Jarlsberg je jemný sýr vyrobený z kravského mléka s velkými, pravidelnými oky...

Jarlsberg je jemný sýr vyrobený z kravského mléka s velkými, pravidelnými oky pocházející z Jarlsbergu v Norsku. | foto: Profimedia.cz

Sýr Jarlsberg může zachraňovat kosti. Podle studie „zažene“ osteoporézu

  • 13
Podle odborníků je prospěšné sníst dva plátky ořechového norského výrobku denně. Konzumace Jarlsbergu zvyšuje hladinu vitaminu K2, který zvyšuje pevnost kostí. Norští vědci zjistili, že konzumace přibližně dvou plátků tohoto sýra denně by mohla snížit výskyt osteoporózy.

Výzkumníci z Skjetten Medical Center studii publikovali v magazínu British Medical Journal’s Nutrition Prevention and Health. Zjistili, že tajemství pramení z Jarlsbergu – jemného sýra s oříškovou příchutí pocházejícího z Norska.

Studie, která trvala 12 týdnů, se zúčastnilo 66 žen, kterým bylo kolem třiceti let. Po dobu šesti týdnů měly do své běžné stravy přidávat buď 57 g Jarlsbergu denně, což odpovídá přibližně dvěma plátkům sendviče, nebo 50 g camembertu.

Klíčem byl vitamin K2

Sýry byly porovnávány navzájem, protože mají podobný obsah tuku a bílkovin. Jarlsberg je navíc bohatý na vitamin K2.

Osteoporóza

Osteoporóza se projeví jako redukce normálně mineralizované kostní hmoty s postižením mikroarchitektury kostní tkáně. Způsobuje zvýšení kostní fragility.

Důsledkem jsou zlomeniny předloktí, krčku femuru, kompresivní zlomeniny obratlů, a jiné.

Zdroj: Wikiskripta

Před experimentem a po něm byly odebrány vzorky krve zkoumaných žen. Dobrovolnicím ze skupiny camembert byla po prvních šesti týdnech „dieta“ také vyměněna za Jarlsberg, aby se zjistilo, jak změna sýru ovlivnila jejich organismus.

Hladina osteokalcinu, hormonu, který je zodpovědný za vazbu vápníku na kosti, a dodává jim pevnost, byla vyšší ve skupině se sýrem Jarlsberg. Měly také výrazně více vitaminu K2, který je podle odborníků důležitý pro zdraví kostí.

Zato u skupiny, která konzumovala camembert, se žádné takové účinky neprojevily. Když však skupina přešla na konzumaci Jarlsbergu, hladina obojího se zvýšila.

Výsledky naznačují, že sýr může pomoci předcházet osteopenii, což je stadium předcházející osteoporóze. Zdůraznili však, že k jejich potvrzení je zapotřebí dalšího výzkumu.

Opozice má silný hlas

Navíc je tam ještě další zpochybňující faktor. Výzkumníci neměřili změny hustoty nebo pevnosti kostí, což znamená, že zvýšení obsahu vitaminu K2 nemusí ve skutečnosti způsobit snížení rizika osteoporózy. Další odborníci varovali, že studie, částečně financovaná společností TINE SA, jedním z výrobců sýru Jarlsberg, by neměla být brána jako doporučení jíst určitý druh sýra.

Na druhou stranu je dobré říct, že Jarlsberg je něčím jako norské „stříbro“ a není se tak čemu divit, že se právě na něj zaměřili. Ve studii výslovně tvrdí, že nebyli výrobcem nijak při výzkumu ovlivňováni.

Jarlsberg

Jarlsberg je jemný sýr vyrobený z kravského mléka s velkými, pravidelnými oky pocházející z Jarlsbergu v Norsku. Vyrábí se v Norsku, stejně jako v Irsku a americkém státě Ohio s licencí od norských výrobců mléčných výrobků. Je klasifikován jako sýr švýcarského typu.

„Tato studie ukazuje, že ačkoli je známo, že vápník a vitamin D jsou pro zdraví kostí nesmírně důležité, ve hře jsou i další klíčové faktory, jako je vitamin K2, který možná není tak dobře známý. Různé způsoby přípravy znamenají, že existují zásadní rozdíly ve složení živin v sýru, který byl v dosavadním výzkumu výživy často považován za homogenní potravinu. Tím je třeba se v budoucích studiích zabývat,“ tvrdí Sumantra Ray, odborník na výživu z univerzity v Cambridge.

„Studie neposkytuje žádné důkazy o skutečných změnách hustoty nebo pevnosti kostí, protože ty by se projevily až po mnohem delší době než po šesti týdnech. Zajímavá je souvislost se změnami vitaminu K, protože Jarlsberg tuto živinu obsahoval a kontrolní camembert nikoli,“ říká zase Duane Mellor, dietolog z Aston University.

V naší stravě jsou navíc různé jiné zdroje tohoto vitaminu, včetně tmavě zelené zeleniny včetně kapusty. Vzhledem k tomu, že výzkumníci požádali účastníky pouze o dodržování jejich obvyklé stravy, která se přirozeně mění, a nesnažili se ji kontrolovat, mohlo to znamenat, že se jejich příjem vitaminu K mohl měnit jak na začátku, tak v průběhu studie.

Osteoporóza se vyskytuje zejména u žen po menopauze. Většina lidí je diagnostikována a dostává tablety na posílení kostí až poté, co si zlomí kost. Podle odhadů postihuje 7–10% populace.