Národní muzeum velkolepě otevřelo, Zeman kritizoval pražskou architekturu

  14:18aktualizováno  20:26
Tři a půl roku trvala rekonstrukce historické budovy Národního muzea, která přišla na 1,8 miliardy korun. Opravenou ozdobu Václavského náměstí znovu slavnostně otevřel ředitel Michal Lukeš společně se svým slovenským protějškem. Prezident Zeman zkritizoval úroveň současné architektury v Praze. Premiér Babiš naopak ocenil schopnost Československa a Česka generovat světově významné osobnosti.

„Jedná se o nejsložitější a největší stavbu moderní České republiky. Budova prošla kompletní rekonstrukcí včetně technologií, rozvodů i výtahů, protože byla v havarijní stavu. Je to národní kulturní památka a potkávají se zde desítky profesí,“ řekl ředitel muzea Michal Lukeš.

Fotogalerie

Oslavy 100. výročí vzniku Československa

Přijetí členů diplomatického sboru prezidentem Milošem Zemanem a Ivanou...
Přijetí členů diplomatického sboru prezidentem Milošem Zemanem a Ivanou...
Pochod Prahou pro republiku ke 100. výročí založení Československa
Pochod pro republiku uspořádaný k oslavám stého výročí založení Československa...

Slavnostní otevření v Pantheonu Národního muzea zahájila slovenská a česká hymna. Dorazil prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš a jeho slovenský kolega Peter Pellegrini. „Popřál bych dalších sto let svobody, demokracie, jednoty a dobré nálady,“ řekl při příchodu Babiš. Vyzval prezidenta Zemana, aby řediteli Lukešovi dal příští rok za rekonstrukci státní vyznamenání.

Poté dostal slovo Miloš Zeman, podle něhož jsme zatím na předky nenavázali, co se týká architektury. V Praze se podle něj od listopadu 1989 nestaví krásné budovy, šanci mají dostat moderní architekti.

„Vzpomeňte na osud knihovny Kaplického na Letenské pláni, mělo to být magické oko nad Prahou, z tohoto oka nezbylo nic kvůli politickým šarvátkám,“ uvedl Zeman, jehož při příchodu k řečnickému pultíku nerozhodil ani ojedinělý výkřik: „Hanba prezidentovi který lže. Hanba prezidentovi, který nahrává diktaturám.“ Zeman reagoval slovy: „Každý máme úroveň, jakou máme.“

Premiér Andrej Babiš ocenil schopnost Československa a Česka opakovaně generovat světově významné osobnosti, i když po roce 1948, 1968 a při dalších historických událostech řada občanů odešla ze země. Lidé v Česku si podle něj mají víc věřit, přestat s nadáváním, brbláním a vykopáváním příkopů mezi sebou. „My na to máme. Myslím, že to cítíme všichni, tak ať to ví celý svět,“ konstatoval Babiš. Celý projev předsedy vlády zde.

Češi se podle premiéra dokážou vždy rychle zorientovat, přicházet s novými řešeními. „Ani 50 let potlačování svobody z nás nevytlouklo kreativitu, pracovitost, zručnost,“ uvedl. Zmínil některé vědce, spisovatele, filmaře i sportovce, kteří podle něj představují a představovali „světovou extraligu“.

„Chtěl bych ke století už samostatného Slovenska a samostatného Česka, aby se oběma našim národům dařilo, abychom si pamatovali naši společnou historii, ale už nežili jen z historie a nenechali se vtáhnout do těžkých diskusí, kdo hrál jakou úlohu a na úkor koho. Historie je za námi, byla dobrá, díky událostem z roku 1918 dnes mohou Češi i Slováci žít ve svých úspěšných zemích a chci jen popřát Čechům a Slovákům ,aby nadále žili v zemích, kde vládne mír a které tak ekonomicky prosperují, jak prosperují v tomto,“ uvedl slovenský premiér Peter Pellegrini.

Kardinál Dominik Duka vyjádřil přání, aby si lidé více vážili hodnot, na kterých Československo vzniklo. Mezi hosty je i dosluhující pražská primátorka Adriana Krnáčová, bývalý ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, bývalý prezidentský kandidát a nově zvolený senátor Jiří Drahoš, ředitelé státních kulturních institucí a další lidé z ministerstev.

Otevření opraveného Národního muzea je jedním z vrcholů oslav 100 let republiky. K vidění byl také i videomapping, projekce přímo na historickou budovu, která po počátečních technických potížích nabídla průřez československými dějinami. Na Václavské náměstí, kde se také konají vzpomínkové koncerty, se kvůli dostavily tisíce lidí. Policie musela z bezpečnostních důvodů pro auta zcela uzavřít jeho horní část.

Oslavy vzniku Československa

„Vzhledem k tomu, že koncert je plánován až do večerních hodin a počet účastníků stále narůstá, zatím nepředpokládáme obnovení provozu,“ řekla v průběhu dne iDNES.cz policejní mluvčí Andrea Zoulová. Na místě jsou strážníci, kteří v případě potřeby poradí řidičům s objízdnými trasami.

V neděli od 10 hodin dopoledne může muzeum opět navštěvovat veřejnost. Do konce roku přitom bude vstup zcela zdarma, otevřeno bude denně.

Podle ředitele Lukeše je opravená budova koncipována tak, aby stoprocentně sloužila návštěvníkům. Zkolaudována by měla být do února 2019, poté by měly do muzea přibýt další expozice.

„Nejsou zde žádné kanceláře, depozitáře ani administrativní zázemí. Až všechno dokončíme, bude mít budova o třicet procent výstavní plochy navíc,“ doplnil ředitel.

Lidem bude zpřístupněno jedno z nádvoří muzea, kde má být kavárna a knihkupectví. Nově také návštěvníci projdou tunelem z historické budovy muzea do budovy nové. Budova neměla také žádné výtahy, nyní jich má několik.

K 100. výročí vzniku Československa je připravena výstava, která mapuje nejen všechny klíčové okamžiky bouřlivého 20. století v Československu, ale i konkrétní osudy tehdejších obyčejných lidí a jejich životů.

V rámci výstavy budou k vidění i vzácné dokumenty z Francie, které stály u zrodu Československé republiky, a dále třeba i Mnichovská dohoda nebo jedna z největších existujících vlajek České republiky, která byla nesena v pohřebním průvodu prezidenta Václava Havla.

Ke zhlédnutí bude také unikátní expozice věnovaná výročí 200 let od vzniku muzea. První stálá expozice by mohla být v muzeu instalována v průběhu roku 2019.

27.října 2018 v 12:29, příspěvek archivován: 27.října 2018 v 12:58

Zítra, 28. října v 10 hodin částečně otevíráme Historickou budovu a v ní Česko-slovenskou / Slovensko-českou výstavu a výstavu 2 x 100. Těšíme se na vás https://t.co/Tb8Qz2ffNz

V Praze v odpoledních hodinách proběhla demonstrace, při které zhruba stovka lidí pochodovala centrem města v rámci Happeningu za demokracii. Akce byla pojatá jako pohřební průvod, podle organizátorů se pohřbívala demokracie. 

Většina účastníků byla oblečena v černém. Někteří měli na obličeji masky s fotografiemi prezidenta Miloše Zemana, premiéra Andreje Babiše (ANO), předsedy hnutí SPD Tomia Okamury (SPD), komunistických politiků Vojtěcha Filipa, Marty Semelové a Zdeňka Ondráčka (KSČM) nebo místopředsedy ČSSD Jaroslava Foldyny. Podle organizátorů protestu jsou tito lidé největším ohrožením demokracie. Akci pořádala aktivistická skupina Kaputin.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Gama nůž se dostane i tam, kam chirurg ne. Odoperoval už 20 tisíc pacientů

Dagmar a Marcela přežily rakovinu díky gama noži.

I přes slovo „nůž“ v názvu, s ostrou čepelí nemá dvacet tun těžký přístroj mnoho společného. Leksellův gama nůž umí...

Mráz našel poslední útočiště v Polabí. Anomálii způsobilo bezvětří

Teplotní mapa České republiky. Tmavá skvrna ukazuje chladná místa mezi...

Celou republiku ovládlo jarní počasí, zima se drží už jen u Litoměřic. V nedalekých Doksanech meteorologové naměřili...

Zákaz billboardů u dálnic a silnic první třídy dál platí, rozhodl soud

Billboardy u českých dálnic v pondělí hromadně změnily svůj obsah, nově na nich...

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud v úterý zamítl návrh...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz