Poslední místo v Česku, kde uvidíte železnou oponu

Ostnaté dráty, minové zátarasy, rozoraná pásma a nástražné systémy podél hranic jsou pro mnohé už jen temnou minulostí. Omyl! Stačí se zajet podívat do hraniční vísky Čížov v Podyjí, posledního místa u nás se zbytky železné opony. Místa, kudy by podle znalců kdysi neprošel ani král Šumavy.
V Čížově dodnes uvidíte stovky metrů ostnatých drátů z totalitních časů železné opony.

V Čížově dodnes uvidíte stovky metrů ostnatých drátů z totalitních časů železné opony. | foto: Vratislav KonečnýiDNES.cz


Zdroj: Mapy © PLANstudio

V osadě Čížov, oddělené od rakouského Hardeggu řekou Dyjí, dávají lišky dobrou noc. Přesto se tu zastavuje dost lidí, vzpomínky na minulý režim ještě nevybledly.

Na konci obce podél pohraniční silnice se dochovalo pár set metrů rezavějícího ostnatého drátu a branka v plotě. Za ní můžete vidět kus rozorané země a na mírném kopečku strážní věž, takzvanou špačkárnu, ze které příslušníci Pohraniční stráže přehlíželi okolí a dbali, aby neproklouzla ani na jednu stranu byť jen myš.

V nedaleké budově bývalého celního úřadu je informační středisko Podyjí. Pro ty, kteří tu dobu nezažili, pak u drátů několik vysvětlujících tabulí, cože to ona železná opona byla.

Čížov

Železná opona, která hermeticky uzavírala státní hranici s Rakouskem a Spolkovou republikou Německo, se začala budovat už od roku 1948. Skutečně neprostupnou se pak stala v letech 1952 a 1953, jako reakce na neustálé útěky lidí přes hranici. Hraniční pásmo, které mělo šířku 4 až 10 km, bylo pro normálního smrtelníka zcela uzavřené.

Používal se systém tří plotů z ostnatých drátů - první byl vysoký zhruba dva metry, další plot pak byl nabitý vysokým napětím od 3 000–6 000 voltů (v roce 1964 za Chruščova zrušeno), a třetí měl bránit zvěři, aby pronikla k plotu pod napětím. Mezi ploty bylo navíc zorané pásmo v šíři asi 20 metrů, aby se daly okamžitě odhalit případné stopy.

Zakázaným pásmem s přísným režimem, ostře střeženým příslušníky Pohraniční stráže, se stalo i Podyjí s vesničkou Čížov.

Zabetonovaný hrad

Zhruba 10 kilometrů od Čížova si můžete prohlédnout dalšího němého svědka totalitních časů - Nový Hrádek.

"Pohraničníci tu dokonce zasypali sklepy a zabetonovali všechny možné díry, které do zříceniny vedly. Báli se, aby se tu nikdo nemohl skrýt před případným útěkem do Rakouska," vypráví průvodce na půvabné zřícenině Nového Hrádku u Lukova poblíž Vranovské přehrady.

Čížov

Čížov

Paradoxně ale, když pomineme betonování, které se pak po roce 1989 odstranilo, právě přísný vojenský režim zachránil Nový Hrádek před vlivem civilizace. Z vyhlídky uvidíte dole pod vámi nádherné meandry Dyje, které jsou tak blízko sebe, že jednu chvíli vidíte kus Rakouska, pak zase kus Česka, zase Rakousko a znovu Česko. Vše tu dodnes zůstalo v původní, nenarušené kráse.

Nový Hrádek

Pohraniční hrad, který je národní kulturní památkou, leží dost stranou běžných turistických tras, o to více nadchne jeho prohlídka. Skládá se ze dvou objektů - starší lucemburské stavby ze 14. století s dvojitým, do sebe vloženým prstencem oválných hradeb, a novějšího předního hradu s mohutnou třičtvrtěválcovou věží z 15. století.

Přestože hraniční pásmo je minulostí, pohybujete se v nejpřísnějším pásmu Národního parku Podyjí. Autem se dostanete asi dva kilometry od zříceniny, dále už musíte po svých. Cyklisté mají výhodu, terén je dobře sjízdný.

Nedaleko parkoviště se nachází pěchotní srub z druhorepublikového opevnění jižní hranice. Nebylo ani dokončeno a nesehrálo žádnou roli. To ještě byla hranice celkem průchozí, financům se dalo uniknout. Pak ale přišel únor 1948 a bylo zadrátováno.

Ostuda na Kvildě a ztráta paměti

Není to tak dávno, co bylo na šumavské Kvildě plánováno Muzeum železné opony. Tam se před šesti lety za velkého humbuku sjeli zástupci politických stran a různých institucí. Plány byly obrovské, létaly zde částky v řádech stamilionů, pobočky muzea měly být dokonce až v USA. Projekt podporoval dokonce tehdejší tajemník OSN Annan, ale i předseda Senátu Sobotka, bývalý premiér Gross, bývalí ministři zahraničí Kavan a Dienstbier... Z velkolepých plánů nakonec sešlo a na ostudu se pozvolna zapomíná.

Poslední připomínkou rozdělené Evropy tedy zůstává jen Čížov. Trochu málo na 40 let zadrátované totality.

Může se hodit

Národní park Podyjí a Thayatal

Národní park Podyjí je nejmenším národním parkem v České republice. Rozkládá se podél řeky Dyje protékající 40 km dlouhým, hlubokým meandrovitým údolím mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Údolí řeky Dyje má kaňonovitý charakter a Dyje zde vytváří mnoho meandrů lemovaných skalními útvary a kamennými moři.

Na Národní park Podyjí navázalo v roce 2000 vyhlášení Národního parku Thayatal na rakouské straně hranice. Území NP Thayatal navazuje bezprostředně na území NP Podyjí na české straně.

Hospoda

V Lesné, na spojnici mezi Vranovem a Znojmem, je restaurace v původním větrném mlýnu holandského typu, podobný najdete funkční v nedalekém rakouském Retzu.

Ochutnávky na vinici

Když už jste na cestách v Podyjí, vinařské oblasti, musíte navštívit Šobes nedaleko Znojma, jednu z nejvýznačnějších vinic u nás. Ochutnat ze vzorků můžete přímo na vinici. Dostanete se sem pouze pěšky nebo na kole. Tento víkend 4.–5. října bude ochutnávkový stánek otevřený v této sezoně naposledy. Pak znovu až 1. června příštího roku.

Tip iDNES.cz na výlet v okolí přes hranici
Až budete v Čížově, rozhodně se jděte podívat na rakouskou stranu. V nedalekém Hardeggu je starý hrad, v jehož zdech je zajímavá expozice připomínající nesplněné ambice Habsburka Ferdinanda Maxmiliána. Bratr Františka Josefa se nechal korunovat mexickým císařem; moc slávy si ale neužil, posléze ho popravila mexická armáda. Expozice je malá, ale dostatečně dokumentuje ambice zneuznaného Habsburka. Hardeggová se jmenuje i manželka ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, jejíž rod hrad vlastní. 

Užitečné weby
www.nppodyji.cz/
www.znojmo.biz
www.novyhradek.net

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  25.7 22:08

Mapa odpadků Středozemního moře prozradí, které pláže raději vynechat

Každých šedesát sekund skončí ve světových oceánech množství plastových odpadů, odpovídající plně naloženému nákladnímu autu. Kudy přesně se ta znečišťující masa dál ubírá, kterými proudy je unášena...

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co ochutnat v Polsku: tato legendární jídla nesmíte vynechat

Polsko je známé svojí výbornou gastronomií a turisty svádí k ochutnání mnoha pokrmů. Někdy však není jednoduché se v kulinářském ráji zorientovat, proto vám přinášíme tipy na jídla, která byste měli...

23. července 2024

Kolonizace naopak. Evropa spadla do pasti turismu a teď se bouří

Premium

Od Kanárských ostrovů přes Barcelonu po ostrovy v Egejském moři se šíří protesty proti turistům. Stagnující Evropa se pomalu stává skanzenem, jenže opilí cizinci a raketový růst nájmů vadí stále...

24. července 2024  15:20

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Nakrmte Instagram. Na těchto místech pořídíte nejlepší fotky z Itálie

Itálie nešetří scenériemi ani místy, která si zaslouží zdokumentovat chlubivou fotkou z dovolené. Ale snadné to není. Některým snímkům chybí nápad, dobré světlo nebo mají okolo přebytek turistů. Jak...

27. července 2024

Zrezlé pozlátko. Olympijské stadiony jsou pro pořadatele prokletím i darem

Premium

Pár týdnů se na ně upírají oči celého světa. Ale jejich sláva opadne s tím, jak se sportovci a účastníci rozjedou zpět domů. Olympijské stadiony jsou předimenzované stavby, kterým se po skončení...

26. července 2024

Existují situace, na které vám cestovní pojištění nestačí. Na co dát pozor

Každá pojišťovna má nějaké výluky. Jde o situace, kdy vám ani přes zaplacenou pojistku nic nevyplatí, nebo výrazně zkrátí plnění. Pokud je před uzavřením pojistky neznáte, snadno se může stát, že...

26. července 2024

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  25.7 22:08

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....