Černí baroni, svatojánská legenda i tajemný Klášter. Výlet na Nepomucko

  7:00
Mile zvlněná krajina skoro bez průmyslu, prostá megalomanských staveb i novodobých satelitních městeček. To je Nepomucko na jižním Plzeňsku, kam vás zveme na výlet. Navštívíme rodiště svatého Jana Nepomuckého, zastavíme se na Zelené hoře, dějišti Černých baronů, a podíváme se do tajemného Kláštera.
Klášter u Nepomuka a Zelená Hora.

Klášter u Nepomuka a Zelená Hora. | foto: Vít Štěpánekpro iDNES.cz

Město Nepomuk, Zelenou Horu a obec Klášter spojuje naučná stezka. Vychází z nepomuckého náměstí a směřuje po úpatí Zelené hory do Kláštera, zpět do města se vrací podél říčky Úslavy. Trasa je 4,5 km dlouhá, výstupem na Zelenou horu a prohlídkou Kláštera si tento "mikrovýlet" prodloužíte asi o 2 kilometry.

Nepomuk: na monumentální kostel si netroufli ani komunisté

Když stanete na prostorném, svažitém náměstí v Nepomuku, možná vás na chvíli ovane atmosféra velkého města. Ale jen do doby, než zvednete oči ke vzdálenějšímu obzoru. Z nepomuckého náměstí je totiž vidět do luk a polí, které začínají jen pár set metrů odtud.

Na náměstí vás potěší pěkně opravené fasády historických domů v čele s dominantní budovou muzea, bývalé piaristické koleje z druhé poloviny 19. století. Oko bohužel upoutá též mohutná, nevzhledná betonová hmota obchodního domu v jihozápadním koutě náměstí. To je produkt nešťastného "urbanistického rozvoje" za komunismu, kvůli kterému se v 80. letech 20. století zbourala fronta cenných historických domů. Je skoro nemožné se vyhnout úvaze, že úmyslem komunistických plánovačů bylo, aby obchodní středisko aspoň částečně zakrylo výhled na dominantní stavbu města – kostel svatého Jana Nepomuckého. Absurditou navíc je, že se středisko otevřelo až v roce 1991.

Nepomuk, kostel sv. Jana Nepomuckého zčásti zakrytý budovou nákupního střediska

Nepomuk, kostel sv. Jana Nepomuckého zčásti zakrytý budovou nákupního střediska

nepomuk

Jan (řečený z Pomuku) se totiž podle tradice skutečně narodil kolem roku 1340 v místech, kde dnes stojí kostel sv. Jana Nepomuckého. Tehdy zde ale existovala pouze nevýznamná obec Pomuk. Teprve pozdějším spojením Pomuku se sousedními Přesanicemi vznikl Nepomuk, který se stal městem až roku 1730, krátce po svatořečení slavného rodáka.

Vztáhnout ruku na samotný chrám se ale neodvážili ani komunisté a tak můžete obdivovat monumentální barokní kostel, jehož dnešní podoba vznikla v letech 1734–1736 podle projektu K. I. Dientzenhofera. Impulsem ke stavbě bylo svatořečení Jana Nepomuckého (1729). Předtím tu stál menší dřevěný kostel a ještě dříve snad Janův rodný dům.

Interiér má podobu přibližně čtvercové síně a na hlavním oltáři spatříte sochu sv. Jana s typickou svatozáří tvořenou pěti hvězdami. Vedle portálu si všimněte pamětní desky vyvedené ve 12 jazycích včetně maďarštiny nebo portugalštiny.

Nepomuk, radnice a bývalý Dannerův pivovar

Nepomuk, radnice a bývalý Dannerův pivovar

Nepomuk, pamětní deska na kostele sv. Jana Nepomuckého

Nepomuk, pamětní deska na kostele sv. Jana Nepomuckého

Zelená Hora: podvržené rukopisy a Černí baroni

Muži starší čtyřiceti let ani mnozí další při vyslovení toho názvu nezaváhají: Zelená Hora u Nepomuka rovná se Černí baroni. Legendární "hlášky" vojína Kefalína či majora Terazkyho se díky románu Miloslava Švandrlíka citovaly nejen za nudných kasárenských večerů, ale staly se součástí folkloru posměšně glosujícího poměry v komunistických branných silách.

Jenže ne vše bylo na Zelené hoře tak úsměvné, jak by se ze Švandrlíkova díla či filmové adaptace Černých baronů mohlo zdát.

Zelená hora (536 m n. m.) se zvedá strmými zalesněnými svahy mezi Nepomukem a obcí Klášterem. Jakési opevnění na tomto kopci se datuje již k roku 1221, ale ve srovnání s mocným cisterciáckým klášterem při severním úpatí hory mělo zřejmě jen malý význam.

V roce 1465 byla na zdejším hradě založena Jednota zelenohorská, odbojný spolek katolických pánů proti Jiřímu z Poděbrad. Přibližně dnešní podobu získaly stavby na Zelené hoře za Švamberků v letech 1670–1688, kteří tu postavili renesanční zámek.

Zelená hora

Zelená hora. Wikimedia Commons, Martina Cimflová

Největší pozornost přitáhla Zelená Hora v roce 1817. Tehdy tu totiž byl "objeven" tzv. Rukopis zelenohorský, prý vzácný manuskript z 9. století, který měl dokazovat starobylý původ Čechů. Čeští obrozenci se snažili "nálezu" tohoto údajně vynikajícího díla propagandisticky využit v boji za českou věc. Nakonec ale tzv. Rukopisy udělaly Čechům spíše medvědí službu, historici se dnes vesměs shodují v tom, že se jednalo o podvrh.

V roce 1939 po ustavení Protektorátu Čechy a Morava obsadila Zelenou Horu armáda. Nejprve tu sídlila německá branná moc, ale největší škody napáchaly až jednotky technických praporů armády komunistického Československa. Tehdy byl interiér zámku zcela zdevastován.

Po roce 1990 se dlouhá léta táhly restituce, pak se nevydařil první pronájem soukromému investorovi. Od začátku roku 2010 zámek spravuje francouzská společnost, která ho přestavuje na hotel. Z těchto důvodů je Zelená Hora v současnosti pro veřejnost uzavřena.

Tajemný Klášter

Je to na první pohled opravdu divná vesnice. Na náves vcházíte středověkou branou zakomponovanou do torza starobyle vypadající zdi, na každém druhém stavení se najde nějaký nepatřičný kamenný prvek, hřbitovní zeď je proražena gotickými okénky... Jsou to pozůstatky kláštera, který na tu stál ve středověku. A že nebyl jen tak ledajaký.

Klášter u Nepomuka, torzo klášterních zdí

Klášter u Nepomuka, torzo klášterních zdí

Mužský cisterciácký klášter Citeaux Pomoch založil na úpatí Zelené hory snad kníže Vladislav II. kolem roku 1145. Výstavba se táhla asi 50 let a po dokončení se klášter zařadil mezi nejvýznamnější stavby svého druhu v celých Čechách. Žilo tu snad až 300 mnichů, klášter udržoval čilé styky s pražským biskupstvím i královským dvorem.

Prosperitu však ukončily, podobně jako na stovkách jiných míst Čech a Moravy, husitské války. Útokem vedeným ze Zelené hory husité klášter dne 25. dubna 1420 zcela zničili.

Jak to tu vypadalo před husitskou pohromou nelze z historických pramenů hodnověrně rekonstruovat, ale jistě nešlo o řadové církevní sídlo. Prozrazují to obrovské rozměry komplexu, znatelné ze zbytků obvodových zdí dodnes. Podle jedné z dobových pověstí prý byla střecha hlavního klášterního chrámu pokryta zlatem...

Lnáře - cestou z Nepomuku

Lnáře - cestou z Nepomuku

Klášter u Nepomuka, okno ve hřbitovní zdi

Klášter u Nepomuka, okno ve hřbitovní zdi

Po skončení husitských válek se sice mniši pokoušeli někdejší slávu kláštera vzkřísit, ale to se nepodařilo. Na jeho troskách vznikla v následujících staletích ves nazvaná prostě Klášter. Při její výstavbě se použily trosky klášterního komplexu a právě to dodává vesnici současný kuriózní charakter - tu podivná zeď s románskými okénky, tu gotický portálek...

může se hodit

Jak se tam dostat

Z Prahy do Nepomuka dojedete z Prahy vlakem za dvě a půl hodiny. Železniční stanice Nepomuk (na hlavní trati Plzeň – České Budějovice) je ale vzdálená od náměstí 3 kilometry a autobus jezdí do města pravidelně jen ve všední dny.

Autem to z Prahy do Nepomuku trvá asi za půldruhé hodiny; z plzeňské dálnice vyjeďte u Starého Plzence. Do menších obcí v okolí se o víkendech dostanete prakticky jen autem, spojení autobusy je sporadické.

Ubytování

Hotel u Zeleného stromu na náměstí v Nepomuku účtuje za pěkné dvoulůžkové pokoje mimo sezonu 1 250 Kč. V objektu je i dobrá restaurace, na jejichž stěnách si všimnete motivů ve stylu Dobrého vojáka Švejka.

Trochu levnější je Pension Stichenwirth na okraji Nepomuku, za lůžko a noc tu dáte asi 400 Kč.

Užitečné weby

www.nepomucko.cz - stránky turistického regionu Nepomucko
www.nepomuk.cz - oficiální stránky města Nepomuku
www.zelenahora.cz - informace o zámku Zelená Hora a jeho historii
www.sjn.cz - webové stránky o svatém Janu Nepomuckém

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Za hlučnou party zaplatíte i statisíce. Na co si dát ve Španělsku pozor

Španělské vládě došla trpělivost s problémovými turisty. Během minulého roku zavedla řadu nových zákonů a omezení, která mají za úkol vypořádat se s problémy nadměrného turismu v nejoblíbenějších...

Akce Bílý kámen. Co vás čeká a nemine ve vojenském újezdu Libavá

Ve čtvrtek 1. května 2025 se po roce opět pro turistickou veřejnost otevře od roku 1946 nepřístupný Vojenský újezd Libavá v Olomouckém kraji. Akce nazvaná Bílý kámen umožní zájemcům nahlédnout do...

Dějiny se neustále vracejí. Lidstvo je nepoučitelné, říká Olga Menzelová

Premium

Olga Menzelová miluje cestování a cestami do dalekých krajů vzdělává i své tři děti. Blízko má hlavně k Egyptu, kam každoročně doprovází svého partnera egyptologa Miroslava Bártu na expedice. Která...

Cesta autem do Chorvatska. Vše co potřebujete vědět před dovolenou 2025

Chystáte se do Chorvatska autem? Sepsali jsme přehled praktických informací, které vám usnadní přípravu i samotnou cestu. V článku najdete tipy na trasu, ceny pohonných hmot i mýtné, místa pro...

Největší archeopark Maďarska okouzlí nádhernými antickými vykopávkami

Za časů římského impéria bylo nynější Maďarsko srdcem starověké Panonie. Její dávní kolonizátoři tam po sobě zachovaly četné stopy. K těm nejatraktivnějším patří pozůstatky antického města Gorsium,...

28. dubna 2025

Revolver, mikrovlnka, sekačka na trávu. Co všechno lidstvu dává Expo

I pařížská Eiffelova věž je dědictvím světové výstavy Expo. Ta letošní zrovna začala v Japonsku. Na začátku byla před 170 lety chuť velmocí ukázat pokrok v průmyslové revoluci. Zajímavou historii...

27. dubna 2025

Na co zírá mašinfíra: Na trati do Velvar by mohly vlaky závodit s auty

Dnešní Mašinfíra nám představí deset kilometrů dlouhou trať ve středních Čechách. Část dráhy vede přímo u silnice druhé třídy jako téměř její třetí pruh. Kdyby auta a vlaky neměly svoje rychlostní...

27. dubna 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  26.4 14:46

Z Mechova přes Štěkndorf do Šakalova. Jak vznikaly přezdívky českých měst

Premium

Aniž to víte, místa vyjmenovaná v titulku jste možná někdy navštívili. Jsou to přezdívky měst vzniklé někdy ze škodolibosti, jindy z patriotismu. Ke zrodu přezdívek se vážou legendy, pověsti i vraždy.

26. dubna 2025

Cesta autem do Chorvatska. Vše co potřebujete vědět před dovolenou 2025

Chystáte se do Chorvatska autem? Sepsali jsme přehled praktických informací, které vám usnadní přípravu i samotnou cestu. V článku najdete tipy na trasu, ceny pohonných hmot i mýtné, místa pro...

26. dubna 2025

Z totálního křápu udělali na Tchaj-wanu restaurační vlak, který nemá obdoby

Jmenuje se The Future, Budoucnost. A je nejmodernějším restauračním vlakem na tchajwanských železnicích. Slouží k pohodlí cestujících za jízdy, i podpoře cestovního ruchu. Dává totiž dohromady ty...

26. dubna 2025

Dno vyschlého Aralského jezera se zvedá. Za rok stoupne o sedm milimetrů

Snad nejhorší ekologická katastrofa v moderních dějinách má překvapivé následky. Podle geologů se projevila i na svrchní vrstvě zemského pláště. Podobně působí ústup ledovců.

25. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

Objevujte Kutnou Horu všemi smysly. Víme, kam na dobrý oběd, kávu i drink

Kutná Hora se pyšní bohatou historií a úchvatnou architekturou. Návštěvníky láká nejen na památky, ale i na skvělé gastronomické zážitky. Po prohlídce chrámu svaté Barbory nebo návštěvě kostnice si...

25. dubna 2025

Český výletník: Paradoxy, bizáry, exotika. Co nabízí našinci Pražský hrad

Jako malému mi vyprávěli o jezdeckých schodech, po kterých jezdili rytíři do Vladislavského sálu, ukazovali mi dveře korunní komory se sedmi klíči. Po letech jsem si to přišel připomenout. Na Pražský...

25. dubna 2025

Modrý les Hallerbos je jako z pohádky. V Belgii láká tisíce zvědavců

Tisíce návštěvníků zamíří každý rok na jaře do kouzelného belgického lesa Hallerbos, který se nachází asi 30 kilometrů jižně od Bruselu. Mají totiž jen několik dní na to, aby spatřili rozlehlý...

24. dubna 2025  14:19

Akce Bílý kámen. Co vás čeká a nemine ve vojenském újezdu Libavá

Ve čtvrtek 1. května 2025 se po roce opět pro turistickou veřejnost otevře od roku 1946 nepřístupný Vojenský újezd Libavá v Olomouckém kraji. Akce nazvaná Bílý kámen umožní zájemcům nahlédnout do...

24. dubna 2025,  aktualizováno  11:53
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.