Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

PORADNA: Kotel můžete používat i bez termostatu, bude to ale stát čas a péči

Proč musím mít ke kotli termostat, když funguje i bez něj a teplotu v místnostech mi řídí termostatické hlavice, ptá se čtenář Hobby. Zdá se mu, že otopný systém mu bez termostatu funguje stejně dobře jako s ním.

Kdo si s topením pohraje a bude se nastavování věnovat, obejde se i bez termostatu | foto: Profimedia.cz

Čtenář Bohuslav k tomuto zjištění došel v situaci, kdy se mu pokazil po patnácti letech provozu starý termostat. Protože se jeho kotel ovládal jednoduše sepnutím (pomocí termostatu) dvou vodičů vedoucích z kotle, prostě je propojil a funguje dál.

"Proč nás tedy projektanti nutí montovat prostorové termostaty, když jsem si vyzkoušel, že to lze dobře i bez nich?" ptá se.

"Ano, pán má pravdu, klidně si můžete řídit kotel ručně. Záleží na tom, jak to budete dělat, abyste dosáhli co největších úspor při vytápění," odpovídá na dotaz Milan Vítovský, technický poradce ze společnosti Honeywell, která se zabývá výrobou regulační techniky.

Pro přehlednost porovnává jednotlivé druhy regulací. "Když budete mít nejběžnější prostorový termostat, technik vám nastaví na kotli teplotu otopné vody na nějakou univerzální hodnotu, třeba 70 stupňů. A termostat podle teploty v referenční místnosti kotel buď zapne nebo vypne," popisuje funkci prostorového termostatu.

Náklady

Natopit kotel na 80 stupňů je ekonomicky náročnější než na 60 stupňů.

Kouzlo tohoto způsobu regulace vidí v tom, že udržuje příjemnou navolenou teplotu a hlavně umožňuje naprogramovat si například její snížení v době, kdy jsou všichni mimo domov. Tím se dosáhne výrazné úspory nákladů na topení.

Pak vysvětluje princip takzvané ekvitermní regulace. "Tady kotli pomáhá venkovní čidlo. To mu řekne, zda je venku teplo či zima a podle toho se řídí teplota topné vody. Když bude venku kolem nuly, může natopit kotel třeba jen na 60 stupňů a v pohodě dům vytopí. Když bude ale mínus patnáct, musí natopit na osmdesát, aby objekt vytopil," vysvětluje. Tyto hodnoty se liší objekt od objektu podle jejich tepelných ztrát a projektu topení. Princip je ale dobře zřetelný například na obrázku ekvitermních křivek dole.

Příklad: Při nulové teplotě venku a 20 °C uvnitř musíte kotel roztopit na 50 °C

Na ekvitermních křivkách je vidět, jakou teplotu musí mít topná voda, aby se zajistila požadovaná teplota v místnosti

A v tom je podle něj ta hlavní finta. Natopit kotel na 80 stupňů je ekonomicky náročnější než na 60 stupňů. Ekvitermní regulace proto zařídí, aby se voda v kotli roztápěla automaticky jen na takovou teplotu, která postačí k vytopení domu, což přináší další úspory. I když by přinesl v obou případech stejnou teplotu v domě.

"Tímto se můžeme vrátit k panu Bohuslavovi. Když bude celý den doma, bude třeba v důchodu, klidně se může podívat za okno na teploměr a říct si: aha, máme dva nad nulou, tak to můžu na kotli ubrat. Když přituhne, zase si přidá. Udělá totéž a zadarmo jako venkovní čidlo," naráží na vyšší ceny ekvitermních regulací Milan Vítovský.

"Nastavení teplot na kotli i v souvislosti s nastavením termostatických hlavic na radiátorech si za chvíli každý vychytá. Je to otázka několika dní, může si pak na kotli udělat i orientační puntíky pro snažší orientaci," říká.

Kdo by chtěl být důsledný, musí reagovat i na občasné skoro až dvacetistupňové výkyvy teploty během jediného dne. I taková období během topné sezony nastávají.

V případě, že ale nebude někdo ochoten se topení takto trvale věnovat a nastaví si kotel na univerzální (a raději vyšší) teplotu, v teplejších obdobích bude neekonomicky kotel přetápět a zbytečně utrácet. Což platí i pro majitele prostorového termostatu. Ti ale mají alespoň možnost šetřit změnou požadované teploty během dne, jak bylo řečeno výše.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  10:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

Proč mňoukají, k čemu mají ocas a kolik z DNA tygra? Dejte si kočičí kvíz

Zvládnete levou zadní a bez chybičky desítku otázek motajících se kolem koček? Pokud ano, můžete si zahrát o rodinnou kuchařku Jednou rukou.

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

Trénuje psy pro Afriku. Krutost pytláků je neskutečná, říká kynoložka

Premium

Hana Böhme rozhodně není žádná cukrová panenka, při výcviku ostrých psů by jí to ani neprošlo. Tahle drsňačka má ovšem ve skutečnosti srdce na dlani a nesmírně se jí dotýká drancování přírody a...

27. července 2024

Pes Avatar míří do Konga, má být postrachem pašeráků. Vyčenichá slonovinu i munici

Rok a půl starého belgického ovčáka Avatara symbolicky předali zástupci dvorského safari parku a projektu Malina pro slona celníkům z Konga. V pětimilionové africké zemi bude speciálně vycvičený pes...

26. července 2024  17:35

Už žádný plast. Vyrobte si zahradní dřevěný stolek. Rychle a jednoduše

Zahradní stůl pro příjemné posezení ve stínu stromů si samozřejmě můžete koupit. Pokud jste však aspoň trochu šikovní a chcete sedět u „svého“ stolu, můžete si ho snadno vyrobit.

26. července 2024

Zoo v Jihlavě musela uspat žirafího samce Zuberiho, měl v noze těžkou artrózu

Jihlavskou zoologickou zahradu zasáhla smutná zpráva. Přišla o žirafího samce Zuberiho. Chovatelé ho museli nechat uspat. Důvodem byly chronické zdravotní problémy. Zuberi trpěl vážným ortopedickým...

25. července 2024  11:48

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....