Pondělí 14. června 2021, svátek má Roland
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 14. června 2021 Roland

Gorily sešly se spokojeným mručením z povodňové věže do expozice

  10:00aktualizováno  13:13
Necelé tři týdny stačily k tomu, aby pražská zoo zprovoznila gorilám expozici, ve které bylo předminulý týden téměř pět metrů vody. V pátek po jedenácté hodině je chovatelé pustili zpět.

Vzácná zvířata se do vyčištěné a opravené expozice vrátila s nadšeným mručením. Od soboty bude pavilon goril zprovozněný i pro návštěvníky.

Nejprve opatrně sestoupila Shinda jako vedoucí samice, aby prozkoumala terén. Když zjistila, že je všechno v pořádku, obezřetně se přesunuli i ostatní: za Shindou sešla Kijivu, ovšem bez šestiměsíčního Nurua, toho měla na břiše Kamba, která ji následovala. Za Kambou se na schodech objevil Kiburi a nakonec i Bikira.

Jaké mají gorily v Praze vyhlídky?

Práce v pavilonu ani snaha o získání co nejlepších podmínek pro tak vzácná zvířata, jako jsou ohrožené gorily nížinné, ani zdaleka neskončily. Vedení Zoo Praha spolu s kurátorem primátů a v součinnosti s vedením pražského magistrátu hledají to nejvhodnější místo pro nový gorilinec. Miroslav Bobek předběžně odhaduje, že náklady na jeho výstavbu přesáhnou částku 50 milionů korun.    

Samice celou dobu spokojeně mručely a dávaly tak najevo radost, že se vracejí do svého. Všechny samice i malý Kiburi si celou expozici nejprve prošli, pak pomalu začali lézt i po parkosech a sítích a pustili se do sbírání poházené zeleniny a okusování větví. Včetně malého Nurua, který jednotlivé lístky okusoval přímo z větve, přidržuje se na břiše své matky Kijivu.    

Richard na sebe nechal téměř hodinu čekat, přestože ho ostatní, hlavně Kiburi, lákali dolů. Váhal, sešel vždy pár schodů a zase se vrátil zpátky. Nakonec však sešel do expozice také, po chvíli dokonce začal i žrát, takže chovatelé mohli průchod do povodňové věže pro gorily uzavřít.

Gorily i pavilon se tedy plně vracejí ke svému běžnému režimu, jen na vypuštění do venkovního výběhu si gorily ještě budou muset pár dní počkat. První návštěvníky podle příslibu ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka do pavilonu goril pustí už v sobotu ráno v rámci zprovoznění dalšího úseku zaplavené spodní části zoo. Chovatelé jen ještě zpočátku budou dohlížet, aby gorily nebyly moc nervózní, přece jen mají za sebou velmi stresující období.

Gorily a povodně 2013

Gorily opustily expozici narychlo počátkem června před hrozící velkou vodou. Naštěstí včas. Rozvodněná Vltava jim v následujících dvou dnech v expozici vystoupala do výšky téměř pěti metrů. 

Všech sedm goril zvládalo svůj "exil" obdivuhodně. Včetně tropických veder. "Teploty kolem třiceti stupňů gorilám nevadí, jsou na ně zvyklé. A ty se díky cirkulaci vzduchu udržet daly, plně jsme ve dne otvírali světlíky i dveře. Navíc je pavilon z bíle natřeného betonu. Naopak máme u goril neustále nastavený termostat na topení, který by sepnul, pokud by teplota v noci příliš klesla," vysvětlil kurátor primátů v Zoo Praha Vít Lukáš.   

Zatímco si ve čtvrtek odpoledne gorily vychutnávaly předposlední krmení ve věži(viz foto v galerii), v expozici pod nimi do pozdního večera finišovaly přípravy na jejich páteční návrat, ohlášený ředitelem pražské zoo Miroslavem Bobkem na 11. hodinu dopoledne. Od brzkého rána se v zoo rovněž snažili zprovoznit kamerový systém, přenášející dění v gorilí expozici. Podařilo se to krátce po 11. hodině, a gorily tedy bude opět možné na iDNES.cz nonstop sledovat. 

"Ráno ještě ve věži proběhne běžné krmení, pak jim dole i na schody vedoucí z povodňové věže rozhodíme kousky ovoce, zeleniny a větve na okus, otevřeme jim šubry a mohou se vrátit jak do své expozice, tak v závislosti na jejich denním režimu i do ložnic a venkovního výběhu. Vše je pro návrat goril připravené," řekl iDNES.cz ve čtvrtek v podvečer Vít Lukáš. 

"Nahoru jsme je lákali vyloženě na dobroty, například na rozinky či oříšky, cestu dolů jim zpestří jen běžný dopolední rozhoz, takže okus a zelenina," vysvětlil Lukáš. A dodal, že u samce Richarda počítají s tím, že buď bude následovat samice s mláďaty, nebo si klidně může dát na čas a ve věži se zaseknout. "Tlačit na něj nebudeme, o nic by v tom případě nešlo. Necháme na něm, jak dlouho mu bude přesun dolů do expozice trvat."  

Než se gorilí expozice i pavilon vrátí ke své plné předchozí vybavenosti, bude ovšem ještě chvíli trvat. Návštěvnický prostor je zatím úplně prázdný, také expozice tamarínů se zatím "jen" suší. Všechny síly se tu za poslední tři týdny napřely do znovuzprovoznění expozice pro gorily (více například zde).  

"Co se vybavení týká, zůstala většina parkosů, které jsme několikrát očistili, vydezinfikovali a vysušili. Natažená jsou nová prošitá lana, další ještě přibudou, musí je všechna ručně prošít provazník. Také na sítích se ještě pracuje, jedna bude hotová ráno, ale jinak zatím gorilám budou muset stačit hamaky z hasičských hadic, které jsme jim vyrobili s dobrovolníky," uvedl Lukáš.

Podívejte se, jak se pavilon s gorilami ve věži po povodni vzpamatovával:

14. června 2013

Jak skupina pražských goril prožívala povodně 2013

Gorilí samec Richard, čtyři samice a dvě mláďata se kvůli rozvodněné Vltavě dočasně stali trosečníky obývajícími věž, tyčící se v bezpečí dalších zhruba dvou tří metrů nad hladinou rozvodněné řeky. Samice s mláďaty do ní přešly v neděli 2. června samy, jak se to naučily během tréninků nasucho. Samce Richarda, který tam přejít odmítl, ovšem musel veterinář uspat a do věže ho přenesli (více zde).

Prostor dvou spojených ložnic jim sice poskytoval jen omezenou plochu zhruba 60 m², ale vyřešil akutní stav nouze. V expozici pod nimi až do úterního rána stoupala voda natolik, že se zastavila až na 470 cm. Přesto mohly gorily díky povodňové věži zůstat na místě a nebylo nutné je riskantně evakuovat.    

Nejprve museli chovatelé jezdit gorily kontrolovat a krmit na člunech pražské Poříční policie. Po opadnutí vody už nebyl problém gorilám životní podmínky ve věži vylepšit tak, aby se v rámci možností dostaly více do pohody (čtěte zde).

Nejprve se dělalo vše pro to, aby bylo možné gorily přesunout do zoologické zahrady ve Dvoře Králové (více zde). Po zvážení všech rizik, týkajících se hlavně uspávání goril kvůli transportu, se ale v zoo nakonec rozhodli udělat vše pro co nejrychlejší návrat goril do jejich vlastní expozice (více čtěte zde). To se po více než dvou týdnech skutečně intenzivní práce a za pomoci desítek dobrovolníků, včetně dobrovolných hasičů, skutečně podařilo.

Nicméně výhledově není možné pokračovat s chovem tak vzácných zvířat v pavilonu, který se může kdykoliv znovu ocitnout pod vodou. Systémové řešení by mělo spočívat ve výstavbě nového gorilího pavilonu v horní části pražské zoo.

Autor:

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. ZOO Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

  • Nejčtenější

Díky koronaviru zvelebili zanedbanou zahradu a vyloupl se skvost

Soutěž Mladý pár koupil před dvěma lety na východ od Prahy dům se zahradou, aby si tu postupně vybudoval zázemí pro plánovanou...

Lichořeřišnice, přírodní antibiotikum i kvetoucí krasavice do salátů

Lichořeřišnici se vyplatí pěstovat, na zahradě i v truhlíku. Už je po zmrzlých, takže ji lze vysévat přímo do půdy či...

Pestrobarevná zahrada v Českém ráji má raritu, bazén usazený v jezírku

Soutěž Vypadají jako blázni a bývají šťastní. Ti, kteří od rána do večera pracují na zahradě a vnímají to jako nikdy nekončící...

Přírodní zahrada pár minut z centra města je rájem pro děti i divočinu

Soutěž Zahrada, která vypadá úplně normálně, nic vyumělkovaného, a kde je vám prostě dobře, aniž byste věděli proč. Taková na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zelená oáza v pražské Hostivaři má za domem les. Do centra je to kousek

Soutěž Není nijak rozlehlá, nicméně je útulná a s komfortem krytého bazénu a metropole za zády. O zahradu u rodinného domku v...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

  • Další z rubriky

Gorilák Kiburi už je v podstatě dospělý, otce Richarda ovšem respektuje

Od 3. prosince, kdy byly kvůli covidu-19 znovu uzavřeny zoologické zahrady, uplynuly dlouhé dva měsíce. Život za jejich...

Péče o gorily je bez návštěvníků náročnější, potřebují více zaměstnat

Sotva se třetího prosince gorily v Zoo Praha dočkaly návratu návštěvníků do svého pavilonu, od osmnáctého návštěvnický...

VIDEO: Získat dobroty, to je i pro gorilu motivace k překonání hlavolamu

Musí pro získání něčeho na zub zaměstnat hlavu i ruce, to je jeden z důvodů, proč gorily v Zoo Praha získávají...

Téměř osmiletý Nuru loudí mléko, ostatním gorilám chybí hlavně návštěvníci

Život v Zoo Praha, uzavřené od 9. října, se nezastavil, ale každopádně plyne jinak. Většina primátů na Opičích...

Bezpečné opalování dětí: Jak vybrat správný opalovací krém?
Bezpečné opalování dětí: Jak vybrat správný opalovací krém?

V létě musíme k pravidelné péči o pokožku dětí přidat i ochranu před slunečním zářením. Dětská pokožka je citlivá, a proto je potřeba volit...

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....

Dušek: Očkovat se nenechám. Indiáni raději zemřeli, než se nechat zotročit

Jaroslav Dušek promluvil o svém rozhodnutí nenechat se očkovat vakcínou proti covidu-19. Herec, který nedávno oslavil...