„Když se začnou objevovat, z mykologického pohledu opravdu nastává podzim,“ říká mykoložka Tereza Tejklová. Nápadně fialová houba je známá svými léčivými účinky, je totiž vhodná pro diabetiky, protože výrazně snižuje cukr v krvi.
Ale pozor. Bez tepelné úpravy je mírně jedovatá, obsahuje látky rozkládající červené krvinky. Ty se ovšem varem rychle zničí, při správné úpravě je to pak jedna z nejchutnějších hub.
Cenná je i tím, že ji někdy lze najít také o Vánocích. Právě roste i výborná čirůvka dvoubarvá, z čeledi čirůvkovitých také ještě strmělka mlženka. Ta je výrazně aromatická, proto ji někteří houbaři v kuchyni používají méně. Za lahodnou bývá považována naložená do octa.
V něm je výborná i václavka obecná, také hojná podzimní houba. Za syrova je však mírně jedovatá, proto se i ta musí tepelně upravit.
KVÍZ: Hřiby a lišky jsou klasika. Znáte ale i netradiční houby? |
Jako zkažené maso
Sbírání hub na podzim má jednoho velkého nepřítele – mráz. „Jedlé houby by se neměly sbírat tam, kde už mrzlo,“ varuje mykoložka Tejklová, která pracuje v Muzeu východních Čech v Hradci Králové. Mráz bývá silnější na okrajích lesů, hlouběji ve hvozdech už jeho síla klesá.
Nevzdávejte se naděje, s ochlazením není konec houbaření, říká mykoložka |
Problémem mohou být dosud občas rašící houby hřibovité. „Pokud narazíte na přemrzlé hřiby, pokochejte se jimi, ale nesbírejte je. Hrozí z nich otrava. Po zmrznutí a opětovném rozmrznutí totiž dochází k rozkladu a zkonzumovat je, to je to samé, jako byste pozřeli zkažené maso. Převaření tomu rozhodně nepomůže,“ zdůrazňuje mykoložka, přičemž toto její varování se týká též zmíněných čirůvek.
Jiné zimní druhy si však s mrazem poradit umějí a jejich využití v kuchyni je bezpečné. „To je třeba hlíva ústřičná či penízovka sametonohá, tedy klasické zimní druhy, kterým mráz nevadí,“ dodává Tereza Tejklová.
Léky na zažívání
Lucie Drozdová, která o známých i méně známých houbách veřejně vypráví i na svém kanále Šumavská houbička na YouTubu, ráda sbírá vajíčka hadovky smrduté. „Jako houba nechutnají, spíše jako ředkev či kedlubna,“ říká.
Vajíčka jednoduše překrojí i se slizem, následuje trojobal a netradiční gurmánský zážitek je hotov. Houba má také léčivé účinky.
„Ty jsou hlavně pro houbaře, ale ani houbařky nemusí smutnit,“ podotýká s úsměvem a dodává, že houba pomáhá při léčbě prostaty i zvyšuje chuť na sex.
V podzimních lesích lze najít i dobrý lék na žaludek. Na břízách teď hojně roste choroš březovník obecný, začerstva nakrájený a zalitý horkou vodou pomáhá na žaludeční potíže.
Tam, kde teď houby nerostou, možná jen odpočívají, říká mykolog |
Zažívací problémy pomáhá zlepšit i často neoblíbený hřib žlučník. Ten je možné nasušit, rozemlít na prášek a naplnit jím kapsle. Jedna pak pomůže, pokud člověka bolí břicho po tučném či smaženém jídle.