Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

K růžím vysaďte afrikány nebo levanduli, odradí škůdce

  18:42
Slunné a vzdušné místo, dostatek prostoru, kyprá půda a správné hnojení. Poskytnete-li takové podmínky růžím, měly by prospívat, ať si vyberete růže záhonové nebo třeba pnoucí.
Aby růže bohatě kvetly, potřebují výživnou půdu.

Aby růže bohatě kvetly, potřebují výživnou půdu. | foto: shutterstock.com

Za variabilitu, s jakou nám růže nabízejí možnost kochat se jejich květy, vděčíme pravděpodobně sběratelské vášni Napoleonovy manželky, císařovny Josefíny. Právě v její zahradě kousek od Paříže byly soustředěny všechny tehdejší druhy a odrůdy růží. I dnes vznikají stále nové a nové odrůdy, takže je z čeho vybírat.

Vyberte si z růží tu pravou

Růže šípkováParkové (sadové) zahrnují většinou původní druhy. Jsou to větší keře a mezi nejznámější z nich patří naše růže šípková. Kvetou většinou jednou ročně a jsou velmi nenáročné. Řežou se jen občas, tím se zmlazují přestárlé nevzhledné keře. Další známou parkovou růží je velmi rozšířená růže svraskalá. Poznáte ji podle lesklých velkých svraskalých listů a většinou růžově červených velkých vonných květů a posléze velkých červených šípků.

Opakovaně kvetoucí neboli remontující keře vznikly z kombinovaných křížení ve snaze získat stálekvetoucí parkové růže. Dorůstají výšky až 1,5 m a opakovaně nakvétají. U těchto růží se doporučuje zimní kořenová přikrývka a každoroční delší řez.

Růže s velkými a plnými květy jsou asi nejoblíbenější.Záhonové růže jsou nejpočetnější a nejvýznamnější. Šlechtitelé neúnavně šlechtí nové kultivary, takže se sortiment nabízených růží stále mění. Tato skupina růží se pěstuje na nezastíněných záhonech s obdělávanou půdou, která má být propustná, výživná a s obsahem vápníku. Růže vyžadují občasné přihnojení a na zimu přikrývku nakopčením (ke kořenům a spodní části rostliny se přihrne vrstva zeminy). Zjara se krátce seříznou, odstraňuje se starší dřevo. Odkvetlá květenství se mají pravidelně odřezávat, aby se rostliny nevyčerpávaly tvořením plodů, více pak pokvetou. Záhonové růže ještě dělíme na velkokvěté a mnohokvěté.

Velkokvěté se pěstují pro krásná poupata a květy, většinou krásně voňavé. Dorůstají výšky půl až 1 m a používají se hlavně k řezu. Největší podskupinu tvoří anglické růže, které jsou vyšší a říká se jim také romantické či nostalgické.

Mnohokvěté jsou nižší a rozložitější. Vytvářejí trsy květů, které dlouho vydrží kvést. Snad díky tomu paří k nejpěstovanějším. Třídí se do několika podskupin na polyanty, polyantahybridy, floribundy a grandiflory.

Pokryvné jsou ideální tam, kde chcete poměrně velkou plochu zaplnit rychle rostoucím porostem s vyloučením plevele. Zejména na osluněných svazích pokryjí velkou plochu a nádherně bohatě opakovaně kvetou. Výhodou je i to, že na rozdíl od jiných růží netrpí tolik chorobami a škůdci, jejich listy zůstávají celý rok krásné.

Pnoucí růže potřebují oporu.Popínavé vytvářejí dlouhé větve, které se vyvazují k opoře. Vyžadují slunné stanoviště. Kvetou velmi bohatě a často i opakovaně, takže lákají k vytvoření kvetoucí pergoly, plotu, oblouku nad brankou nebo zdi. V tuhých zimách se doporučuje zimní přikrývka spodku rostliny, popřípadě i zakrytí chvojím. U starších růží postupně odstraňujte přestárlé větve a přebytečné výhony.


Co s miniaturami v květináčku

Miniaturní růže sice koupíte v miniaturním kontejneru, zdaleka ale nepatří do bytu, ale na zahradu jako všechny ostatní. Růže totiž potřebují proudění vzduchu, jinak hned trpí sviluškami. Vysaďte je do skalky, na střešní zahradu anebo do nádoby na terasu. Většinou vyrostou maximálně do 50cm výšky a vytvoří pěkný hustý keřík.

Jak růže správně pěstovat

Růže „Helen Knight“ s jednoduchými květy.Ideálním stanovištěm pro růže je slunné a vzdušné místo. Na zastíněných místech se zvyšuje nebezpečí napadení houbovými chorobami. Půda by měla být kyprá s dostatkem humusu. Těžší, hlinité půdy je vhodné vylehčit přídavkem písku a přidáním kvalitního vyzrálého kompostu. Aby růže dobře zakořenily, musí být půda prokypřená a dobře propustná do hloubky minimálně 80 cm.

Když se na listech objeví skvrny, mohou za to houbové choroby, které se rozšiřují zejména za vlhkého počasí. První pomocí je okamžitě odstranit všechny napadané listy. Možnost chemického postřiku konzultujte ve speciální prodejně pro zahrádkáře. Na podzim bezpodmínečně odstraňte všechno spadané listí, kde houby přezimují. Jako účinné opatření proti houbovým chorobám většinou stačí dodržet dostatečné rozestupy mezi rostlinami, protože listy růží musí po dešti rychle oschnout.

Většina ušlechtilých růží je naočkovaná na podnože plané růže. Místo očkování, kde je kmínek růže zesílený, by mělo být při výsadbě pár centimetrů pod zemí. Často se totiž stává, že z tohoto "krčku" vyraší bujný planý výhon. Takové výhony odstraňte, rostlině zbytečně odebírají sílu. Může se dokonce stát, že růže - laicky řečeno - úplně zplaní. Znamená to, že naočkovaná ušlechtilá růže z nějakého důvodu zašla a zpod roubu vám roste obyčejná růže šípková.

V suchých létech růže bohatě zalévejte, aby půda kolem rostliny byla dostatečně prosáklá. Nejlepším hnojivem pro růže je kvalitní vyzrálý kompost. Pohodlným řešením je posypání půdy dlouhodobě působícím minerálním hnojivem v březnu a v polovině června.

V červnu a červenci je vhodný čas pro množení keřových nebo pokryvných růží z řízků. K tomu používejte pružné, ne zcela vyzrálé výhony. Rozdělte je na 10 cm dlouhé kousky s minimálně čtyřmi listy (očky). Takto připravené řízky napíchejte do květináče se směsí písku a zeminy, zalijte a přetáhněte igelitem nebo přikryjte sklenicí, vytvoříte tak miniskleníček. Zakořeněné rostliny nechte přikryté až do příštího jara, pak je teprve můžete začít pomalu otužovat.

Krásně vypadají záhony kombinující růže, kontryhel a modrou levanduli nebo šalvěj.K růžím je dobré vysadit keříčky modrých levandulí nebo žlutých a oranžových afrikánů. Nejen že tato kombinace vypadá báječně, ale tyto rostliny udržují růže bez škůdců, kterým vadí jejich výrazná vůně.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  10:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

Proč mňoukají, k čemu mají ocas a kolik z DNA tygra? Dejte si kočičí kvíz

Zvládnete levou zadní a bez chybičky desítku otázek motajících se kolem koček? Pokud ano, můžete si zahrát o rodinnou kuchařku Jednou rukou.

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

Trénuje psy pro Afriku. Krutost pytláků je neskutečná, říká kynoložka

Premium

Hana Böhme rozhodně není žádná cukrová panenka, při výcviku ostrých psů by jí to ani neprošlo. Tahle drsňačka má ovšem ve skutečnosti srdce na dlani a nesmírně se jí dotýká drancování přírody a...

27. července 2024

Pes Avatar míří do Konga, má být postrachem pašeráků. Vyčenichá slonovinu i munici

Rok a půl starého belgického ovčáka Avatara symbolicky předali zástupci dvorského safari parku a projektu Malina pro slona celníkům z Konga. V pětimilionové africké zemi bude speciálně vycvičený pes...

26. července 2024  17:35

Už žádný plast. Vyrobte si zahradní dřevěný stolek. Rychle a jednoduše

Zahradní stůl pro příjemné posezení ve stínu stromů si samozřejmě můžete koupit. Pokud jste však aspoň trochu šikovní a chcete sedět u „svého“ stolu, můžete si ho snadno vyrobit.

26. července 2024

Zoo v Jihlavě musela uspat žirafího samce Zuberiho, měl v noze těžkou artrózu

Jihlavskou zoologickou zahradu zasáhla smutná zpráva. Přišla o žirafího samce Zuberiho. Chovatelé ho museli nechat uspat. Důvodem byly chronické zdravotní problémy. Zuberi trpěl vážným ortopedickým...

25. července 2024  11:48

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....