Dřevěnou tyčí může být jakákoli dřevěná násada nebo třeba koště, fantazii se meze nekladou. Moderní koníci na tyči mají většinou plyšovou hlavu a dají se koupit, ale klidně ho můžete dětem vyrobit. I kdyby ten první měl mít třeba hlavu namalovanou a vystřiženou z kartonu.
Pokud váš potomek touží vyzkoušet si jízdu na koni, takový parkur jako na úvodním videu si může vyzkoušet i bez něj. Prostě ho seznamte s hobby horsingem. Je to samozřejmě nadsázka, nicméně tato zábava má skutečně potenciál rozhýbat a přivést ke sportování děti a klidně i dospělé.
Závody v hobby horsingu na Toulcově dvoře |
„Hobby horsing napodobuje jízdu na skutečných koních. Z pohledu učitele jezdecké školy je hobby horsing skvělá alternativa pro přípravu budoucích jezdců, a současně dává možnost přiblížit se koním i těm, kteří si jízdu na živém koni z jakéhokoli důvodu nemohou dopřát,“ vysvětluje Pavla Marešová z Toulcova dvora v pražské Hostivaři, kde mají od loňského září pro děti hobby-horsingový kroužek. A to se tu jezdí i na skutečných koních.
Koně před závodem na Toulcově dvoře prošli zdravotní prohlídkou (1. 5. 2024).
Přesto si tu hobby horsing moc pochvalují. Jednak jako metodu, která může pomoci simulovat situace nebo držení těla při jízdě na skutečném koni. A samo o sobě jako svébytnou a úchvatnou sportovní disciplínu.
„Díky hobby horsingu děti tráví více času pohybem venku. Rozvojí kreativitu, fyzickou kondici, zlepšuje koordinaci pohybu, děti získávají znalostí o koních. A to je jen krátký výčet z mnoha pozitiv, které přináší,“ doplňuje Marešová.
Hobby horsing je rozšířen po celém světě, pořádají se mezinárodní závody. Velkou zásluhu o jeho popularizaci má Finsko díky dokumentu režisérky Selmy Vilhunenové s názvem Hobbyhorsing Revolution. Právě ve Finsku je sport velmi populární a má desítky tisíc stoupenců.
12. května 2017 |
U nás si své místo tato disciplina hledá až nyní. „V České republice zažívá největší rozmach až v posledních letech, kdy jsou pořádány soutěže v drezúře, parkuru, dostihu, westernu či skoku mohutnosti,“ vysvětluje Pavla Marešová.
Právě na Toulcově dvoře letos pořádali prvomájové hobby horsing závody s hojnou účastí. „Hobby horsingu se věnují nejvíce děvčata ve věku od 3 do 13 let, nicméně výjimkou nejsou ani ‚jezdkyně‘ ve věku blížícím se dospělosti,“ uvádí lektorka z Toulcova dvora. Tomu odpovídalo i čistě holčičí složení účastníků letošních závodů. Děvčata mohla na svých konících soutěžit v parkuru různé obtížnosti a délky nebo se poprat s takovou výzvou, jakou byl skok mohutnosti (najdete ji na konci úvodního videa).
Na závodech se přitom sešla pestrá škála koní, tzv. hobíků: od huculů přes haflingy až po arabské plnokrevníky. Součástí závodů bylo samozřejmě veterinární vyšetření soutěžících koní, takže probíhala nezbytná kontrola kopyt, dechové a tepové frekvence, svalového tonusu.
Jé, to je kráva! Děti mohou přes prázdniny objevovat kouzlo vesnice![]() |
S během si nevystačíte, je to gymnastika
Hobby horsing zdaleka není jen „běh dokola“, jak by to mohlo vypadat na první pohled. Má v sobě má prvky gymnastiky, potřebujete rychlost i šikovnost. Kreativitu zase využijete při tvoření či zdobení koně na hobby horsing.
Koníků na hobby horsing je sice plný internet, ale pokud do začátku nechcete moc investovat, musíte si poradit sami. Prostě si ho vyrobte, pokud ho nemáte po kom zdědit. Hobby horsing totiž může být – narozdíl od ježdění na skutečném koni – finančně nenáročným hobby, na kterém je nejdůležitější radost z pohybu a ze života, která nic nestojí.
„Koníka-hobíka můžete dítěti pomoci zhotovit svépomocí, pro úplný začátek může posloužit i malé koště. K tréninku samotnému pak potřebujete trochu místa doma nebo na hřišti; například drezurní prvky lze pohodlně zkoušet v obývacím pokoji. Přitom dolní věková hranice zde není žádná,“ radí Marešová.
Finské puberťačky mají novou zábavu. Na dřevěném koni skáčou přes překážky![]() |