VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Dráhou přes údolí a hřebeny Krušných hor

aktualizováno 
Dnes po železnici projedeme trať 137 z Vejprt do Chomutova. Čeká nás 58 kilometrů dlouhá jízda liduprázdnou krajinou, ale budeme ale míjet i větrné elektrárny, romantické strážní domky nebo opuštěné průmyslové areály. Čekají nás prudké oblouky horské dráhy i nádherné výhledy do hlubokých údolí.

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Horskou trať z Chomutova přes Vejprty do Chemnitzu na saské straně Krušných hor postavila společnost Buštěhradská dráha v roce 1872. Její úkol byl jednoduchý: odvézt co nejvíce hnědého uhlí z Čech do Německa. Stavba byla nesmírně náročná, projektanti se museli vypořádat se značným stoupáním. Počáteční stanice Chomutov leží ve výšce 352 metrů nad mořem, nejvyšší bod na trati poblíž Kovářské je o 523 metrů výše. Hned za Chomutovem trať proto nabírá výšku řadou oblouků.

Trať 137 Chomutov - Vejprty

Mapa trati 137 Chomutov - Vejprty

Rozmach dopravy trval až do poloviny třicátých let 20. století. Po druhé světové válce začal význam dráhy upadat. Zanikla odbočná trať z Křimova do Reitzenheinu a přerušeno bylo i spojení s Německem ve Vejprtech. Doprava do saského Cranzahlu byla obnovena až v roce 1993. V tuto chvíli jezdí po trati 137 v letní sezoně pouze dva páry vlaků Českých drah o víkendu a ve vybraných termínech historický cyklovlak.

Z Vejprt do Křimova

Naši cestu v historickém motorovém voze M 131.1513 společnosti Loko-Motiv začínáme v pohraniční stanici Vejprty. Velká část přechodového nádraží byla bohužel nedávno zbořena.  Vlak dál stoupá podél říčky Polavy, na druhé straně údolí je občas možné zahlédnout koleje úzkorozchodné Fichtelbergbahn, která vede na německém území mezi Oberwiesenthalem a Cranzahlem.

Za zastávkou České Hamry opouští dráha údolí a začíná šplhat na hřeben Krušných hor. Stanici Kovářská jsme zachytili ještě před rekonstrukcí kolejiště, při které byly sneseny některé koleje. Trať v okolí Kovářské a strážní domek na křimovském zhlaví si zahrály i ve filmu Hlídač č. 47.

Trať z Vejprt do Chomutova si můžete projet i zrychleně, za 3 a půl minuty:

Na co zírá mašinfíra

Sledovat další díly na iDNES.tv

Trať nadále stoupá krásnou náhorní krajinou až ke svému nejvyššímu bodu, který leží 875 metrů nad mořem. Od této chvíle bude už jen klesat až do Chomutova. Před Měděncem vlak míjí poslední český důl na železnou rudu, který byl v provozu až do roku 1992. Trať potom objíždí vrch Mědník s kaplí Neposkvrněného početí Panny Marie a dvěma přístupnými štolami - štolou Země zaslíbená a štolou Marie Pomocné.

Dráha vede v těsné blízkosti větrného parku u Rusové, míjí typická krušnohorská rašeliniště, která se před deseti lety staly mokřady světového významu. Těsně před nádražím v Křimově náš motorový vůz projíždí kolem někdejší odbočky dráhy do Reitzenheinu, které se věnoval devátý díl seriálu Zaniklé tratě. V křimovské výtopně pak během čekání na křižování můžete v sezoně navštívit železniční muzeum.

Sešup do Chomutova

Cesta z Křimova do Chomutova se podobá horské dráze. Trať poměrně prudce klesá a vlak projíždí ostrými oblouky. Před Černovicemi objíždí vrch, kde stávalo slovanské hradiště a míjí také objekty předválečného lehkého opevnění. Těsně před koncem svojí cesty se motorový vůz M131.1513 napojuje na trať 130 z Ústí nad Labem. Před nádražní budovou v Chomutově, nedaleko od železničního depozitáře Národního technického muzea, po hodině a půl 58 kilometrů dlouhá jízda končí.

Trať 137 Chomutov - Vejprty

Autor:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Zaniklé tratě v Česku: Dráhu z Litvínova do Jirkova zpustošila rypadla

Jirkovské zhlaví nádraží Dřínov v šedesátých letech 50.5408889N, 13.5067222E

Dnešní díl Zaniklých tratí nás zavede do míst, kde dráha musela ustoupit velkorypadlům. Otevíráme kapitolu, ve které se...

Na co zírá mašinfíra: Úzkokolejkou partyzánským krajem z Vysočiny na jih

Lokomotiva T48 018 čeká v Obratani na jízdu do Jindřichova Hradce

V dalším dílu seriálu Na co zírá mašinfíra zamíříme na rozhraní Vysočiny a jižních Čech. Bude to vůbec poprvé, co...

Český výletník: Tady se pije laserové pivo a městu vládne jaderný fyzik

Nová sportovní hala v Břežanech z roku 2018 získala architektonickou cenu....

Když se řekne Dolní Břežany, vždycky si představím klasický film Adéla ještě nevečeřela, kde detektiv Nick Carter...

Najdete na iDNES.cz