Je důležité vědět, že v období březosti a laktace je nutné dodržovat specifické nutriční potřeby feny. A ty má každá fena jiné v závislosti na své velikosti, váze a aktivitě, takže byste měli vždy vše konzultovat se svým veterinářem, aby vám doporučil vhodnou stravu.
Zvyšte příjem bílkovin i kalorií
Březí feny potřebuji vyšší příjem bílkovin pro růst plodu a pro produkci mléka. Dbejte proto na to, abyste měli kvalitní granule s vysokým obsahem masa především kuřecího, hovězího či rybího. Zároveň je pro správný růst plodu dobré zvýšit i množství kalorií, které fena přijme. Tady by měl být narůst o 30 až 40 %, v závislosti na velikosti a aktivitě zvířete.
Průměrná doba březosti u fen je 57–72 dní od prvního nakrytí (v průměru 65 dní). Přitom porody v termínu 58. až 60.den březosti označujeme za předčasné a porody v termínu 66. až 70. den za přenášení.
Veterinární klinika Vethope
Suché neboli granulované krmivo obsahuje na jednu porci vyšší počet kalorií než vlhké (například konzervy). Pokud tedy krmíte konzervami či barfem, tak v období březí krmte častěji a ve větších dávkách. Můžete vybrat i granule s vyšší energetickou hodnotou, než kterými krmíte běžně.
Krmivo přidávejte postupně od pátého týdne
Dávky krmiva začněte postupně zvyšovat od pátého týdne březosti. Každý týden zvyšujte velikost porce o něco více, aby v devátém týdnu byla velikost jídla asi o třetinu větší než obvykle. V této době by se měla hmotnost feny zvýšit asi o 25 %.
Takto vypadá ultrazvuk fenky po 57. dni po nakrytí:
Březí fena sice potřebuje více kalorií, ale má díky štěňátkům ve svém těle méně místa pro jejich spotřebu, takže nekrmte většími porcemi, ale spíše častějšími.
Zajistěte dostatek vápníku, železa i omega 3
Vápník je důležitý pro vývoj kostí a zubů plodu a zároveň i pro následnou produkci mléka. Vápník fenám dodávejte prostřednictvím k tomu určených psích doplňků potravy.
Mezi příznaky březosti patří opatrnost, žravost, zvětšení dutiny břišní, zvětšení mléčné žlázy a vulvy, případně tvorba mléčného sekretu v mléčných žlázách.
Zkusit také můžete speciální psí jogurty s probiotiky pro dobrou imunitu zvířete i jejích štěňat. Ve svém jídelníčku by též fenka měla mít produkty či doplňky s obsahem železa, které podporují tvorbu krve. Železo můžete „najít“ například v červeném mase, vaječném žloutku či v sardinkách.
Vybírejte únorového mazlíčka a soutěžte o psí dentální pamlsky na čtvrt roku |
Důležité je také nezapomínat na omega 3 mastné kyseliny, které pomáhají k lepšímu vývoji mozku a zraku plodu. Omega mastné kyseliny jsou v rybách či například v lososovém oleji.
Jaké krmivo během laktace?
Laktace je pro fenu nutričně velmi náročné období. V průměru může za den vyprodukovat i přes jeden litr mléka, u fenky větších plemen až 1,7 litru.
První měsíc od porodu by tedy měla fena pravidelně a správně jíst, aby měla výživu pro sebe a rostoucí štěňata. Přísun a obsah krmiva by měl být podobný jako v březosti. Nezapomínejte také na kvalitní bílkoviny (ty napřímo ovlivňují kvalitu a produkci mléka) a dále na vápník či železo.
Jak krmit psa. Můžete mu dělat kuchařku, volit BARF či sypat granule |
Nejdůležitější část laktace je čtyři týdny po porodu. V této době je nutné fence dávat až čtyřnásobek její normální porce.
Pokud totiž není dostatečně a správně vyživována, bude dávat svým štěňatům živiny a energii ze svých zásob, a tím začne ubírat ze své hmotnosti, energie a kondice. Pokud fena bude vybíravá v krmivu, můžete zkusit obohatit její jídelníček například speciálními omáčkami pro psy, které zatraktivní její současné krmivo nebo jí je podávejte mezi krmeními jako svačinku.