Na co zírá mašinfíra: Po trati plné viaduktů z Tábora na Vysočinu

První únorový Mašinfíra nás proveze po části Českomoravské transverzálky, překrásné dráze na pomezí jižních Čech a Vysočiny. Vlakem Českých drah se vypravíme z Tábora do Pelhřimova. Neznalé tady určitě překvapí hned sedm majestátních kamenných viaduktů.

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Mapa trati 224 mezi Táborem a Pelhřimovem

Českomoravská transverzálka byla jedním z ambiciózních železničních projektů v 19. století. Byl to vlastně soubor lokálních drah, který měl propojit už postavené tratě, které vedly tradičním severojižním směrem, tedy z Vídně na sever. Transverzálka začínala na západě českých zemí v Domažlicích, vedla přes Moravu a do Horních Uher (dnešní Slovensko) vstupovala skrz Vlárský průsmyk.

O trasování dráhy na Vysočině se debatovalo hodně přes dvacet let. Vždyť první úvahy o jejím zbudování vznikly po prohrané prusko-rakouské válce v roce 1866. Prusové totiž tehdy pochopili, že vojsko nejrychleji přesunou právě vlakem.

Regionova 914(814).122 ve stanici Tábor

Ač to tak nevypadá, úsek z Tábora do Horní Cerekve vede velmi náročným terénem plným poměrně hlubokých údolí. Na stavbě proto pracovaly stovky dělníků z Itálie, takzvaní barabové. Ti také postavili sedm mohutných kamenných viaduktů, kterými se trať 224 dodnes pyšní. První vlak z Tábora do Horní Cerekve po dráze projel 17. prosince 1888.

Trať 224 mezi Táborem a Horní Cerekví si stále drží lokálkový charakter. První část z Horní Cerekve do Pelhřimova jsme vám ukázali už před lety, dnes si projedeme zbytek. Na cestu jsme vyrazili jednoho slunečného letního dne osobním vlakem Českých drah.

Trať 224 z Tábora do Pelhřimova si můžete projet za 4 minuty:

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Malebným a zapomenutým krajem

Jízdu z jižních Čech na vysočinu začínáme v Táboře. Zkušeným turistům určitě nemusíme radit, kam se v historickém městě vypravit. Ve středověkém centru husitského města najdeme muzeum s podzemními chodbami, vyhlídkovou věž kostela Proměnění Páně, hradní věž Kotnov, bývalý klášter bosých augustiniánů, ale i nová muzea: čokolády a marcipánu, pivovarnictví nebo hudby. Obdivovat můžeme také dochované hradby se soustavou bašt a bran.

Navazující tratě

Kromě Dráhy císaře Františka Josefa z Českých Budějovic do Prahy, která Táborem prochází, za táborským nádražím začíná také jedinečná Křižíkova trať do Bechyně. Byla to první ryze elektrická dráha v bývalém Rakousku-Uhersku.

Zatímco Bechyňka odbočuje vpravo, naše trať se stáčí doleva. Jako první je na trase zastávka Tábor-Měšice, na dohled od stejnojmenného zámku. Barokní stavbu si můžete prohlédnout celoročně, ovšem po předchozí telefonické domluvě.

Dlouhým rovným úsekem opouštíme Tábor a po ocelovém mostě přejíždíme dálnici D3. Ostatně mostů si dnes užijeme více než dost. Musíme objet Knížecí rybník, která stál stavbě dráhy v cestě už v 19. století. Za obloukem se k naší trati připojuje vlečka Čepro, na kterou v zastávce Smyslov navazuje poměrně velké předávací kolejiště.

Za Smyslovem přejíždíme první kamenný viadukt. Ve výšce zhruba 20 metrů se klene na Chotovinským potokem. Druhý viadukt nás čeká těsně před stanicí Chýnov, ten překonává Velmovický potok.

Mezi Táborem a Pelhřimovem je několik kamenných viaduktů

Turistické cíle podél tratě 224

Chýnov je rodištěm slavného českého sochaře Františka Bílka, můžete si prohlédnout jeho vilu, navštívit můžete i místo jeho posledního odpočinku na zdejším hřbitově. Poznáte ho snadno podle pětimetrové sochy Modlitba nad hroby.

Milovníci podzemí se zase mohou vydat od nádraží na sever. Po modré turistické značce po třech kilometrech dojdou k Chýnovské jeskyni, jediné přístupné na jihu Čech. Otevírá začátkem dubna a otevřeno má až do konce října, denně kromě pondělí.

Jen co vyjedeme ze stanice Chýnov, je tu další viadukt, v pořadí třetí, nad Chýnovským potokem. Čtvrtý kamenný most stojí těsně za zastávkou Pořín.

A už je tu Obrataň. Z jedné strany obyčejná stanice, pokud ale nádražní budovu obejdeme, objevíme koleje o rozchodu 760 mm. Úzkokolejka do Jindřichova Hradce sice v tuto chvíli ze známých důvodů nejezdí, my ale věříme, že se alespoň turistický sezonní provoz podaří v dohledné době obnovit. Teď se aspoň můžete podívat na jeden z našich předchozích dílů, ve kterém jsme tímto technickým unikátem jeli.

Lokomotiva T47.005 ve stanici Obrataň v čele osobního vlaku Os 3210 do...
Lokomotiva T47.018 čeká v Obratani na jízdu do Jindřichova Hradce.

Na úzkokolejce v Obratani čas plynul pomaleji, rozdíly mezi rokem 1969 (vlevo) a 2019 (vpravo) nejsou téměř znát.

Do Pelhřimova za Návštěvníky

Za zastávkou Šimpach se trať noří do údolí Kejtovského potoka, kterým dojede až do stanice Pacov. O tamním nejslavnějším rodákovi jste se určitě ve škole učili, jistě si ho ale nespojujete s Pacovem. Onou „celebritou“ je básník Antonín Sova. Dovzdělat se můžete v jedné z expozic městského muzea. Kromě toho se dozvíte také o historii Pacovska a vztahu Pacova a motocyklů. Necelých 5 kilometrů od nádraží po červené značce najdete hrad Kámen. Ten je však v současnosti kvůli rekonstrukci uzavřen.

Za Pacovem se Regionova Českých drah přenese hned přes tři kamenné viadukty za sebou. Ten prostřední přes Novodvorský potok má úctyhodných 11 polí a je kulturní památkou. Za viadukty opouštíme kraj hlubokých údolí, čekají nás zastávka Leskovice a stanice Nová Cerekev, kde křižujeme s protijedoucím vlakem.

Stanice Nová Cerekev

V Nové Cerekvi si můžete prohlédnout zdejší synagogu, mimochodem vzorně opravenou. Od roku 1945 sloužila jako sklad, ale v roce 1997 se ji pražské židovské obci podařilo vykoupit a rekonstruovat. Pro veřejnost je přístupná od června do září. V nedalekých Stanovicích mají malé zemědělské muzeum, které představuje práci na statku na počátku 20. století. Když budete chtít, prý vám půjčí i koně.

Zastávka Vlásenice vypadá tuctově, i tady se dá najít zajímavý příběh. Do roku 1950 totiž vedly koleje o několik desítek metrů dál. Tehdy byla trať ve Vlásenici napřímena a zastávka přesunuta. Původní budova se strážním domkem tak teď stojí osamocena.

Trať 224 vede malebným krajem na pomezí jižních Čech a Vysočiny

Za Vlásenicí několika velkými oblouky pomalu klesáme do stanice Pelhřimov, konce naší dnešní cesty. Původní staniční budovu, typickou pro transverzálku tady už ale nenajdeme, minulému režimu se nezdála dost honosná, a tak ji nahradil nevzhlednou krabicí. Na město, kde se natáčel slavný seriál Návštěvníci, si rozhodně vyhraďte aspoň jeden den. Pelhřimov je centrem českých rekordů, v Dolní bráně městského opevnění je jejich muzeum.

Prohlédnout si ovšem můžete i Muzeum Vysočiny v tamním zámku nebo pamětní síň slavných pelhřimovských rodáků bratrů Lipských. Zlobivé děti (ale i ty hodné) vezměte do Pelhřimovského pekla nebo do nedalekého Muzea strašidel. A po chvilce strašení se můžete vydat do Děkanské zahrady k malebnému domečku tamního děkana Františka Bernarda Vaňka, který celou zahradu obnovil.

Slavnostně vyzdobené nádraží v Pelhřimově v roce 1938. Tehdy se slavilo 50. výročí dráhy z Jihlavy do Tábora. Budova v pozadí už od roku 1985 neexistuje, byla nahrazena novou.

Železniční výlet vlakem Českých drah z Tábora na Vysočinu všem vřele doporučujeme. Kdo netouží po památkách a ruchu civilizace, může se ponořit do hlubokých lesů (občas ohlodaných kůrovcem) mezi Chýnovem a Obrataní. Čekají na něj desítky kilometrů neznačených cest a můžeme vás ujistit, že za celý den nepotkáte ani človíčka.

Autor:
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...