Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. června 2023 Dalibor

Na co zírá mašinfíra: Projeďte si jih Čech přes zachráněný most nad Orlíkem

Seriál
První Mašinfíra roku 2022 zavítá do jižních Čech. Čeká na nás malebná trať s číslem 201 mezi Balkovou Lhotou poblíž Tábora a Pískem. Motorovým vozem slovenské řady 811 někdejší společnosti KPT Rail překonáme i čerstvě zachráněný viadukt u Červené nad Vltavou.

Mapa trati 201 mezi Balkovou Lhotou a Pískem

Železniční síť na jihu Čech nebyla ve druhé polovině devatenáctého století zdaleka tak rozvinutá jako na severu. Vlaky tehdy jezdily po trasách sever–jih, citelně ale chybělo spojení východ–západ, respektive jižní Morava – jižní Čechy.

Teprve po roce 1870 se začalo mluvit o Českomoravské transverzální dráze, která měla propojit stávající i nově budované lokální tratě. Začínala by v Domažlicích a končila až v Trenčianské Teplé.

Stavbu se podařilo realizovat až koncem osmdesátých let devatenáctého století, navíc byly dokončeny jen některé úseky. Jako první se v prosinci 1888 vlaky rozjely mezi Táborem a Horní Cerekví (úsek z Horní Cerekve do Pelhřimova jsme projeli zde). Dalším kusem transverzálky byla v listopadu 1889 trať mezi Pískem a Táborem.

Motorový vůz 811.008 SK KPT Rail (dnes v majetku Muzea technických zajímavostí Choceň) ve stanici Balkova Lhota

Na rozdíl od prvního úseku byl tento stavebně daleko méně náročný. Přesto museli projektanti navrhnout dva kamenné viadukty před Milevskem a jeden velký most nad údolím Vltavy u Červené.

Právě jeho stavba se ukázala být největším oříškem. Údolí má totiž na šířku 330 metrů, hluboké bylo přes 70 metrů. Projektanti museli najít nejvhodnější umístnění a potom také nejvhodnější typ stavby.

Údolí u Červené bylo nakonec překonáno ocelovým mostem o délce 253,2 metru a výšce 68 metrů. Viadukt o třech polích stojí na vysokých kamenných pilířích, střední pole bylo poprvé u nás montováno letmo. Ocelová konstrukce váží 930 tun. Kvůli výstavbě Orlické přehrady musely oba kamenné pilíře obepnout vrstvy betonu.

Viadukt v Červené nad Vltavou za první republiky
Na mostě je nyní omezená rychlost.

Železniční most v Červené za první republiky a dnes

Nejdramatičtějšími okamžiky pro celou trať 201 byly nedávné roky. Správa železnic oznámila, že viadukt u Červené je ve špatném stavu, nesplňuje normy a bude nahrazen mostem novým. Strhla se vlna nevole, které v létě 2021 vyústila v to, že viadukt byl zapsán jako kulturní památka. Nebude se sice bourat, ale nový železniční most zřejmě vyroste v jeho bezprostřední blízkosti.

Využili jsme pozvání dnes už neexistujícího dopravce KPT Rail, abychom tuto poetickou jihočeskou trať natočili v rámci zkušební jízdy motorového vozu 811.008 SK. V současné době je tento stroj v majetku Muzea technických zajímavostí v Chocni. 

Trať mezi Balkovou Lhotou a Pískem projedeme i za pouhé čtyři minuty:

Z východu na západ za stříbrným větrem

Naši jízdu začínáme až za Táborem, v Balkově Lhotě. Historické město Tábor je ale na dohled, láká k návštěvě. Milovníci tajemna se mohou vydat do tamního podzemí, milovníci historie zase do expozic Husitského muzea na Žižkově náměstí či na hradě Kotnov.

Za prohlídku stojí také Jordán, jedna z nejstarších vodních nádrží na našem území. Milovníci techniky by neměli vynechat jízdu Křižíkovou železnicí do Bechyně (projeli jsme ji zde).

Ze zastávky Padařov je to po červené turistické značce jen kousek do Jistebnice. V malebném městečku v roce 1872 objevili Jistebnický kancionál, tedy zpěvník s prvním záznamem husitského chorálu Kdož sú boží bojovníci. Jeho faksimile je uložena v tamní Pamětní síni malíře Richarda Lauby.

Motorový vůz 811.008 SK KPT Rail (dnes Muzeum technických zajímavostí Choceň) v čele soupravy vozidel KPT Rail na trati 201

Za stanicí Božejovice náš vlak přejíždí božetický viadukt. Kamenný most o osmi obloucích je 150 metrů dlouhý a bezmála 21 metrů vysoký.

Ze zastávky Sepekov se můžete vydat do Božetic. Za návštěvu tam stojí Muzeum mlynářství, pekařství a zemědělství. Sídlí ve mlýně, jehož historie sahá do poloviny šestnáctého století. 

Před Milevskem nás čeká další viadukt, Sepekovský. Typickou stavbu Českomoravské transverzálky stavěl najatí italští dělníci, kteří měli ze své domoviny s podobnými mosty zkušenosti. Sepekovský je o něco menší, měří 140 metrů a má o jedno pole méně.

Turistické cíle podél tratě 201

Také starobylé Milevsko stojí za to prozkoumat. K dispozici máte místní benediktinský klášter, kde sídlí i Milevské muzeum. Přímo na náměstí sídlí taky unikátní Muzeum milevských maškar, které připomíná největší Masopust v Čechách.

Ze stanice Branice se můžete mezi poli po pár kilometrech dojít k rozhledně na Kupě. Když budete mít štěstí a natrefíte na dobré počasí, zahlédnete i horu Kleť  nebo Šumavu. 

Mezi zastávkou Jetětice a stanicí Červená nad Vltavou nás zaujme poměrně velký oblouk (téměř 270 stupňů). Trať se tak připravuje na vjezd na viadukt přes Vltavské údolí. Bez oblouky by byl spád kolejí příliš velký. 

Stanice Červená nad Vltavou je milovníky mostů pomyslným vstupem do ráje. Pokud se vydají po červené turistické značce na jih, dojdou po necelých třech kilometrech k novému Podolskému mostu. Když sejdou k hladině Orlické nádrže a budou mít štěstí na nízkou hladinu vody, zahlédnou základy starého Podolského mostu. Tento řetězový skvost dnes překonává Lužnici u Stádlece.

Pokud se vydají po červené značce na sever, dojdou k železničnímu mostu přes Vltavu. Tuto ocelovou legendu překonává také motorák KPT Rail. Kvůli jeho nepříliš dobrému stavu ovšem musí jet krokem. 

Další stanice, Vlastec. Jde o ideální místo pro výlet ke hradu Zvíkov. Po modré turistické značce je to ani ne čtrnáct kilometrů. Můžete ovšem vyzkoušet také plavbu lodí po přehradě, přístaviště je pod Podolským mostem a další přímo pod Zvíkovem.

Motorový vůz 811.008 SK KPT Rail (dnes Muzeum technických zajímavostí Choceň) ve stanici Vlastec

A už se pomalu blížíme k Písku. Ze stanice Písek město vyrazte nejprve na nejvyšší bod v okolí, vrch Jarník s rozhlednou (třikilometry po červené a modré značce). Až se dosyta vynadíváte po okolí, sestupte do královského města. Z turistických cílů ve městě, kde se odehrává slavný román Stříbrný vítr spisovatele Fráni Šrámka, vypíchneme slavný Kamenný most, Prácheňské muzeum nebo Křižíkovu vodní elektrárnu. 

Na kraji města pak doporučujeme navštívit nádherný Zemský Hřebčinec. Nejlépe je dosažitelný ze zastávky Písek jih.

Po chvíli se připojujeme k Rakovnicko-protivínské dráze a naše jízda Mandarinkou KPT Rail po trati 201 končí na píseckém hlavním nádraží. Loučíme se nejenom s tímto kusem transverzálky, ale symbolicky i s dopravcem. Logo KPT Rail už zřejmě nikdy na českých kolejích neuvidíme.

Vlaky na kolejích
Autor:
  • Nejčtenější

Jízda jako ptačí let. První ekologická dálnice se vznáší nad řekou

Čína se nechlubí jen starými divy světa, ale pokouší se také o vytváření nových, průmyslových, technických. Úsek...

Do Chorvatska poprvé s eurem. Jak tu zdražily nákupy a jídlo v restauracích

Premium Bude v Chorvatsku letos u moře dráž než v minulých letech? Prošli jsme dva supermarkety na jadranské riviéře a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až příliš žhavá pláž v Německu. Hledače pokladů ošklivě popálí bílý fosfor

Milován je hlavně proto, že i když nabízí komfort u moře a písčité pláže, zahraniční turisté o něm prakticky nemají...

Pěšky z Havířova do Istanbulu. Cestou mi došlo, že nejsem úplně čistá, vzpomíná

Premium Vystudovala marketing v Anglii, jemuž se věnuje v malé firmě, ale přivydělává si jako průvodkyně po horách. A...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sněžku opět lemují sítě, turisté totiž lezou i za nové řetězové zábrany

Ochranáři před létem rozmístili v Krkonoších na Sněžce a v nedalekém Obřím sedle několik set metrů ochranných sítí. V...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Na Králický Sněžník zadarmo v polském davu. Turistický Václavák pobavil

Prvomájové počasí jako vymalované nás zlákalo k výstupu na Králický Sněžník. A aby byla nějaká změna, rozhodli jsme se,...

Na co zírá mašinfíra: Knížecí lokálkou do Lednicko-valtického areálu

Seriál Dnes se projedeme lokálkou, která vede do jednoho z nejmalebnějších koutů v Česku, do Lednicko-valtického areálu....

KVÍZ: Poznáte místa s nádhernými východy a západy slunce v Česku?

Ticho, samota a nádherné sluneční divadlo. Východy a západy slunce patří k nejkrásnějším zážitkům při cestování, kvůli...

ZANIKLÉ TRATĚ: Dráha z Krnova protínala Slezsko hranici navzdory

Seriál Dnešní 68. díl seriálu Zaniklé tratě nás zavede do Slezska, na česko-polské, respektive pruské pomezí. Zamíříme na...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...