Nefalšovaní divocí sobi se usídlí v pražské zoo. Na rozdíl od Santy

aktualizováno 
Sob je mezi jelenovitými zajímavým úkazem. Jednak má paroží samec i samice, navíc je to vlastně jediný jelen, který zdomácněl. Právě domácího soba doteď chovali v pražské zoo, i když jeho chov není u nás jednoduchý. Na dalekém severu se totiž sobi živí především lišejníky. Nově tu najdete divoké soby karelské.

Mnohem smysluplnější je totiž v zoologické zahradě chov divokého druhu, který je ve volné přírodě ohrožen. A jehož populace chovaná v zoo je pak jakousi genetickou zálohou pro případ, že by se ho v jeho domovině "podařilo" vyhubit. Proto se i Zoo Praha rozhodla vyměnit soba domácího (který se tu choval už v roce 1949) za divokého evropského soba lesního neboli karelského. 

Historie ukázala, že to smysl má - například díky koním Převalského chovaným v pražské zoo se teď tento druh daří vracet do jejich domoviny, mongolských stepí (více se o tomto in situ projektu dočtete například zde).

Sob je takový drsný jelen

Sobi jsou v čeledi jelenovitých každopádně výjimečným druhem. Fascinující je způsob jejich života, protože se dokázali maximálně přizpůsobit životu v nehostinných podmínkách dalekého severu, kde obývají tundru i tajgu.

Divocí sobi v Zoo Praha

Před zimou je chrání hustá a dlouhá srst, která je oproti letní mnohem světlejší. Chůzi v hlubokém sněhu či v podmáčeném terénu jim ulehčují dlouhé prsty opatřené širokými kopyty, která účinně rozloží váhu těla.

V adaptaci na sezonní nedostatek potravy jim pomáhá i život v početných stádech, která podnikají pravidelné migrace na velkou vzdálenost. Tento pud zůstal zachován dokonce i u domácích sobů, takže lidé, kteří je chovají, žijí stejně jako jejich zvířata - jako kočovníci.

V Praze se první sobi chovali už krátce po válce

Letos se Zoo Praha rozhodla vyměnit domácí soby evropské za příslušníky rovněž evropského, ale volně žijícího poddruhu soba karelského (Rangifer tarandus fennicus), známého také jako soba lesního. "Naším cílem je přispět ke snaze o vytvoření stabilní záchovné populace soba karelského v lidské péči," vysvětlila Barbora Crkvová, kurátorka kopytníků. 

Santové jako zavlečený druh

Ve dnech 21. až 23. 12. 2013 bude v expozici nedaleko hlavního vchodu k vidění poměrně nově zavlečený druh: Santa Klaus. Před Štědrým dnem bude odeslán, kam patří. Později už v našich zeměpisných šířkách nemá co dělat, české Vánoce patří Ježíškovi. (Více na fb profilu ředitele pražské zoo zde, prosincový program zde.)

Od zdomácnělých sobů se sobi karelští liší světle šedým zbarvením a výrazně delšíma nohama. "Potřebují je, aby dokázali zvládat pohyb v hlubokém sněhu, který v tajze leží několik měsíců," vysvětlil Miloš Zemánek, chovatel jelenovitých ze Zoo Praha.

Areál soba tohoto poddruhu je dnes omezen pouze na dvě samostatné populace ve Finsku a v severozápadní části Ruska. Na počátku 20. století byl sice sob karelský ve Finsku úplně vyhuben a přežil pouze v Rusku, ale od konce 40. let se rozšířil zpět do východního Finska. Dnes je v celém areálu velmi přísně chráněn.

Několik jedinců soba karelského vytvořilo základ chovu v zoologických zahradách, aby se odtud posléze mohli znovu vracet do finské přírody, kde dnes žije zhruba 2 500 jedinců. Pražská čtveřice sobů lesních se do Troje sjela z celé Evropy. Chovný samec pochází z Rigy, samičky dorazily z Helsinek, Bernu a Kerkrade. Najdete je v horní části zoo, v těsném sousedství příbuzných losů. 

Autor:

Nejčtenější

Čápi hledají hraboše jako ve frontě před obchodem, žabích lahůdek je málo

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední...

Překvapila vás obří hejna čápů, která se začala shromažďovat na polích na Moravě a začala se živit hraboši? Podle...

Bambus vám vyroste rychle. Jen dejte pozor, aby se nevymkl z rukou

Bambus patří do každé zahrady s japonskými prvky.

Tato elegantní okrasná tráva je jako stvořená pro netrpělivé zahradníky. Bambus během několika let dokáže prostoupit...

Jsou soběstační v ovoci a zelenině a kvetoucí zahrada jim dělá radost

Opečovávaná okrasná část zahrady na podzim, plná barev.

Cesta z města. Alespoň na důchod. To je příběh zahrádky paní Věry, která se v důchodovém věku přesunula spolu s...

Zahrada v Podkrušnohoří, s láskou vydupaná z kamení a bojující se suchem

Maminčina zahrádka v Podkrušnohoří, v téměř 700 metrech n.m. Do soutěže ji...

Podkrušnohorskou zahrádku paní Jarmily byste našli ve svažitém terénu, v místech, kde dřív stávalo několik domů. Každou...

První glóbus vyrobil náhodou, teď Brit prodává unikátní díla za miliony

Peter Bellerby ve svém studiu vyrábějícím glóby

Brit Peter Bellerby chtěl před lety darovat svému otci ke kulatinám glóbus. S nabídkou na trhu však nebyl spokojený, a...

Další z rubriky

Pododermatitida trápí morčata a králíky. Raději jim zkontrolujte tlapky

Těžká pododermatitida s rozšířením infekce do hlubokých tkání. Takto postižené...

Králík nebo morče projdou téměř každou domácností s dětmi. I tato malá zvířátka mohou onemocnět. Věnujte pozornost...

Šlechtění psů se zvrtlo. Módní plemena jsou oblíbená kvůli deformitám

Roztomilý Coton de Tulear

Touha měnit podoby psů se zvrhla. Tvoříme psy co nejmenší, v neobvyklých barvách, s roztomilými výrazy. Proto nemůžou...

KVÍZ: Existuje kočka s krátkým ocasem či kočka přinášející štěstí?

Vyznáte se v kočičích plemenech? Poznáte třeba na návštěvě, jakou kočku mají...

V českých domácnostech žijí miliony koček a většinou se nemají vůbec špatně. Pokud mají to štěstí, jsou hýčkané, ať jde...

Najdete na iDNES.cz