Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přilepšete si k důchodu. Kde nejvýhodněji sjednat penzijní spoření?

Češi si na důchod málo spoří. Stát je chce motivovat k větším úložkám v doplňkovém penzijním spoření změnou státní podpory. A k založení penzijka motivují i samotné penzijní společnosti, které nabízejí nejrůznější bonusy a prémie. Zmapovali jsme aktuální nabídku.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Penzijní spoření existuje u nás už třicet let, a tak již mnozí jeho účastníci, dnes důchodci, řešili čerpání naspořených peněz.

Chcete být v penzi v klidu? Najděte si nejlépe placenou práci na pracovním portálu jobDNES.cz.

„Většinou si lidé peníze vybírali jednorázově, protože výslednou sumu obvykle tvořily řádově nižší statisíce korun a při pravidelné měsíční rentě by pak dostávali třeba jen tisícovku,“ říká předseda Asociace penzijních společností (APS) Aleš Poklop.

Do starého pojištění již nelze vstupovat, ve III.pilíři jej nahradilo doplňkové penzijní spoření. A tam se dá vydělat více. Důležitá je ovšem pravidelnost spoření, včasný začátek a akciová složka ve fondu. Dynamické fondy tvořené z většiny akciemi například zhodnocují v úspěšných letech i přes 20 % ročně.

Roční úspora 6 300 Kč a slušná renta. Češi by měli ve spoření na penzi přidat

Základní obecné doporučení je jasné a jednoduché. Čím dříve, tím lépe. Ideální je opravdu začít si odkládat aspoň nějakou částku už s první výplatou. Pokud se spořením začnete před třicítkou a budete v něm pokračovat celý svůj ekonomicky aktivní život, výrazně si na stáří přilepšíte.

„K vložené tisícovce měsíčně dostanete od státu 230 Kč, a pokud zvolíte dynamický fond, vaše úložky budou v součtu za celou dobu spoření tvořit zhruba 400 tisíc korun, příspěvky od státu téměř 100 tisíc korun, ale násobně vám vydělá penzijní fond svým zhodnocením,“ vypočítává Poklop.

Následně v penzi budete mít ke starobnímu důchodu dalších šest či sedm tisíc navíc. A pokud vám bude přispívat zaměstnavatel, bude částka pochopitelně ještě vyšší A to je znatelný bonus, takže finanční propad po odchodu do penze nebude tak citelný.

Na zahrádce, nebo u moře? Jaké jsou sny Čechů o důchodu a jak na ně finančně

V současné době u nás funguje devět penzijních společností, jak si mezi nimi vybrat? Podle odborníků je důležitější zvolit si investiční strategií.

„Když máte do důchodu daleko, můžete zvolit odvážnější dynamický akciový fond, kde jsou výnosy nejvyšší. Případně zvolit vyvážený fond, tedy mix akcií a dluhopisů. Pár let před penzí bych doporučoval spíše třetí možnost, tedy konzervativní fond,“ radí prezident asociace.

Modelový příklad Začínám spořit ve třiceti

Příklady počítají s dobou spoření 35 let a srovnávají dynamickou a vyváženou strategii. Předpokládané dlouhodobé zhodnocení dynamického fondu 6 %, zohledněn standardně „autopilot“. Předpokládané dlouhodobé zhodnocení vyváženého fondu 4 %, zohledněn standardně „autopilot“.

Dynamický fond
Předpokládané dlouhodobé zhodnocení dynamického fondu 6 %
Měsíční úložka7001 0001 000
Příspěvek zaměstnavatele001 000
Vlastní vklady294 000420 000420 000
Celkem naspořeno1 025 8361 450 3992 631 006
Měsíčně k penzi (10 let)8 97712 69323 024
Měsíčně k penzi (20 let)4 7126 66212 084
Vyvážený fond
Předpokládané dlouhodobé zhodnocení vyváženého fondu 4 %
Měsíční úložka7001 0001 000
Příspěvek zaměstnavatele001 000
Vlastní vklady294 000420 000420 000
Celkem naspořeno717 9621 015 0881 841 039
Měsíčně k penzi (10 let) 89776 2838 88316 111
Měsíčně k penzi (20 let)3 2984 6628 456

Zdroj: APS

Dosud platí, že nejvýhodnější měsíční úložkou jsou 3 000 Kč. V součtu dostanete nejvíc – tedy nejvyšší příspěvek státu a nejvýhodnější snížení daňového základu. Stát v tomto směru připravuje změny, chce příspěvky upravit tak, aby lidi motivoval k vyšším úložkám.

I některé penzijní společnosti nabízejí klientům zajímavé akce a bonusy. Připravili jsme pro vás aktuální přehled. Informace poskytly jednotlivé penzijní společnosti, seřazeny jsou abecedně podle názvu.

Akce a bonusy penzijních společností

Conseq penzijní společnost
Bonus ve výši 0,1 - 0,25 % ročně (podle délky trvání smlouvy) z objemu prostředků na smlouvě získají noví i stávající klienti. Bonus je každý rok připsán do bonusového fondu evidovaného na smlouvě klienta.

Česká spořitelna – penzijní společnost
Poukaz v hodnotě 1 000 Kč do Mall.cz. získá každý nový klient, pokud si penzijní spoření sjedná do konce května a bude spořit alespoň 500 Kč měsíčně. Akce platí i pro rodiče, kteří by spoření sjednávali dětem.

ČSOB penzijní společnost
Bonus 1 000 Kč novým klientům. Odměna se týká smluv uzavřených online do 31.srpna 2023 s minimálním měsíčním příspěvkem 500 Kč a vztahuje se i na dětské smlouvy.

Generali penzijní společnost
Každý nový klient získá nákupní poukaz ve výši 1 000 Kč do Mall.cz. Akce platí do 30.června 2023.

KB penzijní společnost
Novým klientům nabízí po celý letošní rok bonus 1 000 Kč za uzavření smlouvy s minimálním měsíčním příspěvkem 500 Kč. Podmínkou je sjednání smlouvy v mobilu prostřednictvím digitálního kanálu KB Mobilní banka a úhrada alespoň dvou měsíčních příspěvků.

Klienti, kteří používají kreditní karty Lady karta a A karta, obdrží na účet svého penzijního spoření bonus ve výši 1 % z objemu všech jimi realizovaných bezhotovostních plateb kartou, a to až do výše 6 000 Kč ročně.

Pokud rodič založí smlouvu na penzijní spoření dítěti, může získat úrokovou sazbu až 6,5 % p.a. (tzn. 2,5 % p.a. navíc oproti běžné sazbě 4 % p.a.) na nový nebo stávající KB Spořicí účet Junior. A navíc využít další bonus 500 Kč, pokud na tento účet vloží během 3 následujících měsíců alespoň 500 Kč. Nabídka platí do 30.září 2023.

NN penzijní společnost
Při sjednání penzijního spoření pro děti a mladistvé bonus 1 000 Kč. Podmínkou je nastavení měsíčního příspěvku v minimální výši 300 Kč. Akce platí do konce června.

Rentea penzijní společnost
Pro všechny klienty má věrnostní bonus. Každých pět let připíše na účet odměnu ve výši minimálně 1 % z průměrného zůstatku na smlouvě.

UNIQA penzijní společnost
Až 1 000 Kč mohou získat noví klienti. Podmínkou je uzavření smlouvy online na webu Uniqa do konce roku, měsíční příspěvek minimálně 500 Kč a úhrada nejméně 12 po sobě jdoucích pravidelných měsíčních příspěvků.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Elixír z bylin, cukru a radosti, pro jeho autora úkol za odměnu. Příběh Kofoly

Přes šedesát let dělá Čechům Kofola společnost na výletě, pod stanem i vánočním stromkem. Za časů císaře Rudolfa II. bývalo Staré Město pražské plné alchymistů, kteří se snažili přimět rtuť...

13. července 2024

Jak se dědí družstevní byt a kdy přechází na dědice právo nájmu

Premium

Součástí pozůstalosti je veškerý majetek zůstavitele, tedy například i byt ve vlastnictví. Jak je to ale s bytem družstevním nebo nájemním? Nejen na tuto otázku čtenáře iDNES.cz odpovídá advokát...

12. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bankéř: Není co zdaňovat, bankovní sektor žádné mimořádné zisky nemá

Marek Ditz má dlouholeté zkušenosti v bankovním sektoru. V rozhovoru reaguje na otázky, nakolik jsou banky ziskové a zda má smysl je zatížit daní z mimořádných zisků. Česko podle něj potřebuje být...

9. července 2024

Zpožděný let nebo zavazadlo. Víte, jaká máte práva?

Divoká situace v letecké dopravě nenechává spát v klidu nikoho, kdo se nyní chystá někam cestovat. Letadla nabírají mnohahodinová zpoždění, na pražském letišti se navíc objevují problémy s nakládkou...

11. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výrazné zlevňování hypotečních sazeb se podle odborníků nedá očekávat

Úrokové sazby hypoték se již šestý měsíc prakticky nehýbou. Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů na počátku července podle Swiss Life Hypoindexu činí 5,49 procenta. Česká národní banka přitom...

10. července 2024

Proč a jak investovat do umění a co ovlivňuje hodnotu díla

Umělecká díla zpravidla nevznikají s cílem vytvořit nástroj investování. Často však tuto schopnost mají. Předpokladem je, že se při tomto investování řídíme určitými pravidly. Co brát do úvahy,...

15. července 2024

Od poštovních holubů po drony. Co víte o historii i současnosti doručování?

Častěji asi posíláme maily nebo SMS. Někdy je ale potřeba poslat balík nebo dopis s důležitými dokumenty. Potřeby zákazníků se zkrátka mění. A mění se i poštovní služby. Víte, kdy u nás vznikla první...

14. července 2024

Elixír z bylin, cukru a radosti, pro jeho autora úkol za odměnu. Příběh Kofoly

Přes šedesát let dělá Čechům Kofola společnost na výletě, pod stanem i vánočním stromkem. Za časů císaře Rudolfa II. bývalo Staré Město pražské plné alchymistů, kteří se snažili přimět rtuť...

13. července 2024

Jak se dědí družstevní byt a kdy přechází na dědice právo nájmu

Premium

Součástí pozůstalosti je veškerý majetek zůstavitele, tedy například i byt ve vlastnictví. Jak je to ale s bytem družstevním nebo nájemním? Nejen na tuto otázku čtenáře iDNES.cz odpovídá advokát...

12. července 2024

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...