Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. ledna 2022 Doubravka

Výlet vlakem: projeďte se krajem vína a bunkrů po příhraniční lokálce

Až pojedete vlakem mezi Břeclaví a Znojmem, nechte knihu nebo tablet v batohu a raději se dívejte z okna vlaku. Nebudete litovat. Kromě pestré zeleně upoutají hlavně památky včetně pozůstatků předválečného opevnění. A zahlédnete třeba i čapí rodinu v nadživotní velikosti.

Těsně před stanicí Znojmo překonávají vlaky údolí potoka Lesky po tzv. Červeném mostě. Postaven byl v letech 1869 až 1870 a v té době patřil k největším cihlovým mostům ve střední Evropě. | foto: Michal Málek

Nádraží Břeclav (0 m)
Trať spojující druhé největší jihomoravské město Znojmo s Břeclaví měla po první světové válce pro novou československou vládu strategický význam a byla jedním z důvodů, proč naši politici vehementně usilovali o připojení Valticka. Před pádem železné opony vymezovala nemalá část tratě ostře sledované hraniční pásmo.

Vlaky na kolejích

Z Mikulova, Dobrého Pole, Březí nebo Novosedel se lze vydat v sedle bicyklu třeba po cyklistickém okruhu Stará Hora, jehož součástí je i stejnojmenná naučná stezka s 11 informačními panely.

Farní kostel ve Valticích

Farní kostel ve Valticích (11,8 km)
I když ve Valticích lze z vlaku spatřit i věže kostela konventu Milosrdných bratří nebo zámek, hlavní pozornost poutá kostel Nanebevzetí Panny Marie. Svatyně patří k největším v brněnské diecézi.

S její stavbou, která trvala čtyřicet let, se začalo v roce 1631. Hlavní oltář zdobí kopie Rubensova obrazu Nanebevzetí Panny Marie. Jeho originál byl z kostela odvezen do Vídně v roce 1756, kdy hrozil vpád pruských vojsk na Moravu.

U příležitosti 25. výročí sametové revoluce byl u Mikulova odhalen památník...

Brána ke svobodě (20,8 km)
U příležitosti 25. výročí sametové revoluce byl u Mikulova odhalen památník obětem železné opony – Brána ke svobodě. Má podobu 53 ocelových stél vysokých osm metrů.

Na každé z nich je jméno oběti, která tragicky zemřela při pokusu emigrovat z komunisty ovládané země do svobodného světa. Památník získal v soutěži Národní cena za architekturu Grand Prix 2015 čestné uznání.

Panorama Mikulova

Panorama Mikulova (22,3 km)
Svatý kopeček s poutní kaplí sv. Šebestiána se pne nad Mikulovem a společně s mikulovským zámkem tvoří nádherné panorama města. Zámek v Mikulově získal současnou podobu v roce 1719 za vlády Dietrichsteinů.

Na konci druhé světové války lehl popelem a jen díky Spolku pro obnovu mikulovského zámku, který se postaral o jeho renovaci v 50. letech minulého století, můžeme dnes obdivovat jeho krásu.

Na obranu republiky se v letech 1935 až 1938 budovalo u hranic opevnění....

Řopík s muzeem (32,7 km)
Na obranu republiky se v letech 1935 až 1938 budovalo u hranic opevnění. Vznikaly železobetonové stavby různého typu. Postaveno bylo i na dvanáct tisíc lehkých objektů – tzv. řopíků.

Jeden z nich je dobře vidět z okna vlaku u obce Novosedly. Jde o zesílený lehký objekt vzor 37 typ A-160, který byl součástí palebné obranné linie a jehož osádku mělo tvořit sedm vojáků. Dnes řopík slouží jako muzeum čs. opevnění.

Odpočívadlo U čápů u zastávky Jevišovka

Odpočívadlo U čápů (36,5 km)
U zastávky Jevišovka nejde přehlédnout čapí rodinu. Tři dřevěné sochy v nadživotní velikosti jsou atrakcí odpočívadla na křižovatce cyklostezek a cyklotras. Kromě nich je u odpočívadla také stožár s podsadou pro zahnízdění živých čápů.

Jevišovka, obec na soutoku stejnojmenné řeky a Dyje, je rájem nejen cyklistů, ale také in-line bruslařů. Oblíbená je zejména šestnáct kilometrů dlouhá in-line stezka Mikulov – Jevišovka.

Po Červeném mostě (67,7 km)
Těsně před stanicí Znojmo překonávají vlaky údolí potoka Lesky po tzv. Červeném mostě. Postaven byl v letech 1869 až 1870 a v té době patřil k největším cihlovým mostům ve střední Evropě.

Most se čtyřmi mohutnými klenebními oblouky je dlouhý 90 metrů a široký 25 metrů. Z něj se vám po levé ukáže stavba podobná zámku. Nenechte se mýlit. Nejde o památku, ale o novostavbu.

Farní kostel ve Valticích

Nádraží Znojmo (68,7 km)
Regionálními cyklostezkami i mezinárodními cyklotrasami je protkána celá tato oblast. K nejoblíbenějším patří vinařské stezky. Na ně se můžete napojit od většiny stanic a zastávek na trati.

Během vašich cest se dozvíte řadu zajímavostí z historie i současnosti vinařství, o odrůdách rostoucích v této oblasti nebo například jak správně degustovat víno.

Mapa výletu vlakem „Krajem vína po příhraniční lokálce“

Autor: Aplikace Vlakem na výlet

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Prázdná letadla nad Evropou. Proč létají, i když na tom všichni tratí?

Tisíce poloprázdných nebo úplně prázdných letadel přeletěly v uplynulých měsících nad Evropou a svým způsobem zcela...

Nejlepší turistické destinace pro rok 2022: za exotikou i kousek za hranice

Premium Přes aktuální koronavirová omezení lidé neztrácejí chuť cestovat a pauzu si nedávají ani každoroční žebříčky hodnotící...

Hotelová legenda Švýcarska. Přepych, který neodolatelně láká světové celebrity

Premium Švýcarský Gstaad je jedním z těch VIP středisek, kam jedete, když chcete ukázat, že si to můžete dovolit. Epicentrem...

Skoro jako v Alpách. Vyzkoušeli jsme lyžování na nejvyšší hoře Šumavy

Velký Javor, německy Grosser Arber, dává lyžařům ochutnat kousek alpské atmosféry s nejmodernějšími technologiemi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špindlerův Mlýn na vlastní hrany. Jak se lyžuje v nejlepším českém středisku

Krkonošský Špindlerův Mlýn není potřeba představovat, nejedna anketa ho už v minulosti vyhodnotila jako nejlepší...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

VIDEA ROKU: Objevili jsme zaniklé tratě na Žižkově i na Hlučínsku

Seriál Seriál Zaniklé tratě se v roce 2021 přehoupl do pátého roku své existence. Jako obvykle jsme vám předložili výsledky...

Proč Bohumil Hrabal miloval Kersko. Objevte kouzlo lesů u Nymburka i vy

Každý slavný spisovatel měl své oblíbené místo, kde tvořil a čerpal inspiraci. V případě Bohumila Hrabala to bylo...

Na co zírá mašinfíra: Projeďte si jih Čech přes zachráněný most nad Orlíkem

Seriál První Mašinfíra roku 2022 zavítá do jižních Čech. Čeká na nás malebná trať s číslem 201 mezi Balkovou Lhotou poblíž...

Na co zírá mašinfíra SPECIÁL: Projeďte si nejstarší linku pražského metra

Seriál Speciální díl našeho seriálu Na co zírá mašinfíra vás tentokrát zavede hluboko pod zem. Díky podpoře pražského...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...