"Phoenix a Elkoplast získaly povolení pro zacházení s omamnými a psychotropními látkami ve spojitosti s konopím. Vyhověly všem požadavkům platné legislativy a proběhla u nich také kontrola Inspektorátu omamných a psychotropních látek," informoval náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek.
Obě společnosti už si požádaly také o udělení dovozní licence. Zatím je nemají a řízení v této věci pokračuje. "Dá se očekávat, že v nejbližší době dovozní povolení získají," podotkl Plíšek. Správní řízení ohledně dovozu je jednodušší a pro ty, kdo získali povolení k nakládání s léčebným konopím, je v podstatě formalitou.
Společnost Phoenix patří mezi největší distributory léků u nás. Na českém trhu se podílí 38 procenty. "Reagujeme na potřeby trhu, bude-li konopí žádané, budeme se tím zabývat, protože my chceme být mezi distributory vždy mezi prvními," řekl iDNES.cz obchodní ředitel Phoenixu Petr Hudec na otázku, proč o povolení k nakládání a dovozu firma požádala.
Nepřímo ale připouští, že udělení licencí neznamená, že konopí do Česka firma ihned přiveze a začne ho dodávat do lékáren. O lék by nemusel být zájem. Lidé si ho totiž musí zaplatit celý ze svého a léčba konopím z holandska může stát za rok přes 60 tisíc korun. Možného nezájmu si je vědom i Hudec. "Vždyť to ti pacienti všichni pěstují doma, z každého druhého skleníku čouhá konopí," řekl v nadsázce ředitel Phoenixu.
Podle něj firma dělá všechny kroky tak, aby až to bude aktuální, byla na situaci připravena a s konopím začala obchodovat. Konkrétní záměry a přípravu ale komentovat nechce, včetně toho, zda Phoenix příští rok vstoupí do výběrového řízení na pěstitele konopí pro český stát. "Tady je nás 400 distributorů, tak já nebudu říkat, co teď konkrétního děláme," dodal.
Konopí budou nabízet i zámečníci ze Slušovic
Licenci má také společnost Elkoplast Slušovice, s. r. o. Předmětem podnikání této společnosti je dle internetové verze obchodního rejstříku zámečnictví, výroba plastů, ale i zemědělská činnost včetně prodeje nezpracovaných zemědělských produktů.
Podle Plíška licenci pro nakládání s lékem firma mohla získat proto, že má v předmětu podnikání také koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje. "To znamená, že když splní podmínky povolení, tak mohou obchodovat i s konopím," dodal Plíšek. To, jak má zabezpečené skladování či přepravu konopí, kontrolovat ministerský inspektorát psychotropních a omamných látek. Elkoplast jejich požadavky splnil.
Majitel firmy Ladislav Krajča iDNES.cz řekl, že o povolení požádal, protože už dříve obdivoval možnosti využití technického konopí. Jeho firma ale tuto rostlinu nepěstovala. Krajča je také přesvědčený, že léčebné účinky konopí jsou dostatečně doloženy.
"Není to ale o tom, že zítra někdo půjde do lékárny a tam si koupí konopí. Nás teď čeká řada složitých jednání a zatím se vůbec neví, s kým se bude obchodovat a za kolik. Na tom bude záležet, jestli se to sem na konec doveze," uvedl majitel firmy.
Krajča vyloučil počáteční informaci, že by o povolení žádal, protože by v rodině měli diagnózu, u které konopí ulevuje. Zároveň ale deklaroval, že jeho firma by se chtěla přihlásit do výběrového řízení na české pěstitele léčebného konopí. "Přihlásit se do výběrového řízení je náš cíl," řekl iDNES.cz Krajča.
Podle náměstka ministra je čistě na firmách, zda povolení využijí a s konopím začnou obchodovat. "Bude záležet na nich, kdy a za jakých cenových podmínek zajistí distribuci léčebného konopí do lékáren," uvedl Plíšek.
Phoenix a Elkoplast Slušovice jsou prvními vlaštovkami. Neznamená to ale, že budou jedinými. Ministerstvo i nadále přijímá žádosti o povolení k nakládání a dovozu léčebného konopí. Příští rok navíc zákon ukládá Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, aby připravil výběrové řízení na české pěstitele této rostliny.