Diskuse k článku

Černí baroni, svatojánská legenda i tajemný Klášter. Výlet na Nepomucko

Mile zvlněná krajina skoro bez průmyslu, prostá megalomanských staveb i novodobých satelitních městeček. To je Nepomucko na jižním Plzeňsku, kam vás zveme na výlet. Navštívíme rodiště svatého Jana Nepomuckého, zastavíme se na Zelené hoře, dějišti Černých baronů, a podíváme se do tajemného Kláštera.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

S.trochou.do.mlyna

časy se mění

"Na výletě" na Nepomucku jsem byl celé dva roky. Bydleli jsme na Zelené hoře těsně pod zámkem (na zámek se ani tehdy nemohlo). U Zeleného stromu (řečeného Zelenáče) se čepovalo pivo za 1.70 Kčs. Tehdy to byla strašná putyka, ale asi ji daly do pucu, když nyní 2lůžkový pokoj na noc stojí 1250 Kč.

Ale časy se mění. Teď bude na Zelené hoře místo kasáren hotel. A místo buzerace si budou lidi užívat přírody a pěkného okolí. "A tak spravně, tak to ma byt", jak by řekl nadporučík Mazurek v Černých baronech.

 

0/0
7.11.2010 13:16

S.trochou.do.mlyna

Re: časy se mění

No dávám tomu pravopisu na frak:-(. V  "..ji dali do pucu..." se samozřejmě píše měkké "i" A v citátu nadporučíka Mazurka mi vypadlo slůvko "je". Příšte si to raději po sobě přečtu před odesláním.  

0/0
7.11.2010 13:23

REMET

PR

Ale to je pekne PR hotelu u priletosti nabidky ve slevomatu :-) Heheheh. Dobra prace a nacasovani.

0/0
5.11.2010 21:39

Rickr

Zelená Hora

Z mých návštěv místa mám spíše pocit, že město zmarnilo příležitost. Černí baroni jsou dost známí a dalo by se na tom stavět. Místo toho je zámek obehnaný plotem již na úpatí hory a naprosto nedostupný, nikde v okolí jsem nenašel o baronech zmínky.

Je to ale v okolí asi tradicí-nedaleký zámek Žinkovy (místo natáčení muzikálu Neberte nám princeznu s M.Gombitovou) taky chátrá.

A upřímně-ty ceny v hotelu se mi taky zdají dost přehnané, vzhledem k možnostem v okolí...

0/0
5.11.2010 9:27

vvvv

Re: Zelená Hora

Hm, řekl bych, že autor by mohl také informovat o nádherném kostele sv. Jakuba v Nepomuku, ale je pravda, že je to k nalezení na stránkách města http://www.nepomuk.cz/cs/pamatky. V Nepomuku je také infocentrum a muzeum (i když tam je otevírací doba jako ....). No, ale je to holt malé městečko...

Ohledně Zelené Hory bych také uvítal více informací, letos i loni navštívit šla, v kostele byla nějaká výstava obrazů a v zámku byly příležitostně prohlídky. Teď není sezóna, zcela jistě je zavřeno, ale jak to bude příští sezónu, případně co se plánuje (ano, zámek má být hotel, ale co kostel, nebo bude tam na zámku nějaká výstava...)...

0/0
5.11.2010 10:49

mattonka

Re: Zelená Hora

jestli to nebude tím, že v Nepomuku nikdy Černí baroni nebyli. Byl tam technický prapor, nikoliv pomocný technický prapor.

0/0
5.11.2010 11:08

vvvv

Re: Zelená Hora

Hm, to je fakt, ale kniha se jmenuje Černí baroni, film se jmenuje Černí baroni. Pokud si dobře pamatuju, tak v době mojí návštěvy (r 2002?? , nevím jak teď) byly v tamním kostele ještě obrazy po filmařích.

Prostě román není literatura faktu, autor (Švandrlík) si může legálně vymýšlet...

0/0
5.11.2010 15:10

vvvv

Re: Zelená Hora

Jej, ten můj první příspěvek neměl být reakcí na tvůj.

Ale ohledně Zelené Hory - co já vím, tak zámek a kostel na Zelené Hoře nevlastní město Nepomuk, ale obec Klášter (starosta nás před léty pouštěl do kostela). Takže město asi nic nezanedbalo. Areál byl opravdu v hrozném stavu a opravit ho není vůbec jednoduché a levné (obec Klášter na to určitě nemá), myslím, že je super, že to ještě stojí. A že se navíc opravuje, byť z něho bude hotel - aspoň bude stát, bude v dobrém stavu a pokud bude nový majitel (nebo provozovatel) slušný, tak tam občas udělá nějakou tu výstavu/prohlídku.

Černí baroni jsou zmíněni v městaském muzeu v Nepomuku.

0/0
5.11.2010 15:06

pilsener

Re: Zelená Hora

Žinkovy že chátrají? Jsou z velké části znovu opravené - jste tam asi dlouho nebyl/a a vedete tu mimoběžnou debatu...

0/0
5.11.2010 18:47

Najdete na iDNES.cz