Meruňky už nasazují na květ. Zahrádkáři se bojí mrazů za měsíc

aktualizováno 
Vysoké teploty už během února a března předčasně probudily přírodu. Jenže nikdo dopředu nemůže zaručit, že se probuzené rostliny nezničí, pokud by se splnily léty prověřené pranostiky a teploty ještě neklesly pod bod mrazu.

Nejkritičtější pro meruňky je období květu. | foto: Profimedia.cz

„Nyní je to jen věštění z křišťálové koule. Je pravda, že letošní jarní start přírody začal dost brzy. To by v podstatě vůbec nevadilo, problém by nastal v okamžiku, kdyby se počasí vrátilo k normálu a přišly ještě znovu normální mrazy,“ popisuje Ivan Dvořák z Českého zahrádkářského svazu.

„Je to v podstatě jedno, kdy začne jaro. Je pravda, že teď jsou peckoviny, typicky meruňky, narašené. Problém by nastal, když by se teploty znovu vrátily pod pět nebo deset stupňů mrazu,“ popisuje.

Podle současné situace by se dalo čekat, že by například meruňky mohly jít do květu do měsíce. „Kdyby v tomto období klesly teploty pod nulu, květy pak začnou odcházet. Mohlo by se pak předpokládat, že by úroda mohla být výrazněji poškozená, ať už děláte jakákoliv opatření,“ varuje.

Ideální scénář by byl takový, kdyby se počasí vyvíjelo stejnoměrně podobně jako dosud. Sice se mírně ochladilo, ale na většině území neklesají teploty pod bod mrazu. Takže kdyby pozvolna přešlo do skutečného jara a později do léta, bylo by to ideální.

Vše se „rozsekne“ v polovině května tím, kdy přijdou „ledoví muži“. „Počasí se chová jako před padesáti lety. Nezapomnělo, že mají přijít ledoví muži, je to jedna z nejspolehlivějších pranostik, kterou máme,“ říká.

Do té doby podle něj nezbývá, než se modlit. U peckovin je totiž už náběh mízy znát, u jádrovin na tom tolik nezáleží, ty ještě spí.

Pěstitel meruněk z Kobylí na Moravě je však v podstatě klidný. „My už jsme tady vlastně zvyklí, že tu žádné jaro není. Podstatné je přežít období, kdy jdou stromy do květu,“ popisuje Michal Schovánek. Jenže podnikání v zemědělství je vždy riziko a dnes nikdo nedokáže říct, jaké počasí bude ve skutečnosti za měsíc nebo dva.

Ledových mužů se nebojí. „Paradoxně když začne sezona takto brzo, a nepřijdou mrazy v době květu, ale až na Zmrzlé, jsou plody už tak silné, že to přežijí bez problému,“ vysvětluje.

Horší to bylo například před třemi lety, kdy na konci dubna přišly mrazy právě v době, kdy byly stromy v květu nebo těsně po odkvětu, kdy jsou nejcitlivější. Úroda pak byla podprůměrná.

Autor:

Tipy na jaro


Nejčtenější

Kuře v jogurtu podle Pohlreicha. Ozvláštnil ho kurkumou a chilli

Kuřecí plátek nakládaný v jogurtové marinádě

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich jako by naslouchal fanouškům a od poměrně drahého hovězího masa se přesouvá do lidovějších...

Odis je ideální psí společník z Ukrajiny, miluje sport i lenošení na gauči

Toto plemeno se skvěle hodí na všemožné psí sporty.

Ukrajinský odis je univerzální společník vhodný jak pro sport, tak lenošení na gauči. Je to vynikající rodinný...

Zakládáte či chcete měnit svou zahradu? Nejdříve si ujasněte koncepci

Patříte-li mezi společenské typy, můžete zahradu koncipovat jako velký obývák s...

Chystáte se vybudovat novou zahradu či změnit vzhled té stávající? Právě vám je tedy určen pětidílný seriál magazínu...

V Česku se téměř polovina domácností točí kolem psa

Jemná psí masáž . I takové rozmazlování může být součástí služeb psího hotelu.

Česko je psí velmoc. Hafany už nepoužíváme jen k hlídání svého domu. Také s nimi tančíme, voláme jim taxík a posíláme...

Rodinnou zahradu na kraji města architekti propojili s okolní krajinou

Z nudné smutné placky u novostavby rodinného domku vytvořili architekti se...

Mladí manželé z Českolipska měli už při výstavbě domu jasno v tom, že si nechají od architekta navrhnout i zahradu. Jen...

Další z rubriky

Zahradu u Baťova domku zvládli přetvořit za sto tisíc, pomohli kamarádi

Terasu ze starých cihel doplnil nábytek ze zlínské produkce.

Proměna zahrady u jednoho z Baťových půldomků ve Zlíně vyžadovala citlivý přístup s respektem ke specifické historii i...

Alkylátový benzin znamená jistotu pro domácí sekačky, křovinořezy i pily

Sekačka G 48 TK Comfort A

Je to alternativní řešení k automobilovému benzinu, jaký si běžně kupujete u pumpy. Na rozdíl od toho „běžného“ vám...

Rodinnou zahradu na kraji města architekti propojili s okolní krajinou

Z nudné smutné placky u novostavby rodinného domku vytvořili architekti se...

Mladí manželé z Českolipska měli už při výstavbě domu jasno v tom, že si nechají od architekta navrhnout i zahradu. Jen...

Najdete na iDNES.cz