Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Správná údržba prodlouží životnost dřevěné podlahy

Dřevěná podlaha není levná. Starejte se o ni tak, aby dlouho vydržela jako nová, nesprávnou údržbou ji můžete zničit.

Nezapomeňte

- při údržbě se vyhněte přemokřování podlahy
- po několikerém nanesení leštěnky je třeba celou vrstvu odstranit včetně nečistot a leštěnku nanést nanovo
- lakované podlahy lze jen velmi obtížně lokálně opravovat
- u olejovaných povrchů je třeba občas dodat dřevu novou "dávku" oleje

O parkety nebo dřevěnou podlahu je třeba pravidelně pečovat. A to nejen o povrch ošetřený olejovými přípravky, ale i o lakovaný. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých povrchů?

Olej, nebo lak?

Kdo kupuje plovoucí dřevěnou podlahu, v drtivé většině případů vybere lakovanou, jednotlivé lamely jsou připraveny už z výroby. Je ale možné koupit i lamely ošetřené voskem, bývají o něco dražší. Hodí se hlavně do interiérů, které pro zachování rustikálního charakteru potřebují nechat vyniknout matné struktuře podlahy.

Jiné je to, když se pořizuje podlaha z parket nebo třeba v podkroví z palubek. Pak se po zbroušení bude ptát podlahářská firma, jaký povrch si budete přát.

Než vysavač, je lepší pro běžnou suchou údržbu používat mikrovláknoKaždá z metod má svá pro i proti: lak na povrchu vytvoří odolnou vrstvu, která dobře odolá běžnému provozu, dobře se udržuje i pomocí "suchého" uklízení. Pokud ale dojde k poškození, je velmi obtížné lokálně opravit poškozené místo a znovu ho nalakovat. To se snáze udělá u olejované podlahy: není problém v nejhorším případě škrábanec přebrousit, vetřít novou vrstvu oleje a sjednotit tak vzhled opravované i původní plochy.

Oleje se kombinují s voskem, na rozdíl od čistých olejů se lépe uzavřou póry dřeva a podlaha je pak odolnější proti špinění.

Ochrannou vrstvu i na lak

Součástí sady je i mop pro suché i mokré čištěníI lakovanou podlahu je vhodné chránit ochrannou vrstvou, leštěnkou, bude lépe odolávat poškození. Předpokladem pro použití ochranného prostředku je, aby byl film utvořený lakem dostatečně uzavřený, aby tedy parkety nebo povrch plovoucí podlahy nebyly poškozené, mohl by působením vody zešednout.

Přípravky koupíte v podlahovém studiu, každé z nich nabízí své osvědčené značky. Podle odborníků není až tak důležitá volba výrobce, jako spíš pravidelnost údržby.

Pokud už není kvůli silnému znečištění možné běžnou leštěnkou dosáhnout původního vzhledu, doporučuje se použít odstraňovač, který z podlahy odstraní veškeré zbytky nánosů z minulých aplikací leštěnky. Na takto vyčištěnou podlahu se pak nanese čerstvá vrstva leštěnky.

Na olej nejdříve mýdlem

Na každý čisticí úkon existuje speciální návlek na mopDřevěné podlahy ošetřené olejem není kupodivu třeba bát se jít s vodou. Do kbelíku se rozpustí přípravek na bázi mýdla, který odstraní nečistoty. Zásadní je (když už je podlaha hodně poničená, musí nastoupit razantnější drhnutí a je třeba použít mokřejší konzistenci) podlahu ihned po vyčištění vytřít dosucha, aby se nepřemokřila. Teprve po vyschnutí se na podlahu nanese speciální olej, který opět obnoví olejovou vrstvu v povrchu, nanáší se klasicky mopem, kterým se rozetře hustá směs oleje s voskem. Toto obnovování by se mělo provádět zhruba jednou za tři měsíce. Tento proces je možné provést i pomocí olejů v rozprašovači, je to pohodlnější než operovat s velkou nádobou.

Témata: aplikace, film, Podlaha

Nejčtenější

Datum narození vám to lehce spočítá. Co jste za numero, a co to znamená

Den a rok narození odhalí číslo, které ovlivňuje naše chování, jednání i vlastnosti. Numerologové totiž tvrdí, že není náhoda, který den jsme přišli na svět.

Pes je unikátní druh, díky člověku už se mnohdy nechová jako zvíře, říká kynoložka

Premium

Na jakém principu dokážou psi vycítit lidský strach? Kteří z nich jsou učenlivější a co dokážou, když se zrovna nedíváme? To vysvětluje etoložka a kynoložka Milena Santariová z České zemědělské...

Sysli nemilosrdně loví a zakusují hraboše. Proměnili se v predátory

Syslové jsou považováni za býložravce, v Kalifornii však zpozorovali krvelačný syslí lov malých hrabošů. Může snad za šokující změnu jejich jídelníčku člověk?

První pozorování lochnesky v roce 2025. Tmavá masa u hladiny vyvolala rozruch

Záhadná masa spatřená pod ledovými vodami jezera Loch Ness byla označena za první pozorování Nessie v roce 2025. Pozorování, které trvalo několik minut, nyní Centrum Loch Ness v Drumnadrochit...

Papoušek na výletě. Opeřenec skončil prochladlý po třiceti kilometrech

Pro Donnu Gareyovou to byla noční můra, která se stala skutečností. Její malý papoušek Alby se vyřítil z otevřeného okna obývacího pokoje a zmizel. Nakonec se našel až třicet kilometrů od domu. Jen...

Graffiti trápí majitele domů, pomůže jedině drahá preventivní ochrana

Graffiti mohou být krásná a zábavná, když „rozsvěcují“ nevzhledné betonové zdi a bariéry ve městech. Horší je to, když malůvky nevyžádaně poškozují váš majetek.

22. března 2025

Tasemnice u koček není výjimečná. Jak ji odhalíte a zbavíte se jí

Tasemnice jsou střevní parazité, kteří mohou napadnout kočky všech věkových kategorií. Inkubační proces onemocnění je nenápadný, avšak kočky se mohou nakazit tasemnicemi několika způsoby. Nejčastěji...

21. března 2025

Dopřejte si pár týdnů odlehčené stravy a tělo projde skvělou očistou

Pro naše předky byl čas před příchodem jara a hlavně Velikonoc velmi důležitý a má to tak řada lidí i dnes. Ti, kdo dokázali alespoň na čas zdravě přenastavit jídelníček, mluví o skvělé očistě bez...

21. března 2025

Mýty a fakta o hortenziích. Jak se vyhnout častým chybám

Na otázku, kdy a jak stříhat hortenzie, není jednoduchá odpověď. V první řadě totiž záleží na jejich druhu. Některé pak není třeba řezat vůbec.

20. března 2025  15:30

Březnový manuál pro pěstování zeleniny. Co už může ven, jak co urychlit

Pěstování zeleniny a bylinek znamená mnohonásobný požitek. Domácí sklizeň chutná o poznání lépe než ta dovezená často až z druhého konce světa a koupená v supermarketu. Samozásobením nejen výrazně...

20. března 2025

Papoušek na výletě. Opeřenec skončil prochladlý po třiceti kilometrech

Pro Donnu Gareyovou to byla noční můra, která se stala skutečností. Její malý papoušek Alby se vyřítil z otevřeného okna obývacího pokoje a zmizel. Nakonec se našel až třicet kilometrů od domu. Jen...

20. března 2025

Jarní řez růží. Jaké jsou nejčastější chyby a jak se jim vyhnout

Kdy je vhodný čas na jarní řez růží a jak se liší podle jejich druhu? Máme pro vás pár užitečných rad od odborníků.

19. března 2025  16:25

Kdy stříhat jabloně? Sedm tipů pro bohatou úrodu

Příroda se probouzí a zahrádkáři se po zimním odpočinku s nadšením pouštějí do práce. Nezapomeňte provést jarní řez jabloní, aby se vám tuto sezonu odměnily sladkou úrodou. Jak a kdy stříhat jabloně?

19. března 2025  12:28

Na rybíz se vrhněte s nůžkami i pilkou. Zmladíte ho a podpoříte úrodu

Není to žádná velká věda, střih, případně řez keřů rybízu vám odpustí mnohem víc, než je tomu u stromů a stromků. Nebojte se toho. Prosvětlení keře – který zbavíte starých, případně poškozených nebo...

19. března 2025

KVÍZ: Jak znáte koníčky českých osobností?

Téměř každý člověk má mimo své hlavní povolání nějakého koníčka, a týká se to i herců, zpěváků či vědců. Víte, čím se zabývají ve svém volném čase?

vydáno 19. března 2025

První pozorování lochnesky v roce 2025. Tmavá masa u hladiny vyvolala rozruch

Záhadná masa spatřená pod ledovými vodami jezera Loch Ness byla označena za první pozorování Nessie v roce 2025. Pozorování, které trvalo několik minut, nyní Centrum Loch Ness v Drumnadrochit...

18. března 2025

Hierarchie spřežení je daná. Mezi psy funguje chemie, burcují se, říká musher

Premium

Na svém osobním profilu píše, že když začal závodit se psy, ztratil iluze o lidech. To jen pro představu, jak moc sport, v němž je vaším parťákem celá smečka psů, člověku dává. Bez ohledu na to,...

18. března 2025