Sobota 10. dubna 2021, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. dubna 2021 Darja

To nejlepší z hor Česka: Naplánujte si výlet do Bílých Karpat

V úvodním díle seriálu o nejkrásnějších místech v horách České republiky zamíříme do Bílých Karpat, které patří vedle Moravskoslezských Beskyd a Javorníků k pohraničním pohořím oddělujícím Česko od Slovenska. Centrální části pohoří pokrývají hned dvě velkoplošné chráněné krajinné oblasti.

Západ slunce na Velké Javořině | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Pohraniční pohoří Bílé Karpaty se může pochlubit unikátní přírodou horských orchidejových luk, bukových lesů a vápencových skal. Přestože oblast po staletí obdělávali lidé, dochovala se tu malebná krajina se spoustou vzácných druhů rostlin a živočichů.

Bílé Karpaty vás nadchnou v kteroukoliv roční dobu. Na jaře tu rozkvétají horské orchideje, v létě oceníte bohatství dozrávajících plodů a na podzim vás zase očarují zbarvené lesy i solitérní stromy uprostřed luk. Díky absenci lyžařských středisek si tak zdejší příroda může od návštěvníků odpočinout alespoň v zimě.

Hřebenovka

Přestože při pohledu zdálky vypadají Bílé Karpaty mírumilovně a krotce, přece jen se jedná o karpatské pohoří, pro která jsou typická hluboká údolí a příkré srázy. I když nejvyšší vrchol, Velká Javořina, nedosahuje ani tisícimetrové hranice, přechod hřebene Bílých Karpat patří k plnohodnotným horským výpravám.

Na severu začínají Bílé Karpaty v Lyském průsmyku u Střelné, kde navazují na Javorníky a táhnou se podél česko-slovenské hranice jihozápadním směrem až ke Strážnici. Celková délka české části pohoří činí vzdušnou čarou 70 kilometrů. Pěší hřebenová trasa přes Bílé Karpaty je ovšem delší a přesahuje 100 kilometrů, což představuje čtyři až pět dní pochodu.

Nejprve vede hřebenovka oblastí jižního Valašska, stoupá na pohraniční vrchol Končitá a přes rozhlednu Královec vede do Valašských Klobouků a dále do obce Brumov-Bylnice. Někteří poutníci volí v této části variantu vedoucí částečně přes slovenské území a přes obec Sidonie.

Obě varianty se setkávají na vrcholu Javorník, odkud dále pokračuje hřebenovka víceméně jednoznačnou trasou přes obec Žítková na vrchol Velký Lopeník a dále na Velkou Javořinu.

Velká Javořina je nejvyšší horou Bílých Karpat a jejím 970 metrů vysokým vrcholem zároveň prochází hranice mezi Českou a Slovenskou republikou. Tento vrchol je turisticky dobře přístupný z obou stran hranice, a patří tak mezi tradiční místa setkávání Čechů a Slováků. Historie setkávání národů na Velké Javořině sahá až před období Rakouska-Uherska, započala v roce 1845 a od roku 1990 se zde každoročně konají letní slavnosti bratrství Čechů a Slováků nebo tradiční silvestrovské výšlapy.

Žítkovský vrch, ze kterého se otevírá nádherný kruhový rozhled na kopce kolem...

Žítkovský vrch, ze kterého se otevírá nádherný kruhový rozhled na kopce kolem Starého Hrozenkova.

Z Javořiny lze dále pokračovat podél státní hranice, zajímavější trasa však sestupuje k Velké nad Veličkou s orchidejovou rezervací Zahrady pod Hájem a dále kolem větrného mlýna u Kuželova a rezervací Čertoryje do Radějova.

Orchideje Bílých Karpat

V CHKO Bílé Karpaty se vyskytuje 41 z celkového počtu 56 druhů vstavačovitých rostlin doložených z území České republiky. Jen v přírodní rezervaci Čertoryje roste 25 různých druhů orchidejí a na ploše 1,5 x 1,5 metru napočítali botanici přes 70 různých druhů rostlin! Pro tuto unikátnost byla oblast roku 1996 zařazena mezi evropské biosférické rezervace UNESCO. Unikátní pěnovcová prameniště jsou domovem mnoha druhů orchidejí, například prstnatce májového nebo velmi vzácného prstnatce karpatského, který roste pouze na jediném místě na světě.

Kvetoucí louky v rezervaci Háj

Kvetoucí louky v rezervaci Háj

Rovněž pravidelné střídání pastvy a sekání luk po staletí podporovalo růst orchidejí i jiných rostlin, a tak na zdejších květnatých loukách najdeme největší koncentraci a druhovou pestrost orchidejí ve střední Evropě. Orchideje ale rostou i ve zdejších lesích, například vzácná okrotice dlouholistá. Většina orchidejí kvete na jaře, kdo navštíví Bílé Karpaty v létě, může na některých lokalitách spatřit i pozdě kvetoucí druhy, například některé z kruštíků kvetou v červenci až září.

Kdo se chce dozvědět více o orchidejích Bílých Karpat, může se zúčastnit některé z procházek s průvodcem organizované Vzdělávacím a informačním střediskem Bílé Karpaty ve Veselí nad Moravou. Pro návštěvníky, kteří chtějí orchideje spatřit na vlastní oči samostatně, jsou nejvděčnější dobře přístupné přírodní rezervace Čertoryje a Zahrady pod hájem, kterými procházejí turistické značky.

Nejzachovalejší větrný mlýn a oskeruše

U obce Kuželov stojí na nenápadném návrší větrný mlýn Kuželovský větrák. Tento nejlépe zachovalý větrný mlýn holandského typu u nás byl postaven v roce 1842 a mouku mlel přes sto let. Uvnitř najdete expozici větrného mlynářství a malé muzeum horňáckého bydlení. Jen pár kilometrů odtud prochází cesta rozcestím Tři kameny, kde na starodávné cestě do Uher vyznačují hraniční kameny rozhraní tří panství.

Kuželovský větrák je nejlépe zachovalý větrný mlýn holandského typu u nás. Byl...

Kuželovský větrák je nejlépe zachovalý větrný mlýn holandského typu u nás. Byl postaven v roce 1842 a mouku mlel přes sto let, až do roku 1946.

V jižní části Bílých Karpat rostou zajímavé stromy. Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica) je málo známý ovocný strom, který jinak roste především v jižní Evropě. V Česku patří mezi ohrožené druhy dřevin, a kromě Bílých Karpat roste také v Českém středohoří. V celém Česku bychom napočítali jen asi 800 vzrostlých stromů.

Oskeruše dorůstá výšky 15–30 metrů, v našich podmínkách se dožívá 300 až 400 let. Tzv. Adamcova oskeruše, nacházející se pod kopcem Žerotín v Bílých Karpatech, je považována za největší svého druhu ve střední Evropě. Koruna tohoto stromu je široká 18 metrů a stáří se odhaduje na 400 let.

Kam za výhledy

Pro Bílé Karpaty je typické střídání hlubokých bukových lesů s otevřenými loukami. Samotný hřeben pokrývají většinou lesy, kde výhledy umožňují povětšinou jen rozhledny. Výjimek z tohoto pravidla moc není, je to například louka pod vrcholem Ploščiny nebo Velká Javořina s rozsáhlou hřebenovou loukou.

Neobvyklá pozorovatelna "Durch" stojí na severním okraji Bílých Karpat u...

Neobvyklá pozorovatelna "Durch" stojí na severním okraji Bílých Karpat u Valašských Klobouků. Má podnítit k pozastavení a uvědomění si krásy krajiny.

Od severu k jihu můžete vystoupat například na rozhlednu Královec, hezký výhled se otevírá ze zříceniny Brumov nebo ze Žítkovského vrchu. Nádherné výhledy pak nabízí rozhledna na Velkém Lopeníku a samozřejmě také vrchol Velké Javořiny.

Tajný tip

Zajímavostí slovenské části Bílých Karpat jsou bílé vápencové skály (od nich je také odvozen název celého pohoří), z nichž nejhezčí se nacházejí v okolí obce Vršatské Podhradie. Hezká pěší túra vede přírodní rezervací Vršatské bradlá se zříceninou hradu Vršatec přes rozhledový vrch Chmeľová a obec Červený Kameň.

Vršatská bradla s nejvyšší Chmeľovou (925 m) vlevo

Vršatská bradlá s nejvyšším bodem Chmeľovou (925 m) vlevo

Z hřebene Bílých Karpat tady, u obce Vršatecké Podhradie, vystupují bílá vápencová bradla, která ostře kontrastují s okolními loukami a bukovými lesy. Krajina je tu divoká a zároveň přívětivá – na jaře rozkvétají louky záplavou horských druhů květin, na podzim se zase vše zbarví zářivými barvami bukových listů.

Nad Vršateckým Podhradím už ve 13. století stála na skále strážná věž pozdějšího hradu Vršatec, která chránila průsmyk mezi Moravou a Povážím. Maďarský název hradu zněl Oroszlánkő, což v překladu znamená Lví skála. Na skálu s ruinou hradu můžete opatrně vystoupat po neznačené pěšině a oddat se neobyčejně fotogenickému rozhledu.

To nejlepší z hor Česka

V našem seriálu vás seznámíme s unikátními místy dvaceti nejoblíbenějších pohoří v České republice. Poradíme vám, kde hledat zajímavé rozhledny, kudy se vydat na hřebenovky, podíváme se do unikátních přírodních rezervací a nabídneme vám turistické tipy pro pěší i cyklisty.

Autor: pro iDNES.cz

To nejlepší z hor Česka: Nádhernou Šumavu poznáte díky těmto místům

Řasnice neboli Travná Vltava protéká u Strážného nádherným lučinatým údolím.

VIDEO Podle mnohých nejhezčí české pohoří, určitě však jedno z nejrozlehlejších: Šumava se táhne v délce...

To nejlepší z hor Česka: Naplánujte si výlet do Bílých Karpat

Západ slunce na Velké Javořině

V úvodním díle seriálu o nejkrásnějších místech v horách České republiky zamíříme do Bílých Karpat,...

Velikonoce 2021

Nejvýznamnější křesťanský svátek bude v roce 2021 v dubnu, Velký pátek připadne na 2. dubna a Velikonoční pondělí na 5. dubna. O týden dříve, v neděli 28. března začne platit letní čas.

  • Nejčtenější

Hurá jedeme na hory! Nápor neohleduplných turistů ničí českou přírodu

Premium Odpadky dávají do igelitových sáčků, které rafinovaně ukrývají v přírodě. Ve sněhu chodí v teniskách. Často bloudí....

České Švýcarsko kvůli souším zavírá další cesty, omezení potrvají roky

Turistická sezona v Národním parku České Švýcarsko začala a znovu se rozjíždějí i lodičky v hřenských soutěskách....

To nejlepší z hor Česka: Nádhernou Šumavu poznáte díky těmto místům

Podle mnohých nejhezčí české pohoří, určitě však jedno z nejrozlehlejších: Šumava se táhne v délce asi 130 kilometrů...

Zemřel poslední krkonošský nosič Helmut Hofer, ikona Velké Úpy

Ve věku 88 let zemřel potomek slavného rodu vysokohorských nosičů Helmut Hofer z Velké Úpy. Byl posledním žijícím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Albánii i cesta může být cíl. Jak se jezdí v nejpomalejší zemi Evropy

Premium Jedna z nejmenších zemí Evropy je velká jako Morava, ale poskytuje obrovské množství pestrých zážitků. Přestože je...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Kellnera mrzel boj o Prazdroj, Japonci ho drsně přeplatili, říká Dostálek z PPF

Premium Prakticky od počátku nahlížel auditor a zakladatel české pobočky poradenské firmy KPMG František Dostálek do účetních...

  • Další z rubriky

Jak se fáralo v Podkrkonoší. Doly v Žacléři využívali i nacisté

Na úpatí Krkonoš, na dosah půvabných Rýchor by málokdo hledal obrovský důlní areál. V Žacléři se těžilo uhlí již od...

Český výletník: Kdo z vás ji zná? Průvodce nejkrásnější ulicí v Česku

Libereckou Masarykovu třídu a na ni navazující Riegrovu považuji za nejhezčí v Česku. Bulvár lemují vily jak zámky, má...

Ze zámku do kláštera. Úzké serpentiny jsou pro Subaru BRZ dokonalé teritorium

Premium Řidičské cesty si vybírám vždy podle auta, se kterým pojedu. V případě Subaru BRZ je to docela jednoduché. Nejlépe se...

OBRAZEM: Krása přímo z domova. Čtenáři se pochlubili svým výhledem z okna

Obyčejný pohled z okna nás v posledním měsících provází v podstatě každý den. Zatímco někdo zahlédne pouze popelnice,...

Malá „sopka“ s velkým hlasem. Zpívala s Gottem, zemřela v zapomnění

V hrdle prý neměla zlato, ale zápalnou směs. „Mrňavou“ zpěvačku Janu Robbovou přirovnávali na počátku kariéry v 70....

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...