Dvě pražské restaurace uhájily hvězdu v prestižním průvodci Michelin

  10:48aktualizováno  10:48
V prestižním gastronomickém průvodci Main Cities in Europe, vydávaném společností Michelin, se udržely mezi nejlepšími kontinentálními restauracemi dva české podniky - Alcron a La Degustation. Žádné další tuzemské restaurace letos michelinskou hvězdičku nezískaly. Nejvyšším oceněním se však poprvé může chlubit také restaurace v sousedním Polsku.

Kuchaři Oldřich Sahajdák (La Degustation Boheme Bourgeoise) a Roman Paulus (Alcron) | foto: Koláž - iDNES.cz

Hvězdičku získal varšavský Atelier Amaro. Polsko bylo jedinou zemí ve středoevropském regionu, která zatím na první hvězdu čekala.

Dvě oceněné tuzemské restaurace Alcron a La Degustation Bohême Bourgeoise získaly hvězdičku poprvé loni. Tehdy byli zároveň poprvé oceněni čeští kuchaři Roman Paulus a Oldřich Sahajdák. První jmenovaný z restaurace Alcron vařil také pro britskou královnu.

La Degustation přinesla do Česka další premiéru - poprvé byla oceněna česká kuchyně. Tato restaurace připravuje staročeskou panskou kuchyni, reprezentuje ji třeboňský candát, králík nebo hovězí jazyk (více o loňských cenách zde).

Kromě dobré reputace přivádí hvězdičky do restaurací také řady nových hostů. Potvrzují to zkušenosti oceněných restauratérů. "Nikdy jsme to přesně nepočítali, ale po udělení hvězdičky přibylo asi 30 procent hostů, rezervace se naplnily dopředu a hlásilo se hodně zájemců o práci. To trvalo asi půl roku, od října se vše vrátilo k normálu," řekl MF DNES Oldřich Sahajdák z restaurace La Degustation.

Dobré jídlo za slušnou cenu. Přibyla pražská Aureole

Michelinský průvodce také doporučuje cenově dostupnější restaurace. Symbolického panáčka Bib Gourmand loni získaly pražské podniky Aromi, Divinis, Le Terroir, Lichfield, Sansho a SaSazu. Letos k nim nově přibyla restaurace Aureole v 27. patře pražského mrakodrapu na Pankráci. Aureole nabízí tříchodové denní menu za 390 korun. Naopak restaurace Monastery, nově Lichfield, bude muset ještě komisaře přesvědčit a nyní Biba ztrácí.

Až do loňska získala v Česku nejvyšší ocenění, které restauracím přináší nové hosty, pouze restaurace Allegro pražského hotelu Four Seasons pod vedením italského šéfkuchaře Andrea Accordiho. Ital však odešel šéfovat luxusním restauracím do Petrohradu a pražský podnik s jeho odchodem o hvězdu přišel. Loni už se Allegro v průvodci neobjevilo. Kulinářské umění Accordiho vyneslo této restauraci hvězdičku třikrát během čtyř let.

Průvodce Michelin si od svého vzniku získal velkou prestiž jako rádce pro řidiče, kterým se na cestách hodí doporučení, kde dobré jídlo, ubytování nebo servis. V současnosti nabízí přes dva tisíce tipů na restaurace ve dvaceti evropských zemích. Získat mohou až tři hvězdičky (nejvyšší počet znamená, že se vyplatí podnik navštívit už jen kvůli výbornému jídlu), takových restaurací je však jen 15.

Průvodce Michelin Main Cities of Europe 2013 je dostupný v tištěné podobě, na webové stránce Viamichelin.com, a letos poprvé i v aplikacích pro mobilní telefony.

Kuchaři ocenění Michelinskou hvězdou v roce 2012

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Pošta zamrzla v minulém století, je to neudržitelné, říká její šéf Knap

Roman Knap

Roman Knap řídí Českou poštu od června loňského roku a má ambici podnik fungující podle pravidel minulého století...

Popelnice ke každému domu. Eko-kom má vlastní recept, jak zvýšit recyklaci

Toto jsou nové podzemní kontejnery za skoro milion korun. Někteří jihlavští...

Barevné popelnice k rodinným domům a větší dotřiďování směsného odpadu jsou hlavními návrhy Eko-komu, společnosti...

Všechno závadné polské hovězí už je zajištěné, snědlo se 110 kilo

Řezník v obchodě v polském městě Gdyně aranžuje hovězí maso.

Veškeré nezpracované hovězí maso z Polska ze 700 kilogramové zásilky se již dohledalo, řekl v pátek mluvčí veterinářů....

Najdete na iDNES.cz