Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Láska ke zvířatům posiluje zdraví. Není nutné mít je doma, stačí cizí pes

Nové studie naznačují, že i krátká interakce se zvířaty může posílit duševní i fyzické zdraví člověka. Je tedy na čase pořídit si domácího mazlíčka? Ne zcela nutně. Vědci radí, co pomáhá ke zlepšení zdravotní kondice nejvíc, a stačí k tomu třeba cizí pes v parku – samozřejmě s předchozím svolením majitele.

Nevrhejte se na cizí psy na potkání. Když se ale slušně zeptáte, rozumný majitel bude určitě rád, že u svého psa posílí socializaci, když vám dovolí si ho pohladit a pomazlit se s ním. | foto: Getty Images

„Určitě lze s klidem říct, že zvířata napomáhají našemu fyzickému i duševnímu zdraví,“ říká Nancy Geeová, profesorka psychiatrie a ředitelka Centra pro interakci mezi lidmi a zvířaty na Virginia Commonwealth University School of Medicine ve Spojených státech. Co se v těle člověka při vzájemném kontaktu se zvířetem odehrává? A jaký to má vliv na zvíře?

Podle profesorky Geeové se hromadí důkazy, že u lidí klesá hladina kortizolu, tedy stresového hormonu, již po pěti až dvacetiminutové interakci se psem. A to ani mazlíček nemusí být jejich. „Také můžeme pozorovat nárůst oxytocinu, to je jeden z těch hormonů, díky nimž se člověk cítí dobře.“ Výhody jsou oboustranné, na psy má mazlení podobný účinek jako na člověka.

„Na tomto výzkumu se mi líbí, že zjištěné poznatky většinou platí pro obě strany,“ říká Geeová. „To samé, co pozorujeme u lidí, se dá pozorovat i u psů. Jejich hladina oxytocinu se při vzájemném kontaktu s člověkem také zvýší.“

Canisterapie vzájemného působení člověka a psa využívá maximálně.

10. dubna 2014

Stejně jako je každý člověk jiný, ani dva psi nejsou stejní. Při výzkumu byli používáni terapeutičtí psi, kteří jsou přátelští k lidem a poslouchají svého pána. Nicméně každý dobře vychovaný pes by měl být i socializován a kontakt s cizím člověkem by mu neměl činit potíže. Na cizí zvíře, které neznáte, ovšem nikdy nesahejte – vždy se nejprve zeptejte majitele, je to elementární slušnost.

Samozřejmě ne každý člověk má rád psy nebo s nimi může žít, například kvůli alergii. „Domácí mazlíčci nejsou všelék,“ říká Geeová. „Nemusí to fungovat u každého člověka, nicméně když má člověk rád zvířata a dokáže se s nimi sžít, mohou opravdu změnit věci k lepšímu,“ radí odbornice.

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Výzkum zdravotních benefitů interakcí mezi člověkem a zvířaty – obzvláště psy – se začal rychle rozrůstat v posledních několika letech, a to zejména díky finančním příspěvkům od Národního institutu zdraví a výzkumného ústavu Waltham Petcare Science Institute.

Přestože je tento obor stále ještě poměrně mladý, Nancy Geeová říká, že kvalita a množství důkazů se rychle zvyšují. A výzkum zahrnuje i náhodné kontrolované testy, které se zaměřují na krátké interakce. „Pozitivní účinky jsou evidentní,“ říká.

Nejvíc pomáhají doteky a hlazení

Existují i důkazy, že pomazlení se se psem nám může pomoci lépe přemýšlet. Geeová spolupracovala na studii, která probíhala na žácích ve věku 8 a 9 let ve Spojeném království. A s kolegy zjistila, že děti, které dvakrát týdně krátce interagovaly se psy, se méně stresovaly. Zlepšily se také jejich kognitivní funkce, které nám umožňují plánování nebo plné soustředění na plnění úkolů. „Pozitivní účinky jsme viděli o měsíc později. A existují důkazy, že mohou existovat i šest měsíců poté,“ říká Geeová.

I na děti má kontakt se psy, možnost hladit si je a mazlit se s nimi,...
I krátké setkání, při němž se člověk může zvířete dotýkat, má smysl. Stačí 5 až...

I krátké setkání, při němž se člověk může zvířete dotýkat, má smysl. Stačí 5 až 20 minut. Koneckonců, pozitivní účinky canisterapie jsou dávno využívané a ověřené v praxi.

Díky čemu psi tak napomáhají našemu klidu a soustředění? Podle Megan Muellerové, docentky veterinární medicíny na Tufts University, je to proto, že nám během interakce s nimi umožňují prožívat svět tak, jako oni.

„Zvířata a obzvláště psi žijí v současnosti. Netahají si do svého světa, co se stalo v minulosti, nepřemýšlejí nad budoucností. Žijí daným okamžikem,“ říká Muellerová, jejíž výzkum se zaměřuje na psychologickou stránku interakce mezi psem a člověkem. Podle ní sledování psů, jak pobíhají kolem, čuchají a objevují svět, i nás nutí k tomu věnovat větší pozornost okolí. „Dá se říct, že nás například od mobilu vytáhnou do prostředí, kde právě jsme.“

VIDEO: Pes jako terapeut? O tom nepochybujte, i porozumění psa pomáhá

Podle ní také existují důkazy, že zdaleka nejvíc je pro člověka uklidňující hlazení a dotýkání se psa. Například jedna kanadská studie ukázala, že studenti se méně stresovali a méně se jim stýskalo po domově po krátkých interakcích se psy. Efekt byl ještě výraznější u těch, kteří si zvířata hladili. Studie, na které Muellerová momentálně pracuje, má zatím podobné výsledky.

„Výzkum zatím ukazuje, že fyzický dotek se psy má pozitivní účinek na naši nervovou soustavu,“ říká Muellerová. Tisíce let domestikace psů, díky níž se u nich dokonale vyvinula schopnost umět „člověka přečíst“, tak dělá náš vzájemný vztah se psy opravdu speciálním.

Asistenční psi jsou nepochybně nejen asistenti, ale i léčitelé.

23. března 2017

  • Nejčtenější

Sám si navrhl i zrealizoval zahradu, kde vládne kámen. Jako ze žurnálu

17. června 2024

Soutěž S realizací proměny své zahrady na Uhersko-Hradišťsku začal čtenář Marian krok za krokem na podzim...

Nadřeli se, ale konečně na své zahradě žijí. Na terase, u ohně i u bazénu

13. června 2024

Soutěž Když se Lucie s manželem rozhodli postavit si dům v kopcovitém terénu na okraji Brd, od začátku...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Češi ulovili na Lofotech obřího halibuta. Prali se s ním dvě hodiny

18. června 2024

Norsko je jedna z nejnavštěvovanější zemí na světě pro mořský rybolov a pro Čechy nejoblíbenější...

Tradiční cihly a starý dům daly citlivě budované moderní zahradě duši

18. června 2024

Soutěž Zhruba 400 metrů čtverečních velký pozemek obklopující více než sto let starý dům na Žatecku,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Mazlíčci hrají o prémiové granule za 10 tisíc, dejte hlas svým favoritům

3. června 2024  8:55,  aktualizováno  17.6 9:19

Hlasování v anketě o nejroztomilejšího mazlíčka měsíce června je tu. Vítězové získají prémiové...

Čočka, brokolice, špenát i semínka. Co musíte jíst pro souměrná ňadra

20. června 2024

Premium Mít nádherná ňadra je pro mnohé ženy sen. Jen málokterá však mívají k ideálu krásy blízko. Někdy...

Mazlíčci herců na place. Aby se při čekání nenudili, často si i zahrají

20. června 2024

Televizní seriály se nemohou obejít bez domácích mazlíčků, vždyť mají napodobovat reálný život....

ANKETA: Vyberte nejkrásnější a nejinspirativnější zahrady čtenářů iDNES.cz

19. června 2024

Soutěž V prvním kole letošního ročníku soutěže Nejkrásnější zahrada jsme vám postupně představili dvacítku...

OBRAZEM: První čtenářské úlovky ukázaly žampiony, lišky i hřiby smrkové

19. června 2024

Po delších deštích se podhoubí probudilo a v teplém počasí nastal čas, aby v lesích vykoukly houby....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...