Vilémovský viadukt

Vilémovský viadukt | foto: Michal Málek

Výlet vlakem: nechte se uhranout projížďkou po tzv. Dráze národního parku

  • 1
Svezte se moderním motorákem za krásami Českosaského Švýcarska! Od roku 2014 jezdí vlaky mezi Děčínem a Rumburkem po tzv. Dráze národního parku. Přeshraniční linku U28 využívají nejen místní, ale také turisté pro výlety do malebného příhraničního regionu.

Nádraží Děčín hl.n. (0 m)
Po bezmála 70 letech došlo v červenci 2014 k obnovení železničního přechodu mezi stanicemi Dolní Poustevna a Sebnitz a bylo zavedeno nové vlakové spojení mezi Děčínem a Rumburkem – linka U28.

Vlaky na kolejích

Protože trať vede Českým i Saským Švýcarskem, dostala název Dráha národního parku (něm. Nationalparkbahn). Jezdí po ní německé vozy Desiro, v nichž nechybí klimatizace nebo prostor pro snadnou přepravu jízdních kol. Pokud pojedete z Děčína, vyplatí si sednout k oknu vpravo ve směru jízdy. Až do Bad Schandau se můžete kochat pohledem na pískovcové skály lemující labské údolí.

Skalní vyhlídka Belveder

Skalní vyhlídka Belveder (10,1 km)
Vyhlídku Belveder ve výšce 130 metrů nad hladinou Labe nechal v 18. století vybudovat hrabě František Karel Clary-Aldringen. Vyhlídková plošina sloužila pro konání koncertů a s jeho zámkem v Bynovci byla spojena čtyři kilometry dlouhou kočárkovou cestou.

Z vyhlídky je pěkný výhled do kaňonu řeky Labe a také na stolové hory Zirkelstein a Kaiserkrone v Německu. Od roku 1889 stojí u vyhlídky kamenná budova, dnes využívaná jako hotel.

Přívoz Schöna – Hřensko

Přívoz Schöna – Hřensko (13,3 km)
Od stanice Schöna vás přívoz sveze na protější břeh Labe – do Hřenska, odkud se můžete vydat po červené značce k Pravčické bráně nebo se žlutou proti proudu říčky Kamenice k přístavišti s loďkami a projet se v nich Edmundovou a pak i Divokou soutěskou. Přívoz Schöna – Hřensko je v provozu po celý rok. Přepravit na něm můžete i jízdní kolo.

Nádraží Dolní Poustevna

Nádraží Dolní Poustevna (38,9 km)
Do Dolní Poustevny jezdí vlaky od roku 1904, kdy do města byly nataženy koleje z Mikulášovic. O rok později došlo přes Sebnitz k napojení na síť saských drah. S Dolní Poustevny se tak stalo významné hraniční nádraží, o čemž svědčí mohutná výpravní budova, která patří dodnes k dominantám města.

Ve 30. letech minulého století tu bývalo denně roztopeno až 12 lokomotiv. Po druhé světové válce byl ale hraniční přechod zrušen a stanice ztratila na důležitosti.

Kostel sv. Michaela archanděla

Kostel sv. Michaela archanděla (39,2 km)
V Dolní Poustevně je hlavní svatyní kostel sv. Michaela archanděla. Postaven byl v letech 1854–1855 v pseudogotickém stylu. Nahradil barokní kapli, která stávala vedle nynější mexické restaurace a na jejímž místě dnes najdete už jen podstavec s křížem obklopený lípami.

Z vybavení kaple, jež bylo do kostela přeneseno, stojí za zmínku oltář sv. Jana Nepomuckého od J. Hájka z roku 1769. Před kostelem se nachází pomník obětem první a druhé světové války.

Karlínský rybník

Karlínský rybník (40,8 km)
Před Horní Poustevnou si na levé straně ve směru jízdy můžete všimnout rozlehlé solární elektrárny. Zanedlouho se vám pak napravo ukáže Karlínský rybník. Jeho břeh zdobí dřevěné plastiky, které vznikly v rámci studentského dřevosochařského sympozia v Dolní Poustevně.

Kolem rybníka vede modrá turistická trasa, po níž dojdete do Mikulášovic, a také cyklotrasa č. 3014, po které lze dojet v sedle bicyklu až k hraničnímu přechodu Horní Jindřichov.

Vilémovský viadukt (43,2 km)
Nad údolím Vilémovského potoka projíždí vlak po 190 metrů dlouhém železničním viaduktu. V době jeho výstavby (1903–1904) šlo o druhý nejdelší most v Čechách. Podpírají ho čtyři žulové pilíře o výšce 12 až 29 metrů.

Z viaduktu je vidět kostel Nanebevzetí Panny Marie, který stojí ve Vilémově u studánky s léčivými účinky. Podle zápisu v místní kronice 19. října 1646 uzdravili dva andělé vodou ze studánky nemocnou dívku Annu, dceru sedláka Grohmanna.

Nádraží Rumburk (65,2 km)
Za prohlídku určitě stojí Lužické náměstí v centru města a poutní Loretánská kaple v areálu kapucínského kláštera z 18. století. Jde o nejseverněji stojící stavbu svého druhu na světě. Po prohlídce města se můžete vypravit třeba po naučné stezce Dymník.

Mapa výletu po tzv. Dráze národního parku

Autor: Aplikace Vlakem na výlet