Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Bonus k penzi za výchovu dětí zůstává zachován. Kdo má nárok a kdo ne?

Vláda představila úsporný balíček a hodlá výrazně šetřit. Dobrá zpráva je, že tak zvané výchovné, tedy bonus k penzi za každé vychované dítě zůstane zachován. Jeho smyslem je ocenit rodiče za péči o děti. Letos se díky tomu zvýšily penze ženám automaticky o pětistovku za každé vychované dítě a na žádost i mužům.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dokud vláda nepřijde s jinou variantou, jak vylepšit důchody za čas věnovaný výchově dětí, bonus zůstává v platnosti.

Bojíte se snížení životní úrovně v penzi? Najděte si dobře placenou práci na portálu jobDNES.cz.

„V roce 2023 se i nadále jedná o 500 korun za každé vychované dítě. V případě výchovy více dětí se výchovné násobí počtem těchto dětí, není zde žádný limit. Výchovné se stává součástí procentní výměry starobního důchodu, která následně bude zvyšována jako celek v rámci budoucích valorizací,“ uvádí na webových stránkách ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

Odpovědi na další otázky, které je dobré znát, jsme zpracovali z informací zveřejněných Českou správou sociálního zabezpečení a MPSV.

Jaké jsou podmínky pro uznání výchovy dítěte?
Výchovné náleží jen za dítě, o které pečujete, nebo jste pečovali alespoň po dobu deseti let v období do dosažení zletilosti dítěte. Pokud se ujmete výchovy dítěte po dosažení osmého roku jeho věku, je podmínka výchovy dítěte splněna, jestliže osobně pečujete nebo jste pečovali o dítě až do jeho zletilosti po dobu alespoň pěti let.
V případě, že dítě zemřelo po dosažení pěti let věku, bude výchovné náležet, jestliže jste pečovali o dítě od jeho narození do jeho úmrtí.

Kdo má na výchovné nárok?
Nárok na výchovné má mít vždy jen jeden z rodičů, případně jiný člověk, který o dítě pečoval v největším rozsahu.

Jak se o výchovné žádá?
Ženám, kterým byl přiznán důchod před 1. lednem 2023 byl důchod zvýšen automaticky, nemusely o zvýšení žádat. Mužům s důchodem přiznaným před 1. lednem 2023 je důchod zvýšen jen na žádost, kterou lze podat až do 31. prosince 2024, jinak nárok na výchovné nevznikne.
Pro starobní důchody přiznané po 31. prosinci 2022 platí, že je třeba o výchovné vždy požádat, a to při podání žádosti o starobní důchod, jinak nárok na výchovné nevznikne.

Lze žádost o výchovné za konkrétní dítě podat i dodatečně?
Nikoliv. Při zvýšení důchodu se přihlíží jen k výchově toho dítěte, které žadatel (žena/muž) uvedl jako vychované v žádosti o přiznání starobního důchodu. Jestliže tato podmínka není splněna, výchovné nenáleží. Výjimka platí jen pro důchody přiznané před 1. lednem 2023

Může se jednat o výchovu vlastního dítěte, ale třeba i výchovu dítěte v pěstounské péči?
Výchovné se týká nejen vlastních dětí, ale i dětí osvojených a též dětí převzatých do péče na základě rozhodnutí například soudu nebo orgánu sociálně-právní ochrany dětí. Z toho vyplývá, že například i pěstounovi může vzniknout na výchovné nárok, pokud o dítě pečoval v největším rozsahu po předepsanou dobu.

Příklad: Paní Anna ve svých 51 letech získala na základě rozhodnutí soudu do péče 9letého vnuka a 5letou vnučku, kteří přišli o rodiče. Nárok na starobní důchod jí vznikne dosažením 65. roku věku.
Paní Anna ode dne přiznání starobního důchodu získá nárok na výchovné také za tyto děti, pokud se o vnučku bude osobně starat alespoň po dobu 10 let, o vnuka až do jeho zletilosti a o výchovné si požádá v rámci žádosti o přiznání starobního důchodu.

Jak se výchova prokazuje?
Při podání žádosti o zvýšení důchodu za vychované dítě musíte uvést mimo jiné údaje o době a rozsahu osobní péče o dítě. Dále je třeba vyplnit čestné prohlášení, že jste o dítě pečovali v největším rozsahu a že jste se vůči dítěti nedopustili jako pachatel, spolupachatel nebo účastník úmyslného trestného činu.
Váš vztah k dítěti se prokazuje rodným listem dítěte, případně jiným dokladem o vztahu k dítěti, a to v případě, že nebude možné tuto skutečnost ověřit v příslušném registru veřejné správy.

Jak se posoudí rozsah výchovy?
Výchova se bude posuzovat od narození dítěte až do jeho zletilosti jako jeden celek. Za toho, kdo výchovu zajišťoval ve větším rozsahu, bude považován ten, v jehož kariéře se v největší míře projevovala výchova „na úkor“ možné pracovní aktivity.

S manželkou jsme vychovali více dětí, můžeme si výchovné rozdělit mezi sebe?
Výchovné za výchovu konkrétního dítěte lze přiznat pouze tomu, kdo výchovu tohoto dítěte zajišťoval v největším rozsahu. Rozdělení výchovy více dětí mezi více osob přichází v úvahu pouze v případě, že výchovu některého dítěte zajišťovala fakticky ve větším rozsahu jedna osoba a výchovu jiného dítěte jiná osoba.
Pokud jedna osoba zajišťovala ve větším rozsahu výchovu všech dětí, náleží jí výchovné za všechny tyto děti, zatímco druhé pečující osobě výchovné nenáleží.

S manželkou jsme společně vychovali dítě, manželka však zemřela, mohu v takovém případě získat nárok na výchovné já?
Ano, ale pouze v případě, že jste výchovu dítěte zajišťoval v největším rozsahu. Jestliže výchovu dítěte v největším rozsahu zajišťovala manželka, nárok na výchovné vám nenáleží.

Existuje řešení pro případ sporu mezi pečujícími o uznání výchovy?
Takový spor, pokud výjimečně vznikne, bude řešit Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ) ve speciálním správním řízení. Využije k tomu všechny důkazní prostředky, které jí správní řád nabízí, například listiny nebo výslechy svědků. Jde o krajní řešení, proto je lepší, když jeho použití nebude nutné, tedy když se pečující osoby na rozsahu výchovy dohodnou. Rozhodnutí OSSZ je přezkoumatelné po správní i soudní linii.

Jak je to s nárokem na výchovné v případě úmrtí dítěte?
V případě starobních důchodů přiznaných po 31. 12. 2022 výchovné nenáleží, jestliže dítě zemřelo před dosažením 5. roku života. Pokud dítě zemřelo v 5 letech či později a rodič o něho pečoval po celou dobu jeho života, nárok na výchovné vzniká.

Příklad: Paní Eva porodila 2 děti a o obě osobně pečovala, a to v největším rozsahu. Jedno zemřelo v 5 letech, druhé dítě dospělo. V tomto případě se obě děti považují za vychované paní Evou, která bude mít nárok na zvýšení procentní výměry starobního důchodu ve výši 1 000 Kč.

Pobírám vdovský důchod, mám nárok na výchovné?
Lidé pobírající pouze vdovský či vdovecký důchod nemají nárok na výchovné. Nárok na výchovné vznikne při splnění podmínek až společně s přiznáním starobního důchodu. Pokud tedy pobíráte současně vdovský/vdovecký důchod a starobní důchod, nárok na výchovné vznikne.

Příklad: Paní Lenka má 55 let, pobírá invalidní důchod a zároveň se stala vdovou. Má tři děti, které vychovala až do jejich zletilosti, ale nárok na výchovné jí zatím nevzniká. Až poté, co jí bude přiznán starobní důchod, získá také výchovné za tři děti.

Pobírám invalidní důchod, mám nárok na výchovné za dítě?
Lidé pobírající invalidní důchod nemají nárok na výchovné. Nárok na výchovné vzniká při splnění podmínek až při vzniku nároku na starobní důchod.

Invalidní důchodci si na 500 korun za každé vychované dítě počkají

Příklad: Paní Hana má 58 let a pobírá invalidní důchod. Vychovala 2 děti až do jejich zletilosti, ale nárok na výchovné jí zatím nevzniká, protože není poživatelkou starobního důchodu. O výchovné může požádat až při uplatnění žádosti o starobní důchod nebo v 65 letech (nejpozději do dvou let od dosažení tohoto věku), kdy se invalidní důchod transformuje ze zákona na starobní.

Mají nárok na výchovné i občané jiných zemí, například Slovenska, pokud v ČR odpracovali podstatnou část pracovního života, případně celý?
Pokud máte důchod přiznaný v ČR, máte nárok i na výchovné. Platí zde stejná pravidla jako pro české občany, tedy bonus za výchovu každého dítěte ve výši 500 Kč měsíčně. V případě, že je přiznán pouze dílčí starobní důchod – kdy cizinec odpracoval v ČR jen část kariéry, snižuje se výše výchovného ve stejném poměru jako ostatní složky důchodu. Výchovné je totiž nedílnou součástí procentní výměry starobního důchodu. Pokud jste tedy v ČR odpracoval či odpracovala polovinu celkové pojištěné doby, pak vám bude náležet výchovné ve výši 250 Kč. V těchto případech nerozhoduje, zda bylo dítě vychováváno na území ČR nebo jinde.

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Čtyřdenní pracovní týden. Zvýšení efektivity, či pokles disciplíny?

Koncept čtyřdenního pracovního týdne se již úspěšně rozšířil do řady zemí. Aktuálně je možné tuto novinku pozorovat i na českém pracovním trhu. Best practices od svého francouzského sourozence...

25. července 2024

Auto z bazaru přestalo jezdit, reklamace zamítnuta. Co s tím, radí advokát

Premium

Ačkoli řada autobazarů garantuje jak kontrolu technického stavu vozidla, tak záruku při potížích, v praxi se někdy může stát, že se zdánlivě výhodný nákup velice rychle promění v noční můru. Na co si...

24. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

Brigáda v safari i výstup do hor. Jak české firmy stmelují své lidi?

Tým, kde vládnou přátelské vztahy, pracuje lépe. I proto jsou teambuildingy oblíbenou součástí kultury firem, bez ohledu na velikost nebo předmět podnikání. Tedy přesněji řečeno, často jde o takzvané...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skončil vám pracovní poměr? Jak je to s nevyčerpanou dovolenou či benefity

Zatímco odstupné je poměrně jasně definované v zákoníku práce, u některých výhod poskytovaných zaměstnavatelem může být situace problematičtější. Jak je to například se stravenkami nebo se...

26. července 2024

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

Přivyděláváte si na brigádě? Může vám vzniknout zajímavá daňová vratka

Během léta si přivydělávají studenti, ženy na rodičovské, penzisté i zaměstnanci nebo osoby samostatně výdělečně činné. Nejčastěji jde o přivýdělky na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní...

26. července 2024

Skončil vám pracovní poměr? Jak je to s nevyčerpanou dovolenou či benefity

Zatímco odstupné je poměrně jasně definované v zákoníku práce, u některých výhod poskytovaných zaměstnavatelem může být situace problematičtější. Jak je to například se stravenkami nebo se...

26. července 2024

Léčba úrazů elektrickým proudem je nekonečná, vědí pojišťovny

Úrazů elektrickým proudem není v porovnání s dopravními nehodami či pády hodně, jejich následky jsou ale vážné. Léčba po zásahu elektrickým napětím trvá měsíce i roky, často s trvalými následky. A...

25. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....