Slunce se na jaře opírá do oken a vychází najevo všechna hrůza, která za zimního šera nebyla vidět: šmouhy, prach, praskliny na zdech. Naši předkové měli jasno: velký úklid na jaře souvisel s předvelikonočním půstem, čistila se nejen těla, ale i domy.
Kuchyně má přednost před koupelnou
Některé rozměrné věci, například kuchyňský odpadkový koš nebo rošty z trouby, musíme umývat ve sprchovém koutě či ve vaně, takže je zbytečné si takto špinit už umytou koupelnu.
Uklízí se celý den. Obvykle to dopadá tak, že za jediný den vyhrazený pro úklid stihneme více, než když si dáme závazek, že každý večer po příchodu domů uděláme něco málo. V pondělí okno v kuchyni, v úterý podlahy, ve středu koupelnu. Potom přijde pátek, a kde nic tu nic.
Probouzejí se zvířátka
Týká se to také molů, mravenců a jiných živočichů, kterým se líbí v mouce, strouhance, koření či jiných potravinách. Vše ve spíži by mělo být prohlédnuto a přesypáno do nově vymytých sklenic či plechových krabic.
Vyhazujte staré věci
Když z bytu před úklidem zmizí hromady starých časopisů, deka, kterou se rok nikdo nepřikryl, rozpadající se proutěný stolek s uvadlou kapradinou, ošklivá rohožka v předsíni nebo sprchový závěs, který už dávno ztratil původní vzor, bude se byt nejen lépe uklízet, ale bude působit čistý i na pohled.
Je čas zbavit se také oblečení, které jsme dlouho neměli na sobě. Ale rozpárané staré tričko opravdu nebude ideální použít v rámci úklidu ani jako prachovku, ani na vytírání na mokro.
Je to sice úspornější než si kupovat speciální hadříky, ale výsledkem bývá, že na otřených plochách stejně zůstávají šmouhy, chloupky a nečistota. Mnohé materiály totiž špínu nepohltí, nýbrž rozmažou.
Pryč se vším, co připomíná zimu
Je nejvyšší čas zbavit se všeho, co nějakým způsobem připomíná zimu. Dekorace ze sušených či umělých květin, která nás provázela od října, patří do krabice nebo do odpadků (podle stavu a naší citové vazby k ní), místo ní mají být v bytě živé květiny a cokoli, co naznačuje, že zima je pryč.
Od stropu k podlaze
To je zásada profesionálních hospodyní a uklízeček. Nejdříve se vymetají či vysávají pavučiny ze stropu a oken, pak se myjí okna, poté se vysává prach a až nakonec se vymývá podlaha.
Pryč se zásobárnami prachu
Zásobárnami prachu jsou koberce, závěsy, záclony, radiátory. Je dobré se na ně na jaře zaměřit, protože s teplým počasím se v bytě častěji větrá, a tudíž se v nich prach přeživší od zimy bude donekonečna vířit.
Nejdůležitější částí jarního úklidu je tedy vymetení pavučin, umytí oken včetně rámů a parapetů, umytí radiátorů a dveří. Když už se snažíme udělat jarní úklid co možno nejjednodušší a nejrychlejší, je vhodné se zaměřit jen na tyto oblasti.
Luxování je základ
Při gruntování od základu se vyplatí vsadit na vysavač. Ty moderní mají různé typy nástavců, které se dostanou i do úzkých či atypických míst, kde se pak nemusíte trápit s mopem, který prach stejně jen víří. Po důkladném vyluxování by měla následovat "mokrá fáze", tedy aspoň tam, kam se s hadrem či mopem dostanete.