Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. května 2020 Maxmilián, Maxim

Majestátní perla středověku. Kutnou horu obdivují turisté z celého světa

aktualizováno 
Už od středověku byla Kutná Hora jedním z nejvýznamnějších českých měst. Mohlo za to stříbro, které se zde těžilo. Právě díky němu bylo toto místo velmi bohaté.

Na domech v centru je dávné bohatství města vidět. Ať už zavítáte do jakékoli uličky, vždy narazíte na domeček, který vám vezme dech. Kochejte se opatrně – i těmi nejužšími klikaticemi totiž projíždějí auta.

Střed Kutné Hory charakterizuje změť jednosměrek, kde se mezi davy turistů s fotoaparáty proplétají vozy až s neuvěřitelnou přesností. Místní prostě vědí, na co tady musí být připraveni.

Pokud se do Kutné Hory vypravíte, nemůžete vynechat chrám svaté Barbory. Je to skutečný klenot gotiky, který dodnes svědčí o zmíněných časech slávy a prosperity.

Fotogalerie

Barbora je navíc patronkou horníků, což se v místních dolech také hodilo.

Na stavbě tohoto impozantního díla se začalo pracovat ve 14. století, současná podoba je ovšem až z přelomu 19. a 20. století.

Na pohled je to stavba velice netypická, za což mohou nejen její černé, k nebi se tyčící špičaté věže, ale také sloupy, které se jim snaží vyrovnat. Když vstoupíte dovnitř, jako první vás zaujme oltář před vámi, teprve později zjistíte, že po stranách jich je mnohem více.

Naprostou nádheru představují barevná vitrážová okna, s nimiž si za slunečních dnů paprsky doslova pohrávají. Nezapomeňte pátrat po malých dvířkách vedoucích ke schodišti, které vás vyvede do prvního patra. Odtud uvidíte interiér zcela jinak. Budete také na dosah obrovským varhanům, které jsou zdobeny hrajícími anděly.

Až se budete vracet do města, všimněte si mostu, po kterém kráčíte. Připomíná Karlův most, a to i díky sochám, jež ho zdobí. Všechno to jsou originály, ze zdejšího kvalitního kamene. Z mostu, který lemuje bílá budova jezuitské koleje, máte krásný výhled do okolí.

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře

České muzeum stříbra v kutnohorském Hrádku

České muzeum stříbra v kutnohorském Hrádku

Pokud za ním nezahnete doleva, ale budete pokračovat rovně, dojdete po pár minutách k Hrádku. V původně gotické tvrzi dnes sídlí České muzeum stříbra, což je, jak už jsme naznačili, důležitá část kutnohorské historie.

Může se hodit

Do Kutné Hory se dostanete nejsnáze vlakem, ale pozor – bývají hodně přeplněné.

Městem vede naučná stezka Kutná Hora, kde se dozvíte vše podstatné a ještě se hezky projdete.

Ubytování seženete přímo v centru. Ceny se liší, ale počítejte nejméně s 1 200 korunami za dvoulůžkový pokoj na noc.

Pokud si nechcete projít všechny památky, vyplatí se tzv. trojvstupenka. Ta umožní vstup do chrámu sv. Barbory, kostela Nanebevzetí panny Marie a sv. Jana Křtitele a do kostnice. Stojí 220 korun a nemusíte ji využít hned ten den, kdy ji zakoupíte.

Pokračujte Barborskou ulicí k pomníku padlých, kde zahněte do ulice Ruthardské. Je jednou z nejzajímavějších. Táhne se podél městských hradeb až ke kostelu sv. Jakuba staršího a také k Vlašskému dvoru, který býval královským palácem a jeho součástí byla i mincovna.

Dnes v něm sídlí městský úřad. Jakubskou ulicí pak projdete přes Palackého náměstí do Husovky, kde narazíte na další památky.

Nejprve uvidíte po pravé straně morový sloup Panny Marie Neposkvrněné. Hned vedle něj je nádherně zdobený Šultysův dům, naproti se zase vyřádí ratolesti i dospělí ve velkém zrcadlovém bludišti.

Kašna z roku 1495 a kostel sv. Jana Nepomuckého z roku 1734

Kašna z roku 1495 a kostel sv. Jana Nepomuckého z roku 1734

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele

Jenom pár kroků odsud, na křižovatce ulic Husovy a Rejskovy, narazíte na středověkou kamennou kašnu. Stavba vybudovali proto, že rozsáhlá důlní činnost narušila spodní prameny ve městě. Aby obyvatelé netrpěli žízní, vystavěly tu úřady dvanáctibokou zdobenou gotickou kašnu, která byla původně zastřešená. Voda se do ní přiváděla – čemuž je dnes těžké uvěřit – dřevěným potrubím z 2,5 kilometru vzdáleného pramene svatého Vojtěcha. Dnes je vyschlá, ale za okouknutí zcela jistě stojí.

Další zajímavou zastávkou je nedaleký Sedlec. Je to vlastně téměř předměstí Kutné Hory, od místa s kašnou vzdálené zhruba tak 2,5 kilometru. Najdete tu nejen kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele, který je stejně jako Barbořin chrám památkou zapsanou v seznamu UNESCO.

Kostnice v Sedlci u Kutné Hory

Kostnice v Sedlci u Kutné Hory

I tady je přístupné první podlaží, zajímavý je také kinosál nabízející krátký film o historii sedleckého kláštera. Ten zahrnoval rovněž 200 metrů vzdálený kostel Všech svatých, kde se nachází slavná kutnohorská kostnice.

Exhumované kosterní ostatky 40 tisíců mrtvých tam podle pověsti seskládal do vzácných obrazců poloslepý sedlecký mnich. Jeho dílo si nemůžete nechat ujít.

Opuštěná Kutná hora

zdroj: ČTK, 28. března 2020

Notoricky známá místa, kudy jindy proudí davy návštěvníků hovořících směsí cizích jazyků, zejí prázdnotou. Koronavirová opatření zasáhla do života města podstatně - zavřená je Galerie Středočeského kraje včetně zahrad, chrám svaté Barbory, kostnice a další památky. Z Barborské ulice, odkud si turisté často fotí město, tak pohlíží na panorama Kutné Hory s nestejně vysokými věžemi kostela svatého Jakuba jen pískovcové sochy světců spjatých s jezuitským řádem a českou historií.

Mimo provoz jsou kromě vyhledávaných památek i útulné restaurace se zahrádkami, zájemci si mohou koupit občerstvení jen z okénka. V ulicích se většinou pohybují jen místní. "Nechci říkat, že to město je teď mrtvé, ale turisté tu vůbec nejsou," řekl ČTK starosta Josef Viktora (ANO).

Podle něj je dobře, že se brány památek včas zavřely, protože v období po uzavření škol do Kutné Hory vyrážela řada lidí na výlet a mohli šířit onemocnění. "Měli jsme město plné turistů - a nejen našich. Pohybovaly se tu všechny národnosti včetně Italů a Asiatů," připomněl Viktora začátek koronavoirové epidemie. Po vládních opatřeních však návštěvnost opadla a nyní už je město liduprázdné.

Nakolik se odliv turistů promítne do příjmů podnikatelů a například i průvodcovské služby, která je příspěvkovou organizací města, Viktora zatím nechtěl odhadovat. Poukázal i na to, že město si letos v prosinci připomíná 25. výročí zápisu centra Kutné Hory na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. "Přípravy oslav zatím pokračují, je k tomu pracovní skupina. Uvidíme, jak to se bude vyvíjet," dodal Viktora.

Autor:
  • Nejčtenější

V Českém Švýcarsku shořely historické chaty, z památky zbyly jen komíny

V Národním parku České Švýcarsko shořely dvě historické chaty Na Tokání, které jsou zařazené mezi cenné kulturní...

SLEPÁ MAPA: Co bychom si bez nich počali. Znáte největší přehrady v Česku?

Chrání nás před povodněmi, zásobují vodou, vyrábí elektřinu. Strategický význam českých a moravských přehrad značně...

Renovovaná Slovenská strela se po šedesáti letech vrátila na koleje

Šedesát let nejel unikátní železniční motorový vůz Slovenská strela po kolejích. Stalo se tak až v pondělí 25. května....

Orlické hory pro pohodáře. Rokole urovná i vaše rodinné vztahy

V malebné krajině Orlických hor, nedaleko od Nového Města nad Metují, se nachází nenápadné, přesto krásné poutní místo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra: Cyklovlakem po zapomenuté trati v srdci Českého lesa

Seriál Seriál Na co zírá mašinfíra dnes nabízí vyslovenou lahůdku. Jízdu po trati, kam se osobní soupravy podívají jen několik...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Město s vůní chmele si oblíbil i Hollywood. Po Žatci pobíhal Králíček Jojo

Na severozápadě Čech leží městečko, které znají asi všichni pivaři. Pěstuje se tu totiž světově proslulý chmel, žatecký...

Jděte do Prčic! Koronavirus poslal turismus někam, tak jsme tam šli

Premium Koronavirová panika letos poslala turisty doslova do prčic – 55. ročník populárního pochodu byl oficiálně zrušen....

S rodinkou na výlet: Nenápadný Mělník vás překvapí historií i kvalitou vín

„Vím, kde se stéká, tam u Mělníka...“ zní známá česká lidovka. Město ležící na soutoku Labe a Vltavy se však...

Založil ho Karel IV., obkroužily podnikové kempy. O Máchově jezeře se pěly ódy

Premium Kdy jindy než v květnu vyrazit na místa spojená s nesmrtelnou básní Karla Hynka Máchy Máj? A kde jinde se konečně...

Najdete na iDNES.cz