Konzumace zeleniny bohaté na vitaminy je důležitá, ale hlavně po čtyřicítce by se neměly zanedbávat pravidelné preventivní prohlídky.

Konzumace zeleniny bohaté na vitaminy je důležitá, ale hlavně po čtyřicítce by se neměly zanedbávat pravidelné preventivní prohlídky. | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Prostřete pro svoje oči. Zrak chrání nejen mrkev, ale i meruňky či ořechy

  • 0
Chroupání mrkve vás sice dioptrií nezbaví, ovšem některé druhy potravin skutečně zraku prospívají. A dokonce snižují riziko vzniku šedého zákalu. Základem jsou však pravidelné prohlídky zraku, zvláště po čtyřicítce, připomíná týdeník 5plus2.

Většina z nás má už od dětství zažitou poučku, že mrkev prospívá očím. Někteří si možná ještě uchovali informaci, že s blahodárným účinkem této kořenové zeleniny má co do činění jistý vitamin A. 

Obojí je pravdou, avšak mrkev zdaleka není jedinou potravinou, kterou je možné zraku přilepšit. Zdaleka také nedokáže dělat zázraky. 

Mrkev je skutečně bohatá na vitamin A, který vyživuje sítnici. Nepřímo tak pomáhá kvalitnímu vnímání zrakového vjemu na sítnici. 

Místo mrkve preventivní prohlídky

„Bohužel to však nefunguje tak, že když schroupete každý večer jednu nebo dvě mrkve, udržíte si ostrý zrak až do stáří. O zrak se musíme starat ve spolupráci s očním lékařem a na pravidelné preventivní prohlídky chodit alespoň jednou za dva roky, po čtyřicítce častěji,“ doporučuje Šárka Skorkovská, primářka brněnské oční kliniky NeoVize. 

Dalšími bohatými zdroji cenného vitaminu A jsou také například meruňky nebo melouny. O podobnou službu se starají také další zraková barviva, jako například lutein, který se nachází v kukuřici nebo v listové zelenině. 

Stejným způsobem pracují i nenasycené omega-3 mastné kyseliny, které se ukrývají především v rybím tuku. 

Prevence proti zákalu

Do „očního“ jídelníčku patří také potraviny obsahující vyšší podíl vitaminu E, jako například ořechy nebo obilné klíčky. Očím totiž výrazně pomáhají látky, které mají antioxidační účinky. Ty totiž chrání buňky sítnice před poškozením.

Žádoucí je tedy dopřát tělu i vitamin C, zinek nebo selen, který najdeme například v česneku. Zmiňovaný vitamin C vyzdvihují lékaři, také pokud jde o prevenci šedého zákalu. 

„Některé světové studie potvrzují pozitivní vliv zvýšeného příjmu vitaminu C ve formě syrové stravy a potravin s jeho vysokým obsahem. Podle nich je u takto živených lidí diagnostikována katarakta (šedý zákal – pozn. red.) až s trojnásobným zpožděním proti průměru běžné seniorské populace,“ říká Skorkovská. 

Výživa ovšem nehraje roli jen tehdy, pokud jde o prevenci. „Dokázaný efekt při onemocnění věkem podmíněnou makulární degenerací – nejvýznamnější příčiny slepoty seniorů – mají například výživné látky ze syrové stravy,“ připomíná Skorkovská. 

Degeneraci makuly, což je centrální část sítnice, která zprostředkovává až devadesát procent vidění, mohou způsobovat volné kyslíkové radikály. Právě ty pomáhá zneškodnit, pokud do jídelníčku zařadíte zvýšené množství v úvodu zmiňovaných antioxidantů. 

Navzdory veškerým výživovým opatřením se některým dioptrickým vadám očí, jako je dalekozrakost nebo krátkozrakost, pomocí stravy vyhnout nelze. Totéž platí také v případě zeleného zákalu. Avšak látky v některých potravinách fungování zraku nepochybně pomáhají. 

Co možná nevíte

  • Dlouhodobý přísun vitaminů C a E v dávce odpovídající jednomu pomeranči denně (75 mg) může také snižovat riziko vzniku šedého zákalu. 
  • Borůvky a hroznové víno napomáhají lepšímu vidění za šera a v noci, a to díky obsahu antokyaninů. 
  • Zraku svědčí také vaječné žloutky. Obsahují velké množství luteinu, aminokyseliny a také sloučeniny s obsahem síry. Všechny tyto látky zrak chrání a posilují.