Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Analytici na trzích opatrně vyhlížejí lepší zítřky. Neznámých je ale hodně

Po pádech uplynulého roku by se trhy mohly začít probouzet. I letos ale přetrvává řada neznámých, které když „bouchnou“, trhy to bolestně pocítí. Může jít například o rozšíření války z Ukrajiny dál nebo o konflikt jinde ve světě. Otazník visí i nad energiemi. Takové události by způsobily na trhu velký poprask, předpovědět se ale dají jen těžko.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Velkou neznámou, která na trhy má zásadní vliv, zůstává vývoj hlavních světových ekonomik. Otázkou je, zda zamíří do recese a jak hluboká případně bude. „Zpomalení růstu vidíme už nyní, ale není jasné, jestli například americká ekonomika spadne do recese, nebo zvládne utahovací cyklus měnové politiky bez větších ekonomických škod,“ uvedla Anna Píchová, analytička společnosti Cyrrus.

Opatrně pozitivní pohled přináší Radim Krejčí, zakladatel investiční platformy Portu. „V případě, že bude pokračovat pokles inflace a nedojde k velké recesi, tak se můžeme dočkat i mírného růstu akcií, ale nepůjde o nic strmého,“ uvedl pro MF DNES s tím, že nečeká ani další výrazné pády.

To potvrzuje také průzkum společnosti Bloomberg, v němž 80 procent analytiků očekává růst. „Bude to ale souviset se spoustou faktorů, jako je velikost recese, výše úrokových sazeb a boj s inflací, zda se podaří obnovit dodavatelsko-odběratelské řetězce nebo jestli se povede utlumit poptávku ve vyspělém světě,“ upozornil dále Krejčí.

Pomalejší inflace pomůže

Od inflace v průběhu letoška analytici vesměs čekají zpomalení. „Pokles inflace bude mít pozitivní dopad na ceny dluhopisů. Nahoru půjdou i akcie, s klesajícími úroky poroste technologický sektor. Čekám tedy, že letošek bude lepší. K růstu by mohlo dojít už na jaře, je ale třeba brát v potaz, že doba je celkově nejistá,“ předpovídá Eva Hlavsová, zakladatelka investiční platformy Fondee.

„Akciové trhy na ekonomický vývoj reagují hodně dopředu, pokud by se tedy v polovině roku začal rýsovat pokles inflace a postupně by šly dolů sazby, tak by nakonec rok nemusel být tak špatný jako ten předchozí,“ doplnil David Brzek, analytik Fio banky.

Trhy za sebou skutečně mají hodně nepříjemné období. Hlavní americké indexy odepsaly mezi 15 až 20 procenty, dvakrát dobře na tom nebyla ani pražská burza. „Ztráty byly vidět v Severní Americe, Evropě i Asii. Napříč hlavními indexy vidíme ztráty ve vysokých procentech,“ shrnuje dění Brzek.

„Důvodem je válka, která vytvářela velkou nejistotu a nervozitu mezi investory. Od ní se také odvíjela energetická krize. To všechno ovlivňovalo nejdůležitější ekonomický ukazatel, kterým je inflace. Na její zrychlení musely reagovat centrální banky vyššími úrokovými sazbami, na které trhy odpovídají poklesem. Pro trhy to tak byl velmi špatný rok,“ vysvětlil dále Brzek.

Nezkrocená inflace i konec masa. Banka hádá nepravděpodobnou budoucnost

Nejhůře se v minulém roce vedlo kryptoměnám, které odepsaly přes 60 procent ze své hodnoty, ztrácely ale i dluhopisy. „Situace, kdy klesají jak akcie, dluhopisy, tak například zlato, je pro investory dost nová. K tomu se přidaly i kryptoměny. Zdálo se, že před poklesy nebylo kam utéct,“ uvedl Vojtěch Mejzlík, investiční specialista ze společnosti Sirius Finance.

Zajímavý příběh letos píše Netflix. Z hodnoty 620 dolarů za akcii došlo k poklesu až na 163 dolarů. „Společnost bojovala s poklesem předplatitelů a výsledky ze začátku roku její akcie srazily až na hodnotu 26 procent od maxim. Firma změnila politiku, zavádí nové služby. Aktuálně se zvyšuje počet předplatitelů, i akcie se vrací k růstu. A očekává se další růst,“ doplnil Mejzlík.

Krize má i vítěze

Masivní výprodeje ale mohou představovat i příležitost pro nákup, a to jak akcií, tak dluhopisů. „Osobně bych se ale nepouštěl do kryptoměn, kde může být zima velmi dlouhá,“ myslí si Mejzlík.

Tak jako každá krize, i ta aktuální nemá jen poražené, ale i vítěze. „Jedním ze sektorů, který ze situace těžil, je energetika, ropa a další energetické komodity. Sektor, který zahrnuje ropné společnosti, byl asi 50 procent v plusu. Cena komodit byla ale velmi volatilní, například ropa šla v první polovině nahoru, teď už je ale na svých letošních minimech. Rok byl tedy charakteristický i velkou volatilitou (kolísání hodnoty, pozn. red.),“ uvedl Brzek.

Jak si vedla vybraná aktiva - grafiku zvětšíte kliknutím

Celkově komodity za uplynulý rok zamířily k silnými výsledkům. Měřeno Bloomberg komoditním indexem vzrostl sektor v roce 2022 o 15 procent. Jak se bude komoditám dařit letos, ovlivní podobné faktory jako akciové trhy. Pokud se ale nenaplní temné scénáře, mělo by se jim dařit i letos.

„Předpokládáme, že komoditní index zažije další pozitivní rok. Ziskové budou převážně kovy, a to nejen investiční ale i ty průmyslové, které jsou klíčové při energetické transformaci. Zajímavý bude i vývoj ropy. Po propadech v letošním čtvrtém kvartále očekáváme, že ropa Brent bude hranici 90 dolarů za barel atakovat již v prvním čtvrtletí roku 2023,“ očekává Tomáš Daňhel, analytik ze Saxo Bank.

Autor:
  • Nejčtenější

Aerolinky vykázaly z letadla černochy kvůli zápachu. Dopravce slibuje nápravu

21. června 2024  10:55

Tři muži černé pleti žalují leteckou společnost American Airlines kvůli rasové diskriminaci. Tvrdí,...

Švédsko se rozloučilo s hotovostí. Zato masivně přibylo digitální kriminality

21. června 2024

Mezi evropské lídry bezhotovostních transakcí se dlouhá léta řadí Švédsko. K trendu však...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Západní zboží dál míří do Ruska. I díky Nizozemci, který na tom zbohatl

22. června 2024

Společnost Nike přestala prodávat své sportovní oblečení v Rusku už krátce po zahájení invaze na...

Potraviny jako před krizí. Kuřecí za stovku, cibule i za patnáct, říká web

18. června 2024

Ceny některých potravin proti stejnému období minulého roku výrazně zlevnily. U některých...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

My ve vašem a vy u nás. Popularita výměny domovů roste, lidé ušetří tisíce

22. června 2024

V době raketově rostoucích cen za ubytování v hotelech zažívá nebývalý boom výměna domů. Její...

Palác Lucerna mění majitele, Havlová prodala za miliardu většinový podíl

24. června 2024  12:38

Dagmar Havlová prodala většinový podíl v pražském Paláci Lucerna za téměř miliardu korun skupině...

MTX Group loni vydělala tři miliardy. Zisk investuje do modernizace a rozvoje

24. června 2024  12:14

MTX Group Petra Otavy loni utržila tržby byly 54,3 miliardy korun. Zisk před zdaněním, odpisy a...

KOMENTÁŘ: Kvalifikaci na fotbalové Euro jsme zvládli. Zabojujeme i o eurozónu?

24. června 2024

Národní tým fotbalové reprezentace bojuje na Euru 2024 o postup ze skupiny. O něm rozhodne poslední...

Čtrnáctý balík protiruských sankcí schválen, EU nově zakázala překládky plynu LNG

24. června 2024  11:35

Členské státy Evropské unie v pondělí formálně schválily čtrnáctý balík sankcí proti Rusku. Sankční...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...