Alergie i hot spot. Nejvážnější kožní problémy, které trápí naše mazlíčky

aktualizováno 
Příznaky onemocnění kůže u domácích mazlíčků se většinou projevují svěděním a drbáním, začervenáním, strupy, lupy nebo zápachem. Alergie jsou častější na jaře a v létě, protože zvířata jsou více ve vnějším prostředí, kde jsou alergeny četnější.

Většina kožních alergií se projevuje úporným svěděním. | foto: Vethope.cz

„Zvířata mohou být alergická na domácí prach, blechy, pyl nebo dokonce na lidské epitelie,“ upozorňuje veterinář Marek Galbinec z kliniky Vethope. „Alergická kůže zvířete je často začervenalá, citlivá na dotek. Zvíře se vylizuje, vykusuje, na kůži jsou patrné strupy jako důkaz traumatizace,“ popisuje Galbinec.

Většina kožních alergií se projevuje úporným svěděním. Léčba alergií závisí na jejich příčině. Ochrana proti blechám se doporučuje u všech zvířat, ale především u alergických. 

Fotogalerie

Když není možné odstranit alergen, lze použít antihistaminika podobně jako u lidí. Bohužel u zvířat tato léčba nemá tak uspokojivé výsledky. 

Dalším běžným problémem je takzvaný hot spot. Nejčastěji se vyskytuje u dlouhosrstých plemen psů jako jsou například retriever, ale může postihovat kterékoliv plemeno. 

Vyvolávající příčina není vždy jasná, ale výsledkem je často oblast vlhké začervenalé extrémně citlivé kůže, kterou si zvíře neustále vykusuje a opakovaně líže. Zřetelná kožní léze tak vzniká za velmi krátkou dobu a v řádu několika hodin dochází k povrchovému zánětu. 

Hot spot

Hot spot, neboli horké místo, je akutní mokvavý zánět kůže. Vzniká během několika hodin jako důsledek intenzivního svědění a následného drbání nebo okusování.

Příčiny jsou různé – od kousnutí blechou, zapaření kůže, poranění trnem nebo osinou až po vykoupáním v rybníce plném sinic. 

I když jsou tyto léze velmi bolestivé a jeví se agresivně, infekce je povrchová a k léčbě stačí odstranění vyvolávající příčiny (nejčastěji blechy, ucpané anální žlázy) a vhodné povrchové ošetření aplikací krémů či protizánětlivé injekce.

„Někdy je však třeba využít celková antibiotika. Jakmile se nasadí správná terapie, k vyléčení dochází obvykle velmi rychle,“ říká veterinář. 

Příčina kožního onemocnění u domácích zvířecích mazlíčků není často zřejmá a veterinární lékař bude potřebovat k jejímu nalezení množství doplňujících testů. „Musíme udělat kožní seškrab, aby se prokázala případná přítomnost parazitických roztočů, krevní testy ke stanovení hormonu nebo kožní biopsie s histopatologickým vyšetřením,“ vysvětluje Marek Galbinec. 

Mnohé kožní problémy se vyřeší po jednorázové léčbě, ale jiné budou vyžadovat dlouhodobou pokračující léčbu. Při jakýchkoliv projevech kožního onemocnění vašeho domácího zvířecího miláčka vždy vyhledejte pomoc veterinárního lékaře.

Autoři:

Tipy na jaro


Nejčtenější

Pohlreich: Tuhle omáčku se, chlapci, naučte. Žádná jí neodolá

Filet mignon v košilce ze slaniny s estragonovou omáčkou a pečenou jarní...

Ve druhém pokračování Pohlreichovy show Rozpal to, šéfe! rozebral kuchař ten nejdražší a nejjemnější kus hovězího, tedy...

UHO stále žije. V restauracích se maskuje za přírodní šťávu

Základní omáčka, kterou v restauraci najdete u receptů s jídlem přelitým šťávou.

Tradiční česká rychlovka z jídelen v podobě UHO, tedy univerzální hnědé omáčky, stále přežívá v řadě hospod a...

Odis je ideální psí společník z Ukrajiny, miluje sport i lenošení na gauči

Toto plemeno se skvěle hodí na všemožné psí sporty.

Ukrajinský odis je univerzální společník vhodný jak pro sport, tak lenošení na gauči. Je to vynikající rodinný...

Rodinnou zahradu na kraji města architekti propojili s okolní krajinou

Z nudné smutné placky u novostavby rodinného domku vytvořili architekti se...

Mladí manželé z Českolipska měli už při výstavbě domu jasno v tom, že si nechají od architekta navrhnout i zahradu. Jen...

Městské včelaření není výhra. Včely berou potravu ostatním opylovačům

Včelařka Dagmar Šormová

Městské včelaření je hit posledních let. Vlastním medem se chlubí i mnohé hotely u nás a nabízejí ho hostům jako bonus....

Další z rubriky

Není nad květnatý jarní trávník. V Milovicích ho ze země vydupala kopyta

Na pastvinách spásaných divokými koňmi, zubry a pratury svítí i bílé kvítky...

Díky divokým koním, zubrům a praturům se milovické pastviny dočkaly dalšího návratu, když se na nich po letech objevily...

VIDEO: Vzácná albínská dvouhlavá želva za tři čtvrtě milionu nemůže najít kupce

Dvouhlavá želva albín je extrémně vzácná a má hodnotu přes 720 tisíc korun.

Chovatelé vzácný kousek želvy nádherné ocenili v přepočtu na zhruba 720 tisíc korun. Její cena je znásobená nejen tím,...

Odis je ideální psí společník z Ukrajiny, miluje sport i lenošení na gauči

Toto plemeno se skvěle hodí na všemožné psí sporty.

Ukrajinský odis je univerzální společník vhodný jak pro sport, tak lenošení na gauči. Je to vynikající rodinný...

Najdete na iDNES.cz