Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. května 2022 Valdemar

To nejlepší z hor Česka: Naplánujte si výlet do Bílých Karpat

Seriál
V úvodním díle seriálu o nejkrásnějších místech v horách České republiky zamíříme do Bílých Karpat, které patří vedle Moravskoslezských Beskyd a Javorníků k pohraničním pohořím oddělujícím Česko od Slovenska. Centrální části pohoří pokrývají hned dvě velkoplošné chráněné krajinné oblasti.

Západ slunce na Velké Javořině | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Pohraniční pohoří Bílé Karpaty se může pochlubit unikátní přírodou horských orchidejových luk, bukových lesů a vápencových skal. Přestože oblast po staletí obdělávali lidé, dochovala se tu malebná krajina se spoustou vzácných druhů rostlin a živočichů.

Bílé Karpaty vás nadchnou v kteroukoliv roční dobu. Na jaře tu rozkvétají horské orchideje, v létě oceníte bohatství dozrávajících plodů a na podzim vás zase očarují zbarvené lesy i solitérní stromy uprostřed luk. Díky absenci lyžařských středisek si tak zdejší příroda může od návštěvníků odpočinout alespoň v zimě.

Hřebenovka

Přestože při pohledu zdálky vypadají Bílé Karpaty mírumilovně a krotce, přece jen se jedná o karpatské pohoří, pro která jsou typická hluboká údolí a příkré srázy. I když nejvyšší vrchol, Velká Javořina, nedosahuje ani tisícimetrové hranice, přechod hřebene Bílých Karpat patří k plnohodnotným horským výpravám.

Na severu začínají Bílé Karpaty v Lyském průsmyku u Střelné, kde navazují na Javorníky a táhnou se podél česko-slovenské hranice jihozápadním směrem až ke Strážnici. Celková délka české části pohoří činí vzdušnou čarou 70 kilometrů. Pěší hřebenová trasa přes Bílé Karpaty je ovšem delší a přesahuje 100 kilometrů, což představuje čtyři až pět dní pochodu.

Nejprve vede hřebenovka oblastí jižního Valašska, stoupá na pohraniční vrchol Končitá a přes rozhlednu Královec vede do Valašských Klobouků a dále do obce Brumov-Bylnice. Někteří poutníci volí v této části variantu vedoucí částečně přes slovenské území a přes obec Sidonie.

Obě varianty se setkávají na vrcholu Javorník, odkud dále pokračuje hřebenovka víceméně jednoznačnou trasou přes obec Žítková na vrchol Velký Lopeník a dále na Velkou Javořinu.

Velká Javořina je nejvyšší horou Bílých Karpat a jejím 970 metrů vysokým vrcholem zároveň prochází hranice mezi Českou a Slovenskou republikou. Tento vrchol je turisticky dobře přístupný z obou stran hranice, a patří tak mezi tradiční místa setkávání Čechů a Slováků. Historie setkávání národů na Velké Javořině sahá až před období Rakouska-Uherska, započala v roce 1845 a od roku 1990 se zde každoročně konají letní slavnosti bratrství Čechů a Slováků nebo tradiční silvestrovské výšlapy.

Žítkovský vrch, ze kterého se otevírá nádherný kruhový rozhled na kopce kolem Starého Hrozenkova.

Z Javořiny lze dále pokračovat podél státní hranice, zajímavější trasa však sestupuje k Velké nad Veličkou s orchidejovou rezervací Zahrady pod Hájem a dále kolem větrného mlýna u Kuželova a rezervací Čertoryje do Radějova.

Orchideje Bílých Karpat

V CHKO Bílé Karpaty se vyskytuje 41 z celkového počtu 56 druhů vstavačovitých rostlin doložených z území České republiky. Jen v přírodní rezervaci Čertoryje roste 25 různých druhů orchidejí a na ploše 1,5 x 1,5 metru napočítali botanici přes 70 různých druhů rostlin! Pro tuto unikátnost byla oblast roku 1996 zařazena mezi evropské biosférické rezervace UNESCO. Unikátní pěnovcová prameniště jsou domovem mnoha druhů orchidejí, například prstnatce májového nebo velmi vzácného prstnatce karpatského, který roste pouze na jediném místě na světě.

Kvetoucí louky v rezervaci Háj

Rovněž pravidelné střídání pastvy a sekání luk po staletí podporovalo růst orchidejí i jiných rostlin, a tak na zdejších květnatých loukách najdeme největší koncentraci a druhovou pestrost orchidejí ve střední Evropě. Orchideje ale rostou i ve zdejších lesích, například vzácná okrotice dlouholistá. Většina orchidejí kvete na jaře, kdo navštíví Bílé Karpaty v létě, může na některých lokalitách spatřit i pozdě kvetoucí druhy, například některé z kruštíků kvetou v červenci až září.

Kdo se chce dozvědět více o orchidejích Bílých Karpat, může se zúčastnit některé z procházek s průvodcem organizované Vzdělávacím a informačním střediskem Bílé Karpaty ve Veselí nad Moravou. Pro návštěvníky, kteří chtějí orchideje spatřit na vlastní oči samostatně, jsou nejvděčnější dobře přístupné přírodní rezervace Čertoryje a Zahrady pod hájem, kterými procházejí turistické značky.

Nejzachovalejší větrný mlýn a oskeruše

U obce Kuželov stojí na nenápadném návrší větrný mlýn Kuželovský větrák. Tento nejlépe zachovalý větrný mlýn holandského typu u nás byl postaven v roce 1842 a mouku mlel přes sto let. Uvnitř najdete expozici větrného mlynářství a malé muzeum horňáckého bydlení. Jen pár kilometrů odtud prochází cesta rozcestím Tři kameny, kde na starodávné cestě do Uher vyznačují hraniční kameny rozhraní tří panství.

Kuželovský větrák je nejlépe zachovalý větrný mlýn holandského typu u nás. Byl postaven v roce 1842 a mouku mlel přes sto let, až do roku 1946.

V jižní části Bílých Karpat rostou zajímavé stromy. Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica) je málo známý ovocný strom, který jinak roste především v jižní Evropě. V Česku patří mezi ohrožené druhy dřevin, a kromě Bílých Karpat roste také v Českém středohoří. V celém Česku bychom napočítali jen asi 800 vzrostlých stromů.

Oskeruše dorůstá výšky 15–30 metrů, v našich podmínkách se dožívá 300 až 400 let. Tzv. Adamcova oskeruše, nacházející se pod kopcem Žerotín v Bílých Karpatech, je považována za největší svého druhu ve střední Evropě. Koruna tohoto stromu je široká 18 metrů a stáří se odhaduje na 400 let.

Kam za výhledy

Pro Bílé Karpaty je typické střídání hlubokých bukových lesů s otevřenými loukami. Samotný hřeben pokrývají většinou lesy, kde výhledy umožňují povětšinou jen rozhledny. Výjimek z tohoto pravidla moc není, je to například louka pod vrcholem Ploščiny nebo Velká Javořina s rozsáhlou hřebenovou loukou.

Neobvyklá pozorovatelna "Durch" stojí na severním okraji Bílých Karpat u Valašských Klobouků. Má podnítit k pozastavení a uvědomění si krásy krajiny.

Od severu k jihu můžete vystoupat například na rozhlednu Královec, hezký výhled se otevírá ze zříceniny Brumov nebo ze Žítkovského vrchu. Nádherné výhledy pak nabízí rozhledna na Velkém Lopeníku a samozřejmě také vrchol Velké Javořiny.

Tajný tip

Zajímavostí slovenské části Bílých Karpat jsou bílé vápencové skály (od nich je také odvozen název celého pohoří), z nichž nejhezčí se nacházejí v okolí obce Vršatské Podhradie. Hezká pěší túra vede přírodní rezervací Vršatské bradlá se zříceninou hradu Vršatec přes rozhledový vrch Chmeľová a obec Červený Kameň.

Vršatská bradlá s nejvyšším bodem Chmeľovou (925 m) vlevo

Z hřebene Bílých Karpat tady, u obce Vršatecké Podhradie, vystupují bílá vápencová bradla, která ostře kontrastují s okolními loukami a bukovými lesy. Krajina je tu divoká a zároveň přívětivá – na jaře rozkvétají louky záplavou horských druhů květin, na podzim se zase vše zbarví zářivými barvami bukových listů.

Nad Vršateckým Podhradím už ve 13. století stála na skále strážná věž pozdějšího hradu Vršatec, která chránila průsmyk mezi Moravou a Povážím. Maďarský název hradu zněl Oroszlánkő, což v překladu znamená Lví skála. Na skálu s ruinou hradu můžete opatrně vystoupat po neznačené pěšině a oddat se neobyčejně fotogenickému rozhledu.

To nejlepší z hor Česka

V našem seriálu vás seznámíme s unikátními místy dvaceti nejoblíbenějších pohoří v České republice. Poradíme vám, kde hledat zajímavé rozhledny, kudy se vydat na hřebenovky, podíváme se do unikátních přírodních rezervací a nabídneme vám turistické tipy pro pěší i cyklisty.

Autor: pro iDNES.cz

To nejlepší z hor Česka: poznejte perly Českomoravské vrchoviny

Jih Českomoravské vrchoviny vymezuje hranice s Rakouskem a právě pohraničí...

Seriál Najdete tu dlouhé krajinné vlny s mozaikou luk, pastvin a polí, atraktivní říční údolí i krásná...

To nejlepší z hor Česka: Novohradské hory jsou tichým liduprázdným krajem

Bývalá klauza Huťský rybník leží v lůně Novohradských hor.

Téměř nekonečné lesy, křišťálově čisté potoky a mnohé stopy po zaniklých lidských sídlech....

To nejlepší z hor Česka: Nízký Jeseník je rájem tuláků, samotářů a přírody

Nádvoří Červeného zámku v Hradci nad Moravicí

Rozsáhlá vrchovina na severovýchodě Česka je plná krásných, liduprázdných koutů, kde lišky dávají...

To nejlepší z hor Česka: objevte rozhledy, přírodu i gastronomii Krkonoš

Mumlavské vodopády patří k největší atrakci Harrachovska a vlastně i celých...

Nejvyšší pohoří České republiky tvoří v rámci naší země i střední Evropy ojedinělý ostrůvek horské...

To nejlepší z hor Česka: na těchto místech objevíte kouzlo České Kanady

Výhled z hradu Landštejn

VIDEO Seriál Česká Kanada je oblíbeným turistickým cílem a zároveň stejnojmenným přírodním parkem na pomezí...

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Dvě uhelná jezera, dva jiné světy. Milada pokulhává za vzkvétajícím Mostem

Zcela rozdílná letní sezona čeká návštěvníky na dvou vodních plochách, které vznikly zatopením hnědouhelných lomů....

Dcery už na svět nenahlíží podle mediálních měřítek, říká Fotr na tripu

Mají za sebou na 75 tisíc kilometrů. Objevili kurdské Turecko, projeli rizikový Irák, stihli předválečnou Ukrajinu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pojďte pěšky do hor. Tři unikátní treky, kde poznáte pocit osamělého tuláka

Premium Jistě, tak jako v zimě s lyžemi i v létě se můžete po mnohých horských vyhlídkách vozit lanovkami, ale byla by to věčná...

S jachtou pobřežím Chorvatska. Vyplout může i nováček, co k tomu potřebuje?

Premium Na moře při pobřeží Chorvatska vyplouvá teď zkraje sezony až polovina všech jachet s českou a slovenskou vlajkou. Co je...

Povinná výbava na kolo. Zkontrolujte si, jestli máte před dovolenou všechno

Jaro je v plném proudu a své kolo vytáhli ze sklepů a garáží snad všichni. Málokdo si ovšem vzpomenete na to, jakou...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Mýty a předsudky. Brno často hledá paralely s Prahou, říká režisér Lipus

Premium Jaká je duše Pražanů, Ostravanů a Brňanů? Proč na sebe nasazují? Co si o nás myslí cizinci? A co máme jako Češi vepsáno...

Do začátku turistické sezony mají na Sněžce vzniknout nerezové zábrany

V nejbližších dnech začne stavba nových zábran na Sněžce. Půjde o více než sto sloupků, mezi nimiž budou natažené...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra: Východními Čechami míříme pod věže Teplických skal

Seriál Dnešní mašinfíra, Jirka, nás sveze po východních Čechách. Rudožlutou Zamračenou společnosti Východočeská dráha se...

Očima šotouše: nejhezčím snímkem motorového vozu se stal oblíbený Hurvínek

Ústředním tématem fotografické výzvy pro naše čtenáře byly v dubnu motorové vozy. V redakci jsme vybrali nejlepší...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...