Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 12. srpna 2022 Klára

Chci víc výběhů pro zvířata, zabetonovaná pole mě iritují, říká Bobek

Říká o sobě, že ho každou chvíli zaujme jiné zvíře, ale v poslední době Miroslav Bobek zase žije o něco víc svými milovanými „převaláky“. Nedávno totiž trojská zoo, které šéfuje, vypustila čtyři klisny do nové ohrady v Praze na Dívčích hradech. „Zvou nás do televize, dáváme rozhovory do novin. Je to i dobrá reprezentace České republiky,“ říká pro týdeník 5plus2.

Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek je nejen milovníkem zvířat, ale i vášnivým fotografem. | foto: archiv Miroslav Bobek

Vztah ke zvířatům má Miroslav Bobek v genech. Jeho maminka učila na základní škole přírodopis, děda byl vášnivým myslivcem a rybářem. „Táta pracoval jako konstruktér v Liazu, odtud zase plyne můj zájem o techniku,“ doplňuje muž, který je už více než dekádu ředitelem pražské zoo v Troji.

Nejdříve bych se rád zeptal na stav vaší babičky, která ve věku 96 let skončila na covidovém oddělení jedné západočeské nemocnice, přitom sama covid neměla. Co se stalo?
Je to babička mé ženy. Upadla, odvezla ji záchranka a dali ji na pokoj s osobou, která měla covid. Tím pádem ji dali na covidové oddělení. Babičce je 96 let a izolace bylo to poslední, co by jí prospělo. Navíc jsme téměř neměli informace. Následně jsme samozřejmě požadovali vysvětlení celé situace, které znělo, že nevěděli, že druhá paní na pokoji má covid, nic jim prý neřekla. Přístup nemocnice mě ale velmi zaskočil a nyní jsem v této věci v kontaktu s právníky.

Vy jste vaší dlouhověké babičce před šesti lety vydali knihu, že?
Ano, ona je totiž velmi zajímavý člověk, a tak v 90 letech měla hotovou knihu vzpomínek. Vypráví, jak to bylo za jejího mládí, co tehdy lidé nejvíc jedli či jak se žilo v jejím rodišti na Rokycansku. Babička dělala celý život v JZD, manuálně i v kanceláři.

A vaši rodiče, ti měli něco společného se zvířaty a přírodou?
Ano, maminka. Pracovala jako kantorka, učila na základní škole přírodopis a zeměpis. A také její otec, tedy můj děda, který byl velký myslivec a rybář, profesí ovšem automechanik. Táta pracoval jako konstruktér v Liazu, odtud plyne můj zájem o techniku. Narodil jsem se a vyrůstal v Mnichově Hradišti.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Jste známý tím, že jste před 10 lety začal do Mongolska vozit divokého koně Převalského, dříve jste tam jezdil i na výzkum čápů. Jak se Mongolsko mění?
I za dvacet let je vidět, jak mizí tradiční způsob života. V jurtách žije stále méně lidí, mnohdy se používají podobně jako u nás chaty, tedy na víkendy a dovolené, a na místě tradičních oltáříků stává proti vchodu televize. I jízda na koních se čím dál víc posouvá z každodenní nezbytnosti až k rekreační aktivitě. Už jen málokdy uvidíte dědečka s nohama do „o“, který nasedne na koně, aby překonal vzdálenost jen pár desítek metrů. Kůň byl nahrazen motorkou a dnes je i v Mongolsku dobře vidět, jak se svět mění a zplošťuje.

Chválí vás Mongolové za návrat koní Převalského?
Chválí. Strašně nás těší, že Zoo Praha je v zemi známá a uznávaná. Ostatně já i někteří kolegové jsme nositeli mongolských vyznamenání. Pro Mongoly je kůň jedno z nejváženějších zvířat, a „převalák“ je pro ně skoro posvátný. Takže si naší práce váží, v mongolštině vyšly dvě moje knihy, zvou nás do televize, dáváme rozhovory do novin. Je to i dobrá reprezentace České republiky.

Miroslav Bobek

 • Narodil se 10. února 1967 v Mladé Boleslavi. 
 • Vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě UK. 
 • Do čela Zoo Praha se dostal v roce 2010 po dvaceti letech práce v Českém rozhlase. Tam kromě jiného připravil projekty Africká a Nová odysea, v jejichž rámci sledovali migraci čápů černých, nebo „trochu jinou reality show“ Odhalení, v jejímž rámci sledovali každodenní život goril v zoo. 
 • V červnu 2014 byl zvolen prezidentem Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO). 
 • Je rovněž nositelem Medaile Vojty Náprstka a také Medaile přátelství, kterou mu udělil mongolský prezident. 
 • Je ženatý, s manželkou Klárou má syna Kryštofa a dceru Markétu.

Kdo byl vlastně ten Převalský, podle kterého se koně jmenují?
Nikolaj Prževalskij byl ruský generál, cestovatel a geograf, který dělal výzkum vnitřní Asie a byl v jistém smyslu předvojem ruské expanze do některých z těchto území. Ten divokého koně objevil. V Mongolsku se ale zvíře po generálovi pochopitelně nejmenuje, mají úplně jiný výraz, který se vyslovuje „tach“.

Před nedávnem jste vypustili čtyři klisny „převaláků“ do nové ohrady v Praze na Dívčích hradech. O tamní louky mají obrovský zájem také developeři, nádherné výhledy na Prahu by jim zaručily tučné zisky. Může být ohrada se zvířaty určitou obranou proti developerskému lobby?
Lokalitu jsme zvolili kvůli vhodnosti pro koně a vůbec tento projekt, pozemek patří městu Praze. Vím, že tam byly určité developerské plány, ale ty nás teď neohrozí, náš pozemek máme v užívání na 30 let. Každopádně pokud má jakékoliv město či ves alespoň 15 až 20 hektarů vhodné plochy, mohou tam podniknout něco podobného. Pomůže to přírodě a veřejnost to velmi ocení.

Další ohradu, tentokrát s populací zubra evropského, plánujete v Praze v Dolních Počernicích, že?
Ano, kousek od Počernického rybníka. Vše je na začátku, otevřela by se nejdříve za tři roky. Oslovili nás také v západních Čechách, kde rekultivují pozemky po důlní činnosti, i tam uvažujeme o umístění nějaké zvířecí skupiny.

Na developery jsem se ptal i proto, že jste nedávno kritizoval, že Česko je ve střední Evropě první co do počtu průmyslových hal na osobu, což vede k degradaci nejúrodnějších půd. Trápí vás to?
Mne to irituje, stačí jet autem, ještě horší je pohled z letadla. Víte, když čtu paměti naší babičky o jejím světě a pak jedu autem a vidím zabetonovaná pole, není mi to lhostejné. Kritizuji výstavbu hal dlouhodobě, protestoval jsem proti takovému projektu v Mnichově Hradišti, ten se naštěstí zatím neuskutečnil.

Ve vašich zápiscích jste také otevřel téma, jak nadšenci zkoumají z tisíců let starých egyptských maleb zobrazená zvířata a určují a zjišťují, o jaké druhy se jednalo, zda byly vyhubeny apod. Setkal jste se s podobným bádáním i v českém prostředí?
Jedna paní historička mi poslala snímek starého slovanského terčíku, který byl při vykopávkách nalezen na Moravě. Je na něm jezdec na koni a na ruce má ptáka. Ukázali ho prý ornitologovi, který tvrdí, že je to papoušek. Podle mne není, navíc to zvíře drží sokolnicky. Ptal jsem se i kolegů u nás v zoo, ti mi potvrdili, že to může být obojí, ale kontext vypovídá ve prospěch dravce.

Máte takových postřehů více?
Tak třeba ještě jezuita a pedagog Bohuslav Balbín, který ve svém díle Rozmanitost z historie Království českého z roku 1679 píše o tom, jak ve věžích Karlštejna hnízdí poštolky, které v okolí hradu loví „podivné štíry“. Až doposud se tvrdilo, že šlo o listonohy, tedy druh korýše, roky se to opakovalo. Jenže mně se to nezdálo, začali jsme to s kolegy řešit a ukázalo se, že ten Balbínův „štír“ jsou nejspíš krtonožky, tedy velký druh hmyzu.

Dotazník

Co vás baví kromě zvířat?
„Já žiji pro zoo, zvířata a její projekty. Když mám někdy volno, baví mě focení, ovšem co fotím? Zase zvířata.“ 

Co byste dělal s rokem dovolené?
„Pokud bych měl rok volna, asi bych obešel Česko nebo něco podobného. Nebo bych napsal knihu, možná bych kreslil.“ 

Které místo máte v Česku zvlášť oblíbené?
„Roky jsem jezdil po světě, ovšem teď mě baví turistika po Česku. Rád chodím do Českého ráje a krasu, na Křivoklátsko či Šluknovským výběžkem.“ 

Víte, jak vzniklo příjmení Bobek?
Prý je to od planých hrušní, kterým se kvůli drobným plodům říkalo na jihu a západě Čech bobky, bobečky či bobčata. „Já se dočetl, že je odvozené od bobu, tedy od luštěniny. Jméno je hodně rozšířené v Polsku, na Slovensku a v bývalé Jugoslávii.“ 

Které zvíře z české fauny je vám nejsympatičtější?
„To je strašně těžké, každé zvíře má něco. Třeba veverka. Jdu ji fotit, pak se dočtu něco zajímavého, takže jsem zaujat veverkou. A takhle mě zaujme každou chvíli jiné zvíře.“

Autor:

Podívejte se živě do útrob včelího úlu

 • Nejčtenější

Fotovoltaika nemusí být jen na střechách přímo na jih. Odchylka se snese

Seriál Už dávno neplatí, že fotovoltaické panely jsou vhodné pouze na jižní střechy o sklonu 35 stupňů. Technologie...

Na zahradu měli vysoké nároky, budovali ji deset let. A jsou spokojení

Soutěž Nejprve rodina čtenáře Martina vybudovala téměř svépomocí rodinný dům na Kladensku, v příjemné lokalitě u lesa. Poté...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sýr Jarlsberg může zachraňovat kosti. Podle studie „zažene“ osteoporézu

Podle odborníků je prospěšné sníst dva plátky ořechového norského výrobku denně. Konzumace Jarlsbergu zvyšuje hladinu...

Zahrádkou jako dlaň na českokrumlovském dvorku dokonce protéká potůček

Soutěž Stačí kousek vlastního venkovního prostoru a lze ho během pár let proměnit v kouzelné místo, kde se zastavil čas, nebe...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Předokenní rolety v létě chladí, v zimě hřejí. Ušetří tak hodně energie

V průběhu letošního parného léta jste si možná říkali, že by neškodilo trochu ochladit interiér. Zvláště v bytech...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

 • Další z rubriky

V horku pes potřebuje pitný režim. Dávejte mu třikrát víc vody

Přišlo velmi horké počasí. V tuto dobu bychom měli hlídat zdraví nejen své, ale i čtyřnohých kamarádů. Především pak...

Na morče musíte pomalu. Když mu neporozumíte, neochočíte ho a počurá vás

Morčata nejsou od přírody moc velcí mazlíci. Ovšem trpělivým přístupem můžete některé naučit na mazlení. Některá se...

Z tisícovky snímků jste vybrali nejroztomilejšího mazlíčka července

Hlasy pro červencové mazlíky jsou sečteny. Čtenáři iDNES.cz vybírali z více než tisícovky snímků psů, koťat,...

Entomolog: Moucha může být zdrojem léků. Invazivního slunéčka už se asi nezbavíme

Premium Hmyzí říše nás fascinuje. Hmyz patří k nejúspěšnějším živočichům. A podle odhadů na jeden čtvereční kilometr souše, kde...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...

Partner mě opakovaně vmanipuloval do trojky, vzpomíná hvězda Americké krásy

Mena Suvari (43) promluvila o sexuálním zneužívání, které zažila se svým expartnerem. Hvězda filmu Americká krása,...