Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 24. ledna 2022 Milena

Správnému načasování krytí feny pomůže měření hladiny progesteronu

Podle posledních poznatků je při načasován doby krytí fen nejefektivnější metodou otestovat množství hormonu progesteronu. Ten je nejdůležitějším faktorem při reprodukci fen. Jeho testování je jednoduché a lze jej využívat pro určení času ovulace, porodu a vyšetřování některých poruch pohlavního cyklu.

Hormon progesteron je prostředkem, jak správně načasovat krytí fen. | foto: Profimedia.cz

Testování progesteronu je zejména u chovných fen velmi přínosné a je velmi jednoduše dostupnou a vysoce efektivní metodou v reprodukci psů. Lze ho využívat v různých fázích pohlavního cyklu a poskytuje informace o vhodném času ke krytí a porodu, ale také u některých abnormalit pohlavního cyklu. Obecně se za vyšetření platí částky v řádu stokorun podle ordinace a regionu.

„Progesteron v průběhu říje progresivně narůstá, a proto se pravidelným měřením zaměřujeme na jeho vzestup. Ovulaci a optimální dobu krytí lze odhadnout pozorováním zřetelného zvýšení koncentrace progesteronu, kterou lze nejlépe identifikovat sériovým testováním,“ vysvětluje veterinář Marek Galbinec z kliniky Vethope.

K správné interpretaci testu je potřebné pochopit jedinečnost v sekreci progesteronu u fen. Je to steroidní hormon vylučovaný žlutým tělískem (žláza s vnitřním vylučováním nacházející se v kůře vaječníku). U fen jej unikátně vylučují i zrající folikuly (útvar tvořený obvykle jedním budoucím vajíčkem) před ovulací. 

Toho veterináři využívají při stanovení pohlavního cyklu fen k určení času ovulace. Je to jednoduchý způsob ke zvýšení plodnosti chovných fen, jelikož špatné načasování krytí je nejčastější příčinou „neplodnosti“. 

Progesteron určí schopnost oplodnění

„Hladina progesteronu typicky narůstá před, v průběhu a po ovulaci. Maximálních hodnot dosahuje 20. až 30. dne po konci říje, bez ohledu na to, jestli je fena březí nebo ne,“ říká Galbinec. 

Jak postupovat při testování

 • Pod 1,0 ng/ml - žádná aktivita vaječníků. Doporučení: Test opakujeme každé 3 až 4 dny.
 • 1,0 až 1,9 ng/ml - vzestup indikuje aktivitu vaječníků. Doporučení: Test opakujeme za 2 až 3 dny.
 • 2,0 až 4,9 ng/ml - aktivita vaječníků. Doporučení: Testujeme každých 24 hodin do doby dosažení 5,0 ng/ml
 • 5,0 ng/ml - ovulace
 • 5 až 6 ng/ml - Doporučení: Nakryjte fenu za 2-3 dny.
 • 6 až 11 ng/ml - Doporučení: Nakryjte fenu za 1 až 2 dny.
 • 11 až 19 ng/ml - Doporučení: Nakryjte fenu ještě dnes.
 • Nad 19 ng/ml - Doporučení: Nakryjte fenu ihned, pokud vaginální cytologie potvrzuje říji a fena je svolná k páření. Obecně je však na nakrytí feny již pozdě. 

Následně dochází k postupnému klesání jeho hladiny až na nulové hodnoty po 60 až 70 dnech po ovulaci. Nebřezí feny mají obvykle o něco delší luteální fázi (druhá od ovulace k menstruaci).

Pokles progesteronu zase indukuje vzestup prolaktinu (u samic stimuluje rozvoj mléčné žlázy během gravidity a laktaci po porodu), který stimuluje produkci mléka v mléčných žlázách. Následkem toho je skutečnost, že prakticky každá nekastrovaná fena je schopna odkojit štěňata.

Progesteron je možné otestovat ve veterinárních ambulancích. Analýza trvá 12 minut. Získají se tak spolehlivé kvantitativní výsledky hladiny progesteronu, které korelují s ovulací. Zkoušku může vyhodnotit buď sám veterinární lékař, který má na to vybavení, anebo vzorky odeslat do externí laboratoře. 

Tím se však přichází o čas. Promeškání vhodného období ke krytí je totiž nejčastějším důvodem neúspěšného krytí u fen, jelikož je velmi těžké odhadnout čas ovulace. 

„K ovulaci dochází, když hladina plazmatického progesteronu dosáhne hodnoty 5-6 ng/ml. Tato hodnota je stejná bez ohledu na velikost psa. Po ovulaci musí oocyty (vajíčka) dozrát, to trvá přibližně 2–3 dny, a teprve pak může dojít k jejich oplodnění. Po dozrání jsou životaschopné ještě další dva dny,“ vysvětluje Galbibec.

Jaký je rozdíl mezi fertilním a fertilizačním obdobím

Spermie psa je po ejakulaci neschopná oplodnění. K tomu je zapotřebí, aby určitou dobu (přibližně 6–12 hodin) pobývala v reprodukčním traktu samice – tento proces se nazývá kapacitace spermie. Spermie mohou přežívat v reprodukčním traktu samice rozdílně dlouhou dobu, až sedm dní.

Z důvodu relativně dlouhého času přeživatelnosti spermií v reprodukčním traktu samice, je potřebné chápat rozdíl mezi plodným (fertilním) obdobím a obdobím fertilizace (oplodnění).

Fertilní období je čas, ve kterém krytí feny potenciálně může vést k oplodnění. Toto je ve skutečnosti dlouhé období, když si uvědomíme, jak dlouho je spermie schopna přežít v reprodukčním traktu feny. K oplodnění čerstvou spermií tedy může dojít kdykoli od pátého dne před ovulací až do pátého dne po ovulaci.

Proti tomu fertilizační období je čas, kdy oba, vajíčko i spermie, jsou optimálně připraveni k oplodnění. Je to mnohem kratší doba, zhruba tři dny – od druhého dne po ovulaci do pátého dne po ovulaci.

V tomto období je vajíčko připravené k oplodnění a dosáhne se početnějších vrhů a je nejvyšší šance ke krytí zakončeného březostí. Pokud fena není nakrytá právě v období fertilizace, nedosáhne se tak vysokého procenta úspěšných nakrytí, případně dochází k méně početnému vrhu.

Autoři:

Sledujte krmítko v americkém Ohiu živě

 • Nejčtenější

Česko hledá národního ptáka. Hlasujte, zda orla, sokola, či kachnu se zelím

Nová vláda v programovém prohlášení oznámila, že České republice chybí národní pták. Proto se zavazuje, že spolu s...

Jak se daří psům a kočkám, u nichž radili Nevečeřalová a Desenský

Domácnosti, do jejichž osudu zasáhli díky pořadu Kočka není pes odborníci na kočičí a psí duši, tedy Klára Nevečeřalová...

VIDEO: Kutilové podcenili Vodochodského, na jejich houpačku se neodvážil

V dalším díle reality show Dream Team – Mistři dílny dostali soutěžící za úkol vyrobit zahradní posezení s grilem. Tým,...

Dvouletou boxerku lze převychovat, i když tahá na vodítku a loví kočky

Boxerku Pepinu má paní Daniela od štěňátka, dokonce s ní chodila na cvičák, jasné povely a důslednost ovšem nejsou její...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skokan volský je obří žába, která se klidně popere i s hadem

Tradice hlásá, že hadi žerou žáby, v případě skokana volského tomu může být klidně naopak. Tato dvaceticentimetrová...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

 • Další z rubriky

Psi a kočky mají svou meteopředpověď. Poradí, jak se o ně starat během zimy

S příchodem chladných měsíců se pojí i různá nebezpečí, která číhají na domácí zvířata na každém kroku – chladné až...

Šest koček v malém bytě není dobrý nápad. Přináší to boj i značkování

Dva kocouři a čtyři kočky, to už je smečka, která si žije svým životem téměř bez ohledu na člověka. Řeší si mezi sebou...

Geniální zvířecí čich. Jak funguje superschopnost, které se nikdy nepřiblížíme

Premium Zvířata dokážou „zázraky“, jichž my lidé nikdy nedosáhneme. V mnoha ohledech dokonce dalece překonávají moderní...

Zoo Praha ukáže vombata Coopera. Krychličky jeho trusu inspirují i cukráře

Dlouho očekávaný nový obyvatel Darwinova kráteru, jeden ze symbolů Austrálie, má za sebou nutnou izolaci a může se...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Prázdná letadla nad Evropou. Proč létají, i když na tom všichni tratí?

Tisíce poloprázdných nebo úplně prázdných letadel přeletěly v uplynulých měsících nad Evropou a svým způsobem zcela...