Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 17. října 2021 Hedvika

I na Moravě můžete navštívit Atény. Kroměříž okouzlí nádhernými zahradami

Ne nadarmo se malebnému městu na řece Moravě nedaleko Zlína říká hanácké Atény. Kroměříž, jejíž historie a architektura si získaly i nejednoho filmového režiséra, nabízí příjemně strávený víkend v úrodném a pohostinném kraji.

Dominantou Velkého náměstí je zámecká věž. | foto: Profimedia.cz

Centrum města je protkáno historií, která sahá až do středověku, kdy byla na místě dnešní Kroměříže významná křižovatka jantarové a solné stezky. O založení města se postaral v roce 1260 biskup Bruno ze Schauenburku.

A právě díky olomouckým biskupům, kteří zde nechali vystavět reprezentativní letní sídlo, se dnes návštěvníci mohou kochat krásou arcibiskupského zámku a přilehlé Podzámecké zahrady ve stylu anglických zahrad s rybníky.

V letních měsících je možné půjčit si na Dlouhém rybníku loďku a užít si romantický výhled na renesanční zámek i relax na vodní hladině. „Podzámka“, jak zahradu nazývají místní, je přístupná zdarma a je také rájem pro dětské návštěvníky, které potěší zoo koutek.

Co vše lze obdivovat?

Mnoho Kroměřížanů potvrdí, že pohled na město je nejkrásnější ze zámecké věže. Pokud počasí dovolí, je možné dohlédnout i do vzdálenějšího okolí. Překonání dvou set šesti schodů za to opravdu stojí.

V horkých dnech nabízí příjemný chládek zámecká Sala terrena, která sloužila jako unikátní propojení zámku s Podzámeckou zahradou a zachovala si původní vzhled s nádhernou štukovou výzdobou a nástěnnými freskami z konce 17. století.

Čtyři zdejší sály představují střídání ročních období. Na ně navazují dvě umělé jeskyně – první vypráví příběhy Ovidiových Proměn, druhá je připomenutím středověké tradice těžby nerostů v okolí města. To umožnilo ražbu arcibiskupských mincí v nedaleké stále přístupné mincovně.

Ztraťte své děti!

Společně s arcibiskupským zámkem je na listině světového dědictví UNESCO i nedaleká Květná zahrada, která se před několika lety dočkala velmi zdařilé rekonstrukce a patří mezi nejvýznamnější zahradní díla v celosvětovém měřítku.

Park kombinuje italské a holandské vlivy, dominantou je barokní rotunda vyzdobená sochami, freskami a štukaturou. Po celé délce Květné zahrady se táhne kolonáda se sochami bohů, bohyň a historických osobností, která původně sloužila jako vstup do zahrady.

Pohled na rozkvetlou Květnou zahradu ze střechy tamní kolonády je potěšením pro...

Pohled na rozkvetlou Květnou zahradu ze střechy tamní kolonády je potěšením pro oko milovníka historie i květin.

Stačí vystoupat jen pár schodů na střechu kolonády a z promenády dlouhé téměř dvě stě padesát metrů se najednou otevřou nádherné pohledy na květinové ornamenty, kašnu i rotundu s Foucaultovým kyvadlem demonstrujícím otáčení planety Země.

Nudit se nebudou ani děti, které rády na chvíli „zabloudí“ v bludišti ze střiženého živého plotu.

Ráj pro zahrádkáře

Historické centrum zve také k návštěvě trojúhelníku kostelů, které jsou chráněny jako kulturní památky. Gotický kostel svatého Mořice patří mezi největší gotické stavby v Česku, jen o pár set metrů dál stojí bohatě zdobený barokní kostel svatého Jana Křtitele a trojici uzavírá kostel Nanebevzetí Panny Marie s nově restaurovaným oltářem.

Milovníci vína si přijdou na své v Arcibiskupských vinných sklepech.

Milovníci vína si přijdou na své v Arcibiskupských vinných sklepech.

Není sporu o tom, že Kroměříž je také rájem zahradníků a zahrádkářů, kteří si tady přijdou na své v každém ročním období a sjíždějí se z celé republiky na oblíbené zahradnické výstavy s bohatým doprovodným programem, a to buď přímo do Kroměříže, nebo do nedalekých Věžek.

Kroměříž je také městem hudby, což potvrzuje nejen vyhlášená konzervatoř, ale také skutečnost, že se tu každoročně od jara až do podzimu koná řada hudebních festivalů rozmanitých žánrů, a tak náměstí, výstaviště či Květná zahrada pravidelně ožívají.

Žil tu i Kryl

Město se věnuje rovněž památce významného rodáka, který byl jedním z představitelů československého protikomunistického protestsongu.

Stálá expozice Karla Kryla ve Starém pivovaru přibližuje umělce jako komplexní osobnost novodobé historie s cílem vyvolat v návštěvníkovi emoce podobné těm, jaké zažíval sám Kryl.

Kroměříž však není jen rájem milovníků historie, hudby či zahradničení. Díky neustále přibývajícím cyklostezkám a převážně rovinatému terénu město a okolí přímo vybízí k projížďkám na kole či bruslích.

Podél Baťova kanálu vede páteřní cyklostezka dlouhá 80 kilometrů a krásu Kroměříže lze spojit s poznáváním slováckých sklípků, Hostýnských vrchů nebo Chřibů. 

Kroměříž leží na úrodné zemi v Hané

Kroměříž leží na úrodné zemi v Hané

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Pohled na rozkvetlou Květnou zahradu ze střechy tamní kolonády je potěšením pro...

Pohled na rozkvetlou Květnou zahradu ze střechy tamní kolonády je potěšením pro oko milovníka historie i květin.

Autoři:

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Deset let tahal kameny. Důchodce sám postavil v lese hrádek Špacírštejn

Z mnoha tisíců kamenů poskládal šestasedmdesátiletý Zdeněk Procházka zříceninu hrádku, která je ukryta v malebném...

Netradiční výlet. V muzeu Dinosauria zažijete opravdovou cestu do pravěku

Unikátní výlet do historie naší planety nabízí návštěvníkům nová turistická atrakce v Praze. Dinosauria Museum Prague...

Oceány budou stoupat staletí, zaplaví města pro půl miliardy lidí, tvrdí studie

Hladiny světových oceánů budou ještě po staletí nezadržitelně stoupat a zaplaví města, ve kterých aktuálně žije až půl...

Kvíz: Kdo proboha stvořil Hašišbednu. Znáte přezdívky drážních vozidel?

Lidová tvořivost v naší zemi se naštěstí nevyhnula názvům drážních vozidel. Některá pojmenování se mezi lidmi vytvořila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jeskyňáři objevili poblíž Macochy čtyři nové dómy, jsou plné krápníků

Poblíž propasti Macocha a známých Punkevních jeskyní se pod zemí ukrývaly dosud neznámé dómy s bohatou krápníkovou...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

  • Další z rubriky

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky. Tady je jejich soupis

Aktualizujeme Máte rádi vlaky, ale chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám...

Kvíz: Kdo proboha stvořil Hašišbednu. Znáte přezdívky drážních vozidel?

Lidová tvořivost v naší zemi se naštěstí nevyhnula názvům drážních vozidel. Některá pojmenování se mezi lidmi vytvořila...

Na co zírá mašinfíra: Provětrali jsme parní Ventilovku v Orlických horách

Seriál Franta, náš dnešní mašinfíra, nás proveze po nádherné trati v Orlických horách. Ve výtopně v Rokytnici si vyzvedneme...

Tady potkáte romantiku. Perly české historie, kde se zastavil čas

Premium Návštěva romantických historických památek je jako balzám pro duši. Zejména pokud jste znaveni dnešním zrychleným...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

Babiš žádá cenový strop pro klienty Bohemia Energy a kompenzaci pro všechny

Premiér Andrej Babiš vyzval Energetický regulační úřad, aby zvážil zastropování cen u dodavatelů energií, kteří...