Středa 30. září 2020, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. září 2020 Jeroným, Ráchel

Slovácko sa súdilo v Uherském Ostrohu. Teď uvnitř zámku dovádějí jednorožci

K Uherskému Hradišti se jezdí za památkami Velké Moravy, duchovním dědictvím Velehradu či na vlčnovskou Jízdu králů. Kousek cesty odtud zbývá do lázeňského víru Luhačovic, nebo k tajuplným kopaničářským osadám Bílých Karpat. Do balíčku vábniček přilehlého regionu Slovácka též skvěle zapadne Uherský Ostroh.

Definitivní podobu získal Zámek Uherský Ostroh v první polovině sedmnáctého století. | foto: Jakub Hloušek, pro iDNES.cz

Uherskému Ostrohu vévodí monumentální zámek. Ten padne návštěvníkům ihned do oka. Krásný šlechtický komplex je otevřen veřejnosti. Uvnitř se pod slupkou renesance ukrývají fragmenty původního královského hradu.

Uherský Ostroh překvapivě patřil k baště husitství na Moravě. Dokonce se mu říkalo „Nový Tábor“. Část expozice je zasvěcena zdejším rodákům a významným osobnostem.

Vlastivědnou půli doplňují dobové reklamní inzeráty místních živnostníků. A mezi nimi najdeme nabídku holičského salónu „Zdena Galušky“. To už mnohým čtenářům sepne. Ano, jde o legendárního lidového spisovatele, který se proslavil svými nesmrtelnými vtipnými povídkami z cyklů „Slovácko sa súdí“ a následně „Slovácko sa nesúdí“.

Inspirace k dílu chodila přímo za ním. Uherský Ostroh se totiž dlouho těšil z pozice okresního města a každé okresní město disponovalo okresním soudem. Ten tu sídlil v reprezentativních prostorách zámku.

Všichni účastníci jednání, páni advokáti, ctihodní soudci, žalobci, žalovaní i obvinění, si před líčením toužili zkulturnit fazónu a upravit se. A profesionální holič přirozeně rád posloužil svému zákazníkovi i jako vrba či zpovědník. Pomohl jim si ulevit, vypovídat a určitě se i ledasco zajímavého dozvěděl. Tak se zrodily příběhy soudniček, které se dočkaly úspěšného zfilmování. 

Kouzelná atmosféra

Nejvyšší patra první prohlídkové trasy náleží vrcholu zámecké věže. Z ní se přes průhledný ciferník hodin otevřou pěkné výhledy. Ihned vedle vzorně opraveného zámku se tyčí areál bývalého pivovaru. Ten bohužel evokuje memento totálního úpadku.

Odhalené fragmenty obytné věže původního hradu. Ten patřil k pevnostem...

Odhalené fragmenty obytné věže původního hradu. Ten patřil k pevnostem obklopeným vodou.

Ze zdevastovaného komplexu lze pořád vyčíst dřívější honosnou tvář historického výrobního provozu, jehož tradice sahá až hluboko do šestnáctého století, kdy tu vznikl panský pivovar. Nicméně právo k vaření piva získali místní měšťané dříve. Už na sklonku minulého režimu tady výroba spíše stagnovala. Pak následovaly vzletné, často i dobře míněné pokusy o vzkříšení slávy a následné pády doprovázené kolotočem střídání nájemců a majitelů.

Na sklonku devadesátých let se objevil pokus zařadit pivovar do programu rozvoje turistiky na Baťově kanálu a uvnitř vznikla tematická expozice. Nicméně zlom milénia znamenal definitivní konec vaření pěnivého moku.

Věž se vstupní branou zámeckého komplexu

Věž se vstupní branou zámeckého komplexu

Pompézní zámek s nádherným arkádovým nádvořím také slouží zdejším obyvatelům. Nejde tedy o mrtvý muzejní objekt. Po návratu z prohlídky se předtím ztichlé nádvoří rozeznělo moravskými lidovkami. To zde zrovna místní soubor měl zkoušku. Pochopitelně, že u ní nechyběly sklenky rozlévaného vína. Krátký poslech dodal výletu pomyslnou třešničku na dortu a vyčaroval kouzelně podmanivou atmosféru.

Podzemní dobrodružství

Druhá prohlídková trasa směřuje do labyrintu sklepů a temných chodeb. Zatímco jinde zpřístupněná hradní podzemí obvykle vyplňují repliky mučíren, občas s nádechem kulis béčkových hororů, případně se studené prostory hemží strašidly, tady vsadili na odlišnou kartu. A to na mix ezoteriky, sci-fi a fantasy.

První minuty prohlídky možná působí trochu rozpačitě. Návštěvník je totálně uzemněn, neboť čekal klasiku. Vzápětí bude uchvácen kombinacemi barevných efektů v doprovodu s uměleckými díly. A posléze zcela roztaje, nenásilně vstoupí do děje a vydá se na putování za hranice našeho světa.

Planeta Lukuma s jednorožci

Planeta Lukuma s jednorožci

Úvodní síň v loŇském roce patřila „Křišťálové jeskyni“. Tady jsme dostali šanci porozhlédnout a najít si svoji „kapičku štěstí“. Z „Křišťálové jeskyně“ jsem se pak přenesl do bájné Atlantidy. Tam se doplňují přírodní prvky s tematicky laděnými obrazy a audiovizuálními efekty. Letos nahradila Křišťálovou jeskyni expozice s názvem Tajemná řeč vody. V rámci interaktivních exponátů se můžete těšit na vodní sloupy nebo cyklus vody.

Krátké vtipné odlehčení přijde, když vás průvodkyně vyzve k prozkoumání unikátní dřevěné podzemní rozhledny. Ta se navenek příliš neodlišuje od jejich standardních družek. Ale pohled, který se naskytne za zábradlím, přinese šokující překvapení. Zde se z rozhledny nedívá do dálav, nýbrž dovnitř.

Cesta magickým podzemím vyvrcholí přesunem na planetu Lukuma, obývanou hravými jednorožci. Tam – mimo naši sluneční soustavu, rozvibruje planetární prostor tep našich vlastních srdcí.

Křišťálová jeskyně

Křišťálová jeskyně

V závěru běžné prohlídky čeká účastníky pamětní návštěvní kniha. Tady ovšem navíc můžete své jméno zvěčnit i do skleněné desky.

Technický unikát

Náměstí před zámkem i okolní starobylé uličky dýchají příjemným koloritem slováckého maloměsta. Vládne zde bohorovný klid. Dobovou zástavbu kompaktního jádra ozdobeného kostelem nepokazil žádný architektonický paskvil. Do navenek konzervativního prostředí zároveň vkusně zasáhly soudobé trendy: například zde návštěvníky vábí pražírna kávy s cukrárnou.

Zážitkoví turisté přijdou městu na chuť díky populárnímu Baťovu kanálu. Splavnění Moravy pro přepravu lignitu z Hodonínska do Otrokovic přineslo projektantům řadu výzev. V Uherském Ostrohu, kde se dílo obešlo bez umělého plavebního kanálu, představoval drobný oříšek tamní jez. Vodní cesta si zde vyžádala zbudování zdymadla s plavební komorou. Ta však křížila místní komunikaci k ostrožskému nádraží. Současně výše břehu už byla dána zástavbou na městské straně.

Centrum města začíná na nábřeží.

Centrum města začíná na nábřeží.

Řešením se stal sklápěcí most, jaké známe z kanálů v Nizozemí či Petrohradu. I když tady jde spíše o mostek, přesněji lávku pro pěší, přesto se řadí k našim unikátním technickým památkám.

Městem prochází „Včelí stezka Františka Nešpora“, která kolemjdoucí zasvětí do tajů života jednoho z nejpilnějších tvorů planety. Sympaticky na mě zapůsobilo, že přímo u stezky je na okraji Ostrožské Nové Vsi instalován poutač se směrovkou k blízké prodejně, která nabízí produkty zdejších včelařů.

Centrum Ostrožské Nové Vsi se ještě pyšní památkovou chaloupkou. Ta ukazuje příklad lidové architektury typické pro Dolňácko. Interiéry domku tají národopisně střiženou výstavu. Jen je nutné dopředu kontaktovat místní infocentrum, neboť během mého výletu byla zavřená a já jsem se dopředu neohlásil. Minulý rok bylo možné do ní nakouknout u příležitosti zářijových Slováckých slavností vína a otevřených památek.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Může se hodit

Pohodlná doprava a vodní radovánky
V Uherském Ostrohu staví vlaky. Zároveň městem prochází několik cyklotras. Avšak nejstylověji se sem dostanete hezky lodí, po řece Moravě.

Ačkoli během léta tady občas panují pořádná vedra, ostatním atraktivním cílům jednoznačně dominuje vodní živel. Blízká Ostrožská Nová Ves patří k jedněm z mála míst Moravy, kde se k lázeňské léčbě stále užívá vody s vysokým obsahem síry.

Kromě lázní se Ostrožská Nová Ves rovněž pyšní přírodním koupalištěm s písčitou pláží. Za ním pak začíná „slovácké moře“ – soustava opuštěných zatopených lomů na štěrkopísek. Na jeho jihovýchodním okraji, kousek od cyklotrasy a včelařské naučné stezky, se pak nachází bezplatné přírodní koupaliště.

Internet
www.uhostroh.cz
www.ostrozsko-veselsko.cz

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Když máte extrém v krvi. Jízda na kole nonstop kolem Česka a Slovenska

Seriál Tato výzva přichází nečekaně, ale neváhám ani sekundu. Udělám ležatou osmičku a na jeden zátah objedu na kole české a...

Tajemství přehrad: Nejstarší zděnou hráz u nás v Mariánkách zasypali

Seriál Sedmé Tajemství přehrad nás zavede do západních Čech, do Mariánských Lázní. Jen málokdo ví, že v lesích nad městem...

Hipsterská metropole Balkánu. Novi Sad překvapí gastronomií i památkami

Druhým největším městem Srbska a metropolí autonomní oblasti Vojvodina je Nový Sad. Ten si lze bezvadně užít třeba i...

Náročný výlet pro milovníky samoty. Přejeďte si Český les na kole

Přibližně osmdesát kilometrů dlouhý masiv Českého lesa tvoří přirozenou hranici mezi Českou kotlinou a Bavorskem. Jedná...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mnohem horší, než si představujeme. V lesích právě probíhá válka s broukem

Premium Naše lesy tuze trpí, smrková kalamita v posledních extrémně suchých letech přerostla do apokalyptických rozměrů....

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

Na co zírá mašinfíra: Po atomové lokálce kolem chladicích věží Temelína

Mašinfíra dnes zamíří na jihočeskou trať, která prožila velmi turbulentní časy. Nejprve po ní jezdily těžké nákladní...

OBRAZEM: Unikátní řetězový most překlenul Vltavu i Lužnici. Čeká ho oprava

Dubová mostovka Stádleckého řetězového mostu je napadena dřevokaznou houbou, a proto nyní projde opravou. Prohlédněte...

Český výletník: Zradil město, radnici na Vysočině teď zdobí jeho kostra

Na náměstí v Havlíčkově Brodě shlíží z portálu na staré radnici velká lidská kostra s kosou. V „životní velikosti“. Je...

Kapesníčky, příroda a záplava turistů. Přechod Beskyd v době koronavirové

Premium Čtyřdenní pochod po Beskydech během letošního srpna byl pro nás ve znamení rozporuplných pocitů. Na jednu stranu jsme...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...