Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Gorily sešly se spokojeným mručením z povodňové věže do expozice

  10:00aktualizováno  13:13
Necelé tři týdny stačily k tomu, aby pražská zoo zprovoznila gorilám expozici, ve které bylo předminulý týden téměř pět metrů vody. V pátek po jedenácté hodině je chovatelé pustili zpět.

Vzácná zvířata se do vyčištěné a opravené expozice vrátila s nadšeným mručením. Od soboty bude pavilon goril zprovozněný i pro návštěvníky.

Nejprve opatrně sestoupila Shinda jako vedoucí samice, aby prozkoumala terén. Když zjistila, že je všechno v pořádku, obezřetně se přesunuli i ostatní: za Shindou sešla Kijivu, ovšem bez šestiměsíčního Nurua, toho měla na břiše Kamba, která ji následovala. Za Kambou se na schodech objevil Kiburi a nakonec i Bikira.

Jaké mají gorily v Praze vyhlídky?

Práce v pavilonu ani snaha o získání co nejlepších podmínek pro tak vzácná zvířata, jako jsou ohrožené gorily nížinné, ani zdaleka neskončily. Vedení Zoo Praha spolu s kurátorem primátů a v součinnosti s vedením pražského magistrátu hledají to nejvhodnější místo pro nový gorilinec. Miroslav Bobek předběžně odhaduje, že náklady na jeho výstavbu přesáhnou částku 50 milionů korun.    

Samice celou dobu spokojeně mručely a dávaly tak najevo radost, že se vracejí do svého. Všechny samice i malý Kiburi si celou expozici nejprve prošli, pak pomalu začali lézt i po parkosech a sítích a pustili se do sbírání poházené zeleniny a okusování větví. Včetně malého Nurua, který jednotlivé lístky okusoval přímo z větve, přidržuje se na břiše své matky Kijivu.    

Richard na sebe nechal téměř hodinu čekat, přestože ho ostatní, hlavně Kiburi, lákali dolů. Váhal, sešel vždy pár schodů a zase se vrátil zpátky. Nakonec však sešel do expozice také, po chvíli dokonce začal i žrát, takže chovatelé mohli průchod do povodňové věže pro gorily uzavřít.

Gorily i pavilon se tedy plně vracejí ke svému běžnému režimu, jen na vypuštění do venkovního výběhu si gorily ještě budou muset pár dní počkat. První návštěvníky podle příslibu ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka do pavilonu goril pustí už v sobotu ráno v rámci zprovoznění dalšího úseku zaplavené spodní části zoo. Chovatelé jen ještě zpočátku budou dohlížet, aby gorily nebyly moc nervózní, přece jen mají za sebou velmi stresující období.

Gorily a povodně 2013

Předposlední krmení v povodňové věži, ve čtvrtek odpoledne (20. červen 2013)
Odpolední svačina v povodňové věži. Tu páteční už gorily dostanou ve své...
Pohled do expozice z prostoru pro návštěvníky (13. 6. 2013)
Expozice už je zbavená bahna, několikrát vystříkaná tlakovou vodou i...

Gorily opustily expozici narychlo počátkem června před hrozící velkou vodou. Naštěstí včas. Rozvodněná Vltava jim v následujících dvou dnech v expozici vystoupala do výšky téměř pěti metrů. 

Všech sedm goril zvládalo svůj "exil" obdivuhodně. Včetně tropických veder. "Teploty kolem třiceti stupňů gorilám nevadí, jsou na ně zvyklé. A ty se díky cirkulaci vzduchu udržet daly, plně jsme ve dne otvírali světlíky i dveře. Navíc je pavilon z bíle natřeného betonu. Naopak máme u goril neustále nastavený termostat na topení, který by sepnul, pokud by teplota v noci příliš klesla," vysvětlil kurátor primátů v Zoo Praha Vít Lukáš.   

Zatímco si ve čtvrtek odpoledne gorily vychutnávaly předposlední krmení ve věži(viz foto v galerii), v expozici pod nimi do pozdního večera finišovaly přípravy na jejich páteční návrat, ohlášený ředitelem pražské zoo Miroslavem Bobkem na 11. hodinu dopoledne. Od brzkého rána se v zoo rovněž snažili zprovoznit kamerový systém, přenášející dění v gorilí expozici. Podařilo se to krátce po 11. hodině, a gorily tedy bude opět možné na iDNES.cz nonstop sledovat. 

"Ráno ještě ve věži proběhne běžné krmení, pak jim dole i na schody vedoucí z povodňové věže rozhodíme kousky ovoce, zeleniny a větve na okus, otevřeme jim šubry a mohou se vrátit jak do své expozice, tak v závislosti na jejich denním režimu i do ložnic a venkovního výběhu. Vše je pro návrat goril připravené," řekl iDNES.cz ve čtvrtek v podvečer Vít Lukáš. 

"Nahoru jsme je lákali vyloženě na dobroty, například na rozinky či oříšky, cestu dolů jim zpestří jen běžný dopolední rozhoz, takže okus a zelenina," vysvětlil Lukáš. A dodal, že u samce Richarda počítají s tím, že buď bude následovat samice s mláďaty, nebo si klidně může dát na čas a ve věži se zaseknout. "Tlačit na něj nebudeme, o nic by v tom případě nešlo. Necháme na něm, jak dlouho mu bude přesun dolů do expozice trvat."  

Než se gorilí expozice i pavilon vrátí ke své plné předchozí vybavenosti, bude ovšem ještě chvíli trvat. Návštěvnický prostor je zatím úplně prázdný, také expozice tamarínů se zatím "jen" suší. Všechny síly se tu za poslední tři týdny napřely do znovuzprovoznění expozice pro gorily (více například zde).  

"Co se vybavení týká, zůstala většina parkosů, které jsme několikrát očistili, vydezinfikovali a vysušili. Natažená jsou nová prošitá lana, další ještě přibudou, musí je všechna ručně prošít provazník. Také na sítích se ještě pracuje, jedna bude hotová ráno, ale jinak zatím gorilám budou muset stačit hamaky z hasičských hadic, které jsme jim vyrobili s dobrovolníky," uvedl Lukáš.

Podívejte se, jak se pavilon s gorilami ve věži po povodni vzpamatovával:

14. června 2013

Jak skupina pražských goril prožívala povodně 2013

Gorilí samec Richard, čtyři samice a dvě mláďata se kvůli rozvodněné Vltavě dočasně stali trosečníky obývajícími věž, tyčící se v bezpečí dalších zhruba dvou tří metrů nad hladinou rozvodněné řeky. Samice s mláďaty do ní přešly v neděli 2. června samy, jak se to naučily během tréninků nasucho. Samce Richarda, který tam přejít odmítl, ovšem musel veterinář uspat a do věže ho přenesli (více zde).

Prostor dvou spojených ložnic jim sice poskytoval jen omezenou plochu zhruba 60 m², ale vyřešil akutní stav nouze. V expozici pod nimi až do úterního rána stoupala voda natolik, že se zastavila až na 470 cm. Přesto mohly gorily díky povodňové věži zůstat na místě a nebylo nutné je riskantně evakuovat.    

Nejprve museli chovatelé jezdit gorily kontrolovat a krmit na člunech pražské Poříční policie. Po opadnutí vody už nebyl problém gorilám životní podmínky ve věži vylepšit tak, aby se v rámci možností dostaly více do pohody (čtěte zde).

Nejprve se dělalo vše pro to, aby bylo možné gorily přesunout do zoologické zahrady ve Dvoře Králové (více zde). Po zvážení všech rizik, týkajících se hlavně uspávání goril kvůli transportu, se ale v zoo nakonec rozhodli udělat vše pro co nejrychlejší návrat goril do jejich vlastní expozice (více čtěte zde). To se po více než dvou týdnech skutečně intenzivní práce a za pomoci desítek dobrovolníků, včetně dobrovolných hasičů, skutečně podařilo.

Nicméně výhledově není možné pokračovat s chovem tak vzácných zvířat v pavilonu, který se může kdykoliv znovu ocitnout pod vodou. Systémové řešení by mělo spočívat ve výstavbě nového gorilího pavilonu v horní části pražské zoo.

Autor:

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. Zoo Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

  • Nejčtenější

Nadřeli se, ale konečně na své zahradě žijí. Na terase, u ohně i u bazénu

13. června 2024

Soutěž Když se Lucie s manželem rozhodli postavit si dům v kopcovitém terénu na okraji Brd, od začátku...

KVÍZ: Poznáte naše ryby podle fotografie?

10. června 2024

Co Čech, to rybář, houbař nebo kutil, říká se. Jak jste na tom s rybařením právě vy? Poznáte, co...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Když budu muset poslat starý kotel do šrotu, jaké mám vlastně možnosti?

11. června 2024

Od 1. září letošního roku začne platit zákaz provozu kotlů na tuhá paliva 1. a 2. třídy, případně...

Na zahradě po babi a dědovi si postavila dům a s rodinou buduje novou zahradu

11. června 2024

Soutěž Miluje zahradničení a má to štěstí, že u domu mají i poměrně velkou zahradu. „Nikdy bych nevěřila,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Posekám, ostříhám „bobany“ a kochám se, říká zahradní experimentátorka

10. června 2024

Soutěž Příběh této pečlivě zastřihované zahrady na Českolipsku začal před čtrnácti lety. Tehdy čtenářka...

Sám si navrhl i zrealizoval zahradu, kde vládne kámen. Jako ze žurnálu

17. června 2024

Soutěž S realizací proměny své zahrady na Uhersko-Hradišťsku začal čtenář Marian krok za krokem na podzim...

Ráj s altánkem a jezírkem pro tátu na vozíku pomohli vybudovat kamarádi

16. června 2024

Soutěž Dvougenerační soužití v rodinném domě je poměrně běžné, obzvlášť v menších obcích. Aby se impulsem...

Celé kuře na grilu za dvacet minut? Mistři vědí, jak na to

15. června 2024

Dnes Jan Horký s Davidem Valíčkem připraví celé kuře v oblíbeném cajun rubu za neuvěřitelných 20...

Mládě pražských vombatů už vykukuje mámě z vaku, v sobotu jej čekají křtiny

14. června 2024

Je to tvor tak zvláštní, že přitahuje pozornost, ač vypadá jako velká tlustá šedivá myš. Ovšem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...