Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. března 2023 Emanuel

Na co zírá mašinfíra: Úzkokolejkou partyzánským krajem z Vysočiny na jih

Seriál
V dalším dílu seriálu Na co zírá mašinfíra zamíříme na rozhraní Vysočiny a jižních Čech. Bude to vůbec poprvé, co zmapujeme dráhu o rozchodu pouhých 760 mm. Projedeme krajem s partyzánskou minulostí, skrz hluboké lesy i kolem osamocených zemědělských usedlostí. Z kabiny vlaku společnosti JHMD uvidíte trať 228 z Obrataně do Jindřichova Hradce.

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Trať vznikla na počátku 20. století. Podnikatelé z Kamenice nad Lipou se dlouhá léta snažili propojit tehdy ještě okresní město železnicí s nedalekým Jindřichovým Hradcem. Původně měla být Kamenice součástí normálněrozchodné železnice mezi Jarošovem nad Nežárkou a Pelhřimovem, nakonec se plány stočily ve směru jih - sever.

Vláda ve Vídni nakonec souhlasila, ovšem s podmínkou, že trať bude postavena jako úzkorozchodná. První vlak mezi Obrataní a Jindřichovým Hradcem projel 23. prosince 1906.

Mapa trati 228 mezi Jindřichovým Hradcem a Obrataní

Provoz na trati postupně sílil, poměrně velká byla nákladní doprava, kterou zajišťovaly normálněrozchodné vozy na úzkorozchodných podvalnících. V roce 1912 jezdily po dráze čtyři páry vlaků denně a v roce 1945 osm párů. Tato frekvence se po dlouhá desetiletí neměnila. V roce 1996 dráhu za symbolickou korunu odkoupila od státu společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), která ji provozuje dodnes.

Partyzánskými lesy do Kamenice nad Lipou

Kraj hlubokých lesů mezi Obrataní a Kamenicí nad Lipou byl za druhé světové války útočištěm několika partyzánských skupin. A právě těmito lesy se náš vlak proplétá.

Cestu v historické lokomotivě T48 018 začínáme na nádraží místní dráhy v Obratani, které najdeme za staniční budovou tratě Tábor - Pelhřimov. Přejedeme ocelový most přes silnici I/19 a už míříme do zapomenutého koutu kraje Vysočina. Občas se přímo před námi objevuje hora Svidník, kde podle pověstí spí české vojsko, podobně, jako v Blaníku. Na jejím vrcholu najdete veřejnosti nepřístupnou rozhlednu. V Černovicích u Tábora je možné si prohlédnout, byť jen zvenčí, klasicistní zámek.

Trať 228 z Obrataně do Jindřichova Hradce

Turistické cíle podél trati 228

Z Černovic náš vlak podjede kamenný obloukový most a začne vytrvale stoupat, až na nejvyšší místo na trati, do stanice Chválkov. Odtud se můžete vydat po žluté turistické značce do obce Mnich k pomníku Slovanského bratrství, kde jsou pohřbeny oběti bitvy Němců s partyzány na konci války.

Těsně za Chválkovem projedeme i místem, kde se v roce 2016 srazily dva osobní vlaky, mineme pozůstatky zastávky a nákladiště Bohdalín, zrušené v roce 1962. Staniční budova ve Včelničce se v roce 2013 dostala do finále soutěže Nejkrásnější nádraží.

V Kamenici nad Lipou čekáme na křižování s kontroverzní „Hašišbednou“, tedy motorovým vozem M27.003. Na prohlídku města je dobré si vyčlenit několik hodin, ideálně aspoň půl dne. Největším lákadlem je určitě kamenický zámek s expozicemi Městského muzea a pobočkou Uměleckoprůmyslového muzea. Za shlédnutí rozhodně stojí i zámecký park s památnou lípou, která byla podle legendy vysazena v roce 1248. Nad městem je vzorně opravený židovský hřbitov.

Mezi jihočeskými rybníky

Za Kamenicí nad Lipou se výhled z čela lokomotivy zcela mění. Opouštíme Vysočinu i s jejími kopci a vjíždíme do otevřenější jihočeské krajiny. Po cestě kolem mnoha menších i větších rybníků, z nichž řada se v létě hodí ke koupání, zastavujeme v Nové Včelnici, rodišti herce Rudolfa Hrušínského.

Pětačtyřicet kilometrů z Obrataně do Jindřichova Hradce lze projet i za čtyři a půl minuty:

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Ve stanici Lovětín míjíme velkou halu, kde Jindřichohradecké místní dráhy uchovávají některé ze svých strojů. Na jindřichohradeckém zhlaví uvidíme zbytky úzkokolejné drážky do keramičky Hlubokodol. Za Horním Skrýchovem přejedeme ocelový most přes Nežárku a vjíždíme do technicky velmi zajímavého úseku, kolejové splítky. Aby projektanti železnice ušetřili za souběh normálně rozchodné a úzkokolejné trati, vložili úzkokolejku do osy dráhy Veselí nad Lužnicí - Horní Cerekev. Z pohledu mašinfíry jsou tak vidět tři kolejnice. Náš vlak používá úplně pravou a prostřední.

Po zhruba kilometru a půl se obě dráhy opět rozdělují a vlak JHMD míří na úzkokolejné místní nádraží Jindřichův Hradec. Tam také cestu po necelé hodině a půl končíme. Jindřichův Hradec snad smysl nemá turistům  připomínat, stačí zmínit historické centrum, státní hrad a zámek s bílou paní nebo Muzeum Jindřichohradecka se světoznámými Krýzovými jesličkami.   

Autor:
  • Nejčtenější

Turisté objevili v Austrálii tajemný zářivý tunel. A hned ho začali ničit

Když se obklopeni temnotou zadíváte do záplavy drobných modrozelených světýlek na stropě Metropolitního tunelu v...

Stačí zapnout Tinder a o dívky nemáte nouzi. Ani v arabském světě, říká cestovatel

Premium V Africe ho předloni několikrát zatkli, opakovaně po něm stříleli, v Súdánu zažil převrat, ale teď se tam vrací....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte slavné hrady v Česku jen podle jejich siluet?

Patří k nejoblíbenějším turistickým cílům České republiky a jejich jména a historii zná téměř každý. Poznáte ovšem...

Kde je hranice mezi Evropou a Asií? Stovka důvodů, proč to nikdy nezjistíte

Z hlediska zeměpisu je to zajímavá otázka. Kde se vlastně nachází hranice mezi Evropou a Asií? A co vlastně ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Hlavně buďte v klidu. Jak přežít masáž krajtami na Filipínách

Na Filipínách si můžete vyzkoušet opravdu netradiční zážitek. K hluboké relaxaci a masáži svalů začali v jedné...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

ZANIKLÉ TRATĚ: Dráha do Modřan vedla tunelem i Krčským lesem

Seriál Šedesátý pátý díl seriálu Zaniklé tratě zůstane tentokrát v Praze. Podíváme se na 12 kilometrů dlouhou trať z roku...

Na co zírá mašinfíra: Kredencem z Brna do Oslavan. Sem se jezdí málokdy

Seriál Dnešní Mašinfíra se vydá na cestu po jižní Moravě. Motorovým vozem M262.1002 zvaným Kredenc, který patří Klubu přátel...

Očima šotouše: Nejkrásnější fotka železničního přejezdu má dojemný příběh

Únorové kolo naší fotografické výzvy pro milovníky železnice mělo tentokrát jednoduché zadání – tématem byly železniční...

KVÍZ: Poznáte slavné hrady v Česku jen podle jejich siluet?

Patří k nejoblíbenějším turistickým cílům České republiky a jejich jména a historii zná téměř každý. Poznáte ovšem...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...