V testu mytí oken zabodovala akustěrka. Nejlevnější byl puding i ocet

Redaktorky DOMA DNES testovaly, zda se vyplatí při mytí oken spoléhat na osvědčené levné recepty či zda i moderní postupy mají něco do sebe.

Souboj tradičních a novátorských metod mytí oken | foto: Profimedia.cz

Problém je v tom, že čím modernější, tím i dražší. Není se co divit, že mnoho domácností zůstává u klasických postupů, kdy se náklady na umytí všech oken v bytě pohybují kolem desetikoruny.

Máte uklizeno?

Vemte si k ruce skvělé pomocníky na generální úklid. Na Raketa.cz najdete slevy na speciální uklízecí prostředky i na kompletní úklidové služby.

"Zkušební komise" však vážila nejen nízkou cenu, ale i pracnost a čas strávený mytím. A to jsou parametry, kterých si také musíme vážit. Jinak se odhodláváme mýt okna s představou celodenní dřiny a jinak s vědomím, že za chvilku máme hotovo. A za tento pocit jsme ochotni připlatit.

Náš seznam neberte jako stupně vítězů, ale jako komentář, co od použité metody můžete čekat.

1. Rychlá a bezpracná akustěrka

Jednou z mála technických pomůcek na mytí oken je akustěrka Kärcher. Práci s ní zvládne i malé dítě, nemusíte být ani šikovní, ani silní. Po dvou hodinách zapojení do sítě byla akustěrka nabitá tak, aby se s ní dalo pracovat.

Roztrhl se pytel

Akustěrka obvykle vydrží kolem půlhodiny provozu.

Úspěšnost akustěrky v testu není náhodná. Funguje dobře a objevuje se v obchodech i od jiných firem. Jen je musíte hledat pod jinými názvy, například vysavač na okna. V principu jde o ten samý přístroj, stěrka napojená na nádobku s vývěvou opatřenou akumulátorem. Lišit se budou kvalitou a kapacitou baterie a kvalitou použité gumy, ceny jsou vcelku podobné.

V balení je akucentrála s dvěma stěrkami v různých rozměrech, rozstřikovač s nástavcem z mikrovlákna a koncentrovaný čisticí roztok, z něhož se připraví 250 ml prostředku na mytí.

Do nádoby s rozstřikovačem jsem naředila čisticí prostředek a nasadila na lahev nástavec s textilním návlekem. Roztok jsem aplikovala na okno, rozetřela nástavcem po celé ploše a nechala cca 2 minuty působit. Nabitou akustěrkou jsem shora dolů odsála tekutinu.

Stěrka perfektně k oknu přilnula a díky sacímu výkonu nebylo třeba vynakládat žádnou sílu.

Okno bylo čisté a beze šmouh, včetně rohů, kolem nestékala žádná špinavá voda, ruce do kontaktu s prostředkem vůbec nepřišly a práce zabrala všeho všudy pět minut.

Akustěrka je jasným vítězem v testu z hlediska rychlosti a pracnosti. Akustěrka Kärcher 1 790 Kč.

2. Puding

Mýt okna pudinkovým práškem zní sice velmi podezřele, ale jak ukázal test, funguje to skvěle. Jeden sáček banánovo-karamelového pudinku jsem rozpustila v pěti litrech studené vody. Některé zdroje doporučují rozpouštět ho v teplé vodě, ale náš pokus potvrdil, že v teplotě finta ukrytá nebude.

Hadříkem z netkané textilie (na mytí oken je ideální, protože nepouští vlákna) namočeným v pudinkovém roztoku jsem okno umyla od největšího prachu. Poté jsem hadřík propláchla v roztoku znovu a důkladně vyždímala, abych okna setřela do polosucha. Puding 12 Kč.

3. Ocet a noviny

Nejstarší metoda mytí oken s pomocí octa a novin stále nemá konkurenci, alespoň z hlediska ceny. V pětilitrovém kbelíku jsem do teplé vody vlila 2 decilitry kvasného lihového octa.

Aby voda netekla všude kolem rámu, několikrát jsem skla omyla dobře vypláchnutým a vyždímaným hadříkem. Octovou vodou šly dobře umýt mušince i městský prach a poradila si i s mastnějším filmem od plynových kamen na rámech oken.

Leštění skel novinovým papírem je sice namáhavější, je třeba na noviny přitlačit, aby se plocha leskla, ale lešticí efekt mají stejný jako utěrky z mikrovlákna. Podobně jako noviny poslouží i letáky, ovšem nesmí být z lesklého papíru.

Časová náročnost tohoto způsobu mytí oken je sice větší, okenní tabule se leskla až po 8 minutách a během mytí se i mírně zvýšila moje tepová frekvence, ale její půvab je v minimální finanční náročnosti.

Sklenice octa vyjde cca na 5 Kč a noviny poslouží i k něčemu dalšímu než jen jako zdroj informací o současném dění. Společně s pudinkovou metodou patří ocet k nejlevnějším možnostem. Kvasný ocet 11 Kč/l.

4. Pokrok za každou cenu

Když se před nedávnem objevil na trhu robot, který sám bez pomoci umyje okna, byla to revoluce. Já se ovšem trochu zapotila, než jsem přístroj jménem "Hobot" uvedla v činnost. Návod byl mírně zavádějící, když nabádal k instalaci kotoučů, na něž se navléká utěrka z mikrovlákna. Zámečky na kotouči ne a ne zapadnout. Až posléze jsem zjistila, že kotouče jsou z továrny již nasazené a ty, které odolávaly, jsou náhradní.

Hobot pracuje na jednoduchém principu, kdy dva rotující kotouče roztírají po okenní tabuli čisticí prostředek a poté ji dosucha vyleští. Po celou dobu čištění je stroj připojen do elektrické sítě a je třeba jej zajistit lanem proti pádu – třeba ke klice na okně.

Hobot se hodí do těch domácností, v nichž jsou velké prosklené plochy, protože z jedné tabule na druhou ho musíte přendavat manuálně. V našem případě by to znamenalo instalaci a zabezpečování každých pět minut – tak dlouho mu jedna tabule trvala. Jestli ale máte doma okna přes půl pokoje, stačí nastříkat čisticí pěnu a spustit automatické mytí.

Nevýhodou je vyšší hlučnost a neumyté rohy, na ty ale upozorňuje výrobce v návodu. Clin citrus na okna 59,90 Kč/0,5 l, Hobot 6 990 Kč.

5. Blesková ubrousková metoda

Jako nejrychlejší metoda mytí oken se v našem testu ukázala ta ubrousková. Potřebujete narychlo vypulírovat byt a chcete co nejvíc ušetřit čas? Pak si v drogerii kupte jednorázové ubrousky určené mimo jiné i na sklo.

Poměr cena výkon je sice z čisticích  prostředků nejvyšší, ale rychlost a účinnost mají vysokou. Dokonce perfektně zvládly vyčistit i rámy. Na jednu okenní tabuli jsem spotřebovala jeden kus, na rám padl druhý.

Ačkoliv zůstalo sklo vlhké a já ho nijak dál neleštila, po uschnutí na něm nebyla jediná šmouha. Na silně znečištěná okna by ale pravděpodobně padl celý balíček. Pronto Multifunkční ubrousky 109,90 Kč/25 ks.

6. Cesta proti proudu

Firma Vorwerk se se svým výrobkem na čistá okna vydala úplně jiným směrem než ostatní. Vsadila na unikátní složení čisticího přípravku Koboclear, který se nanese na rukavici z mikrovlákna a rozetře po celé ploše okna. Roztok se během působení promění na křídový prášek, jenž naváže veškeré nečistoty z okna. Nakonec se prášek odstraní vysavačem se speciálním nástavcem se štětinkami v ústí hubice.

Koboclear se na sklo nanáší neředěný a vyčistí i rámy oken. Jak dlouho se má však na okně nechat působit, aby šel co nejsnáz vysát, to návod neříkal. Podle výrobce záleží na vlhkosti vzduchu. A tak jsem počkala dvacet minut.

Pokus odstranit všechen křídový prach ze skel se mi ale ani poté nepodařil. Na okně zůstaly šmouhy, které jsem rozlešťovala dalších pět minut, a stejně jsem nedosáhla dokonalého výsledku.

Zda to měl na svědomí náš cyklonový bezsáčkový vysavač, který má již nejlepší léta za sebou, nedokážu posoudit, pokud bych možná měla k dispozici Vorwerk, který dostane z koberce i psí a kočičí chlupy, byl by výsledek jiný. Možná ale bylo to ráno moc vlhko.

Z našeho testu vyplynulo, že tato metoda není ani nejrychlejší, ani nejméně pracná a ani nejlevnější. Určitě je ale nejvíc vědecká. Sada Vorwerk Pro Kobold VK150 1 195 Kč.

7. Internetový silonkový návod

Staré silonové ponožky nebo punčocháče se dají využít na sto způsobů a podle různých internetových zdrojů také na mytí oken. Respektive na jejich leštění.

Okno jsem tedy umyla vodou se saponátem a poté na něj nanesla nejlevnější čistič na okna, barvou i vůní připomínající Okenu z dětství, který dnes drogistický řetězec Teta prodává pod svou privátní značkou.

Poměrně dost mokré sklo jsem se snažila následně vyleštit na ruce navlečenou silonkou. Ať jsem stírala, jak jsem stírala, okno bylo pořád mokré.

Po pěti minutách jsem pokus o vyleštění vzdala a nechala okno osudu. K mému překvapení bylo okno za pár minut bez chyby. Ani jedna šmouha. QPower čistič na okna 18,90 Kč.

8. Podle profesionálů

Metodu, kterou používají na mytí oken profesionálové, mám prověřenou. Její podstata je v efektivním odstranění nečistot za pomoci koncentrovaného čisticího prostředku a následného setření veškeré tekutiny z okenní tabule pomocí stěrky.

Obě dvě pomůcky mají ale v tomhle případě své ale. Profesionální čisticí prostředek je pro většinu lidí nedostupný a stěrka s dokonale přilnavou gumovou páskou stojí víc než obyčejná ze supermarketu.

Obojí se dá nahradit, ale výsledek není tak dokonalý. Místo profi prostředku jsem použila sprej primárně určený na čištění mastných kuchyňských ploch. Klíčové slovo v jeho názvu je odmašťovač.

Pěnu jsem rozetřela po okenní tabuli a obyčejnou houbou určenou na mytí těla okno umyla. Prostředek si poradil i s rámy a díky mírně abrazivnímu povrchu houby šly snadno odstranit i větší nečistoty.

Poté jsem povrch stáhla stěrkou a šmouhy, které vznikly na bočních stranách oken, jsem rozleštila dosucha papírovou kuchyňskou utěrkou. Tato metoda je vhodná pro mytí silně znečištěných oken. Okenní tabule byla čistá za 6 minut. Houba 19,90 Kč, kuchyňské utěrky 19,90 Kč, Savo kuchyňský odmašťovač 70 Kč/500 ml, stěrka Ikea 29 Kč, profesionální stěrka 180 Kč.

Jaká metoda se vám osvědčila v praxi? Podělte se s ostatními v diskusi.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Hvězda plzeňské zoo má vážné zdravotní problémy, podstupuje biologickou léčbu

Pětiletá Caila, oblíbená samička šimpanze učenlivého z plzeňské zoo, má vážné zdravotní problémy. Vzácné mládě má silný atopický ekzém a léky, které jí ošetřovatelé doposud podávali, museli kvůli...

Zaneřáděná domácnost je následek, příčinou je trauma, říká dobrostěhovák

Premium

„Stěhování je rituál, úklid je očistný,“ říká stěhovák Martin Ondruš, který začal o loňských Vánocích pomáhat lidem – a stále ještě nepřestal. Těm, kterým se stav jejich domova vymknul z rukou,...

Ubrousky nebo malování fixem. Zkuste originální tipy na zdobení vajíček

Barevná vajíčka nesmí na Velikonoce chybět v žádné domácnosti. Ať už uvařená pro koledníky, nebo na ozdobu. Pokud se vám do zdlouhavých procesů na zdobení nechce, a přesto byste rádi hosty oslnili...

Od začátečníků po proutkařské mistry: návody jak uplést pomlázku ze čtyř, osmi i dvanácti proutků

Velikonoční pomlázka má v různých končinách České republiky nespočet jmen. Někde se jí říká hodovačka, jinde mrskačka, nebo i šlehačka či korbáč. Vždy se ovšem jedná o spletený svazek proutků,...

Neutrácejte zbytečně za barvy. Krásné odstíny na vajíčkách vykouzlíte i tím, co máte doma

Barvení vajíček přírodně není jen ekologické, ale i zábavné. Ať už hledáte techniky barvení vajíček, inspiraci na jednoduché barvení vajíček s dětmi nebo jen způsob, jak se před svátky kreativně...

Soutěž Nejkrásnější zahrada 2025 pro čtenáře iDNES připravila řadu novinek

Zahrady už nějaký čas přestávají být Popelkami a stávají se fenoménem a neoddělitelnou součástí našich domovů. Pokud tedy máme to štěstí a kousek pozemku máme k dispozici. Majitelé zahrad vesměs...

24. dubna 2025

Hřbitov ve vzduchu. Bizarní filipínská tradice trvá už dva tisíce let

Na severu Filipín, v hornaté provincii Sagada, se nachází pozoruhodné a pro mnohé Evropany neobvyklé pohřebiště. Místní kmen Igorotů zde po staletí praktikuje unikátní tradici – své zesnulé ukládají...

24. dubna 2025

Matriarchát ve světě zvířat: odhalujeme skrytou vládu samic

Tradiční představa o dominantních samcích a poslušných samičkách dostává poslední dobou pořádně na frak. Ukazuje se, že něžnější pohlaví tahá v přírodě za nitky častěji, než by se mohlo zdát. Někdy...

23. dubna 2025

Hvězda plzeňské zoo má vážné zdravotní problémy, podstupuje biologickou léčbu

Pětiletá Caila, oblíbená samička šimpanze učenlivého z plzeňské zoo, má vážné zdravotní problémy. Vzácné mládě má silný atopický ekzém a léky, které jí ošetřovatelé doposud podávali, museli kvůli...

22. dubna 2025  10:12

Naučte se rozpoznat alergii u psa a zvířeti pomoci

Alergie se čím dál častěji objevují nejen u lidí, ale i u domácích mazlíčků – zejména u psů. Podle veterinárních studií se s různou formou alergie potýká až 30 % psí populace. Nejčastější z nich bývá...

22. dubna 2025

Slavní pod lupou: Milují, nebo nenávidí vejce? Proč byste je měli jíst i vy

Někdo je miluje, jiný nenávidí. Zjistěte, kdo ze slavných tváří si tyhle slepičí produkty oblíbil a kdo na ně vyhlásil embargo. Pravdou je, že jíst vajíčka se vám vyplatí! Podle výživových poradců...

21. dubna 2025

Ubrousky nebo malování fixem. Zkuste originální tipy na zdobení vajíček

Barevná vajíčka nesmí na Velikonoce chybět v žádné domácnosti. Ať už uvařená pro koledníky, nebo na ozdobu. Pokud se vám do zdlouhavých procesů na zdobení nechce, a přesto byste rádi hosty oslnili...

20. dubna 2025

Myslela si, že je městský člověk. Dnes žije a hospodaří na statku u Řípu

„Na začátku jsme měli velmi naivní představy a první roky života na statku se nesly v duchu pokusů a omylů,“ říká Celestýna Freimann, která pro časopis Žena a život okomentovala pár fotografií ze...

20. dubna 2025

Velikonoční zajíček? V Čechách bývala tradičnější liška s preclíky, říká etnografka

Premium

Proč se chodí na Velký pátek hledat poklady? Co se dělo s Velikonocemi během komunismu? A kde běhá místo zajíce velikonoční liška? Zajímavosti ohledně svátků a jejich historie přináší etnografka...

19. dubna 2025

Velikonoční kraslice jako z pohádky. Vyzkoušejte voskovky a batikování

Kraslice zdobené voskem patří k nejkrásnějším velikonočním ozdobám. Tato tradiční technika sice vyžaduje trochu cviku, ale výsledky stojí za to. Poradíme vám, jak na to krok za krokem.

19. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

KVÍZ: Znáte zajímavosti a rekordy ze světa slepic? Otestujte se

Vajíčko je jedním z pilířů českého jídelníčku. Ale víte o tom, že tento šišatý slepičí poklad má i své rekordy a kuriozity?

vydáno 19. dubna 2025

Biolog: Úprava genů rostlin z nás mutanty neudělá. Bez šlechtění bychom se nenajedli

Premium

David Kopecký chtěl být učitelem biologie, ale bude z něj prezident Evropské asociace pro výzkum a šlechtění rostlin. Čím uživíme lidstvo? A jak budou vypadat rostliny budoucnosti? „Díky novým...

18. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.