Dobrou úrodu na polích ničí hraboši a myši, pomoct má hluboká orba

  12:02aktualizováno  12:02
Zemědělci jsou ve čtvrtině sklizně a tuší, že jim hraboš polní a myš domácí napáchají značné škody. Na některých plochách ve Zlínském kraji přemnožení hlodavci poničili polovinu úrody.

Kde polních hlodavci likvidují pole | foto: MF DNES

V posledních dvou letech zemědělce trápilo hlavně sucho, které bylo loni extrémní. Letošní jaro a léto je o poznání deštivější, takže obilí tolik netrpí nedostatkem vody.

Čelí však jinému nebezpečí – hrabošům a myším. Populace těchto hlodavců jsou stále početnější a na porostech zemědělců páchají velké škody. Přispívají k tomu, že úroda, která ještě před měsícem vypadala velmi dobře, nakonec nijak závratná nebude.

„V zemědělství jsem osmatřicet let a tak extrémní výskyt hrabošů a myší nepamatuji. Na některých pozemcích jsou škody až třicet procent,“ hlásil předseda představenstva Agrodružstva Morkovice Josef Uchytil.

Zemědělci shodně říkají, že když vyrazí na pole, hlodavci jim doslova běhají pod nohama, což ukazuje na jejich velké množství.

„Pozoruji plochy s ozimým ječmenem a škody jsou čím dál větší. Vypadá to, že sklizeň bude výrazně slabší, než jsme očekávali,“ obává se ředitel Zemědělské akciové společnosti Nivnice Josef Minařík.

„Hraboši nejsou problémem jen letos, jejich populace je na vzestupu poslední tři roky. Letos je to ale enormní,“ upozornil.

Zemědělci přitom nemají moc možností, jak invazi hrabošů polních a myší domácích zastavit.

„Když sklidíme obilí, přemístí se do dalších plodin, jako je řepka, kukuřice a zelenina. U mrkví už jsou poškozené kořenové systémy,“ popsal místopředseda představenstva zemědělské společnosti Ostrožsko Vladimír Zelený. „Jsme svým způsobem bezradní,“ posteskl si.

Pomoci má hluboká orba a výsadba stromů

Hrabošům letos přálo počasí, nebyla dlouhá zima ani příliš mnoho deštivých dnů. Pouze v květnu bylo více srážek.

Navíc přirození predátoři na likvidaci populace hlodavců nestačí.

„Predátorů je hodně, ale káňata a poštolky jsou přežrané a neloví je. Asi budeme muset počkat, až na hraboše a myši přijde nějaká epidemie,“ uvažuje Minařík.

„Musíme asi spoléhat na to, že si příroda pomůže sama,“ podotkl Zelený.

Zemědělci mohou ručně klást otrávené návnady do nor, což ale skoro nikdo nedělá, protože je to pracné a výsledek nejistý. Zakázané jsou plošné návnady na povrchu, protože by se jimi mohli otrávit další živočichové. Povolené jsou ještě do jistého rozsahu přípravky uvolňující jedovatý plyn.

„Pro použití přípravků na hubení hlodavců ve větším množství, než je povolené, by byl nutný souhlas ministerstva zemědělství. Účinnost přípravků ale ovlivňuje to, že hraboš při dostatku potravy návnadu nepřijme,“ upozornil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

„V případě hrabošů ministerstvo chápe vážnost situace a je připraveno se podílet na řešení problematiky,“ vzkázal.

Zemědělcům doporučuje orbu, díky níž se přeruší podzemní chodby hlodavců a řadu z nich pluhy zabijí. Radí výsadbu stromů a keřů, aby měli dravci kde hnízdit. O případných kompenzacích za škody způsobené hlodavci je podle Bílého předčasné hovořit. „Zemědělci mají možnost se proti zničení úrody pojistit,“ vzkázal mluvčí ministerstva zemědělství.

„Budeme hloubkově kypřit a orat. Zkusili jsme také dát návnady do několika nor. Uvidíme, jestli to pomůže,“ nastínil majitel zemědělské společnosti Fyto z Huštěnovic Jaroslav Králík.

Podle něho mohli hlodavci napáchat na některých plochách až padesátiprocentní škody. „Uvítali bychom možnost plošné aplikace hubicích prostředků,“ řekl Uchytil.

Letošní jaro a léto provázely výkyvy počasí

I kvůli hlodavcům zemědělci nebudou mít letos úrodu tak dobrou, jakou by mohli mít. Podle statistik poslední dva roky výnosy z hektaru ve Zlínském kraji klesají a letos se to mohlo změnit. Zemědělci ale optimismus pomalu ztrácejí.

„Ještě v půlce června jsem si myslel, že si zopakujeme naše nejlepší roky 2012 a 2016, ale pak bylo všechno jinak,“ poznamenal Uchytil.

Měl tím na mysli také počasí. Přestože nebylo takové sucho jako loni, provázely jaro a léto výkyvy počasí. V únoru bylo 20 stupňů, květen byl naopak chladný a vlhký a červen extrémně teplý. Navíc často přicházely lokální bouřky, po nichž na polích zůstávalo polehlé obilí.

Přesto by podle odhadů ministerstva zemědělství mohly být letošní výnosy lepší než loni. Například u ozimé pšenice jsou zatím 5,7 tuny na hektar, přičemž loni byl krajský průměr 5,4 tuny. Podobné je to u ječmene.

Někteří zemědělci zatím registrují stejné výnosy jako loni, jiní nižší, další zase vyšší. Platí, že na Kroměřížsku bývají nejvyšší a na Vsetínsku nejnižší.

Autor:

Nejčtenější

Plzeň - Slovácko 0:2, průšvih vicemistra, hosté mají další cenný skalp

Hráči Slovácka se radují z vítězství nad Plzní.

Fotbalisté Slovácka si po Spartě vyšlápli na dalšího favorita, trápící se Plzeň zdolali na jejím stadionu 2:0 díky...

Kat favoritů. Chci vyhrát vždy a všude, říká Svědík po vítězství nad Plzní

Slovácký trenér Martin Svědík během utkání s Českými Budějovicemi

Pokud favorit stojí proti mužstvu Martina Svědíka, musí se mít vždy na pozoru. V nové sezoně si už se Slováckem připsal...

K nehodě na Vsetínsku vzlétly dva vrtulníky. Na místě zemřel řidič auta

K tragické nehodě u obce Lidečko v pátek vzlétly dva vrtulníky (9. srpna 2019).

Tragická nehoda na Vsetínsku zaměstnala v pátek večer všechny složky integrovaného záchranného systému. U obce Lidečko...

Barum rally a Trnkobraní se konají souběžně, může to způsobit potíže

Divácky velmi atraktivní jsou i jízdy v kategorii Star Rally Historic.

Dvě velké akce, Barum Czech Rally Zlín a Vizovické Trnkobraní, na něž přijedou desítky tisíc lidí, se konají tento...

Návrat do Plzně? Nejtěžší zápas v kariéře, přiznal veterán Petržela

Milan Petržela ze Slovácka během utkání ¨s Plzní

Nejlepší roky kariéry strávil právě v plzeňské Viktorii, kterou před pár týdny v průběhu letní přípravy definitivně...

Další z rubriky

Kryštof, Chinaski, knedlíky a 20 tisíc lidí. Vizovické Trnkobraní začíná

Kryštof - Colours of Ostrava 2019

Přes dvacet kapel a bohatý doprovodný program v čele se soutěží v pojídání švestkových knedlíků nabídne letošní ročník...

Hlavní líčení s celníky z Březinovy kauzy stojí, soudce dlouhodobě chybí

Obžalovaní celníci Petr Bor, Zdeněk Kolínek a Ladislav Smolík.

Plánované hlavní líčení v případu tří celníků, kteří měli umožnit lihovému bossovi Radku Březinovi, aby ve firmě...

Hvězdou gastrofestivalu bude jediná michelinská kuchařka střední Evropy

Eszter Palágyiová je ve 32 letech šéfkuchařkou restaurace Costes v Budapešti.

Gastrofestival ve Velkých Karlovicích tradičně láká i na účast šéfkuchaře oceněného michelinskou hvězdou. Letos poprvé...

Najdete na iDNES.cz