Chci víc výběhů pro zvířata, zabetonovaná pole mě iritují, říká Bobek

Říká o sobě, že ho každou chvíli zaujme jiné zvíře, ale v poslední době Miroslav Bobek zase žije o něco víc svými milovanými „převaláky“. Nedávno totiž trojská zoo, které šéfuje, vypustila čtyři klisny do nové ohrady v Praze na Dívčích hradech. „Zvou nás do televize, dáváme rozhovory do novin. Je to i dobrá reprezentace České republiky,“ říká pro týdeník 5plus2.
Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek je nejen milovníkem zvířat, ale i vášnivým...

Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek je nejen milovníkem zvířat, ale i vášnivým fotografem. | foto: archiv Miroslav Bobek

Vztah ke zvířatům má Miroslav Bobek v genech. Jeho maminka učila na základní škole přírodopis, děda byl vášnivým myslivcem a rybářem. „Táta pracoval jako konstruktér v Liazu, odtud zase plyne můj zájem o techniku,“ doplňuje muž, který je už více než dekádu ředitelem pražské zoo v Troji.

Nejdříve bych se rád zeptal na stav vaší babičky, která ve věku 96 let skončila na covidovém oddělení jedné západočeské nemocnice, přitom sama covid neměla. Co se stalo?
Je to babička mé ženy. Upadla, odvezla ji záchranka a dali ji na pokoj s osobou, která měla covid. Tím pádem ji dali na covidové oddělení. Babičce je 96 let a izolace bylo to poslední, co by jí prospělo. Navíc jsme téměř neměli informace. Následně jsme samozřejmě požadovali vysvětlení celé situace, které znělo, že nevěděli, že druhá paní na pokoji má covid, nic jim prý neřekla. Přístup nemocnice mě ale velmi zaskočil a nyní jsem v této věci v kontaktu s právníky.

Vy jste vaší dlouhověké babičce před šesti lety vydali knihu, že?
Ano, ona je totiž velmi zajímavý člověk, a tak v 90 letech měla hotovou knihu vzpomínek. Vypráví, jak to bylo za jejího mládí, co tehdy lidé nejvíc jedli či jak se žilo v jejím rodišti na Rokycansku. Babička dělala celý život v JZD, manuálně i v kanceláři.

A vaši rodiče, ti měli něco společného se zvířaty a přírodou?
Ano, maminka. Pracovala jako kantorka, učila na základní škole přírodopis a zeměpis. A také její otec, tedy můj děda, který byl velký myslivec a rybář, profesí ovšem automechanik. Táta pracoval jako konstruktér v Liazu, odtud plyne můj zájem o techniku. Narodil jsem se a vyrůstal v Mnichově Hradišti.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Jste známý tím, že jste před 10 lety začal do Mongolska vozit divokého koně Převalského, dříve jste tam jezdil i na výzkum čápů. Jak se Mongolsko mění?
I za dvacet let je vidět, jak mizí tradiční způsob života. V jurtách žije stále méně lidí, mnohdy se používají podobně jako u nás chaty, tedy na víkendy a dovolené, a na místě tradičních oltáříků stává proti vchodu televize. I jízda na koních se čím dál víc posouvá z každodenní nezbytnosti až k rekreační aktivitě. Už jen málokdy uvidíte dědečka s nohama do „o“, který nasedne na koně, aby překonal vzdálenost jen pár desítek metrů. Kůň byl nahrazen motorkou a dnes je i v Mongolsku dobře vidět, jak se svět mění a zplošťuje.

Chválí vás Mongolové za návrat koní Převalského?
Chválí. Strašně nás těší, že Zoo Praha je v zemi známá a uznávaná. Ostatně já i někteří kolegové jsme nositeli mongolských vyznamenání. Pro Mongoly je kůň jedno z nejváženějších zvířat, a „převalák“ je pro ně skoro posvátný. Takže si naší práce váží, v mongolštině vyšly dvě moje knihy, zvou nás do televize, dáváme rozhovory do novin. Je to i dobrá reprezentace České republiky.

Miroslav Bobek

  • Narodil se 10. února 1967 v Mladé Boleslavi. 
  • Vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě UK. 
  • Do čela Zoo Praha se dostal v roce 2010 po dvaceti letech práce v Českém rozhlase. Tam kromě jiného připravil projekty Africká a Nová odysea, v jejichž rámci sledovali migraci čápů černých, nebo „trochu jinou reality show“ Odhalení, v jejímž rámci sledovali každodenní život goril v zoo. 
  • V červnu 2014 byl zvolen prezidentem Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO). 
  • Je rovněž nositelem Medaile Vojty Náprstka a také Medaile přátelství, kterou mu udělil mongolský prezident. 
  • Je ženatý, s manželkou Klárou má syna Kryštofa a dceru Markétu.

Kdo byl vlastně ten Převalský, podle kterého se koně jmenují?
Nikolaj Prževalskij byl ruský generál, cestovatel a geograf, který dělal výzkum vnitřní Asie a byl v jistém smyslu předvojem ruské expanze do některých z těchto území. Ten divokého koně objevil. V Mongolsku se ale zvíře po generálovi pochopitelně nejmenuje, mají úplně jiný výraz, který se vyslovuje „tach“.

Před nedávnem jste vypustili čtyři klisny „převaláků“ do nové ohrady v Praze na Dívčích hradech. O tamní louky mají obrovský zájem také developeři, nádherné výhledy na Prahu by jim zaručily tučné zisky. Může být ohrada se zvířaty určitou obranou proti developerskému lobby?
Lokalitu jsme zvolili kvůli vhodnosti pro koně a vůbec tento projekt, pozemek patří městu Praze. Vím, že tam byly určité developerské plány, ale ty nás teď neohrozí, náš pozemek máme v užívání na 30 let. Každopádně pokud má jakékoliv město či ves alespoň 15 až 20 hektarů vhodné plochy, mohou tam podniknout něco podobného. Pomůže to přírodě a veřejnost to velmi ocení.

Další ohradu, tentokrát s populací zubra evropského, plánujete v Praze v Dolních Počernicích, že?
Ano, kousek od Počernického rybníka. Vše je na začátku, otevřela by se nejdříve za tři roky. Oslovili nás také v západních Čechách, kde rekultivují pozemky po důlní činnosti, i tam uvažujeme o umístění nějaké zvířecí skupiny.

Na developery jsem se ptal i proto, že jste nedávno kritizoval, že Česko je ve střední Evropě první co do počtu průmyslových hal na osobu, což vede k degradaci nejúrodnějších půd. Trápí vás to?
Mne to irituje, stačí jet autem, ještě horší je pohled z letadla. Víte, když čtu paměti naší babičky o jejím světě a pak jedu autem a vidím zabetonovaná pole, není mi to lhostejné. Kritizuji výstavbu hal dlouhodobě, protestoval jsem proti takovému projektu v Mnichově Hradišti, ten se naštěstí zatím neuskutečnil.

Ve vašich zápiscích jste také otevřel téma, jak nadšenci zkoumají z tisíců let starých egyptských maleb zobrazená zvířata a určují a zjišťují, o jaké druhy se jednalo, zda byly vyhubeny apod. Setkal jste se s podobným bádáním i v českém prostředí?
Jedna paní historička mi poslala snímek starého slovanského terčíku, který byl při vykopávkách nalezen na Moravě. Je na něm jezdec na koni a na ruce má ptáka. Ukázali ho prý ornitologovi, který tvrdí, že je to papoušek. Podle mne není, navíc to zvíře drží sokolnicky. Ptal jsem se i kolegů u nás v zoo, ti mi potvrdili, že to může být obojí, ale kontext vypovídá ve prospěch dravce.

Máte takových postřehů více?
Tak třeba ještě jezuita a pedagog Bohuslav Balbín, který ve svém díle Rozmanitost z historie Království českého z roku 1679 píše o tom, jak ve věžích Karlštejna hnízdí poštolky, které v okolí hradu loví „podivné štíry“. Až doposud se tvrdilo, že šlo o listonohy, tedy druh korýše, roky se to opakovalo. Jenže mně se to nezdálo, začali jsme to s kolegy řešit a ukázalo se, že ten Balbínův „štír“ jsou nejspíš krtonožky, tedy velký druh hmyzu.

Dotazník

Co vás baví kromě zvířat?
„Já žiji pro zoo, zvířata a její projekty. Když mám někdy volno, baví mě focení, ovšem co fotím? Zase zvířata.“ 

Co byste dělal s rokem dovolené?
„Pokud bych měl rok volna, asi bych obešel Česko nebo něco podobného. Nebo bych napsal knihu, možná bych kreslil.“ 

Které místo máte v Česku zvlášť oblíbené?
„Roky jsem jezdil po světě, ovšem teď mě baví turistika po Česku. Rád chodím do Českého ráje a krasu, na Křivoklátsko či Šluknovským výběžkem.“ 

Víte, jak vzniklo příjmení Bobek?
Prý je to od planých hrušní, kterým se kvůli drobným plodům říkalo na jihu a západě Čech bobky, bobečky či bobčata. „Já se dočetl, že je odvozené od bobu, tedy od luštěniny. Jméno je hodně rozšířené v Polsku, na Slovensku a v bývalé Jugoslávii.“ 

Které zvíře z české fauny je vám nejsympatičtější?
„To je strašně těžké, každé zvíře má něco. Třeba veverka. Jdu ji fotit, pak se dočtu něco zajímavého, takže jsem zaujat veverkou. A takhle mě zaujme každou chvíli jiné zvíře.“

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Zahrada Terezy Kostkové oslavuje motýlí keře i Nvotovu hereckou maringotku

23. února 2024  1:24

„Jak se před vámi zahrada otevře, když na ni vstoupíte, je moc důležité,“ vysvětluje Tereza...

Neberte kolo tak vážně, jezdí to pak rychleji, vzkazují kluci z Cyklistickey

22. února 2024

Premium Jsou mladí, nekonvenční a svůj obsah se nebojí dělat jinak. Před třemi lety založili Dominik...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Objevili největší anakondu světa. Měřila osm metrů a vážila dva metráky

25. února 2024

Její hlava byla velká jako lidská hlava, byla tlustá jako pneumatika do auta. Našel ji nizozemský...

Fascinující boj vlků s přívalem sněhu. V síti tunelů šéf jistí smečku vzadu

22. února 2024

Napadne pár centimetrů sněhu a ve městech to často způsobí téměř kolaps. Což teprve, když čerstvého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyčistí žehličku a uchrání oděv. Odhalte skrytý potenciál pečicího papíru

22. února 2024

Je levný, dostupný a kupodivu i multifunkční. Řeč je o pečicím papíře, který dobře znáte jako...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Co s tím, když kočky doma značkují? Odhalte příčiny, řešení existuje

27. února 2024  7:27

V českých domácnostech žijí miliony koček a nemalá část jejich majitelů někdy řešila problém se...

Odpalovaného těsta se každý bojí. Ve skutečnosti nic snazšího neexistuje

27. února 2024

Příprava odpalovaného těsta vypadá jako věda. Jediná superschopnost, kterou k ní potřebujete, je...

Díky sýkorám odhalili sterilitu ptačích vajec. Ale stejně pozor na salmonelu

26. února 2024

Biologové dávno neřeší, zda bylo dřív vejce nebo slepice, vedou bouřlivé debaty na daleko...

Chcete si pořídit štěně? Poradíme vám, jak ho vybrat a čemu se vyhnout

26. února 2024

Máte doma nový zvířecí přírůstek v podobě roztomilého štěňátka? Je důležité o něj láskyplně a...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...