Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Covid ochromil chov psů. Čtyřnohé chvíle lásky probíhaly na hranicích okresů

  0:05
Pandemie covidu-19 ovlivnila i chov psů. Pomalu se zrušilo všechno, co bylo pro chovatele samozřejmostí, tedy výstavy, bonitace, svody mladých. Chovatelé nemohli cestovat za krytím svých miláčků do zahraničí. Krylo se na hranicích okresů, podobně se předávala štěňata.
Miláček jen v ČR. V pandemii takřka odpadla možnost krýt v zahraničí. V době...

Miláček jen v ČR. V pandemii takřka odpadla možnost krýt v zahraničí. V době uzavírky okresů se krylo na jejich hranicích. | foto: Shutterstock

Od začátku letošního roku zatím nebylo možné uspořádat jakékoliv psí akce, život pejskařů se tak přesunul do virtuálního prostředí a na sociální sítě. Dokonce se konalo i několik virtuálních výstav. To však neřeší situaci chovatelů, majitelů pejsků i fen s průkazem původu, kteří čekají na možnost se zúčastnit výstavy nebo bonitace, aby mohl být jejich miláček zařazen do chovu. Ti mají smůlu. 

Bonitace je chovný svod, kde komise, která se skládá z několika poradců chovu a jednoho mezinárodního rozhodčího, posuzuje předpoklady jedince pro zařazení do chovu.

Virtuální svět

Chovatelský svět zasáhl covid i v jiných směrech. Ubylo mnoho zahraničních krytí i dovozů štěňátek z ciziny, jednu chvíli vše komplikoval i zákaz opustit okres, takže budoucí majitelé neměli šanci spatřit své budoucí čtyřnohé společníky naživo a posoudit, jak si vedou při hře a jak rostou. Krylo se na hranicích okresu, štěňátka se předávala na hranicích zemí.

„Vždy jsem si zakládala na tom, že chceme budoucí majitele poznat předem, zjistit, jak si navzájem budeme rozumět,“ říká Jaromíra Sojková z chovatelské stanice Bohemia Bernica. „Máme štěňátka jako vlastní děti a velice nám záleží na tom, do jaké rodiny, do jakého prostředí se dostanou. Jaké zájmy, aktivity a záliby má jejich nová rodina, co od soužití se svým budoucím chlupatým členem rodiny očekávají a podobně,“ dodává. 

Jaromíra Sojková, chov. stanice Bohemia Bernica

Chovem psů se Jaromíra Sojková s rodinou zabývá přes 20 let, během nichž...

Chovem psů se Jaromíra Sojková s rodinou zabývá přes 20 let, během nichž získala zkušenosti s plemeny bernský salašnický pes, appenzellský salašnický pes a hovawart. Zažila řadu porodů, odchovů štěňat, výstav, klubových akcí, psích táborů…

Situaci řešila a řeší pravidelným kontaktem prostřednictvím virtuálních komunikačních cest, častějším zveřejňováním fotografií a videí psích miminek na osobním profilu či v chovatelských skupinách na FB i na webových stránkách své chovatelské stanice specializované na bernské salašnické psy.

Tak se k budoucím majitelům psů dostávají podstatné informace – termíny očkování, čipování či veterinární prohlídky. Vrh by měl poté zkontrolovat chovatelský klub, ačkoli i tady přibyly komplikace. „Poradci chovu si musejí těsně před kontrolou udělat antigenní testy a také my jako chovatelé, tím pádem i OSVČ, si musíme udělat testy před návštěvou nebo setkáním s poradcem chovu.“

Máte, prosím, volné štěně?

Ty, kteří se nyní rozhodnou nakrýt svou fenku, čeká běh na mimořádně dlouhou trať. „V první řadě je třeba nechat fenku vyšetřit. Veterinář ji kompletně prohlédne, vyhodnotí krevní obraz, jaterní testy a dřívější anamnézu. Potom je potřeba z pochvy odebrat vzorky pro mikrobiologické vyšetření na bakterie, mycoplasmu a ureplasmu,“ vyjmenovává Jaromíra Sojková. 

Doma DNES

Na začátku epidemie, tedy loni na jaře, vydala Českomoravská kynologická unie veřejné doporučení pro chovatele, aby chov v době covidové raději pozastavili a počkali si na vhodnější podmínky. Řídili se jím především chovatelé méně zkušení či začátečníci, jejich zkušení kolegové, u nichž většinou poptávka převyšuje nabídku, se situace nezalekli. Ovšem ani tento fakt nedokáže pokrýt současný zájem o štěňata, který obrovsky narostl.

„Jakmile začne fena hárat, je nutné zajet minimálně jednou k veterináři na odběr krve a určení hladiny progesteronu v krvi, abychom měli z čeho vycházet pro určení data krytí a vyjeli za krycím psem ve vhodnou dobu. A poté následuje dvouměsíční intenzivní péče o březí fenku,“ dodává chovatelka bernských salašnických psů. 

Které bude naše? Místo osobních návštěv u štěňat se jejich budoucí majitelé musejí spokojit s fotkami a videi.

Po hektické akci, jakou je samotný porod štěňátek, k němuž je občas nezbytné povolat veterináře, který v krajním případě provede císařský řez, nastávají ty nejhezčí okamžiky – odchov štěňátek. Tedy pokud nedojde ke smutné události, kdy se štěňátko narodí mrtvé, nebo uhyne i několik dní po porodu. 

Štěňátkům je třeba se plně věnovat minimálně dva měsíce, teprve pak mohou odejít k nové rodině. K zájemci z ciziny se však mrně dostane až ve věku čtyř měsíců, neboť musí absolvovat očkování proti vzteklině. Z toho plyne, že občas doba mimořádné péče o fenku před krytím, v březosti a pak ještě o štěňátka může přesáhnout i půl roku. Pokud je chovatel opravdu pečlivý a zodpovědný, není chov nic jednoduchého, obzvláště chodí-li denně do zaměstnání.

Pandemie, která uzavřela lidi v jejich domovech a na poměrně dlouhý čas je odstřihla od dalších sociálních kontaktů, jen zvýšila už tak velký zájem Čechů o psího společníka. „Hodně lidí také píše nebo volá, že jim odešel jejich čtyřnohý přítel ,za duhový most‘ a že potřebují vyplnit prázdné místo v rodině, v životě, že se jim stýská a je jim smutno. Pokud jde o salašníky, byla první velká vlna zájmu asi před 10 až 12 lety. Ti se nyní dožívají věku, kdy často umírají. Ale mimořádná poptávka po štěňatech je teď napříč plemeny,“ vysvětluje chovatelka.

Štěňátka se zamlouvají dlouho před narozením, většinou v době, kdy chovatel potvrdí březost fenky. Ale ani to už nezaručí, že na zájemce štěně vyjde. „V naší chovatelské stanici už zaplňujeme čekací listiny na letní vrh 2021 a na zimní vrh 2022. Dokonce máme rezervaci na rok 2024. A moc nás těší, že nám většina lidí, kteří od nás už štěňátko měli, zůstává věrná a pořizují si psí miminko zase u nás. To je asi to největší uznání naší chovatelské práce,“ říká odbornice.

Na čekané

Ani budoucí majitelé, tedy čekatelé na štěně, to nemají kvůli vzestupu zájmu o ně lehké. Důležité je vybrat si včas chovatele, zajistit si rezervaci na štěňátko dlouho před porodem, většinou ve chvíli potvrzení březosti ultrazvukovým vyšetřením. A pak čekat. Jenže co když se narodí štěňata jen jednoho pohlaví, nebo bude víc kluků a málo holek či naopak? 

Než jdou štěňata do nových domovů, potřebují posoudit standard pro chov.

„Loni jsme měli v jednom vrhu sedm pejsků a jednu fenku, takže jsme museli řadu čekajících na fenku, nikoli vlastní vinou, zklamat. Matka příroda je nevyzpytatelná a nikdy nevíme, co od ní můžeme čekat,“ potvrzuje chovatelka.

Když vše klapne, začíná období ,studia‘. Budoucí majitelé musejí získat a hlavně vstřebat poměrně dost základních a důležitých informací, aby byli co nejvíce v obraze, zejména ti, kteří ještě psa neměli.

Chovatel zatím fotí štěňátka v každém týdnu věku, pořizuje momentky i videa, aby budoucí rodina viděla, jak se nastávající člen má k světu a co už umí, zda byl očkován, čipován. Svůj vážný zájem pak potvrdí zasláním zálohy na účet chovatele, což se před covidem většinou řešilo při první návštěvě.

Šťastný čas

Ale rovněž doba odchovu štěňat jednou skončí a přijde nejkrásnější a nejdojemnější okamžik pro nové majitele i chovatele. Ten vypiplal z čerstvě narozených bezmocných mrňousků až osmikilová štěňata a čeká ho tedy už jen péče o psí mámu, její regeneraci a zasloužené klidné dny.

Nové rodině pak nastanou o něco náročnější časy – psí školka a škola mají svá pravidla, a kdo je nedodrží, neměl by být překvapen, že ho čeká víc starostí než radosti. „Při výchově psa je důležité zacházet s ním jako se psem, nikoli jako s dítětem,“ varuje Jaromíra Sojková.

„Podstatné je nechat štěněti dostatečně dlouhý čas na odpočinek, spaní, bez zbytečných ruchů, běhání, vřískání dětí apod. To znamená vymezit mu místo, které bude jen jeho. Doporučovala bych také věnovat se v rámci možností socializaci alespoň tak, jak to současná situace dovolí. Pokud si nová rodina vypiplá rozmazleného psího kamaráda, pak se v jeho pubertě a dospělosti nemůže divit, že je nechce poslouchat, dělá si, co chce, a někdy dokonce šéfuje celé rodině. Není to však jeho vina. Může za to ,polidšťování‘ psů a jejich neúměrné rozmazlování,“ upozorňuje chovatelka.

Vychovat a vlastnit psa není žádná sranda. Bereme si totiž do domácnosti šelmu psovitou, žádného plyšáka. 

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  10:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

Proč mňoukají, k čemu mají ocas a kolik z DNA tygra? Dejte si kočičí kvíz

Zvládnete levou zadní a bez chybičky desítku otázek motajících se kolem koček? Pokud ano, můžete si zahrát o rodinnou kuchařku Jednou rukou.

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

Trénuje psy pro Afriku. Krutost pytláků je neskutečná, říká kynoložka

Premium

Hana Böhme rozhodně není žádná cukrová panenka, při výcviku ostrých psů by jí to ani neprošlo. Tahle drsňačka má ovšem ve skutečnosti srdce na dlani a nesmírně se jí dotýká drancování přírody a...

27. července 2024

Pes Avatar míří do Konga, má být postrachem pašeráků. Vyčenichá slonovinu i munici

Rok a půl starého belgického ovčáka Avatara symbolicky předali zástupci dvorského safari parku a projektu Malina pro slona celníkům z Konga. V pětimilionové africké zemi bude speciálně vycvičený pes...

26. července 2024  17:35

Už žádný plast. Vyrobte si zahradní dřevěný stolek. Rychle a jednoduše

Zahradní stůl pro příjemné posezení ve stínu stromů si samozřejmě můžete koupit. Pokud jste však aspoň trochu šikovní a chcete sedět u „svého“ stolu, můžete si ho snadno vyrobit.

26. července 2024

Zoo v Jihlavě musela uspat žirafího samce Zuberiho, měl v noze těžkou artrózu

Jihlavskou zoologickou zahradu zasáhla smutná zpráva. Přišla o žirafího samce Zuberiho. Chovatelé ho museli nechat uspat. Důvodem byly chronické zdravotní problémy. Zuberi trpěl vážným ortopedickým...

25. července 2024  11:48

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....