Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. května 2022 Vilém

Ornitologové, ochranáři ani MŽP nesouhlasí s plošným trávením hrabošů

  18:44
Letošní přemnožení hlodavců není výjimečným jevem a příroda si s ním umí poradit. Přesto přivedlo Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) podřízený ministerstvu zemědělství k pondělnímu vydání rozhodnutí o povolení trávení hlodavců plošně rozhozeným jedem. Úmrtí ovšem hrozí nejen hlodavcům.

Plošná aplikace jedu je povolena ve 48 okresech ze 76. | foto: iDNES.cz

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) ve čtvrtek uvedlo, že povolení bylo vydáno bez ohledu na rizika plošné aplikace. Ministerstvo zemědělství ho totiž o stanovisko k rizikům plošné aplikace přípravku Stutox II (rodenticid určený k hubení hlodavců) sice požádalo, nicméně na odpověď nečekalo. ÚKZUZ bez konzultace s MŽP povolení 5. srpna vydal, s platností do 2. 12. 2019.

Ohrožení jsou nejen ptáci

Hraboši patří mezi nejčastější kořist čápa bílého. V hnízdním období jich za...
Chemie používaná v zemědělství je pro čápy bílé jednou z největších hrozeb....
Čápi bílí se v těchto dnech před cestou na jih shromažďují na polích, aby...
Umístění berliček do krajiny je jednou z možností, jak podpořit sovy a dravce,...

Přitom i MZe na svých webových stránkách ještě letos na konci května konstatovalo, že hraboš polní patří mezi druhy s pravidelnou gradací, která se v našich podmínkách opakuje ve dvou až čtyřletých cyklech, není tedy ničím výjimečným. A zemědělcům doporučovalo se situaci přizpůsobit vhodnými postupy. „Momentálně se proti přemnoženým hlodavcům nedá využít žádné zaručené ochrany. Chemický postup je možný tam, kde jsou výskyty lokálně na střední úrovni. Tam kde dochází k významným škodám bude mít ošetření jen částečný efekt. Je však možné doporučit náhradu obilnin včetně hlubokého zpracování půdy pomocí dlátového kypřiče s následným upěchováním půdy tak, aby došlo k co největšímu narušení nor a likvidaci dospělých hrabošů.“

Dalším problémem je, že ÚKZUZ povolil použití rodenticidu nejen na orné půdě. Přípravek Stutox II obsahující fosfid zinečnatý  – který v reakci s žaludeční kyselinou otráví hlodavce do několika hodin po požití – dostal zelenou i v ovocných sadech, na vinicích či v remízcích a polních příkopech. 

Jed je nebezpečný i pro člověka, pozor i na psy a kočky

Nebezpečí otravy platí nejen pro volně žijící živočichy, ale i pro domácí zvířata jako jsou psi a kočky. Ti mohou na takto ošetřených plochách pozřít přímo jed, případně sežrat uhynulé otrávené zvíře.

V jedem ošetřených oblastech je třeba dbát zvýšené opatrnosti, ohrožen může být i člověk. V takto ošetřených sadech či příkopech například nelze sbírat ani spadané ovoce. Proto sledujte informace o položení jedu (tato informace je ze zákona povinná). 

Pondělní povolení trávení hlodavců plošně rozhozeným jedem proto vyvolalo okamžitou vlnu nevole u ornitologů, krajinářů, ochránců zvířat i některých zemědělců. Do zdravé krajiny podle nich nepatří ani hojně používané pesticidy, natož další jedy. Ve čtvrtek se proti rozhodnutí ohradilo i MŽP. 

Jak bojovat s hlodavci? Rozumné řešení existuje

Umístění berliček do krajiny je jednou z možností, jak podpořit sovy a dravce,...
Sýček obecný sedí na berličce, díky které má lepší rozhled a dokáže efektivněji...

Český svaz ochránců přírody doporučuje zemědělcům, sedlákům i farmářům vyhnout se aplikaci rodenticidu a bojovat proti hrabošům tradiční osvědčenou metodou – orbou. „Kromě toho, že pluhem efektivně zničí hnízda i zásobárny hrabošů, zároveň také podpoří tolik potřebné zlepšení vodního režimu v půdě. V místech s nedostatkem stromů mohou zároveň podpořit přirozené predátory hrabošů tím, že jim do polí instalují přenosné posedy, tzv. berličky. Predátoři pak budou moci lovit hraboše i v místech, kam by z okrajů polí nedohlédli,“ radí Petr Stýblo.

Právě MŽP zemědělce v souvislosti s povolením plošné aplikace rodenticidu právnické i fyzické osoby upozorňuje, že povolení vydaná ze strany ÚKZUZ podle zákona o rostlinolékařské péči nijak nenahrazují nezbytná povolení či jiné správní akty, která musí zemědělci při aplikaci STUTOXu dodržovat.

Plošné použití tohoto jedu totiž může mít nedozírné následky. Nejen ornitologové považují trávení hrabošů za krajní a nebezpečné řešení a upozorňují, že s hlodavci by si lépe poradila pestrá krajina, kde se daří dravcům, sovám a dalším přirozeným predátorům hrabošů.

„Sledujeme s velkými obavami, že ústav povolil plošné rozmisťování jedu volně po povrchu, aniž by ho zemědělci museli aplikovat do nor. Je to velmi nebezpečné pro všechny živočichy. Zejména je pro nás nepochopitelné povolení v remízcích a polních příkopech, které jsou často jediným útočištěm polních ptáků,“ podotýká Václav Zámečník, zemědělský specialista České společnosti ornitologické. Ta dlouhodobě upozorňuje, že kvůli intenzivnímu zemědělství mizí z České republiky polní ptáci, zhoršuje se kvalita půdy a povrchové i podzemní vody jsou znečištěné pesticidy.

S hraboši umí zatočit sýček

Dutiny stromů už nejsou úplně typickým útočištěm sýčka. Sýček se zabydluje v...
Ornitologové vyvěšují nové budky, aby nadějné potomstvo sýčka mělo kde najít...

Populace kriticky ohroženého sýčka obecného letos významně posílila právě díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Ornitologové varují, že jsou v ohrožení života všichni ptáci  – především poštolky, káňata, sýčkové, kalousi, ťuhýci, volavky – i mnoho dalších živočichů, kteří se hraboši živí.

„Aplikace rodenticidu Stutox II povoleným způsobem povede nejenom k hynutí hrabošů, ale i všech dalších obratlovců, kteří granulky Stutoxu pozřou. A také živočichů, kteří pozřou otrávené hraboše. Zemědělci tak paradoxně zahubí zvířata, na která jim stát přispívá z dotací, jako jsou třeba koroptve,“ upozorňuje Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.

A jed podle něj vyhubí i lovnou zvěř – jsou prokázány otravy bažantů, zajíců i třeba srnčí zvěře po pozření aplikovaných granulí. Myslivci už hlásí první úhyny a snímky těchto uhynulých zvířat již kolují po sociálních sítích. Bezprostředně ohrožení jsou čápi, káňata, poštolky, další dravci i mnoho druhů sov včetně těch supervzácných a chráněných jako jsou sýčci či pustovky.

„Ti všichni se totiž hraboši živí. A malátní a motající se otrávení hraboši jsou pro ně tou nejjednodušší kořistí. Zejména tam, kde jsou hraboši přemnožení, se tito predátoři ve velkém soustřeďují,“ vysvětluje Petr Stýblo.

Kontrola zemědělců v terénu

Kdokoli může v terénu zkontrolovat, zda zemědělci aplikují přípravek v souladu s nařízením. Mají za povinnost rozptylovat granule jedu rovnoměrně, nikde nesmějí být hromádky, stejně tak musí denně odstraňovat uhynulé hraboše.

„Pokud zjistíte, že na poli leží hromádky granulí, uhynulí hraboši či jiná uhynulá zvířata, pošlete foto na Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský a v kopii na ČSO,“ vyzývají veřejnost ornitologové.

Proto i ČSOP upozorňuje zemědělce, že povolení vydané ÚKZUZ k aplikaci pesticidu nestačí. „Před každým použitím pesticidu je nutné splnit podmínky dané zákonem o ochraně přírody a krajiny tak, aby se eliminoval dopad tohoto jedu na ostatní živočichy. Vzhledem k nebezpečnosti Stutoxu pro veškeré obratlovce však je splnění těchto podmínek prakticky nemožné. Pro zemědělce by každopádně mělo být výhodnější a bezpečnější proti přemnoženým hlodavcům aplikovat obyčejnou orbu,“ uvedl Stýblo.

Protože jde o zásah do biotopu chráněných druhů s následkem smrti těchto živočichů zakázaný zákonem o ochraně přírody a krajiny, je nutné, aby ten, kdo jed aplikuje, měl  z tohoto zákonného zákazu předem udělenou výjimku. Bez ní se v některých případech vystavuje pokutě až dva milion korun. A pokud mu orgán ochrany přírody předem výjimku vydá, hrozí mu další sankce, jestliže k úhynu chráněných druhů v důsledku aplikace jedu dojde.

Autor:

Podívejte se živě do útrob včelího úlu

  • Nejčtenější

Pořídit si mopse znamená sledovat jeho utrpení, varují britští veterináři

Premium Britští vědci si posvítili na plemeno, které v Británii zažívá ohromnou vlnu popularity, přestože je dokázáno, že právě...

Pohlreich: Některým podnikům v Ano, šéfe! nešlo pomoci, už bylo pozdě

Pořad Jak to bylo, šéfe? v televizi Prima je návratem k natáčení starých řad kuchařova putování po českých hospodách....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Večeře za stovku pro celou rodinu. Zkuste sladké i slané recepty za pár korun

Premium Ceny potravin letí vzhůru, domácnosti jsou nuceny šetřit. Jak se však můžete přesvědčit v tomto článku, i s malým...

Studna na zahradě je požehnáním, vybudování však stojí legislativní nervy

Každý, kdo se někdy rozhodl vybudovat na svém pozemku studnu, mohl být pořádně zděšen množstvím úkonů, které je třeba...

Šarplaninec není žádná krvelačná bestie, je to vynikající strážní pes

Šarplaninský pastevecký pes či šarplaninec je pracovní plemeno, které má svůj původ v pohoří Šar Planina, po kterém...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Pulci focení naslepo vyhráli soutěž Czech Nature Photo

Výtvarná fotografie, která dokáže na první pohled upoutat pozornost a současně vzbudit zájem o daný živočišný druh, a...

Sledujte živě Jezero hrochů. Rodina tlustokožců je zpět v letním výběhu

Přímý přenos Hroši obojživelní se v Safari Parku Dvůr Králové tento týden vrátili ze zimoviště v zázemí zpět do své rozlehlé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nesnesitelný pach sousedova psa si z výtahu táhnu až do bytu. Lze se bránit?

Premium Jsem v nájmu. V domě, kde bydlím, mají sousedé psa, a pokud jedu výtahem, který předtím použili, strašlivě to v kabině...

Šarplaninec není žádná krvelačná bestie, je to vynikající strážní pes

Šarplaninský pastevecký pes či šarplaninec je pracovní plemeno, které má svůj původ v pohoří Šar Planina, po kterém...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...