Vše o léčivém konopí na jednom místě po celý víkend. To je Cannafest

  1:00aktualizováno  1:00
Konopná semínka, kosmetika, vaporizéry, stavební materiály, pivo i vše pro pěstování. Vedle toho odborné přednášky českých i světových kapacit, kde se o léčebném i technickém konopí dozvíte maximum. Dokonce tu lze do dětského koutku odložit dítě, abyste se v Průmyslovém paláci pražského holešovického Výstaviště mohli věnovat konopí opravdu nerušeně.

Rostlinky konopí na veletrhu Cannafest ani náhodou nenajdete, maximum informací ano. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Počátkem tohoto týdne začaly policejní zátahy v growshopech po celé republice (více čtěte zde) a policie řadě obchodníků zabavila zboží. Nabízela se tedy otázka, nakolik to zasáhne třídenní veletrh Cannafest, který byl na holešovickém Výstavišti zahájen v pátek. 

Galerie z Cannafestu 2013

Nicméně podle Lukáše Běhala, ředitele veletrhu, účast na poslední chvíli odřekly pouze čtyři firmy z téměř 180: dvě české, protože po zabavení zboží policií nemají co vystavovat, a dvě zahraniční, ze strachu, aby jim zboží nebylo policií zabaveno právě na veletrhu. "My z toho obavy nemáme, nejsme growshop, ale výstava. Zaměřujeme se na co nejširší využití konopí, dodržujeme všechny platné zákony a koordinujeme celou akci s Policií ČR."

Každá vystavující firma se specializuje na některý konkrétní produkt, takže by v tomto směru k žádnému pochybení v rámci Cannafestu podle Běhala dojít nemělo. Na rozdíl od kamenných growshopů, kde už se například nějaký čas paradoxně neprodává například magazín Legalizace, ale musel se přestěhovat do trafik (aby bylo dodrženo pravidlo, že se nesmí prodávat vše potřebné k vypěstování a dalšímu zpracování konopí na jednom místě), tak právě na Cannafestu najdete pohromadě úplně vše. I odborný servis.  

Třídenní odborný program odhaluje konopí ze všech stran

Koho láká poznání konopí, rostliny s obrovských potenciálem pro léčení, zdravé stravování i technické využití, neměl by si nechat ujít odbornou část výstavy: ať už dokumentární filmy (program veletržního kina najdete zde), nebo přednášky odborníků či lidí majících osobní zkušenost s léčením konopím (podrobný program odborné konference zde).

K těm patří například Zdeněk Majzlík, který se návštěvníkům představil v pátek a jehož dcera trpí progresivní formou roztroušené sklerózy. Aby získal konopí pro její léčení, musí ho sám pěstovat a zpracovávat, takže porušuje platné zákony. Podle něj je ovšem takový právní stav naprosto nesmyslný a zločinný. Stále má tedy smysl i každý další podpis Petice za legalizaci léčebného konopí, kterou lze parafovat i přímo na veletrhu.

Co je nemocným platné, že první firmy konečně dostaly povolení k nakládání s léčebným konopím (zpráva ze čtvrtka zde), pokud by roční léčení konopím z lékárny přišlo nemocného na 60 tisíc z vlastní kapsy, jak přiznala vybraná společnost Phoenix? Její obchodní ředitel dokonce připouští, že udělení licence vůbec neznamená, že konopí hned doveze, protože by o lék vzhledem k vysoké ceně nemusel být zájem. Nemocní si však nemohou dovolit čekat, takže na veletrhu nikoho nepřekvapují důchodci zkoumající hydroponické pěstební sestavy i moderní vaporizéry (více o vztahu českých penzistů k léčebnému konopí zde). 

Nejen pro důchodce budou v tomto směru hodně zajímavé sobotní i nedělní odpolední přednášky lékařských a vědeckých kapacit z Izraele či Spojených států, tedy zemí majících s léčením konopím cenné zkušenosti. Stejně jako loni tu bude přednášet například profesor Lumír Hanuš (sobota 13:00) z Izraelského institutu pro výzkum drog. Přes 40 let se věnuje výzkumu a konopí považuje za jedno z nejbezpečnějších léčiv (rozhovor s ním najdete zde). "U morfia se dělá z nemocného narkoman, ne u konopí," uvedl například při své loňské přednášce. 

Dětský koutek je hned vedle konferenčního sálu a kina, takže si například...
Přednášky probíhají v českém nebo anglickém jazyce, v obou případech jsou...
Profesor Lumír Hanuš

Dětský koutek je hned vedle konferenčního sálu a kina, takže si například můžete nechat pohlídat dítě a zajít si v klidu na přednášku, na vybraný dokumentární film a nebo si projít výstavu. Přednášky probíhají v češtině nebo angličtině, v obou případech jsou návštěvníkům k dispozici sluchátka se simultánním překladem. Vpravo profesor Lumír Hanuš z Izraele

Právě v Izraeli totiž mohou nemocní už od roku 2008 legálně využít možnosti léčit se touto bylinou pod dohledem licencovaných lékařů. Jak to funguje v praxi, přiblíží školitelka Mimi Pelegová (sobota 15:00), která má osobní zkušenost s léčbou rakoviny. Právě za ní přicházejí nemocní s receptem od lékaře, aby společně našli ideální způsob, jak konopí užívat, jakou odrůdu (to společně konzultují přímo se zkušeným licencovaným pěstitelem) a v jakém dávkování. "Mým povoláním je učit lidi, jak využívat konopí: jak dlouho vdechovat kouř nebo výpary, jak podávat perorálně kapky anebo jak dávkovat konopné koláčky," vysvětluje Pelegová.

Bez ohledu na osobní měsíční spotřebu konopí toho kterého pacienta, každý z nich platí jednotný měsíční poplatek ve výši 100 dolarů. Podrobnosti o izraelském národním programu "konopí do lékáren", jehož využívá již více než 13 tisíc pacientů, prezentoval v pátek Boaz Wachtel. Fungující izraelský program představil už loni i českým senátorům, dokonce s nabídkou, že Izrael může pomoci podobný systém nastavit i v Česku. "V Čechách máte výborné ilegální pěstitele, kteří konopí rozumí, udělejte kozla zahradníkem," nabádal.

Konopí jako nutriční bomba i stavební materiál

Cannafest ovšem není jen o léčení konopím, například vaporizéry se dají využít pro inhalování jakékoliv léčivé bylinky. "Návštěvníci si mohou přímo na veletrhu vyzkoušet, jak ty které výparníky fungují. Od nás k tomu dostanou k dispozici například mátu, šalvěj nebo meduňku," vysvětlil Lukáš Běhal.  

Ochutnat můžete i sýr s konopnými semínky.

Ochutnat můžete i sýr s konopnými semínky.

Nechybí ani nabídka konopného pěnivého moku.

Nechybí ani nabídka konopného piva.

Nutričně cenný konopný olej jednoznačně stojí za ochutnání.

A nutričně cenný konopný olej jednoznačně stojí za ochutnání.

"Máme i velkou workshopovou zónu od sdružení Konopa, které představuje konopí například jako přírodní zdroj stavebního materiálu nebo významný nutriční doplněk obsahující cenné omega kyseliny. Návštěvníci si také mohou vyzkoušet uplést konopný provaz, sledovat soutěž o nejlepší konopný olej nebo se seznámit s historií využití konopí v českých zemích," zve ředitel Cannafestu.

Konopné pazdeří jako stavební materiál
Konopí jako výchozí surovina pro kvalitní konopný stavební materiál

Konopí jako výchozí surovina pro kvalitní konopný stavební materiál (vlevo konopné pazdeří)

Narazíte i na stánek s konopným pazdeřím a dalším stavebním materiálem z konopí (o prvním domě z takzvaného konopného betonu u nás čtěte zde).

Kdo by si ovšem snad chtěl dát přímo na výstavě jointa, dostane bez milosti tisícikorunovou pokutu, takže zákaz většina návštěvníků evidentně respektuje. Uvnitř ve výstavní hale jsem za páteční odpoledne ucítila typickou vůni jen jednou.

Autor:

Tipy na jaro


Nejčtenější

Takových talentů moc není, řekl o vítězce MasterChefa v Rozstřelu Forejt

Vítězka MasterChef Česko 2019 Kristína Nemčková a porotce soutěže Přemek Forejt...

„Čuměl jsem s otevřenou hubou, takových talentů jsem v životě moc neviděl,“ řekl k vítězství sedmnáctileté Kristíny...

Spousta Čechů ani neví, jak chutná dobrý kus masa, tvrdí Pohlreich

Zdeněk Pohlreich v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Ačkoliv šéfkuchař Zdeněk Pohlreich tráví za oceánem i několik měsíců v roce, v USA by natrvalo žít nechtěl. Všechno,...

Guru kutilů sám moc nekutil. Přemek Podlaha by se dožil 81 let

Přemek Podlaha ještě při aktivním natáčení

Guru zahrádkářů a kutilů Přemek Podlaha by se 13. června 2019 dožil 81. narozenin. Hodně se vyžíval na zahradě, na...

Pohlreich čaroval na grilu s nízkým roštěncem. Nejprve ho osolil

New York Strip s rajčatovým salátem

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich ukázal v dalším dílu své grilovací show na Primě Rozpal to, šéfe!, že za honosně znějícím...

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Další z rubriky

Pohlreich čaroval na grilu s nízkým roštěncem. Nejprve ho osolil

New York Strip s rajčatovým salátem

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich ukázal v dalším dílu své grilovací show na Primě Rozpal to, šéfe!, že za honosně znějícím...

Čech má unikátní sbírku policejních čepic. Začal slavnou francouzskou

Ve vitrínách je jen výběr toho nejzajímavějšího, co Petr Koubský nasbíral.

Smekl by i komisař Cruchot ze slavné francouzské filmové série o četnících. Právě čepice v jeho stylu se stala prvním...

Pohlreich griluje levné hovězí hrudí v suché marinádě jako Texasan

Neočekávejte maso křehké jako z bifteku

Ke grilování není třeba vždy používat jen ty nejdražší a nejjemnější kousky. Šéfkuchař v dalším dílu primácké show...

Najdete na iDNES.cz