I když vás doma vítají psí hovínka, nevzdávejte to. Řešení existuje

Vychovat ze štěněte vzorného čistotného přítele není právě jednoduché. V začátcích není nějaká ta hromádka či loužička na podlaze ničím výjimečným, s tím se musí počítat. Horší to ovšem je, když vás v bytě po návratu domů čeká podobná spoušť od dospělého psa.
Zvíře zvyklé na neustálou přítomnost někoho z rodiny se cítí zoufalé, když zůstane o samotě.

Zvíře zvyklé na neustálou přítomnost někoho z rodiny se cítí zoufalé, když zůstane o samotě. | foto: shutterstock.com

Pokud váš pejsek doma kálí nebo močí proto, že doba od jeho vyvenčení už je příliš dlouhá, je to čistě váš problém a vaše chyba. Hromádky a loužičky, které váš pes udělá z nervozity a ze strachu z odloučení, většinou krátce poté, co zůstane sám doma, jsou ale jiný případ. Odborně se tomu říká separační úzkost.

Strach z odloučení a samoty

Hromádka na podlaze bývá indikátorem, že váš pes se sám doma prostě bojí.

Kromě této pohromy také můžete najít poškrábané stěny kolem dveří a oken, rozbité žaluzie, květináče a cokoliv jiného, co vašemu psu stojí v cestě za "jeho smečkou". Nedělá to z rozmaru. Svědčí to o tom, jak veliký strach a úzkost prožívá, když zůstane doma sám. Mnohdy se přitom i poraní, ale jako by necítil bolest.

Pro psa, který je příliš závislý na svém pánovi, je příliš stresující, když zůstane doma sám."To už je příznak naprosté paniky. Bohužel lidi většinou přijdou domů a při pohledu na tu spoušť psovi ještě nařežou. Takže ten chudák se celý den klepe, protože se strašně bojí být sám, a pak se klepe ještě víc, když slyší klíče v zámku, protože ví, že bude bit. Ve chvíli, kdy škrábe na dveře nebo ničí žaluzie, si ale neuvědomuje, že dělá něco špatného, protože tam není nikdo, kdo by mu to naznačil. Takový pes se pak těžko léčí, protože jeho strach už je moc komplikovaný," konstatuje na základě svých bohatých zkušeností etoložka Hana Žertová, která se poruchám chování zvířat profesně věnuje.

Štěně musíte zvykat postupně a po malých dávkách, že bude také zůstavat doma samo. Zůstane-li rovnou samo na dlouho, často pak celou dobu vyje.Nejčastějším příznakem strachu ze samoty je ale vytí a štěkání, a to často po celou dobu, kdy je pes doma sám. Pak netrvá dlouho a sousedé začnou psát petice a udání na úřady. Lidé s takovým psem se pak buď stěhují, nebo ho dají do útulku. Taková zkušenost pak ze psa bohužel udělá ještě většího strašpytla.

Kde se stala chyba

"Podstata této poruchy tkví ve smečkovém způsobu života psů," vysvětluje Žertová. "Jeden pes sám není nic - bez smečky se pořádně nenají ani neubrání. Nemá nikoho, u koho by hledal oporu a jistotu. Zapuzení smečkou je tedy pro psa nejhorší trest, trest smrti."

Copak s paničkou, to je pohoda. Ale jakmile zůstanu sám...Naučit psa snášet samotu je proto docela težký "cvik". Zvlášť těžké je to u těch, kteří k páníčkům moc přilnou a nehnou se od nich. Například když žijí se starými lidmi, kteří jsou pořád doma, nebo je panička na mateřské apod. Když je pak třeba nechat najednou psa samotného, neumí to a je vyděšený. Naštěstí ne všichni psi jsou takoví závisláci, někteří jsou sami docela spokojení. Ale stačí nějaký hrůzostrašný zážitek v době, kdy je pes sám. Bouřka, ohňostroj, velký vítr, rámus, vykradení bytu a podobně. Pak se i ten nejstatečnější začne sám doma bát.

Člověk se pak dostává do poměrně zoufalé situace, kdy je každá rada drahá. Jen málokdo může být se svým psem neustále. Nechat si ale ničit byt také není úplně ideální, nehledě na stres, který pes znovu a znovu prožívá. Spíše je načase obrátit se na odborníky, kteří s vámi situaci rozeberou a s ohledem na individualitu zvířete poradí, jak problém odstranit.

"Řeší se to cvičením, kdy se pejsek pomalu krok za krokem učí větší a větší nezávislosti na členech rodiny - tedy smečky, což vyžaduje hodně trpělivosti. Musíte počítat s tím, že to bude trvat přinejmenším několik týdnů či měsíců," přibližuje možné řešení Žertová. Pokud se to pes není schopen naučit, zvláště protřelí útulkáři s tím mívají doživotní problém, jsou dobré zkušenosti i s léky, feromony, rostlinnými přípravky, homeopatiky, Bachovými květy, ale i psychofarmaky, tedy antidepresivy.

Vybírání odpadků je přirozené

I váš mazlíček klidně projede odpadky u kontejneru, když k tomu dostane příležitost.Možná že po příchodu sice doma nenacházíte exkrementy, ale vítají vás na malé kousíčky rozcupované odpadky, roznesené po celém bytě. Vybírání odpadkového koše je pro psa docela normální činností. Souvisí se způsobem života psích předků nebo dnešních páriů, tedy psích bezdomovců, kteří jsou na odpadcích existenčně závislí. Základ problému lze také hledat ve smečkové hierarchii a jejích zákonech. Co už vůdce nechce a jasně od toho odejde, to patří těm níže postaveným. Proč si to tedy nevzít?

Což pro psa znamená vysypat či vybrat koš a pečlivě prohledat každý kousíček papíru (proto ho taky rozcupuje na kousíčky), jestli tam nezbylo něco jedlého. Navíc je to pro nudícího se psa docela zábava. Zkuste být doma sami třeba osm hodin bez televize, novin a mobilu.

Řešení je jednoduché. Odpadkový koš prostě umístěte tak, aby se k němu pes nedostal. Tresty jsou zbytečné, smiřte se s tím, že vybírání odpadků je prostě psí přirozenost, a zařiďte se podle toho.

Zničené věci byly jen prozkoumány

Štěněti dávejte od počátku jasně najevo, ža vaše věci jsou pro něj tabu. Proto mu musíte pořídit jeho vlastní hračky.Štěně či mladý pes chce všechno prozkoumat, stejně jako každé malé dítě. Je mu jedno, jestli jsou to bačkory, boty či brýle pána domu. Proto je důležité ho v tomto období hodně hlídat a dávat mu okamžitě, jasně a jednoznačně najevo, co kousat může a co ne. Proto by nikdy neměl dostat na hraní staré boty nebo papuče, protože pak jen těžko může pochopit rozdíl mezi starými křápy a drahými lodičkami. Podobné je to i s hračkami vašich dětí. Jak má poznat, které jste už vyřadili a může je rozkousat, a které ne?

Rada veterinářky Žertové proto zní: "Na kousání má pes dostat své vlastní hračky, které je potřeba často měnit, aby byly stále zajímavé. A když psa necháváte samotného, zavřete ho tam, kde pokud možno nejsou elektrické kabely nebo něco cenného."

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Hvězda plzeňské zoo má vážné zdravotní problémy, podstupuje biologickou léčbu

Pětiletá Caila, oblíbená samička šimpanze učenlivého z plzeňské zoo, má vážné zdravotní problémy. Vzácné mládě má silný atopický ekzém a léky, které jí ošetřovatelé doposud podávali, museli kvůli...

Vyberte si ideální trvalky pro jarní výsadbu. Zahradu promění v barevný ráj

Jaro je v plném proudu a zahrady se začínají halit do barev. Přinášíme tipy na výsadbu 10 trvalek, které potěší oko i zahradnické srdce.

Ubrousky nebo malování fixem. Zkuste originální tipy na zdobení vajíček

Barevná vajíčka nesmí na Velikonoce chybět v žádné domácnosti. Ať už uvařená pro koledníky, nebo na ozdobu. Pokud se vám do zdlouhavých procesů na zdobení nechce, a přesto byste rádi hosty oslnili...

Od začátečníků po proutkařské mistry: návody jak uplést pomlázku ze čtyř, osmi i dvanácti proutků

Velikonoční pomlázka má v různých končinách České republiky nespočet jmen. Někde se jí říká hodovačka, jinde mrskačka, nebo i šlehačka či korbáč. Vždy se ovšem jedná o spletený svazek proutků,...

Velikonoční zajíček? V Čechách bývala tradičnější liška s preclíky, říká etnografka

Premium

Proč se chodí na Velký pátek hledat poklady? Co se dělo s Velikonocemi během komunismu? A kde běhá místo zajíce velikonoční liška? Zajímavosti ohledně svátků a jejich historie přináší etnografka...

Pták s takovým zobákem se jen tak nevidí. Stal se symbolem Jižní Ameriky

Tukan obrovský má v poměru k velikosti těla ten největší zobák mezi ptáky. Však se mu do něj musí vejít jídelna, dílna, zbrojnice, kotelna i klimatizace.

26. dubna 2025

Vyberte si ideální trvalky pro jarní výsadbu. Zahradu promění v barevný ráj

Jaro je v plném proudu a zahrady se začínají halit do barev. Přinášíme tipy na výsadbu 10 trvalek, které potěší oko i zahradnické srdce.

25. dubna 2025

Na jarní hnojení trávníku je nejvyšší čas. Víme, na co si dát pozor

Zahrady se po dlouhém zimním odpočinku probouzejí a s nimi i naše touha po krásném, sytě zeleném trávníku, který připomíná huňatý koberec. Stejně jako lidé potřebují vitaminy, i trávník na jaře lační...

25. dubna 2025

Sbohem, jižní Evropo. Klima posune vinařské regiony až do Velké Británie

Zatímco při pomyšlení na vynikající vína se nám vybaví země jako Jihoafrická republika, Francie či Nový Zéland, obyvatelé Spojeného království by se v budoucnu mohli těšit na větší produkci domácího...

25. dubna 2025

Nakladená želví vejce byla neoplozená, na senzaci tak plzeňská zoo pořád čeká

Plzeňská zoologická zahrada si senzaci mezi českými a slovenskými zoo ohledně rozmnožení želv obrovských nepřipsala. Čtyřiadvacetiletá samice loni v říjnu nakladla neuvěřitelných 31 vajec a pečlivě...

24. dubna 2025  13:17

Je nejvyšší čas na jarní vertikutaci. Jen tak dosáhnete měkkého trávníku bez mechu

Zatímco majitelé zahrádek plánují grilovačky, jejich trávník má úplně jiné starosti. Po zimě se probouzí plný mechu, suché trávy a dalších nežádoucích suvenýrů. Tady pomůže jedině jarní vertikutace...

24. dubna 2025

Soutěž Nejkrásnější zahrada 2025 pro čtenáře iDNES připravila řadu novinek

Zahrady už nějaký čas přestávají být Popelkami a stávají se fenoménem a neoddělitelnou součástí našich domovů. Pokud tedy máme to štěstí a kousek pozemku máme k dispozici. Majitelé zahrad vesměs...

24. dubna 2025

Hřbitov ve vzduchu. Bizarní filipínská tradice trvá už dva tisíce let

Na severu Filipín, v hornaté provincii Sagada, se nachází pozoruhodné a pro mnohé Evropany neobvyklé pohřebiště. Místní kmen Igorotů zde po staletí praktikuje unikátní tradici – své zesnulé ukládají...

24. dubna 2025

Matriarchát ve světě zvířat: odhalujeme skrytou vládu samic

Tradiční představa o dominantních samcích a poslušných samičkách dostává poslední dobou pořádně na frak. Ukazuje se, že něžnější pohlaví tahá v přírodě za nitky častěji, než by se mohlo zdát. Někdy...

23. dubna 2025

Hvězda plzeňské zoo má vážné zdravotní problémy, podstupuje biologickou léčbu

Pětiletá Caila, oblíbená samička šimpanze učenlivého z plzeňské zoo, má vážné zdravotní problémy. Vzácné mládě má silný atopický ekzém a léky, které jí ošetřovatelé doposud podávali, museli kvůli...

22. dubna 2025  10:12

Naučte se rozpoznat alergii u psa a zvířeti pomoci

Alergie se čím dál častěji objevují nejen u lidí, ale i u domácích mazlíčků – zejména u psů. Podle veterinárních studií se s různou formou alergie potýká až 30 % psí populace. Nejčastější z nich bývá...

22. dubna 2025

Slavní pod lupou: Milují, nebo nenávidí vejce? Proč byste je měli jíst i vy

Někdo je miluje, jiný nenávidí. Zjistěte, kdo ze slavných tváří si tyhle slepičí produkty oblíbil a kdo na ně vyhlásil embargo. Pravdou je, že jíst vajíčka se vám vyplatí! Podle výživových poradců...

21. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.