VIDEO: Automatický čistič oken. Nová hračka pro milovníky techniky

aktualizováno 
Od 1. srpna se v Česku začal prodávat automatický čistič oken – Hobot. Vyzkoušeli jsme, jak zařízení pracuje a zda plní to, co slibuje.

Hobot pracuje podobně jako automatické vysavače, jen ve svislé poloze. Na okně ho drží podtlak, který "vyrábí" motor uvnitř. Rejdí po skle tak dlouho, až je dokonale čisté.

Řídit ho můžete tak, že zvolíte z několika automatických módů. Buď se zahájí čistění směrem vzhůru, až dosáhne horního okraje skla a pak horizontálně postupuje dolů pruh po pruhu. Anebo začne do strany a čištění pak probíhá vertikálně. Koho by nebavilo nechat vše na automatice, může pomocí dálkového ovládáni řídit mašinku pomocí šipek ručně.

Po prvním přečtení návodu k použití se zdá, že pracovat s Hobotem bude obtížné. Je totiž plný upozornění na situace, kdy by stroj nemusel správně fungovat. Okno nesmí být ani suché, ani moc mokré, ani moc špinavé, ani úplně čisté.

Fotogalerie

Po vyzkoušení jsme došli k tomu, že je výrobce až příliš opatrný. Ano, po suchém skle není automat schopen se pohybovat, vrtí se téměř na místě. Ale když na okenní plochu stříknete čistič oken na několik míst, chytne se a začne se svižně pohybovat (nejlépe to uvidíte přímo na videu).

Hlídejte si, aby návleky z mikrovlákna nebyly dlouhým čištěním příliš mokré, Hobot by mohl začít klouzat. Pro ten případ je vhodné vyměnit je za nové. K tomu účelu výrobce dodává sadu náhradních i s kroužky, na které se utěrka nasadí. Během práce pak stačí čisticí nástroje během několika vteřin nasadit.

Součástí dodávky je také náhradní baterie do ovladače, adaptér s dostatečně dlouhým kabelem. Aby se zajistila bezpečnost, je přístroj vybavený poměrně dlouhou šňůrou s hmoždinkou. Ta by se měla upevnit někam ke stropu. Kdyby přece jen automat sklouzl z okna, nedopadl by až na zem a nerozbil se.

Nám se sice nepodařilo se zapnutým motorem mašinku od skla odtrhnout, takže by to nemělo hrozit, ale jistota je jistota. Je však otázkou, zda se vám podaří u svého okna najít místo, kde přístroj zajistíte. Jisticí šňůru si musíte zkrátit podle svých oken. Anebo si vzpomenout, jak jste ve skautském oddíle trénovali zkracovačky.

Shrnuto: Hobot dobře dělá to, co slibuje. Pro technické hračičkáře to bude krásná nová hračka. Je otázka, kdo za ni bude ochoten zaplatit 7 000 korun vzhledem k tomu, že komplexní očistu včetně mytí rámu nezajistí, řeší jen mytí skel. To je sedmkrát kompletní mytí oken od profesionálů, kdybyste na okno vzali obyčejnou stěrku, máte okna čistá určitě rychleji. Čistič se prodává v síti Datart.

Podívejte se na video a svěřte se v diskusi, zda byste robota považovali za užitečného pomocníka do domácnosti.

Autor:

Nejčtenější

Chtěla kocoura na mazlení, on na ni místo toho útočí. I na vnoučata

Ačkoliv působí jako agresor, podle Kláry kocour Mazlík ve skutečnosti jen...

Šestiletý kocour důchodkyně z Milevska se sice jmenuje Mazlík, ovšem jakémukoliv souznění se svým jménem se úspěšně...

Gastronomie je náhradní vojenská služba, řekl Pohlreich v Rozstřelu

Zdeněk Pohlreich v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Zdeňka Pohlreicha znají mnozí jen díky roli televizního šéfa, kterou loni po deseti letech s úlevou opustil. Další ho...

Cheesecake a Amuse-Bouche. Slova, která dala v Prostřeno zabrat

Karel Ondrka předváděl v pořadu Prostřeno! soutěžícího s Touretteovým syndromem.

Oblíbená série Prostřeno se vysílá již desátým rokem. V netradičním kulinářském pořadu se k plotně často staví i lidé,...

Správný párek by měl mít 30 % tučného masa, říká řezník Kšána

Párky jsou jednou z nejoblíbenějších uzenin u nás.

František Kšána mladší se stal prototypem úspěšného řezníka, který propaguje chovy tradičních českých plemen a dokáže...

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba, která od pradávna sloužila přes celou zimu...

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces. Návod je zároveň fermentačním autopilotem, který...

Další z rubriky

S propan-butanovou lahví manipulujte bezpečně, ať je z ní dobrý sluha

Jen ventil zapečetěný fólií nebo plombou zaručuje, že lahev řádně naplnil...

Díky nezávislosti na rozvodných sítích jsou propan-butanové lahve oblíbené především na chatách či chalupách, při...

Nákup až ke dveřím přivezou autonomní vozíky. Testuje je britské Tesco

Britské Tesco zavádí autonomní vozíky, které přivezou nákup až ke dvěřím

Technologická společnost Starship vsadila místo dronů na autonomní vozíčky, které dokážou přivézt nákup do čtvrthodiny...

Cheesecake a Amuse-Bouche. Slova, která dala v Prostřeno zabrat

Karel Ondrka předváděl v pořadu Prostřeno! soutěžícího s Touretteovým syndromem.

Oblíbená série Prostřeno se vysílá již desátým rokem. V netradičním kulinářském pořadu se k plotně často staví i lidé,...

Najdete na iDNES.cz