Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Bunkr do každé rodiny. Češi vyrábějí kryty pro případ krize

Nepokoje, energetická krize, přírodní katastrofa, válka. Stále více Čechů se připravuje na krizové situace, které dosud odbývali jen mávnutím ruky. Nouzové balíčky s potravinami některým nestačí, na své zahradě si chtějí nechat postavit podzemní kryt.
Řez obytným modulem usazeným do zahrady

Řez obytným modulem usazeným do zahrady | foto: www.logicshelters.com/

Máte dům, zahradu, možná garáž nebo bazén. A přesto vás pronásleduje pocit, že vám cosi chybí, dokonce něco zásadního (o hnutí takzvaných prepperů čtěte zde). Co třeba kryt pro případ války nebo přírodní katastrofy? Příležitosti se chytla česká firma. O její tubusy, které lze skládat jako stavebnici, je zájem po celé Evropě.

Že to zní v českých podmínkách bizarně? Omyl. Takové Švýcarsko, které je konfliktním oblastem také na hony vzdálené, je díky systému civilní ochrany schopné schovat v bunkrech v případě nouze téměř všechny své obyvatele.

Češi také chtějí bunkry

A také v Česku o kryty stoupá zájem, ovšem o ty soukromé. „Ačkoliv jsme teprve rozjeli výrobu, už s předstihem evidujeme předobjednávky. V létě tak poputují první kryty pod zem,“ říká podnikatel Petr Engliš, jehož firma vyvíjí speciální obytné tubusy, které na sebe lze napojovat a vytvořit tak téměř libovolně velký komplex třeba právě pod zahradou domu.

Jeho firmou vyráběná ocelová konstrukce má vnější i vnitřní opláštění, jež vyplňuje foukaná izolace. Celý kryt má kruhový profil a tak veškerý nábytek a výbava musí být zhotoveny přesně na míru.

Podlaha skýtá krom místa pro rozvody také úložný prostor – například pro ukládání zásob potravin. Totéž nabízejí stropní podhledy.

Tubus může přijít až šest metrů pod zem, což v praxi znamená, že jeho dočasní obyvatelé budou mít nad hlavou dva a půl metru zeminy. Ovšem není to nutnost.

„Jeden z našich klientů má poměrně rozlehlý pozemek a chce nechat kryt jen z poloviny zapustit a zbytek zakrýt hlínou podobně jako vinný sklípek,“ nastiňuje Engliš.

Cena? Je samozřejmě velmi individuální, ovšem základní kryt o velikosti kolem 4,5 m² i s vybavením stojí kolem milionu korun. Ambicí Petra Engliše zdaleka není stavět úkryty, které lidi uchrání před jadernou katastrofou.

„Kdyby k takovému neštěstí došlo, tak to, že zalezete na týden do krytu, vás nejspíš moc nezachrání,“ potvrzuje Engliš s tím, že jde spíše o opatření pro každou situaci, kdy z nějakého důvodu selže ochranná role státu. Na několik dní pak může zajistit bezpečné zázemí.

Jen zásoba jídla nestačí

„Jen naivní hlupák spoléhá na stát,“ souhlasí bezpečnostní expert Andor Šándor.

Podle něj není pořízení podobného krytu projevem nějakého přehnaného strachu. Naopak je, jak říká, signálem, že dotyčný člověk umí předvídat. „V Česku to asi nikdy nedosáhne takových rozměrů jako v Americe nebo sousedním Německu, ale nemusí to být úplný nesmysl. Vždycky jsem zastával zásadu, že člověk se má postarat především sám o sebe,“ říká generál v záloze.

Oppidum: bunkr postavený armádou

Zvenčí působí Oppidum téměř nenápadně, suterénní části jsou však skryté ve...

Sám Šándor je zaangažován při stavbě velkého bunkru, takzvaného Oppida, nedaleko Českého Brodu. Jeho cena se pohybuje v řádu miliard korun, a právě takto movité klientele má v budoucnu sloužit v krizových případech, jako je válečný či teroristický útok či ekologická katastrofa.

Před lety se Petr Engliš ještě jako student mezinárodních vztahů věnoval bezpečnostním studiím. Geopolitické otázky z pohledu bezpečnosti jej zajímaly. Čím víc se touto oblastí zaobíral, tím jasněji se před ním začaly rýsovat možnosti podnikání.

„První věc, která mě napadla, byl prodej vysoce trvanlivých potravin. Vždy mě fascinovalo, jak jsou lidé v Americe zvyklí obklopovat se zásobami pro krizové situace, a tak jsem nad tím začal přemýšlet. Dřív bylo běžné, že babička měla plnou spíž zavařenin a různých potravin, které šlo delší dobu uchovávat. Deska přijdete domů a mnohdy tam nenajdete ani rohlík,“ vysvětluje.

Testovali jsme potravinový balík doporučený Němcům

Spolu se svým kolegou si začal klást otázku, co by se vlastně asi tak dělo, kdyby došlo k masivnímu výpadku dodávek elektřiny nebo k nepokojům, které by přiměly člověka zůstat nějaký čas v bezpečí domova. Na to konto vytvořili jakýsi nouzový balíček pro přežití doma, který obsahoval právě vysoce trvanlivé potraviny, vodu i třeba čisticí tablety.

Podnikání se překvapivě slušně rozjelo, ačkoli sám Engliš přiznává, že o životní byznys v tomto případě nešlo. Zaskočil ho ale zájem a chování zákazníků. Chtěl o jejich pohnutkách vědět víc. Proto začal balíčky namísto dopravců rozvážet lidem sám.

A zjistil zajímavou věc – lidé si s ním chtěli povídat nejen o samotném produktu, ale také o bezpečnostní problematice a situaci jako takové. Překvapilo ho, kolik lidí vážně uvažuje o tom, jak po bezpečnostní stránce zajistit sebe a svou rodinu.

Někdy v té době se začal rodit nápad nabídnout trhu něco víc než balíčky pro přežití. „Můj společník má velkou kovovýrobu, takže bylo nasnadě, jakým směrem se budeme ubírat,“ vzpomíná Engliš s tím, že následovaly dva roky sezení s architekty a nekonečné papírování.

Výsledkem byla již zmiňovaná výroba krytů. Každý jeho projekt je individuální. Kryt například může být propojený s domem, nebo může mít vlastní vstup z pozemků.

Spoustu možností pak představují technické specifikace každého jednotlivého tubusu. Ať už jde o zdroje energie, vody nebo zajištění připojení k síti.

„V podstatě je to stejné, jako když si volíte výbavu u auta,“ připodobňuje Engliš. Na začátku ovšem vždy stojí základní modul se základním funkčním vybavením. Jeho cena je v závislosti na dalším vybavení individuální, ale obecně startuje na milionu korun.

V nabídce jsou dvě velikosti – čtyři a půl metru nebo šest metrů dlouhý model. Zatímco menší nabízí útočiště pro dvě osoby, větší už disponuje slušným prostorem pro čtyřčlennou rodinu. V nouzové situaci ovšem oba modely mohou poskytnout zázemí více osobám. Jde spíše o otázku osobního komfortu.

„Přeci jen je to věc určená pro záchranu lidského života a pokrytí základních potřeb, takže si dokážu představit, že komfort může jít v takových situacích stranou,“ vysvětluje.

Každý Švýcar do krytu

Na evropském trhu figuruje hned několik firem, které se zaměřují nejen na výrobu klasických betonových krytů, ale i těch plastových připomínajících kapsli. Tradice jejich budování je na starém kontinentě poměrně bohatá.

„Málokdo například ví, že Švýcarsko má stoprocentní kapacitu krytů pro své obyvatelstvo, a to nejen civilních. Je tam dáno zákonem, že každá budova, která vznikne, musí mít tyto prostory,“ nastiňuje Engliš, s jakými fakty se při průzkumu evropského trhu setkal.

Švýcaři jsou v tomto ohledu podle něj v rámci Evropy skutečně nejdál. Mezi další země, jejichž obyvatelé pomýšlejí podobně na svou bezpečnost, patří Finsko a Švédsko. „Udává se, že zhruba šedesát až sedmdesát procent domácností disponuje krytem či speciálně uzpůsobeným sklepem. Zde je to důsledek studené války a předešlých válečných obav,“ říká Petr Engliš.

Český podnikatel na začátku března přestavil svůj produkt pro „černé scénáře“ na prestižním veletrhu IWA Outdoor Classic v Norimberku. A výsledek? Zájem o něj projevilo hned několik firem ze všech sousedních zemí, ale například i obchodníci z Libanonu, což je pro Engliše ovšem zatím příliš vzdálený trh.

V budoucnu je však možné cokoli. Bezpečnostní situace ve světě mu totiž v tomto ohledu, bohužel, nahrává.

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  10:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

Proč mňoukají, k čemu mají ocas a kolik z DNA tygra? Dejte si kočičí kvíz

Zvládnete levou zadní a bez chybičky desítku otázek motajících se kolem koček? Pokud ano, můžete si zahrát o rodinnou kuchařku Jednou rukou.

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

Trénuje psy pro Afriku. Krutost pytláků je neskutečná, říká kynoložka

Premium

Hana Böhme rozhodně není žádná cukrová panenka, při výcviku ostrých psů by jí to ani neprošlo. Tahle drsňačka má ovšem ve skutečnosti srdce na dlani a nesmírně se jí dotýká drancování přírody a...

27. července 2024

Pes Avatar míří do Konga, má být postrachem pašeráků. Vyčenichá slonovinu i munici

Rok a půl starého belgického ovčáka Avatara symbolicky předali zástupci dvorského safari parku a projektu Malina pro slona celníkům z Konga. V pětimilionové africké zemi bude speciálně vycvičený pes...

26. července 2024  17:35

Už žádný plast. Vyrobte si zahradní dřevěný stolek. Rychle a jednoduše

Zahradní stůl pro příjemné posezení ve stínu stromů si samozřejmě můžete koupit. Pokud jste však aspoň trochu šikovní a chcete sedět u „svého“ stolu, můžete si ho snadno vyrobit.

26. července 2024

Zoo v Jihlavě musela uspat žirafího samce Zuberiho, měl v noze těžkou artrózu

Jihlavskou zoologickou zahradu zasáhla smutná zpráva. Přišla o žirafího samce Zuberiho. Chovatelé ho museli nechat uspat. Důvodem byly chronické zdravotní problémy. Zuberi trpěl vážným ortopedickým...

25. července 2024  11:48

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....