KOMENTÁŘ: O důstojnou penzi se postarejte sami, vzkazuje jasně vláda

Vláda představila návrhy na úpravu penzijního systému. „Ačkoliv odborníci nejsou vždy zajedno ohledně konkrétních změn, v jednom se shodují všichni – navrhované parametrické úpravy nejsou penzijní reformou,“ říká ve svém komentáři Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh. Podle ní klíčové, co by si měl z návrhu vzít každý budoucí důchodce, je vytvořit si vlastní úspory.
Fotogalerie1

Jana Brodani | foto: AKAT ČR

Náš penzijní systém je postaven na solidaritě. Současní pracující odvádějí do průběžného pilíře prostředky, kterými jsou hrazeny důchody minulých pracujících v očekávání, že budoucí pracující uhradí zase ty jejich.

Chcete být v důchodu zajištění? Najděte si dobře placenou práci na pracovním portálu jobDNES.cz.

Výše celkových disponibilních prostředků závisí na výši odvodu, a především na počtu pracujících, kteří peníze na důchody odvádějí. A zde nastává problém s budoucími důchody. Populace stárne, podíl důchodců roste, průměrná doba, kdy jsou lidi v důchodu se prodlužuje, čímž je vyvíjen větší tlak na důchodový systém.

Spoříte si na penzi?

celkem hlasů: 824
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 29. května 2023. Anketa je uzavřena.

V takovémto nastavení mají bez penzijní reformy všechny současné i budoucí vlády jenom tři možnosti, jak situaci řešit: zvýšit odvody ekonomicky aktivních, snížit počet důchodců – zvýšit věk odchodu do důchodu, nebo snížit vyplácené důchody.

Důchody rostou, ale…

Na druhou stranu budoucí důchodci mnoho možností, jak ovlivnit svůj individuální státní důchod, nemají. Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že stát se postará. Průměrný důchod narostl za poslední tři roky o téměř pět tisíc korun, tedy o celou třetinu, za posledních deset let se zdvojnásobil a dosahuje už polovinu průměrné mzdy.

Důchody štěpí společnost. Jak to vidí mladí, starší generace a experti

Bohužel, situace není tak růžová, jako by se mohlo zdát. Spíše naopak. Ani v době bezprecedentní ekonomické prosperity uplynulých let nebyla vytvořena rezerva pro situaci odchodu do důchodu populačně silných ročníků, a už nyní příjmy důchodového systému nestačí na pokrytí výdajů.

Důchodový systém tedy nejenom nestačí na pokrytí dluhu vůči aktuální generaci důchodců, ale vytváří ještě větší dluh vůči generaci budoucí. A výhled demografie tento vývoj do budoucna ještě zhoršuje.

Tisícovka na penzijko nestačí

Budoucím důchodcům tak nezbývá než si vytvářet vlastní rezervy. A zdaleka nebude stačit legendární tisícovka na penzijko. Kdo si chce udržet důstojný životní standard i v důchodu, musí řešit tři základní otázky: kdy, kolik a jak.

Víte už, jak velkou penzi od státu dostanete? Aplikace IDA to spočítá

Odpověď na otázku kdy není složitá: čím dříve, tím lépe. Situaci dobře ilustruje velmi jednoduchý příklad: když je mi 30 let, na důchod si chci naspořit tři miliony, a počítám s ročním zhodnocením čtyři procent, musím si měsíčně odkládat 4 700 Kč, ve čtyřiceti 9 000 korun. Tímto dosáhnu přilepšení na průměrných 20 let v důchodu kolem 12 500 korun měsíčně.

Jana Brodani

  • Absolvovala Fakultu mezinárodních vztahů VŠE, Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, právnické studium LL.M. na University of London a postgraduální program na Francouzsko-českém institutu řízení (IFTG).
  • Od roku 2009 je výkonnou ředitelkou Asociace pro kapitálový trh České republiky.
  • Zasedá v představenstvu mezinárodní asociace EFAMA, kde reprezentuje Českou republiku.
  • Od roku 2017 řídí činnost CFA Society Czech Republic.
  • Pravidelně přednáší na domácích i zahraničních konferencích.

Kolik si má běžný člověk na penzi spořit, je otázka velmi individuální. Každý se může podívat na svůj předpokládaný důchod v aplikaci České správy sociálního zabezpečení, v tzv. Informativní důchodové aplikaci. A pak si říct, kolik reálně bude měsíčně potřebovat ke státnímu důchodu pro zajištění určité úrovně a kvality života.

Asi nejjednodušší z pohledu výpočtu to mají dnešní čtyřicátníci. Do důchodu půjdou za zhruba 20 let, budou v důchodu v průměru také dvacet let, takže plán je jednoduchý. Stejnou částku, jakou budou potřebovat na přilepšení ke státní penzi, si musí odkládat měsíčně už nyní.

Budoucí hodnota těchto prostředků bude značně nižší než dnes. Proto nezáleží jenom na tom kolik, ale i jak si na penzi odkládat.

A tato otázka má v podstatě jenom jedno řešení – investice. Současná výše inflace už řadu spořitelů poučila, že tzv. černá nula v reálu znamená velké červené minus. Neboli když mi někdo garantuje, že budu mít na účtu přesně to, co tam vložím, vlastně znamená, že z toho inflace obrovský kus ukrojí.

Tři pravidla pro investování

Pro člověka, který nemá velké zkušenosti s investováním, je důležitých několik pravidel. To první je velmi pečlivě si zkontrolovat, komu svěřuji své prostředky. Není pochyb, že se vyrojí velká spousta podvodníků, kteří budou nabízet zázračná penzijní řešení. Takže je praktické investovat jenom u důvěryhodných institucí. Pozor na společnosti krachující, existující tři měsíce, nebo netransparentní.

Druhé pravidlo je také relativně jednoduché – čím mladší spořitel, tím dynamičtější aktiva dává smysl zvolit. Stejně tak jako na prahu šedesátky není nejlepší nápad mít všechny peníze v dynamických aktivech, ve třiceti je zase kontraproduktivní být příliš konzervativní. A třetí pravidlo je optimálně využít výhody, které pro individuální zajištění na stáří stát poskytuje.

Kdy půjdeme do důchodu a jaká bude naše penze? Nenechávejte nic náhodě

I proto řada investorů netrpělivě očekává nový penzijní produkt v rámci třetího penzijního pilíře – tzv. Dlouhodobý investiční produkt, na základě kterého člověk získá možnost daňového odečtu ve výši 48 tisíc Kč ročně, respektive také 50 tisíc korun od zaměstnavatele nad rámec současných penzijních fondů a životního pojištění i pro investiční fondy, akcie, dluhopisy nebo spořící účty.

Rozšiřují se tak možnosti státem podporovaných produktů zajištění na stáří, a to za současných podmínek – že si člověk tyto prostředky vybere nejdříve po deseti letech spoření a dosažení šedesáti let.

Tento návrh aktuálně projednává vláda a nelze než doufat, že bude schválen co nejdříve. Protože obzvláště pro náš penzijní systém platí, že už včera bylo pozdě neboli slovy klasika: „U nás jde přestavba tak rychle, že my už dnes se máme líp než zítra…“

17. dubna 2023

Nejčtenější

Za platbu kartou v cizině platí Češi vysoké poplatky. Víme, které banky si účtují nejvíc

Blíží se čas dovolených a české domácnosti počítají peníze, které do letošních cest do zahraničí dají. Součástí dovolených jsou přitom i platby kartou. A není bez zajímavosti, že za tyto platby si...

Doma se moc nepotkáme. Příběhy žen, které našly recept na šťastnou rodinu

Práce od devíti do pěti? Ani náhodou! U těchto povolání to nejde – to by ráno nebyly čerstvé rohlíky, v obchodech by chybělo zboží, o nemocné by neměl kdo pečovat... Tady se dělá přes noc, na směny v...

Dovolená autem. Za kolik natankujete v evropských zemích a co si ohlídat

Premium

Za letošní letní dovolenou chtějí Češi utratit v průměru 1 400 eur, což je v přepočtu téměř 35 tisíc korun. Podle průzkumu jsou aktuálně nejoblíbenějšími dovolenkovými destinacemi v letní sezoně...

Hackeři útočí. Vypořádáváme se s tím jen s vypětím všech sil, říká expert

Naše pracovní i soukromé počítače a mobily čelí denně útokům hackerů. Chtějí naše hesla, čísla kreditek, pokoušejí se ukrást cenná data, vydírat nás. „Počet kyberútoků se v Česku každý rok zvyšuje o...

Elektřina už není jen něco, co přichází ze zásuvky, říká odbornice

Dlouhé roky byly energie levné, spousta domácností je tak moc neřešila, někteří byli celé roky u stejného dodavatele. S válkou na Ukrajině se ale vše změnilo. „Energie, které jsme dříve brali jako...

Doma se moc nepotkáme. Příběhy žen, které našly recept na šťastnou rodinu

Práce od devíti do pěti? Ani náhodou! U těchto povolání to nejde – to by ráno nebyly čerstvé rohlíky, v obchodech by chybělo zboží, o nemocné by neměl kdo pečovat... Tady se dělá přes noc, na směny v...

25. června 2025

Jedenáct kroků, jak získat finanční odškodnění za zranění při autonehodě

V prvních pěti měsících roku 2025 řešila policie přes 33 tisíc dopravních nehod. O život přišlo 137 lidí, dalších 557 bylo zraněno těžce a 8 620 lidí utrpělo lehká zranění. Celková hmotná škoda...

25. června 2025

Spořicí účet nevydělává? Investice do nemovitostí nabízí téměř osm procent ročně

Advertorial

Inflace sice zpomalila, ale peníze na spořicích účtech stále ztrácejí hodnotu. V takové době dává ještě větší smysl investovat chytře a bezpečně. Jednou z cest, jak chránit úspory a získat pravidelný...

24. června 2025

Novinka: Pojišťovny budou muset informovat obmyšlené osoby o životní pojistce

Češi mají podle dat České asociace pojišťoven uzavřeno 4,7 milionu životních pojistek. Pokud dojde k úmrtí pojištěného, může se stát, že o uzavřeném „životku“ nebudou nejbližší vůbec vědět. Peníze...

24. června 2025

Pracovní smlouva a výpověď elektronicky: Jaké novinky platí a co si ohlídat

Od 1. června 2025 začala platit novela zákoníku práce, která mění pravidla pro elektronické doručování pracovněprávních dokumentů. Zaměstnavatelé mohou využít elektronické prostředky například k...

24. června 2025

Hackeři útočí. Vypořádáváme se s tím jen s vypětím všech sil, říká expert

Naše pracovní i soukromé počítače a mobily čelí denně útokům hackerů. Chtějí naše hesla, čísla kreditek, pokoušejí se ukrást cenná data, vydírat nás. „Počet kyberútoků se v Česku každý rok zvyšuje o...

23. června 2025

Nastavte si zrcadlo: Kolo životní energie vám napoví, jak na tom jsme

Léto. Konečně čas na zpomalení. Možná pojedete na dovolenou nebo jen zvolníte pracovní tempo a po dlouhé době začnete vnímat, jak vám vlastně je. Když přestaneme běžet, často uslyšíme to, co jindy...

22. června 2025

Devět členů rodiny ve firmě, to chce vzájemný respekt, říká „Betonpresák“

Ve dvou se to lépe táhne. A co teprve v devíti! V rodinné firmě Betonpres o tom něco ví. Bez jasného rozdělení rolí a vzájemného respektu by to nešlo. „Posiluje to týmového ducha napříč generacemi,“...

21. června 2025

Deset kroků, jak můžete udělat skvělý první dojem u pracovního pohovoru

Chystáte se na pracovní pohovor? Dejte si zvlášť záležet na tom, jak na zapůsobíte. Udělat na personalistu dokonalý první dojem se dá celkem snadno naučit. Třeba vás inspiruje naše desatero...

20. června 2025

Dovolená autem. Za kolik natankujete v evropských zemích a co si ohlídat

Premium

Za letošní letní dovolenou chtějí Češi utratit v průměru 1 400 eur, což je v přepočtu téměř 35 tisíc korun. Podle průzkumu jsou aktuálně nejoblíbenějšími dovolenkovými destinacemi v letní sezoně...

20. června 2025

Advantage Consulting, s.r.o.
MECHATRONIK - PROGRAMÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Elektřina už není jen něco, co přichází ze zásuvky, říká odbornice

Dlouhé roky byly energie levné, spousta domácností je tak moc neřešila, někteří byli celé roky u stejného dodavatele. S válkou na Ukrajině se ale vše změnilo. „Energie, které jsme dříve brali jako...

19. června 2025

Za platbu kartou v cizině platí Češi vysoké poplatky. Víme, které banky si účtují nejvíc

Blíží se čas dovolených a české domácnosti počítají peníze, které do letošních cest do zahraničí dají. Součástí dovolených jsou přitom i platby kartou. A není bez zajímavosti, že za tyto platby si...

19. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.