Vášeň na talíři: konzumovala se sušená koňská varlata, dnes vedou ústřice

  • 0
Největšími vášněmi člověka jsou od nepaměti jídlo a sex. Když obě neřesti spojíme dohromady, vznikne dokonalá esence potěšení. Pojďme si ukázat, se kterými potravinami a látkami nelze život nemilovat.

Tisíciletí afrodiziak

Afrodiziakálními účinky se seriózně zabývali i všemožní učenci.

Odpradávna se v lidové kultuře po celém světě používaly k povzbuzení sexuálního apetitu i zdatnosti různé látky živočišného a rostlinného původu. Aby muži byli ještě za větší chlapy, byli ochotní udělat téměř cokoli.

V Mezopotámii prý pili odvar ze sušených netopýrů. Staří Řekové zase měli konzumovat sušená koňská varlata, mazat si konečník hořčicí či pít moč čerstvě spářených býků.

Všemožné krkolomné snahy o zlepšení sexuálního života neměly rozhodně jen charakter babských povídaček. Afrodiziakálními účinky se seriózně zabývali i všemožní učenci.

Prochází láska žaludkem? Jak se to vezme, kuchyně a postel k sobě patří

Ve středověké arabské medicíně dokonce existoval směr, kterému se říkalo lékařská „erotologie“. V těchto rozsáhlých pramenech jste našli látky, které se doporučovaly pro zvýšení touhy a potěšení.

Jednalo se o jedinečný styl sexuální vědy, která popisovala erotickou a reprodukční fyziologii lékařskými termíny. Sexuální farmacie nebrala v úvahu pouze zlepšení erekce. Blízkovýchodní léčivé látky byly ceněné také pro potlačení početí, prevenci potratů, zkrášlení genitálií, vyvolání specifických forem rozkoše a zvýšení sexuální žádoucnosti.

V Asii i Africe

Eriosema kraussianum v pastvinách na Cedara Research Farm, KwaZulu-Natal

Doba pokročila, ale touha být v romantických chvílích za boha přetrvala. I v dnešní kultuře existují potraviny, které se používají jako afrodiziakum. Recept na to, jak podpořit sexuální výkonnost přírodně, mají v malíku zejména v Asii a v subsaharské Africe.

Na černém kontinentu pro tento účel používají přes dvě stovky druhů rostlin. Největší domorodé znalosti mají v Jihoafrické republice, následuje Uganda a bronz bere Nigérie.

Avokádo, jahody, banán i chilli. Vášnivý jídelníček ocení nejen zamilovaní

Oblíbenou žvýkačkou zuluských bojovníků je kořen z rostliny Eriosema kraussianum. Viagra v něm má opravdu silného konkurenta. Části rostlin nemusíte nutně jenom žvýkat.

Velmi často se louhují v mléce, rumu, ginu nebo palmovém víně. O to větší chuť na ně lidé mají.

Evropa s erotickým nábojem

Milostný život vám jistě rozproudí ústřice.

Asi nejužitečnější však bude podívat se na potraviny, které máme v našich zeměpisných šířkách a kterým vědci dokázali stimulující atributy. Získat milostnou sílu nechtějí jen muži.

I ženy si přejí být smyslné. Jim příroda nadělila například šafrán. Červené zlato totiž obsahuje bioaktivní sloučeniny, které zvyšují emoční pohodu a stimulují libido. Probudit své smysly pomůžete, když ho přidáte například do rizota, paelly nebo do omáček na těstoviny.

Šafrán setý (Crocus sativus L.)

Bohužel šafrán patří k nejdražším kořením. Koupit se dá v různých kvalitách. Mějte na paměti, že čím více budete chtít šetřit, tím více snižujete šanci na požadovaný zážitek.

Milostný život vám jistě rozproudí ústřice. Ostatně Casanova toho byl důkazem. Aniž by věděl, že obsahují vzácné aminokyseliny a zároveň hodně zinku, posnídal jich prý každý den padesát. Možná i díky nim si vybudoval pověst, která ho po staletí neopustila.

Jestli ho chcete následovat, hlavně tyto vzácné měkkýše nevařte. Rázem by ztratily své kouzlo. Ústřice jsou nejlepší syrové s kapkou citronu.

I Napoleon zřejmě věřil přírodě. Své naděje vkládal do lanýžů. Jejich zvláštní chuť a vůně okouzlila labužníka a autora knihy Fyziologie chuti Jeana Anthelme Brillata-Savarina natolik, že tvrdil, že jakmile se řekne slovo „lanýž“, vzbudí se v každém chlípné a erotické myšlenky.

Někteří vědci se domnívají, že pižmová vůně lanýžů kopíruje vůni mužského feromonu androsteronu. Lanýže se přidávají do jemných jídel, jako jsou těstoviny či míchaná vajíčka. Ochucují se jimi máslo i olej, přidat je však můžete i do polévky či na maso.

Chřest a celer

Chřest dělá sexuálním povzbuzovačem vysoký obsah vitamínu B6, E, kyseliny...

Ti, kteří chtějí žít ctnostným životem, by se měli na hony vyhnout chřestu. Pro nic za nic se mu nepřezdívá „zelenina vášně“. Sexuálním povzbuzovačem ho dělá vysoký obsah vitamínu B6, E, kyseliny listové a draslíku. Ideální je konzumovat ho tři dny za sebou.

To nebude žádný problém, protože receptů na něj existuje spousta, ať už ve formě přílohy k rybám nebo samostatných pokrmů. Obzvláště lahodný je s holandskou omáčkou nebo pečený v troubě ve slaninové košilce.

Miřík celer (Apium graveolens)

Když se řekne celer, mnoho lidí ohrne nos. Netuší, jak si škodí. Některé složky celeru totiž pomáhají tvorbě testosteronu.

Odhaduje se, že s věkem hladina testosteronu klesá přibližně o jedno procento každý rok. Tento nešvar začíná přibližně kolem třicátého roku věku. Chcete-li si, pánové, zachovat svoji maskulinitu, měli byste konzumovat potraviny zvyšující hormon mužnosti pravidelně.

Kromě celeru byste měli jíst hovězí játra a mlsat hrozinky. Jsou jednou z mála potravin, které obsahují bór.

Čokoláda a artyčoky

Čokoláda jako afrodiziakum

Mezi romantické potraviny patří i čokoláda. Aztécký císař Montezuma stimuloval své smysly jejím popíjením vždy, než měl strávit vášnivé chvilky s jednou ze svých mnoha partnerek. Aby byl účinek zaručený, nechával si do povzbuzujícího nápoje přidávat ještě vanilku nebo chilli.

Sláva čokolády se po španělském dobytí aztécké říše rychle rozšířila do Evropy. V Anglii se dokonce otevíraly čokoládovny, kam se chodilo nejen posedět.

Tyto podniky se považovaly za místa uvolněných mravů, veselí a intrik. Karel II. se dokonce snažil tato oblíbená místa setkávání zakázat.

K přírodním afrodiziakům patří to, co prokrvuje, i to, co umí uklidnit

Věděli jste, že v šestnáctém století ženy nesměly jíst artyčoky? Muži se patrně báli, že by po nich měly dámy hříšné myšlenky, a to nemohli dopustit. Proto si tuto pochoutku nechali jen pro sebe.

Této lidové konvenci však odolala Kateřina Medicejská, která je milovala, a dokonce jimi obohatila francouzský jídelníček. Zpracování artyčoku není otázkou lusknutí prstu.

Chvilku to trvá. Jedlé je totiž jen srdíčko. Když už se k němu doloupete, můžete jej grilovat, restovat, vařit či nakládat.