Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nepodceňujte sílu elektřiny. Proudový chránič koupíte za pár stovek

Až soudní znalec patrně určí příčiny neštěstí rodiny v obci na Příbramsku, kde zahynuli její tři členové. Podle oslovených expertů to patrně byl souběh nešťastných náhod, od lidského selhání až po neopatrnou manipulaci s elektřinou.
Část 1/7

Říká se, že je u nás deset milionů elektrikářů.

„Klidně to mohl všechno zapojit správně, ale může se prodřít kabel. Klasický příklad: čerpadlo ponoříte do vody tak, že ho držíte za kabel. To už může být první chyba, protože je ten kabel namáhaný vlivem váhy čerpadla. Stačí pak, když se naruší izolace a uskladníte ho na zimu v prostoru, kde trochu mrzne, takže led degradaci izolace dokončí,“ upozorňuje revizní technik Jiří Štěrba. Více o nehodě čtěte zde.

Stejně tak se podle něj může stát, že se přívodní kabel prodře. V podobných případech většinou musí přijít soudní znalec a určit příčinu neštěstí. „Ale znáte to, nic se neřeší, dokud se něco nestane,“ povzdechne si.

Proudové chrániče do zásuvky koupíte od 300 korun.

Největší problém vidí v tom, že to čerpadlo evidentně nebylo připojené přes proudový chránič. Protože i kdyby došlo k porušení izolace, ten by elektřinu automaticky vypnul. Podobné chrániče se dnes u nových staveb instalují automaticky, ale pokud je to u starších domů nebo někde na chalupě, většinou si ho lidé nenechají nainstalovat. Často jen proto, aby ušetřili tisícikorunu, co běžně stojí.

„Já jako revizní technik bych v první řadě pátral po stavu izolace toho ponorného čerpadla, kde došlo k poruše, zda na přívodním kabelu, anebo na samotném čerpadle. To znamená, zda se dostala fáze na kostru a došlo k přenosu do vodivého prostředí, tedy do vody.

Tuto problematiku pěkně vysvětluje odpovědna na stránkách FyzWeb Katedry didaktiky fyziky MMF UK v Praze. Čtenář se tam ptal, proč proud neteče jen mezi fází a kostrou a může vás zabít? „Jakmile vlezete do vody nebo tam ponoříte ruku, můžete vytvořit paralelní větev elektrického obvodu s 230 V a elektrický proud má chuť samozřejmě cestovat více i schůdnější cestou vaším tělem,“ zní vysvětlení.

Laik by si myslel, že když dojde k porušení izolace, tekoucí proud vypne pojistky. To je však mýlka. Pojistky samotné chrání síť před nadměrným proudem. Kdežto chránič sleduje rozdíl proudů ve fázovém a nulovém vodiči a v případě, že rozdíl obou proudů bude větší než 30 mA, je spotřebič během 0,03 sekundy odpojen od elektrické sítě 230 V, takže nemůže dojít k nebezpečným úrazům elektrickým proudem.

Bohužel podobné neštěstí je dokladem toho, jak lidé podceňují sílu elektřiny, přitom základní proudové chrániče lze koupit za pár stovek a jejich používání by mělo být samozřejmostí ve všech situacích, kde se používá elektřina v kombinaci s vodou. Ale nejen u čerpadel, ale třeba i u bazénů, kdy elektromotor čerpadla může potkat podobná nehoda, a přitom se tam koupou vaše děti. Stejně tak třeba v zahradních kuchyních a pergolách, kde se předpokládá vlhkost a ostatních podobných místech.

Zážitky z konkrétních situací nabízí i servisní technik Václav Vlček, který provozuje facebookovou stránku Elektrikářské kuriozity. Podle něj se podobné renoncy stávají nejen v domácnostech, ale bohužel i v průmyslu, kde to s bezpečností práce bývá taky často na štíru.

„Jeden ze zaměstnanců mi přinesl ještě horkou úhlovou brusku, kterou nám na revizi dodali během práce a ihned ji zase potřebovali. Běžná úhlová bruska má kromě krytu kotouče ještě kompletní plastový kryt kolem motoru a spínače. Tento kousek neobsahoval žádné plastové kryty ani kovový kryt kotouče. Motor a spínač byl jednoduše zaizolován kompletně v elektrikářské izolační pásce, a v tomto extrémně nebezpečném stavu běžně používán,“ popsal.

Ale rarity našel i v domácnostech. „Z praxe si vzpomínám na jednu „vražednou“ lampičku nad nočním stolkem. Celokovová lampička byla zapojená na obyčejné dvoukolíkové vidlici. Domácí kutil zapojil jeden drátek přes vypínač na žárovku a druhý drátek spojil s kostrou lampičky a následně na žárovku. Bohudík lampička byla 20 let v jedné zásuvce tak, že nulový vodič byl připojen na kov lampičky a fázový přes vypínač na žárovku. Kdyby ovšem někdo jednoduše dvoukolíkovou vidlici v zásuvce otočil, fáze by byla na celém povrchu kovové lampičky a spínal by se nulový vodič. Určitě chápete, že dotyk na lampičku by mohl být smrtelný. Existuje ideální řešení v použití třívodičové přívodní šňůry, kde fáze jde přes vypínač, nulový (pracovní) vodič na žárovku a doplněný ochranný vodič na kovový obal celé lampičky,“ doporučuje.

Jedna věc je podle něj dnešní moderní kutil a druhá starý kutil. Kdysi byla doba, kdy si domácí kutilové (ovšem alespoň poučení základy) vyráběli na chatě vlastní třífázové sekačky na trávu, tahali vlastní rozvody a zapojovali zásuvky, vrtačky a stolní brusky. 

„O bezpečnosti se ani tehdy moc mluvit nedalo, ale ten, kdo to vyrobil, to obsluhovat uměl. Dnes se do věcí pouští člověk neznalý, a když vše odpojí, volá elektrikáře, který složitě zjišťuje, co a kde kutil vymyslel,“ říká Vlček.

Na dalších stránkách se podívejte na několik ukázek, co také můžete mezi lidmi najít.

Autor:
  • Nejčtenější

Sám si navrhl i zrealizoval zahradu, kde vládne kámen. Jako ze žurnálu

17. června 2024

Soutěž S realizací proměny své zahrady na Uhersko-Hradišťsku začal čtenář Marian krok za krokem na podzim...

Nadřeli se, ale konečně na své zahradě žijí. Na terase, u ohně i u bazénu

13. června 2024

Soutěž Když se Lucie s manželem rozhodli postavit si dům v kopcovitém terénu na okraji Brd, od začátku...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Češi ulovili na Lofotech obřího halibuta. Prali se s ním dvě hodiny

18. června 2024

Norsko je jedna z nejnavštěvovanější zemí na světě pro mořský rybolov a pro Čechy nejoblíbenější...

Tradiční cihly a starý dům daly citlivě budované moderní zahradě duši

18. června 2024

Soutěž Zhruba 400 metrů čtverečních velký pozemek obklopující více než sto let starý dům na Žatecku,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Mazlíčci hrají o prémiové granule za 10 tisíc, dejte hlas svým favoritům

3. června 2024  8:55,  aktualizováno  17.6 9:19

Hlasování v anketě o nejroztomilejšího mazlíčka měsíce června je tu. Vítězové získají prémiové...

Nejkrásnější a nejinspirativnější zahrady čtenářů iDNES.cz. Vyberte tu nejlepší

19. června 2024

Soutěž V prvním kole letošního ročníku soutěže Nejkrásnější zahrada jsme vám postupně představili dvacítku...

OBRAZEM: První čtenářské úlovky ukázaly žampiony, lišky i hřiby smrkové

19. června 2024

Po delších deštích se podhoubí probudilo a v teplém počasí nastal čas, aby v lesích vykoukly houby....

Na poslední večeři z Titaniku. Restaurace nabízí autentické menu i zážitek

18. června 2024

Premium Možná chodíte nevědomky celé roky okolo. V centru Prahy vám naservírují menu, jaké před více než...

Češi ulovili na Lofotech obřího halibuta. Prali se s ním dvě hodiny

18. června 2024

Norsko je jedna z nejnavštěvovanější zemí na světě pro mořský rybolov a pro Čechy nejoblíbenější...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...