Na Kroměřížsku pomrzlo 60 procent úrody ovoce, méně bude i slivovice

  15:10aktualizováno  15:10
Největší škody, které ovocnářům ve Zlínském kraji způsobily jarní ranní mrazíky, jsou na Kroměřížsku. Pomrzlo tam přes 60 procent letošní úrody, nejvíce jablek.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Pavel Ivánek je sadařem skoro třicet let, stromy má vysázené na 16 hektarech plochy v Jarohněvicích nedaleko Kroměříže. Většina z nich jsou jabloně různých druhů. A téměř 90 procent plodů na nich letos pomrzlo.

„Je to fatální. Z posledních čtyř let úrodu třikrát poničil mráz. Výjimkou byl loňský rok, který byl výjimečný na úrodu,“ posteskl si Ivánek.

Začátkem května naměřil v noci ve svém sadu -3,6 stupně, což bylo pro mnoho mladých plodů jabloní likvidační.

„Nejdříve začaly žloutnout stopky, pak plody opadaly,“ popsal. „Ty, které na stromech zůstaly, jsou poškozené. Ve vyšších patrech stromů snad ještě nějaké zdravé budou,“ doufá Ivánek.

Podle odhadů Ovocnářské unie ČR zničily přízemní mrazíky, které přišly v dubnu a květnu ve dvou vlnách, na Kroměřížsku 60 až 70 procent veškeré ovocné úrody, což je nejvíce ve Zlínském kraji.

„Mrazy nás postihly docela zásadně. Na jabloních budou škody odhadem šedesát procent, na švestkách až osmdesát procent,“ hlásil sadař Rostislav Kubáček.

Přes dvanáct hektarů sadů má na čtyřech místech na Kroměřížsku, mrazíky napáchaly škody na dvou z nich.

„Očekáváme velký propad tržeb. Doufám, že bude prodejní cena ovoce trochu vyšší než loni a pomůže nám to ztráty překonat,“ věří Kubáček.

Bude také méně slivovice

Ztráty zhruba 60 procent u švestek očekávají na farmě Pod Hvězdou v Kotojedech.

„Stromy jsou v nejlepších letech, takže je to škoda. Bude trochu méně slivovice. Ale taková je příroda,“ míní Miroslav Božák, správce farmy, která produkuje také vlastní slivovici.

Sadaři postupně upřesňují škody, které hlásí Ovocnářské unii ČR. Ta je zatím vyčíslila v celém Česku na 100 milionů korun.

„Škody ale nebudou tak obrovského rozsahu jako v roce 2017. Letos jsou daleko lokálnější. Některé podniky jsou poškozené významně, některé vůbec,“ sdělil ČTK předseda unie Martin Ludvík.

Větší škody jsou v Čechách, menší na Moravě. Tady hlavně v okolí Brna a právě na Kroměřížsku. Způsobilo to proudění vzduchu, které je ale pokaždé jiné.

„Velmi také záleží na tom, kde je sad položený. Pokud má mráz kam ‚stéci‘, úrodu tolik nenaruší, pokud ne, může ji poničit,“ nastínila tajemnice Ovocnářské unie Zdeňka Klemšová.

„Chladné teploty šly na jaře přes naši republiku ze severního pólu do Itálie. Byla oblačnost. Kdyby bylo jasno, bude ovoce poškozeno ještě více,“ doplnila.

Pro sadaře je to ale slabá útěcha. Uvítali by spíše finanční kompenzace od ministerstva zemědělství jako v posledních dvou špatných letech. Unie o vyrovnáních zatím jedná.

„Sledujeme i případné kompenzace za mrazy ovocnářům v okolních zemích. Jsme na jednotném evropském trhu a chceme s nimi mít rovné podmínky,“ nastínil Ludvík.

Opatření, která eliminují mráz, jsou příliš drahá

Ovocnáři říkají, že sice existují opatření, která mohou mráz eliminovat, ale jsou pro ně většinou příliš drahá. Například parafínové svíce nebo zapálené koše.

„Kdybychom si je pořídili, byla by to ekonomická sebevražda,“ myslí si Kubáček.

Ovocnáři poručili „větru, dešti“. Před mrazem jabloně zachránily vrtulníky

Finančně přijatelnější je vytváření mlhy s pomocí motoru a parafínu, ani k tomu ale ovocnáři příliš často nepřistupují. Snaží se teď hlavně popasovat se současnou situací. Chtějí ochránit to, co jim zůstalo na stromech.

„Zvažuji, jestli stromy ještě ošetřovat. Bez toho by ale opadalo listí, navíc je hodně obalečů. Vypadá to tak, že letos budou náklady vyšší než příjmy,“ odhaduje Ivánek.

Přesto chce prodat jablka, která mrazíky přežila. A případně i kupovat odjinud a dál přeprodávat. Velké ztráty počítá v úrodě rybízů, zničené jsou meruňky, poškozené ořechy. Slyšel už názory, že má sad na špatném místě.

„Ovocnařím od roku 1991 a nikdy tak časté jarní mrazíky nebývaly,“ všiml si Ivánek. Nicméně hodlá ve své profesi pokračovat a doufá, že další roky budou pro sadaře příznivější.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na něj dosáhli ve Zlíně,...

Na Slovácku stále žijí potomci Velkomoravanů, žasne archeolog Galuška

Archeolog, historik a publicista Luděk Galuška je odborníkem na období Velké...

Shodná DNA současných obyvatel ze Slovácka s kosterními pozůstatky lidí žijících v období Velkomoravské říše překvapila...

Další z rubriky

Města schovávají kontejnery pod zem, třídit tak jde i v historickém centru

Podzemní kontejnery fungující pouze s čipovou kartou jsou ve Zlíně třeba na...

S receptem na to, jak odstranit nevzhledné a zapáchající stanoviště popelnic, přichází hned několik měst ve Zlínském...

Půltunové pánve dosloužily, skláři je vynášeli v teplotě 1200 stupňů

Výměna rozžhavených pecí na tavení skla ve sklárnách ve Strání-Květná.

Zkušenosti nabrané během mnoha let, soustředění a důvěra v toho, kdo stojí vedle. Skláři v Květné na Uherskohradišťsku...

Kraj i Zlín začínají opravovat cesty ve městě, souběh může způsobit potíže

Plánovaná podoba točny ve zlínské části Vršava.

Začínají opravy dvou důležitých cest ve Zlíně, obě mohou sloužit jako příjezd na největší sídliště ve městě Jižní...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz