Těžké kovy jsou neviditelní nepřátelé, působí jako pomalý jed. Jezte líp

  • 4
Arzen, olovo, kadmium, rtuť. Toxiny, které představují pro naše tělo velké a zcela hmatatelné nebezpečí. Možná si říkáte, že se vás to netýká. Nenechte se mýlit. Dnes jsou totiž prakticky všude, včetně vzduchu a potravin. Existují však cesty, jak se jich zbavit.

Pro detoxikaci je třeba do jídelníčku zařadit větší množství čerstvého ovoce a zeleniny, obilovin, ořechů, semínek a celozrnného pečiva. Důležitý je dostatečný příjem čisté vody.

Těžké kovy mají schopnost vázat se v živých organizmech na určité látky, jako jsou například bílkoviny či nukleové kyseliny, a poškozovat jejich vnitřní strukturu. Působí jako enzymatické jedy a vyvolávají oxidativní stres, který se podílí na vzniku celé řady chorob, včetně těch nejobávanějších. Mohou podpořit rozvoj chronických infekcí, narušit normální činnost imunitního systému a mnohé z nich jsou navíc silně karcinogenní. 

Jako by to samo o sobě nestačilo, hromadí se v těle a vyvolávají takzvaný synergický efekt, což znamená, že se vzájemně podporují ve svých už tak zhoubných účincích. Ke všemu jsou prakticky nerozložitelné a extrémně nebezpečné i v poměrně nízkých koncentracích. Sečteno a podtrženo vytvářejí v našem organizmu časovanou nálož, u které si nemůžeme být jistí, kdy vybuchne a jaké škody napáchá.

Milujete tuňáka v konzervě? Pak vybírejte ty s masem menšího tuňáka pruhovaného či žlutoploutvého, tedy tzv. LIGHT tuňáky. V případě tuňáka křídlatého (WHITE) je totiž průměrná hladina rtuti v konzervě téměř trojnásobně vyšší (0,32 mg/kg tuňáka).

Nebezpečí číhá ve vzduchu i v jídle

Nejspíš se teď sami sebe ptáte, jak se do těla vůbec může něco takového dostat. Věřte nebo ne, ale děje se to velmi snadno v první řadě prostřednictvím potravin, které konzumujeme. A je úplně jedno, že koupíte na první pohled čerstvé produkty, pečlivě vyrovnané v regálech a opatřené lákavými etiketami. Onen zakopaný pes je totiž někde úplně jinde - ve znečištěné zemědělské půdě, odkud nahromaděné toxiny přecházejí do rostlin. Z nich se pak tyto nebezpečné látky dostávají do těla. 

Těžké kovy se však nenacházejí pouze v rostlinách, ale také v rybách, důsledkem znečištění vody v oceánech. K nejrizikovějším druhům pak v tomto ohledu patří tuňák, mečoun a žralok. Tím ale výčet možných zdrojů ohrožení zdaleka nekončí. 

Těžké kovy jsou také všude v okolním prostředí. Těžební a hutní průmysl, spalování fosilních paliv, výfukové zplodiny z aut, průmyslová hnojiva a spousta dalších faktorů způsobují, že pronikají i do vzduchu, který dnes a denně dýcháme.

V potravinách obecně považovaných za zdravé těžké kovy nečekáte. Například toto japonské tradiční jídlo se sušenou mořskou řasou hijiki, která ovšem obsahuje hodně jedovatého arsenu.

Následky otravy zmírní detoxikace

Jinými slovy, kontaktu s nebezpečnými látkami se v dnešní době bohužel nevyhneme. Na druhou stranu nejsme tak docela bezmocní. Účinným způsobem, jak omezit jejich negativní působení na naše zdraví, je důkladná detoxikace. V případě těžkých kovů mluvíme o tzv. chelaci.

Základem je nejen změna životního stylu, tedy odstranění různých škodlivých návyků, dostatek spánku a odpočinku či pravidelný pohyb, ale především úprava jídelníčku. Právě stravou totiž zatěžujeme své tělo ze všeho nejvíc a prostřednictvím střev současně dochází k největšímu vylučování toxinů. Obecně platí, že jakákoliv detoxikace má pouze minimální efekt, pokud ji nepodpoříte vhodnou stravou. 

Recept na ájurvédský detoxikační čaj

Co potřebujete: 

  • 3 šálky vody 
  • půl lžičky kmínu 
  • půl lžičky semen koriandru 
  • půl lžičky semen fenyklu

Postup přípravy: Ingredience zalijte vroucí vodou, přikryjte a nechte louhovat po dobu 5 až 10 minut. Přeceďte a pijte teplé nebo studené. Nepřislazujte, případně použijte stévii nebo lžičku medu.

Játra jsou skvělým zdrojem cenného železa, ovšem kromě něj se obzvlášť v hovězích a vepřových jádtrech vyskytuje větší množství kadmia, u starších kusů zvířat i olova.

Pijte čistou vodu a zařaďte bylinky

Odborníci doporučují omezit hlavně maso a uzeniny, mléčné výrobky, potraviny obsahující rafinovaný cukr a průmyslově vyráběné polotovary s podílem syntetických přídatných látek. Naopak je třeba zařadit větší množství čerstvého ovoce a zeleniny, obilovin, ořechů, semínek a celozrnného pečiva. 

Důležitý je také dostatečný příjem čisté vody, která napomáhá k vyplavování škodlivin. Veškeré metabolické procesy, trávení a zažívání, činnost jater nebo lymfatického systému, to všechno se odehrává pomocí vody. 

S detoxikací nám mohou pomoct i některé konkrétní potraviny, jako je listová zelenina (špenát, kapusta, zelená petržel, celerová nať), klíčky nebo mladé výhonky rostlin. Očistný proces lze podpořit také bylinkovými čaji (vhodná je například kopřiva, pampeliška, sedmikráska, koriandr, ostropestřec, šťovík nebo vojtěška).

Koriandr je jediná bylina, která dokáže organizmus účinně zbavovat těžkých kovů, a to už během několika málo týdnů.

Zařaďte potraviny se sírou a čerstvý koriandr

K dalším osvědčeným potravinám patří v tomto ohledu cibule a česnek, a to díky obsažené síře, která napomáhá odstraňování těžkých kovů z těla. Vysoký obsah síry mají také vejce, květák, růžičková kapusta nebo zelí. 

Super pomocníkem je i koriandr, jediná bylina, která dokáže organizmus účinně zbavovat těžkých kovů, a to už během několika málo týdnů. Vyzkoušejte koriandrový nápoj: čerstvý koriandr rozmixujte s dílem jablečné šťávy a s dílem vody. Pravidelným popíjením tohoto nápoje podpoříte rychlou očistu organizmu.

Sladkovodní řasa chlorella díky vysokému obsahu minerálních látek znesnadňuje vazbu těžkých kovů. Navíc je významným zdrojem chlorofylu, jemuž jsou připisovány mimořádné detoxikační účinky.

Vsaďte na účinky sladkovodní řasy

Perfektním pomocníkem je chlorella, sladkovodní řasa, která díky obsažené vláknině (sporollein) pomáhá odstranit z těla nežádoucí vetřelce, včetně velmi odolných hydrokarbonů, které jsou součástí insekticidů, PCB, tedy polychlorovaných bifenylů, i neblaze proslulého DDT, který se v minulých dobách používal k likvidaci některých infekčních onemocnění nebo v zemědělství jako prostředek ochrany proti škůdcům.

Pokud jde o detoxikaci od těžkých kovů, chlorella je v první řadě prospěšná zejména pro obsah minerálních látek, jako je vápník, hořčík, draslík, jód, zinek, železo nebo měď, které jsou nezbytné pro správné fungování lidského organizmu. Tím totiž znesnadňuje vazbu těžkých kovů. 

Kromě toho působí zásaditě, a právě kyselé prostředí jde ruku v ruce s hromaděním toxinů uvnitř tkání. Dále obsahuje cenné vitaminy a je významným zdrojem chlorofylu, jemuž jsou připisovány mimořádné detoxikační účinky.