Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chci víc výběhů pro zvířata, zabetonovaná pole mě iritují, říká Bobek

Říká o sobě, že ho každou chvíli zaujme jiné zvíře, ale v poslední době Miroslav Bobek zase žije o něco víc svými milovanými „převaláky“. Nedávno totiž trojská zoo, které šéfuje, vypustila čtyři klisny do nové ohrady v Praze na Dívčích hradech. „Zvou nás do televize, dáváme rozhovory do novin. Je to i dobrá reprezentace České republiky,“ říká pro týdeník 5plus2.
Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek je nejen milovníkem zvířat, ale i vášnivým...

Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek je nejen milovníkem zvířat, ale i vášnivým fotografem. | foto: archiv Miroslav Bobek

Vztah ke zvířatům má Miroslav Bobek v genech. Jeho maminka učila na základní škole přírodopis, děda byl vášnivým myslivcem a rybářem. „Táta pracoval jako konstruktér v Liazu, odtud zase plyne můj zájem o techniku,“ doplňuje muž, který je už více než dekádu ředitelem pražské zoo v Troji.

Nejdříve bych se rád zeptal na stav vaší babičky, která ve věku 96 let skončila na covidovém oddělení jedné západočeské nemocnice, přitom sama covid neměla. Co se stalo?
Je to babička mé ženy. Upadla, odvezla ji záchranka a dali ji na pokoj s osobou, která měla covid. Tím pádem ji dali na covidové oddělení. Babičce je 96 let a izolace bylo to poslední, co by jí prospělo. Navíc jsme téměř neměli informace. Následně jsme samozřejmě požadovali vysvětlení celé situace, které znělo, že nevěděli, že druhá paní na pokoji má covid, nic jim prý neřekla. Přístup nemocnice mě ale velmi zaskočil a nyní jsem v této věci v kontaktu s právníky.

Vy jste vaší dlouhověké babičce před šesti lety vydali knihu, že?
Ano, ona je totiž velmi zajímavý člověk, a tak v 90 letech měla hotovou knihu vzpomínek. Vypráví, jak to bylo za jejího mládí, co tehdy lidé nejvíc jedli či jak se žilo v jejím rodišti na Rokycansku. Babička dělala celý život v JZD, manuálně i v kanceláři.

A vaši rodiče, ti měli něco společného se zvířaty a přírodou?
Ano, maminka. Pracovala jako kantorka, učila na základní škole přírodopis a zeměpis. A také její otec, tedy můj děda, který byl velký myslivec a rybář, profesí ovšem automechanik. Táta pracoval jako konstruktér v Liazu, odtud plyne můj zájem o techniku. Narodil jsem se a vyrůstal v Mnichově Hradišti.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Jste známý tím, že jste před 10 lety začal do Mongolska vozit divokého koně Převalského, dříve jste tam jezdil i na výzkum čápů. Jak se Mongolsko mění?
I za dvacet let je vidět, jak mizí tradiční způsob života. V jurtách žije stále méně lidí, mnohdy se používají podobně jako u nás chaty, tedy na víkendy a dovolené, a na místě tradičních oltáříků stává proti vchodu televize. I jízda na koních se čím dál víc posouvá z každodenní nezbytnosti až k rekreační aktivitě. Už jen málokdy uvidíte dědečka s nohama do „o“, který nasedne na koně, aby překonal vzdálenost jen pár desítek metrů. Kůň byl nahrazen motorkou a dnes je i v Mongolsku dobře vidět, jak se svět mění a zplošťuje.

Chválí vás Mongolové za návrat koní Převalského?
Chválí. Strašně nás těší, že Zoo Praha je v zemi známá a uznávaná. Ostatně já i někteří kolegové jsme nositeli mongolských vyznamenání. Pro Mongoly je kůň jedno z nejváženějších zvířat, a „převalák“ je pro ně skoro posvátný. Takže si naší práce váží, v mongolštině vyšly dvě moje knihy, zvou nás do televize, dáváme rozhovory do novin. Je to i dobrá reprezentace České republiky.

Miroslav Bobek

  • Narodil se 10. února 1967 v Mladé Boleslavi. 
  • Vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě UK. 
  • Do čela Zoo Praha se dostal v roce 2010 po dvaceti letech práce v Českém rozhlase. Tam kromě jiného připravil projekty Africká a Nová odysea, v jejichž rámci sledovali migraci čápů černých, nebo „trochu jinou reality show“ Odhalení, v jejímž rámci sledovali každodenní život goril v zoo. 
  • V červnu 2014 byl zvolen prezidentem Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO). 
  • Je rovněž nositelem Medaile Vojty Náprstka a také Medaile přátelství, kterou mu udělil mongolský prezident. 
  • Je ženatý, s manželkou Klárou má syna Kryštofa a dceru Markétu.

Kdo byl vlastně ten Převalský, podle kterého se koně jmenují?
Nikolaj Prževalskij byl ruský generál, cestovatel a geograf, který dělal výzkum vnitřní Asie a byl v jistém smyslu předvojem ruské expanze do některých z těchto území. Ten divokého koně objevil. V Mongolsku se ale zvíře po generálovi pochopitelně nejmenuje, mají úplně jiný výraz, který se vyslovuje „tach“.

Před nedávnem jste vypustili čtyři klisny „převaláků“ do nové ohrady v Praze na Dívčích hradech. O tamní louky mají obrovský zájem také developeři, nádherné výhledy na Prahu by jim zaručily tučné zisky. Může být ohrada se zvířaty určitou obranou proti developerskému lobby?
Lokalitu jsme zvolili kvůli vhodnosti pro koně a vůbec tento projekt, pozemek patří městu Praze. Vím, že tam byly určité developerské plány, ale ty nás teď neohrozí, náš pozemek máme v užívání na 30 let. Každopádně pokud má jakékoliv město či ves alespoň 15 až 20 hektarů vhodné plochy, mohou tam podniknout něco podobného. Pomůže to přírodě a veřejnost to velmi ocení.

Další ohradu, tentokrát s populací zubra evropského, plánujete v Praze v Dolních Počernicích, že?
Ano, kousek od Počernického rybníka. Vše je na začátku, otevřela by se nejdříve za tři roky. Oslovili nás také v západních Čechách, kde rekultivují pozemky po důlní činnosti, i tam uvažujeme o umístění nějaké zvířecí skupiny.

Na developery jsem se ptal i proto, že jste nedávno kritizoval, že Česko je ve střední Evropě první co do počtu průmyslových hal na osobu, což vede k degradaci nejúrodnějších půd. Trápí vás to?
Mne to irituje, stačí jet autem, ještě horší je pohled z letadla. Víte, když čtu paměti naší babičky o jejím světě a pak jedu autem a vidím zabetonovaná pole, není mi to lhostejné. Kritizuji výstavbu hal dlouhodobě, protestoval jsem proti takovému projektu v Mnichově Hradišti, ten se naštěstí zatím neuskutečnil.

Ve vašich zápiscích jste také otevřel téma, jak nadšenci zkoumají z tisíců let starých egyptských maleb zobrazená zvířata a určují a zjišťují, o jaké druhy se jednalo, zda byly vyhubeny apod. Setkal jste se s podobným bádáním i v českém prostředí?
Jedna paní historička mi poslala snímek starého slovanského terčíku, který byl při vykopávkách nalezen na Moravě. Je na něm jezdec na koni a na ruce má ptáka. Ukázali ho prý ornitologovi, který tvrdí, že je to papoušek. Podle mne není, navíc to zvíře drží sokolnicky. Ptal jsem se i kolegů u nás v zoo, ti mi potvrdili, že to může být obojí, ale kontext vypovídá ve prospěch dravce.

Máte takových postřehů více?
Tak třeba ještě jezuita a pedagog Bohuslav Balbín, který ve svém díle Rozmanitost z historie Království českého z roku 1679 píše o tom, jak ve věžích Karlštejna hnízdí poštolky, které v okolí hradu loví „podivné štíry“. Až doposud se tvrdilo, že šlo o listonohy, tedy druh korýše, roky se to opakovalo. Jenže mně se to nezdálo, začali jsme to s kolegy řešit a ukázalo se, že ten Balbínův „štír“ jsou nejspíš krtonožky, tedy velký druh hmyzu.

Dotazník

Co vás baví kromě zvířat?
„Já žiji pro zoo, zvířata a její projekty. Když mám někdy volno, baví mě focení, ovšem co fotím? Zase zvířata.“ 

Co byste dělal s rokem dovolené?
„Pokud bych měl rok volna, asi bych obešel Česko nebo něco podobného. Nebo bych napsal knihu, možná bych kreslil.“ 

Které místo máte v Česku zvlášť oblíbené?
„Roky jsem jezdil po světě, ovšem teď mě baví turistika po Česku. Rád chodím do Českého ráje a krasu, na Křivoklátsko či Šluknovským výběžkem.“ 

Víte, jak vzniklo příjmení Bobek?
Prý je to od planých hrušní, kterým se kvůli drobným plodům říkalo na jihu a západě Čech bobky, bobečky či bobčata. „Já se dočetl, že je odvozené od bobu, tedy od luštěniny. Jméno je hodně rozšířené v Polsku, na Slovensku a v bývalé Jugoslávii.“ 

Které zvíře z české fauny je vám nejsympatičtější?
„To je strašně těžké, každé zvíře má něco. Třeba veverka. Jdu ji fotit, pak se dočtu něco zajímavého, takže jsem zaujat veverkou. A takhle mě zaujme každou chvíli jiné zvíře.“

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Vybírejte nejroztomilejší dubnové kočky a psy. Rozdělí si krmivo za 10 tisíc

2. dubna 2024  7:02,  aktualizováno  15.4 9:14

Hlasování v dubnovém kole čtenářské fotografické soutěže o nejroztomilejší psy a kočky je tu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podkroví se v létě může proměnit v peklo. Jak udržet snesitelnou teplotu

15. dubna 2024

Podkroví nabízí nevšední prostor, kde může být velmi příjemné trávit čas. Někteří mají pod střechou...

Venkovská zahrada, kde se moderní s respektem snoubí s kouzlem starých časů

16. dubna 2024

Zrekonstruujte starý dům na venkově ruku v ruce se starou zahradou tak, abyste zachovali jejich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Potěšte se kvetoucími keři. Vybírejte, který by se hodil na vaši zahradu

18. dubna 2024

Není nic krásnějšího, než se projít zahradou nebo parkem, ve kterých na jaře kvetou květiny a keře....

Liška byla nejlepším přítelem člověka, dřív než domestikoval psy, tvrdí studie

22. dubna 2024

Lidé kdysi patrně chovali lišky jako domácí mazlíčky dávno předtím, než se na scéně objevili...

Jediné kuře a rázem máte s minimálními náklady oběd pro početnou rodinu

21. dubna 2024

Vyplatí se koupit kuře v celku a naporcovat si ho sami, protože celé kuře běžně získáte i za cenu...

Čokoládové lanýže? Hodně lidí se ptá, zda je v nich opravdu houba, líčí výrobce

20. dubna 2024

Premium Největšího výrobce řemeslné čokolády v Česku, Čokoládovnu Janek, založil před lety Václav Durďák s...

Oblíbený trik dvou druhů našich užovek? V ohrožení předvedou páchnoucí mrtvolu

20. dubna 2024

Žijí kolem nás, mnohdy o nich ani nevíme, přesto je příroda potřebuje a měli bychom za ně být rádi...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...