Základní vývary, které vystřelí vaše chutě do nebes. Vaření je snadné

  • 3
Vývary jsou základem mnoha lahodných pokrmů a zároveň poskytují nepřeberné množství zdravotních benefitů. Každý druh vývaru přináší své vlastní jedinečné aroma a chuť, a příprava je považována za umění spočívající ve správném výběru surovin a pečlivém postupu. Přečtěte si o různých typech vývarů a jak je připravit.

Kuřecí vývar

Kuřecí polévka s nočky

U výběru surovin se kuchaři liší. Pokud hodláte používat vývar hlavně do základů, kroťte se s bylinkami, solí i kořením, abyste neovlivnili chuť budoucích pokrmů, klidně si vystačíte jen s masem a zeleninou. Přidáte je až při přípravě toho, co budete příště vařit.

Pokud dáváte přednost tmavšímu vývaru, dejte maso na půl hodinky péct, dokud nedostane zlatavou barvu, kterou si přenese i do vývaru. Stejně tak vařte i cibuli se slupkou, ta vývar také zabarví.

Suroviny:

  • kuřecí kosti, křídla, hřbety, droby, krky
  • zelenina (cibule, mrkev, petržel, celer),
  • bylinky (bobkový list, tymián), sůl a pepř

Postup:

Kuřecí kosti se vaří společně s nakrájenou zeleninou a bylinkami ve vodě. Po odstranění pěny se nechá vařit na mírném ohni, dokud se chuť nevyvine. Přidání soli a pepře podle chuti dokončí tento výborný základ.

Na kuřecí vývar kosti opečte, ať je hezky silný a tmavý

Teoreticky může být vývar hotový už po hodince, ale když přidáte hodinu dvě, o to bude silnější. Hlavní je, aby se vařil ne prudkým varem, ale aby voda jen slabě klokotala, co odpovídá teplotě 90–85 °C.

Optimální je použít vše, co zbude, když vykostíte kuře. Vyříznete prsa a stehna a zbude skelet. Pokud nejste fanda obírání kuřecích křidýlek, klidně je můžete použít a můžete si být jistí, že kuře zpracujete do posledního kousku.

Hovězí vývar

Hovězí vývar s nudlemi

Suroviny:

  • hovězí kosti (s klouby), lze i morková kost, krk, hovězí přední s kostí
  • cibule, mrkev, petržel, česnek, bobkový list, pepř

Postup:

Hovězí kosti a maso se opečou a poté vaří společně s nakrájenou zeleninou a bylinkami. Tmavé barvy se dosáhne tím, že se opeče i cibule a zelenina.

Důležité je nechat vývar vařit pomalu, aby se všechny chutě dostatečně propojily. Stejně jako u kuřecího vývaru je dobré posbírat po přivedení do varu vysrážené bílkoviny, aby byl čirý. Pak ho pomalu táhněte 4–6 hodin.

Po uvaření vývar prudce zchlaďte například v dřezu se studenou vodou a odložte přes noc do lednice. Tuk se vysráží na hladině hrnce, takže ho můžete ráno odebrat. Pak stačí procedit přes jemné sítko a skladovat buď krátkodobě v chladničce, anebo ho zmrazit pro další použití v kuchyni.

Rybí vývar

Rybí vývar, ze kterého se brzy stane rybí polévka.

Suroviny:

  • rybí hlavy a kosti, odřezky ploutví
  • cibule, petržel, mrkev
  • fenykl, bobkový list, citronová kůra

Postup:

Rybí kosti se podusí s cibulí a zeleninou. Poté se zalije vodou a přidají se bylinky a citronová kůra. Vaří se do chvíle, kdy se aroma rybího masa dostatečně uvolní.

Vánoční rybí polévku zvládnete levou zadní. Žádná tajemství, běžný postup

Rybímu vývaru stačí čtvrt hodiny nebo 20 minut, takže napřed vařte zeleninu a teprve, když bude poloměkká, přidejte zbytky ryby včetně hlavy. Ostatně blíží se Vánoce, takže se bude postup v nejbližší době hodit.

Rybí polévka však nemusí být jen otázkou vánočního stolu. Až budete vykosťovat jakoukoliv rybu, určitě vám zbude dost kostí a masa, abyste mohli rybu zužitkovat do posledního kousku přípravou polévky.

Zeleninový vývar

Zeleninový vývar s kopřivovým svítkem

Suroviny:

  • cibule, mrkev, petržel, celer, česnek, zelí, bylinky

Postup:

Nakrájená zelenina se opeče na oleji a poté se zalije vodou. Přidání bylinek a vaření na mírném ohni vytvoří bohatý zeleninový vývar.

Zeleninový vývar je oproti těm masovým zdánlivě chudší, jak však říká Zdeněk Pohlreich: I zeleninový je pořád stokrát lepší než voda. Takže do základů je úplně ideální rychlou cestou. Vaření netrvá příliš dlouho, stačí 45–60 minut, protože pak se zelenina začne rozpadat a tím se vývar zakalí.

Demi-glace

Demi-glace se podává k masům a je to koncentrovaná chuť hovězího vývaru.

Demi-glace je hustá, sytá omáčka, která vzniká redukcí telecího nebo hovězího vývaru. Jedná se o kulinářskou specialitu, která dodává intenzivní chuť a tmavou barvu různým pokrmům. Profesionální kuchaři by si bez této omáčky vůbec nedokázali představit život.

Suroviny:

  • telecí nebo hovězí kosti
  • červené víno a voda či vývar
  • cibule, mrkev, celer, česnek (mohou být nakrájeny na hrubé kusy)
  • rajčatový protlak
  • bobkový list, tymián, petržel, pepř

Postup:

Můžete začít tím, že dozlatova orestujete zeleninu, pak přidáte kosti a po chvíli i rajčatový protlak. Až bude vše opraženo, zalijete vínem, vodou, přidáte bylinky a velmi zvolna vaříte. V gastru se to dělá tak, že odpoledne na něj založíte a necháte ho táhnout až do rána.

Existují i postupy, kdy se kosti i zelenina vloží do pekáče a nechá na vysokou teplotu zapéct. Pak se celý obsah pekáče vloží do hrnce, zalije se a pak se postupuje stejně.

Že se názory na ten správný demi-glace liší kuchař od kuchaře, dokládá například Jiří Roith.

„Hrozně důležitě je, jaké kosti použijeme. Nikdy nevolte morkové kosti. Naopak volte kosti, které v sobě obsahují hodně želatiny, to jsou hlavně kloubní kosti. Když budete vařit hovězí vývar, volte vždy kosti z mladého býka, který má kosti plné kolagenu,“ radí Jiří Roith, zakladatel unikátního vzdělávacího programu Kulinářské umění, který používají už desítky českých kuchařských škol jako doplněk vyučování k rozvoji schopností studentů.

Oproti tomu třeba Kluci v akci kosti považují za favority. Jen se liší v názoru, zda je lepší použít telecí, či hovězí kosti.

Kosti na demi-glace nemusíte vařit dva dny. Návod krok za krokem

Nakonec vývar procedíte a dál redukujete na polovinu nebo třetinu objemu. V profesionální kuchyni se demi-glace využije ihned, vy určitě budete mrazit a vytáhnete ho jen tehdy, kdy jej budete chtít použít k hovězímu nebo jinému steaku.

Uchovávání

Borovská doporučuje nejen průsvitné boxy na jogurty, sýry či uzeniny, ale i...

Uchovávání domácího vývaru je důležité pro zachování jeho čerstvosti a bezpečnosti potravin. Zde jsou některé rady, jak správně uchovávat vývar:

Chladnička:

Krátkodobé skladování: Pokud plánujete spotřebovat vývar v nejbližší době (do 3–4 dnů), můžete ho uchovat v chladničce. Před umístěním do chladničky nechte vývar nejprve zcela vychladnout. Ujistěte se, že máte vhodné nádoby s uzavíratelným víkem.

Mrazák:

Dlouhodobé skladování: Pokud máte více vývaru, který neplánujete spotřebovat brzy, můžete ho zmrazit. Nalijte vývar do mrazuvzdorných nádob nebo pytlů na mražení, nechte něco místa pro expanzi (vývar se při zmrazování rozšiřuje) a poté umístěte do mrazáku. Vývar lze bezpečně skladovat ve mrazáku 2–3 měsíce.

Správná nádoba

Vývar nejlépe rozmrazujte pomalu v chladničce.

U chladničky: Používejte nádoby z nerezové oceli, skla nebo plastu. Dobře uzavíratelné nádoby minimalizují kontakt se vzduchem a udržují čerstvost vývaru.

U mrazáku: Vyhněte se skladování vývaru v nádobách z tenkého skla, protože mohou prasknout při zmrazování. Volte nádoby nebo sáčky vhodné pro mražení.

Označení a datování:

Vždy označte nádobu s vývarem názvem a datem přípravy. To vám pomůže sledovat dobu, po kterou je vývar skladován, a zabránit znehodnocení.

Rozmrazování:

Pokud budete vývar rozmrazovat, udělejte to nejlépe pomalu v chladničce. Nikdy nerozmrazujte potraviny při pokojové teplotě, abyste předešli riziku bakteriálního růstu.

Pozor na opakované ohřívání:

Vyvarujte se opakovanému ohřívání vývaru vícekrát. Pokud máte vývar, který nebyl celý spotřebován, ohřejte jen množství, jež budete skutečně potřebovat.