Od špekáčků a topinky až po žebra. Čtenářské recepty v soutěži o gril

  • 0
Od poloviny května jste nám posílali příspěvky, co jste letos už ugrilovali a zároveň jste se tím přihlásili do soutěže o gril a další ceny. Dnešní přehled přináší první várku čtenářských receptů.

Grilovací sezona je v plném proudu.

Kompletní výčet cen si můžete prohlédnou dole v boxu. Ceny do soutěže věnovala společnost Mountfield.

Zde posílejte své příspěvky

Pošlete alespoň jednu fotografii (nejlépe v šířkovém formátu) o velikosti alespoň 1 280 px, což dnes splní každý mobilní telefon nebo kompaktní fotoaparát. K tomu přidejte popis: jak byste nazvali svůj pokrm, jaké maso nebo zeleninu jste použili a stručný recept, ze kterého by byl zřetelný postup přípravy.

Uzávěrka přihlášek končí 15. června ve 23:00. Poté během týdne vybere redakční porota tři výherce, ty zkontaktuje, abychom se domluvili, kdy a jakým způsobem si převezmou svou cenu.

Pravidla soutěže si přečtěte zde. A jednotlivé příspěvky na dalších stránkách.

Komerční rámeček
Ceny v grilovací soutěži

Léto se blíží a s ním i období zahradních grilovaček a příjemných teplých večerů. Proč tedy nepřesunout přípravu pokrmů ven? Pod zahradní pergolu, do zahrady, k bazénu nebo jen tak na terasu. Stačí, když budete mít štěstí v naší soutěži, a můžete si užívat jednu z cen od společnosti Mountfield.

1. cena - gril Gas2Coal
Vítěz soutěže jistě ocení gril Gas2Coal americké značky Char-Broil. Tento gril v sobě zcela inovátorsky kombinuje výhody metod grilování masa na plynu a na dřevěném uhlí. Jaký zvolíte postup přípravy báječně šťavnatých steaků, je tedy jen na vás! Gril je vybaven dvěma hořáky z nerezové oceli s odděleným ovládáním výkonu. Praktické elektronické zapalování je zárukou jejich okamžitého zažehnutí a s integrovaným teploměrem na víku budete mít průběžnou teplotu uvnitř grilu stále na očích. Grilování vám zpříjemní řada vychytávek jako integrovaný otvírák nebo praktický zvedák roštu.

 

2. cena - grilovací nářadí a grilovací rukavice

Všichni milovníci grilování ocení profesionální, vysoce kvalitní set grilovacího nářadí Char-Broil složený z lopatky, kleští a vidlice. Vysoce kvalitní teplovzdorná rukavice Chair-Broil univerzální velikosti. Rukavice je navíc opatřena praktickým poutkem.

3. cena - doplňky pro grilování

Připravit si zahradní gril na sezonu není nic náročného. S pomocí těchto tří pomocníků bude na nastávající grilovací sezonu váš gril perfektně vyčištěn.

1. Domácí burger s grilovaným hovězím

Domácí burger

„Křupavá domácí bulka, svěží salát a rajče, voňavý čedar, smažená cibulka, česnekovo-bylinková majonéza, volské oko a především grilované hovězí mleté masíčko. To je sen v puse,“ píše čtenářka.

Mleté hovězí maso řádně okořeníme, přidáme sůl, pepř, a čerstvý rozmarýn. Vytvoříme placky i výšce asi centimetr a ty grilujeme na rozpáleném grilu.

burger
burger

„U nás zatím využíváme pouze mřížku nad venkovním ohništěm a o novém grilu si necháváme zdát. Výhra by potěšila celou naši rodinu,“ popisuje svoji motivaci.

2. Grilovaná vepřová kýta

Grilovaná vepřová kýta

Čerstvou menší vepřovou kýtu naložíme asi tak na tři dny do láku. Což je sůl, hodně česneku, asi půl litru černého piva, olej, hořčice, pepř, kmín a med přímo od včelaře.

V láku kýtu postupně překládáme. Před tepelnou úpravou nakrájíme kůžičku.

Rožníme na kvalitním grilu, a to pomalu a na dřevěném uhlí asi 4 hodiny. Zpočátku grilování maso obalíme v silném alobalu.

Asi hodinu před ukončením grilování alobal sundáme a potíráme kýtu medem rozpuštěným v černém pivu. Podáváme s domácím chlebem a zeleninou.

3. Sladkokyselá kuřecí křidélka na grilu

Sladkokyselá kuřecí křidélka
Sladkokyselá kuřecí křidélka

„Zauzujeme je na štěpkách ze švestkového dřeva, jako přílohu podáváme opečenou cibulku se žampiony,“ píše čtenář. K tomu přijde nakládaný hermelín s cibulí, slaninou a žampiony.

A je tady druhé kolo: pálivá kuřecí křidélka, hamburger z čerstvého těsta upečeného na grilu, mletého hovězího masa a jako příloha opečené brambory.

Stačí mít doma mouku, sůl, droždí mléko, kuřecí křídla, hovězí mleté maso, grilovací koření, brambory, žampiony, cibuli, hermelín a nebát se toho.

4. Není nad topinku na grilu

Topinka

Nejprve si rozpálíme gril, poté si uřízneme krajíc chleba a položíme ho na pečící část grilu. Po chvilce otočíme, zkontrolujeme jak se opéká, neměl by být připálený, jen lehce osmahnutý.

Aby se chléb neopékal moc rychle, obracíme více častěji, toto opakujeme do doby, než je chléb krásně z obou stran opečený.

Následně si oloupeme česnek. „Doporučuji vlastní, pálí jako čert a natřeme topinku z obou stran, tak aby byla pořádně pálivá,“ píše František. Finální ingrediencí je sůl, lehce posolíme a můžeme servírovat.

5. Špekáčky jsou klasikou

Špekáčky

„Nejdůležitější je koupit kvalitní špekáčky,“ radí Honza. „Ty je nutné pak nařezat na pěkného ježka, k tomu je potřeba ostrý nůž a když nemáte ostrý nůž, použijte nůžky,“ radí.

Pak nařezané špekáčky vyskládáte na rozpálené dřevěné uhlí (to se pozná tak, že nad uhlím ve výšce 15–20 cm není možné udržet ruku), poté grilovat do zlatova asi 10–15 minut, natočit k tomu vychlazené pivo a podávat k tomu čerstvé pečivo, hořčici a křen.

Upozornění: na tuto pochutinu z grilu vzniká riziko závislosti již od útlého dětství.

6. Hovězí burger plněný blaťáckým zlatem

Hovězí burger plněný blaťáckým zlatem

Nahoře je pokrytý zapečený chedarem, slaninový džem, BBQ omáčka Dr. Pepper, cibule, rajče, okurka, majonéza s hořčicí, salát ze zahrádky. Burgery upečené na medium. Bulka opečená dozlatova.

Připraveno to bylo na grilu na dřevěném uhlí. Je dokonalé, tento burger je prostě úžasný. „Je to jedna z nejlepších burgerových zkušeností, které jsem kdy měl,“ píše čtenář.

Hovězí burger plněný blaťáckým zlatem
Hovězí burger plněný blaťáckým zlatem

Blaťácké zlato uvnitř: je to jako malý překvapivý poklad, který se skrývá uvnitř šťavnatého burgeru. Jakmile se do něj zakousnete, objeví se tekutý sýr, který se slévá s masem a vytváří neuvěřitelně lahodnou kombinaci chutí.

Burger Juicy Lusy s blaťáckým zlatem připravoval také pipMaster:

7. Grilovaná jehněčí kýta na rožni

Jehněčí kýta s kostí

Budete potřebovat česnek, slaninu, čerstvý rozmarýn, sůl, pepř a olej. Kýtu zbavíme blan a prošpikujeme slaninou, česnekem a větvičkami rozmarýnu, osolíme, opepříme.

Necháme přes noc odležet v lednici. Napíchneme na rožeň. Gril rozpálíme na 200 °C a vložíme kýtu mimo přímý žár. Pod kýtu umístíme tácek s trochou vody k zachycení odkapávající šťávy z masa.

Zavřeme gril, necháme zhruba půl hodiny maso zatáhnout. Po půl hodině začneme maso potírat směsí, kterou si připravíme v hmoždíři podrceného rozmarýnu, česneku a soli, které smícháme s olejem, můžeme použít i šťávu odkapávající z masa.

Jehněčí kýta s kostí

Po hodině by mělo být maso hotové, můžeme zkontrolovat teploměrem, teplota uvnitř masa by měla být zhruba 75 °C.

Podávat můžeme třeba s rozkrojenou bagetkou, opečenou na grilu a potřenou česnekem.

8. BBQ vepřová žebra ze smokeru

BBQ vepřová žebra ze smokeru

Masitá vepřová žebra naložte den předem do marinády kterou vyrobíte z soli, pepře, papriky, cukru. Žebra dejte do smokeru na dřevěné uhlí, teplotu nastavte na 120 °C asi na tři hodiny.

Po třech hodinách potřete dipem který se smíchá z BBQ omáčky. Připravíte ji tak, že na rozpáleném oleji zpěníte česnek s cibulí a poté přidejte rajčatové pyré, citronovou šťávu, sirup nebo cukr, hořčici, skořici, jablečný ocet, sůl, pepř a chilli. Nezapomeňte na nadrcený česnek a olej.

Vlijte do BBQ omáčky sójovou omáčku tak, aby ztmavla do požadované tmavě červenohnědé barvy. Půl hodiny nechejte zaschnout a můžete servírovat. „Doporučuji 2× během přípravy přihodit štěpky bukového dřeva.

9. Vepřová žebra v domácí BBQ marinádě

Vepřová žebra v domácí BBQ marinádě

Žebra jsou předpečená v troubě – osolená, opepřená s trochou kmínu.

BBQ marináda: kečup, hořčice, grilovací koření, troška oleje, sůl, worchestrová omáčka Předpečená žebra marinujeme minimálně den dopředu.

Během grilování potíráme zbytkem marinády. Grilujeme dokřupava.

Podáváme s čerstvým chlebem a salátem Coleslaw, který krásně podtrhne chuť žebírek.

Jak na Coleslaw: Nakrouháme zelí a prosypeme cukrem krystal. Promneme, zamícháme a necháme chvilku odpočinout.

Poté přidáme sůl, pepř, nastrouhanou mrkev a lžíci majonézy. Zamícháme a necháme odležet v lednici ideálně 24 hodin.


Letní grilování - Maso