak projdete přes Palackého náměstí do Husovky, kde narazíte na další památky.

Nejprve uvidíte po pravé straně morový sloup Panny Marie Neposkvrněné. Hned vedle něj je nádherně zdobený Šultysův dům, naproti se zase vyřádí ratolesti i dospělí ve velkém zrcadlovém bludišti.

Kašna z roku 1495 a kostel sv. Jana Nepomuckého z roku 1734

Kašna z roku 1495 a kostel sv. Jana Nepomuckého z roku 1734

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele

Jenom pár kroků odsud, na křižovatce ulic Husovy a Rejskovy, narazíte na středověkou kamennou kašnu. Stavba vybudovali proto, že rozsáhlá důlní činnost narušila spodní prameny ve městě. Aby obyvatelé netrpěli žízní, vystavěly tu úřady dvanáctibokou zdobenou gotickou kašnu, která byla původně zastřešená. Voda se do ní přiváděla – čemuž je dnes těžké uvěřit – dřevěným potrubím z 2,5 kilometru vzdáleného pramene svatého Vojtěcha. Dnes je vyschlá, ale za okouknutí zcela jistě stojí.

Další zajímavou zastávkou je nedaleký Sedlec. Je to vlastně téměř předměstí Kutné Hory, od místa s kašnou vzdálené zhruba tak 2,5 kilometru. Najdete tu nejen kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele, který je stejně jako Barbořin chrám památkou zapsanou v seznamu UNESCO.

Kostnice v Sedlci u Kutné Hory

Kostnice v Sedlci u Kutné Hory

I tady je přístupné první podlaží, zajímavý je také kinosál nabízející krátký film o historii sedleckého kláštera. Ten zahrnoval rovněž 200 metrů vzdálený kostel Všech svatých, kde se nachází slavná kutnohorská kostnice.

Exhumované kosterní ostatky 40 tisíců mrtvých tam podle pověsti seskládal do vzácných obrazců poloslepý sedlecký mnich. Jeho dílo si nemůžete nechat ujít.

Opuštěná Kutná hora

zdroj: ČTK, 28. března 2020

Notoricky známá místa, kudy jindy proudí davy návštěvníků hovořících směsí cizích jazyků, zejí prázdnotou. Koronavirová opatření zasáhla do života města podstatně - zavřená je Galerie Středočeského kraje včetně zahrad, chrám svaté Barbory, kostnice a další památky. Z Barborské ulice, odkud si turisté často fotí město, tak pohlíží na panorama Kutné Hory s nestejně vysokými věžemi kostela svatého Jakuba jen pískovcové sochy světců spjatých s jezuitským řádem a českou historií.

Mimo provoz jsou kromě vyhledávaných památek i útulné restaurace se zahrádkami, zájemci si mohou koupit občerstvení jen z okénka. V ulicích se většinou pohybují jen místní. "Nechci říkat, že to město je teď mrtvé, ale turisté tu vůbec nejsou," řekl ČTK starosta Josef Viktora (ANO).

Podle něj je dobře, že se brány památek včas zavřely, protože v období po uzavření škol do Kutné Hory vyrážela řada lidí na výlet a mohli šířit onemocnění. "Měli jsme město plné turistů - a nejen našich. Pohybovaly se tu všechny národnosti včetně Italů a Asiatů," připomněl Viktora začátek koronavoirové epidemie. Po vládních opatřeních však návštěvnost opadla a nyní už je město liduprázdné.

Nakolik se odliv turistů promítne do příjmů podnikatelů a například i průvodcovské služby, která je příspěvkovou organizací města, Viktora zatím nechtěl odhadovat. Poukázal i na to, že město si letos v prosinci připomíná 25. výročí zápisu centra Kutné Hory na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. "Přípravy oslav zatím pokračují, je k tomu pracovní skupina. Uvidíme, jak to se bude vyvíjet," dodal Viktora.

Autor:
  • Nejčtenější

Obří soukolí, které drtilo desetitisíce. Zlatý důl pojídal své kopáče zaživa

Premium Bylo to obří soukolí, které drtilo desetitisíce svých dělníků. Jenže kromě otřesných pracovních podmínek zlatého dolu...

Jízda na hraně. Dal jsem si na kole bez podpory 16 horských sedel v řadě

Nejtěžší horská časovka na světě nebo nejkopcovitější závod pod sluncem – hlásili organizátoři pátého ročníku...

Hory a moře bez turistů? Zajeďte si do Albánie, středomořský stát překvapí

Premium Přirovnání ke šlehačce je opravdu namístě. Mnohdy si ji člověk z nějakých důvodů odříká, ale když zapomene na předsudky...

To nejlepší z hor Česka. Nejkrásnější místa, kde vás pohltí Český les

Opuštěný, zapomenutý, prázdný. Takové přívlastky se vám možná vybaví, když přijde řeč na Český les, nízké pohoří...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vítězný snímek Czech Nature Photo, kosáci Igora Mikuly, vznikl na toaletě

Oceněné fotografie pátého ročníku prestižní soutěže vyhlásila porota prostřednictvím online přenosu na sociálních...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Skvělé výlety k vodním hladinám v Česku. Atmosféra těchto jezer vás okouzlí

„Ach, nechoď, nechoď na jezero, zůstaň dnes doma, moje dcero!“ stojí v Erbenovi. Ale to je jenom báseň. Vydat se na...

Na co zírá mašinfíra SPECIÁL: Údolím Ohře za starých časů. Bez drátů a vlevo

Seriál Dnes vám ukážeme Podkrušnohorskou magistrálu mezi Karlovými Vary a Kláštercem nad Ohří, ovšem v podobě, jak vypadala...

ZANIKLÉ TRATĚ: Lokálka ze Slavonic mohla ožít. Rakousko chtělo cyklostezku

Seriál V dnešních zaniklých tratích zamíříme na trojmezí Čech, Moravy a Rakouska. Podíváme se na přeshraniční lokálku, kterou...

Buďte zodpovědní a foťák s sebou. Posílejte fotky z pálení čarodějnic

Noc ze 30. dubna na 1. května patří v Česku k velice oblíbeným dnům. Někteří z nás v tento den upalují symbolické...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Ideální počet sexuálních partnerů existuje, ale opravdu ho chcete znát?

Tři jsou málo a osmnáct je moc. Nevíte, kde mají hranice ostatní a vlastně ani netušíte, jak si udělat obrázek o tom,...